N0. 286. Zondag 29 Juni. AS. 1890 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Met 1° Juli a.s. heeft de levering van Couranten niet meer plaats door tusschenkomst der postkantoren, dan bij vooruitbetaling van het komend kwartaal. Zij, die door tusschenkomst van een postkan toor op onze Courant zijn geabonneerd, worden daarop attent gemaakt. Ten einde geene staking in de toezending te ondervinden, verzoeken wij dezulken ons hun adres op te geven, opdat wij rechtstreeks hun de Couranten kunnen toezenden. Voor geabonneerden bij hulpkantoren is die bepaling niet van toepassing. Tevens verzoeken wij geabonneerden buiten den Burg woonachtig, het met 1° Juli verschul digde abonnementsgeld ons voor 5 Juli a. s. toe te zenden. De Uitgevers. TEXEL, 25 Juni 1890. Gedurende de vacatare bij de Herv. Gem. aan den Burg zullen de predikbeurten aldaar en te Oudeschild vervuld worden door de predikanten van de ring Noordscharwoude. Door eene minnelijke schikking van de Gem. Oudeschild zal des morgens de dienst aan den Burg en des middags te Oudeschild plaats hebben. Zondag 29 Juni zal tot vervulling der vaca ture optreden Ds. de Boer van Dirkshorn, ter wijl des avonds aan den Burg zal optreden Ds. Yaleton, oud-prof. te Amersfoort. Be Kermis is in aantochtze zijn weer komen opdagen de tijdelijke verkooplokalen van galanteriën, koek, eieren, zuur, poffertjes en dergelijken zoomede de draaimolen, spellen voor verschillende vertooningen, zooals een panorama (wassen beelden), een spel waarin goocheltoeren en acrobatische toeren den bezoeker wachten, enz. Als bijzonderheid van de kermis, (iets hier geheel nieuws), staat aan het einde der Burg eene tent, waarin hobbelende paarden. Hoe de bezoekers zich daar moeten vermaken, kunnen wij niet met zekerheid zeggen, doch spoedig zal men zich daarvan wel kunnen overtuigen niet onmogelijk dat de rid op een hobbelpaard in onze jeugd hier ietwat vergroot wordt nagebootst. Voor avondvermaken is niet veel wachtend, een avond-Concert in „de Vergulde Kikkert", zal voor publiek bezoek zoowat het eenige zijn. Dat in de danslokalen echter wel goed gezorgd zal worden voor gelegenheid om zich bezig te houden, kunnen wij met grond wel verwachten van de eigenaars dier lokalen. Voor het jongere geslacht alzoo voldoende gelegenheid tot ontspanning en voor de oude ren welnu laten zij zich vergenoegen met te zien de opgewektheid en kermisvreugde van anderen. Verschafte de kermis weder een gepast genoegen, welke eene aangename herinnering nalaat. Wij wenschen allen toe pleizierige kermis. In de vorige week werd op den weg naar de Waal gevonden een zak waarin 8 kippen. Het vermoeden, dat hier aan diefstal gedacht moest worden, schijnt zich te hebben bevestigd. Door den gemeente-veldwachter Hoek moet de daarvan verdachte persoon reeds zijn opgespoord en deze bereids bekend hebben, het feit te hebben bedreven. Oudeschild, 27 Juni. De bergers der lading katoen uit het stoomschip „Newnham," hadden gisteren en heden goede dagen. Uit het voorschip, waarop uitsluitend bergers van hier werkzaam zijn, werden in die twee dagen 112 balen katoen opgehaald, zoodat zij die er mede werkzaam waren, hoofd voor hoofd ruim f 38 verdienden. Sedert den aanvang van het werk, in Aprii 1. 1. zijn door deze bergers reeds ruim 1000 balen katoen aan wal gebracht. Vanwege Z. M. den Konning is verlof gegeven aan de commissie tot stichting van de Prinses-Wilhelmina-Bewaarschool te Oude schild, op Texel, tot het houden van een groote verloting van 5000 nummers, tegen 25 cent per lot. De commissie heeft reeds vele prijzen voor het goede doel ontvangen. Het verlies van een groot aantal netten door een voorwerp op den bodem van Texel- stroom waarvan onlangs is melding gemaakt werd veroorzaakt door twee zware ankers. De duiker, die van de bergingstoomboot Nep tunes naar om laag ging, vond deze ankers zoo vol netten zitten, dat hij bijna geen plaats kon vinden om er een ketting aan te bevestigen. De schadelijke hindernissen zijn nu verwijderd. Vermoedelijk zyn de ankers afkomstig van hetin 1867 nabij Texel gestrande barkschip