N\ 285. Donderdag 26 Juni. A*. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. BERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertcntiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. v ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Met 1° Juli a.s. heeft de levering van Couranten niet meer plaats door tusschenkomst der postkantoren, dan bij vooruitbetaling van het komend kwartaal. Zij, die door tusschenkomst van een postkan toor op onze Courant zijn geabonneerd, worden daarop attent gemaakt. Ten einde geene staking in de toezending te ondervinden, verzoeken wij dezulken ons hun adres op te geven, opdat wij rechtstreeks hnn de Couranten kunnen toezenden. Voor geabonneerden bij hulpkantoren is die bepaling niet van toepassing. Tevens verzoeken wij geabonneerden buiten den Burg woonachtig, het met 1° Juli verschul digde abonnementsgeld ons voor 5 Juli a. s. toe te zenden. De Uitgevers. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Zaterdag den 28 Juni 1890, des voormiddags te 10'/2 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 25 Juni 1890. De burgemeester voornoemd, C. M. KüülJ TEXEL, 25 Juni 1890. Door de Herv. gem. aan den Burg, is toe zegging van beroep gedaan aan Ds. Hottepred. te Sittard. Zondagmorgen hield Ds. Gelder man, pred. bij de Herv. gemeente aan den Burg, zijne afscheidsrede als zoodanig. ZEw. sprak naar aanleiding van 1 Petr. V, vers 10 en 11. Hij herdacht in zijne rede zijnen werkkring alhier, gedurende 12 jaren en 8 maanden en richtte aan het einde daarvan eenige woorden tot gemeentelijke en kerkelijke autoriteiten. Aan het einde der godsdienstoefening, wérd den scheidenden leeraar door de gemeente toegezongen het 4e vers van Psalm 121. Dat het den Heer Gelderman op zijn nieuwe standplaats (Opperdoes) wel moge gaan, is zeker aller wensch. Bij de tentoonstelling van Hollands Noor derkwartier, Zaterdag j.l. te Hoorn gehouden, werd in de afdeeling Texelsche schapen met lammeren, tot voor de tentoonstelling te Texel gehouden, bekroond met den lsten prijs, f25, de heer Dikkers alhier, met den 2den prijs, f 10, de heer Bremer. Er is sprake van dat alhier gelegenheid zal worden gegeven tot het beoefenen der zwemkunst. Door een paar ingezetenen wordt een onderzoek ingesteld naar een geschikt terrein (Wegeswaal). Bij welslagen hierin, zou onder toezicht van iemand, met de zwemkunst vertrouwd, eenige uren 's weeks de gelegen heid tot oefening daarin worden geboden. 't Is zeker niet gewaagd te veronderstellen dat zulk een poging met genoegen zal worden begroet. Yelen, niet het minst onder het jonge volk, nemen des zomers gaarne een verfris- schend bad, en wanneer dit kon geschieden onder behoorlijk toezicht en met het uitzicht om dat later evenals de waterbewoners te kunnen doen zonder gevaar van te verdrinken, zal de ambitie daarvoor zeker niet minder worden. Ook uit het oogpunt van gezondheid en reinheid, is een matig gebruik zeker niet af te keuren. Den 28 Juni is achter den Hoorn op het strand aangespoeld, het lijk van een mansper soon, oud naar gissing 30 jaren, gekleed met kamgaren jas, broek en vest, molton onder broek en linnen hemd, knielaarzen aan de beenen, alles zonder merken, verkeerende het lijk in verren staat van ontbinding. Zien wij voor de kermis nog geene toe bereidselen maken, 'tgeen wij daarvan hoor den beteekent ook niet veelslechts een paar spellen schijnen om plaats te hebben verzocht. In „de Vergulde Kikkert" zal Donderdag avond concert worden gegeven door „de Kleine Kapel" van Schagen; ziedaar 'tal. Van tooneelvoor- stellingen hoorden wij niet gewagen. Oudeschild, 24 Juni. Ofschoon de visscherij naar ansjovis op de Zuiderzee, naar hier ont vangen berichten, niet meer dat voordeel af werpt als in het begin der visscherij, worden toch nog goede uitkomsten verkregen. In den nacht van Zondag op Maandag vingen sommige spannen nog 17000 stuks. In de afgeloopen week zijn van 30 tot 70000 stuks per span gevangen, tegen f4.50 per span. H. K. H. de Groothertogin van Saksen, heeft de commissie voor de alhier te stichten Prinses Wilhelmina-Bewaarschool verblijd, met eene gift van f 75. De commissie blijft rus teloos streven naar de verwezenlijking van haar doel en ondervindt nog gedurig, ondanks alles wat soms tot ontmoediging kan stemmen, van verschillende zijden steun en medewerking. Oosterend, 24 Juni. Gisteren werd van de Zuiderzee per schuit thuisgebracht de schippers knecht C. Brouwer, van Oost. Deze is, bij het overstappen van de eene schuit op de andere, zoodanig op den kant van het boord gevallen, dat hij ernstige inwendige kwetsuren bekwam. Door de commissie der Amsterdamsche timmerlieden is eene circulaire verspreid, aan het slot waarvan een zestal Amsterdamsche timmerlieden met name genoemd worden als behoorende tot hen die onder het bepaalde loon werken; zij worden als loonbedervers gequaliflceerd, en gedreigd wordt dat zij eerst daags eene eigenaardige hulde zullen ontvangen. Toen verleden week, op den gedenkdag van Waterloo, bij gelegenheid van den gekos- tumeerden optocht, welke te Oostzaan gehouden werd, alle gemeentenaren hunne woningen hadden verlaten, vond een inbreker zijne kans schoon en ontvreemde uit de woning van Jan Kater een effect van f l'OOO en nog eenige waarde. De justitie is den dader nog niet op het spoor. Dat de lust voor het buitenleven in de laatste jaren zeer is afgenomen, blijkt uit het feit dat de prachtige buitenplaats „de Heek" met kapitaal heerenhuis, stalling, tuinmanswoning, waterpartijen, wandelingen, met zwaar opgaand geboomte, moestuinen, akkermaalsbosschen, uit gebreid jacht en vischterrein, groote boerderij enz. te zamen groot ongeveer 41 hectaren, gelegen in der schoonste gedeelten der gemeente Diepen veen (Overijsel) bij inzet (behalve de boomen) heeft opgebracht den belacheliiken priis van f17.430. Op den Dam te Amsterdam verzamelt zich sedert eenige avonden een groote volksmenigte. Er is dan ook wat moois te zienvertooningen met een tooverlantaarn. Op de bovenverdieping van een perceel op den Vijgendam ril; is een stellage aangebracht, waar. door middel van verlichting allerlei annonces worden vertoond, terwijl de gebruikelijke grappen en rariteiten als tusschenwerpsels dienst doen, om de aandacht gaande te houden. Geheele 'familiënkampeeren den ganschen avond op de trappen der beurs ze brengen mondbehoeften en het onmisbare snapsje mee en vinden het er recht gezellig. Dat er ook andere minder onschuldige individuen onder de toeschouwers ronddolen, bewijst dat Zaterdagavond een juffrouw haar knipje met ongeveer vier gulden vermiste. Letterlijk weg- getooverdDe goeie ziel was er danig van in de war. Uit Atjeh schrijft men aan de Loc., dd. 2 dezer. Moord en zelfmoord schijnen thans door de westenwinden aangebracht te zijn. De Oostboot bracht ons gisteren de tijding, dat het gedaan is met de rust te Edi.' De moslemins hebben twee bentings op den weg naar Padawa Pontang bezet en deden vandaar strooptochten en beschoten bentings en kampongs. De militaire commandant te Edi (kapitein Van Bijlevelt) rukte met eene compagnie uit en had het succes, de beide bentings te nemen en de moslemins een verlies toe te brengen van 7 dooden en 22 gewonden. Wij hadden 9 lichtgewonden gekregen, waar onder de officier van gezondheid Van de Wal, die een schot in zijn zitvlak krèeg. Van de marine-landingsdivisie, onder den officier ter zee 1ste klasse Kruit, die deel heeft genomen aan de excursie, werden gewond een stoker en een matroos, zoodat ons geheele verlies bestond uit elf gewonden- Hoewei de vijand is teruggetrokken, vreest men voor een vernieuwden en grooteren aan val, waarom dan ook op morgen de 3de com pagnie van het 14de bataljon, onder commando van den kapitein Meijes, per Oostboot naar. Edi zal vertrekken om het garnizoen aldaar te versterken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1