Pallandt van Rosenclael. De gemeente Helder werd gedurende de laatste dagen weder eens bezocht door een paar zoogenaamde „linnen kooplieden." In een koffiehuis aan de Hoofdgracht wisten de schelmen voor f 20 een lap stof aan den man te brengen, die bij nadere beschouwing nog geen f 5 waard bleek. Men zij dus op zijn hoede! Jl. Zaterdagmiddag waren in de duinen bij Egmond-Binnen twee jongens, een van 14, de ander van 19 jaar, bezig konijnen te delven. Terwijl de oudste zich in het hol begaf om de dieren machtig te worden, stortte het zand in en levenloos werd de jongen te voorschijn gehaald. Donderdag-voormiddag werd ten paleize te 's-Gravenhage, namens commissarissen van den eersten haringjager, Maandag te Vlaardingen binnen gekomen, de eerste Hollandsche haring voor de koninklijke familie aangeboden. Te half negen was daartoe eene sjees, met twee paarden bespannen en versierd met de Neder- landsche vlag, van Vlaardingen naar Den Haag gereden, De Mijzerpolder (N.H.), welken verleden jaar door dijkbreuk zooveel van overstrooming te lijden had, is nog niet tot den gewonen toestand teruggebracht. Slechts in een klein gedeelte is het gras zoo gegroeid, dat het thans gemaaid kan worden. In het grootste gedeelte van den polder valt aan hooioogst niet te denken, tewijl van bebou wing van de akkers geen sprake kan zijn. Velen zullen ook nog lang de schade gevoelen, hun door de overstrooming toegebracht. De eerste haringjager, de stoomboot „Wodan", is 23 dezer te Vlaardingen aange komen, met 162 Va ton volle en 249'A ton maatjesharing, zijnde de overgaaf van 98 schepen. Deze partij werd door de jagerij-commissie in openbaren verkoop gebracht en de bestede prijzen waren veel hooger dan in de laatste jaren het geval is geweest, trouwens de thans aangevoerde haring kan in alle opzichten den alouden roem als Hollandsch zeebanket hand haven. De prijzen varieerden voor volle van f 80 tot f 140 en voor maatjesharing van f 24 tot f 40 per ton. In de vorige week vergaderden de leden der Vrije-Vrouwenvereeniging zonder geïntro duceerden in het gebouw „Constantia" aan de Rozengracht te Amsterdam. Nadat het huishou delyjk gedeelte was afgeloopen, hield mej. Boest eene lezing met vele aanhalingen uit O. en N. T. over de slavernij der vrouw van het Paradijs tot op heden, vooral met liet oog op de vrouw der proletai iërs. Geene huismoeders meer op de fabrieken, want dan werd het gezin verwaarloosd de vrouwen moesten als Kenau Hasselaars voor hare rechten strijden. In het debat bestreed mej Drucker het eerste punt. De vrouw moest wel op de fabriekenzij moest geld verdienen en daardoor onafhankelijk worden. Over 25 jaar zou er geene huishouding meer bestaan. De stoom was de Hercules, de reus, thans nog in vrouwenkleeren, maar straks optredende in zijne ware gedaante. Als de huishouding was opgedoekt dan werd de huisvrouw op zolder gezet. Zij moest dus hare kinderen voor die toekomst van stoom en machines opvoeden. Wie wascht is dwaas, want er bestaan wascb machineswie kousen breit, is nog dwazer en vermorst haren tijd, want er zijn breimachines. Zij bestreed voorts de meening van mej. Boest, dat het meisje van zessen klaar en met alle talenten begaafd, dat deze als voorbeeld had aangewezen, wel een goed huwelijk verdiend had. Onder de bestaande wetgeving moest, volgens mej. Drucker, de vrouw niet trouwen, die zelfstandig wilde zijn. Mej. Cohen had geen vrede met dat strijden als Kenau Hasselaar. Men tracht er naar de staande legers af te schaffen. Als de jongen het bijltje nederlegt, moet de vrouw het niet opnemen. Mej. Boest bleef bij hare openie, dat de vrouw dringend noodig is in de huishouding en dat de vrouw voor hare rechten wel degelijk moest strijden. De tweede millioeneu-juffrouw, Trijntje de Jong, te Drachten, heeft de volgende adver tentie geplaatst: „Ondergeteekende verzoekt beleefd aan allen, die sterken drank verkoopen, haar zulks perti nent te weigeren, wanneer zij, der verleiding geen wederstand kunnende bieden, zulks mocht komen vragen. T. De Jong." TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1