Buitenland. Gemeenteraad te Texel. De handel in eieren van bergeenden neemt op Texel van jaar tot jaar toe. Deze eieren, welke door de bergeenden diep in konijnenholen in de duinen worden gelegd, zijn moeilijk te vinden. Toch zijn er sommige personen, die ongeveer 200 stuks per week weten te bemachtigen, welke zij tegen 15 ets. per stuk verkoopen. Vele der eieren gaan naar het buitenland, om kunstmatig te worden uitgebroeid. Bij de Stoomvaartmaatschappij „Neder land" is telegrafisch bericht ontvangen van kapitein Visman, uit Falmouth, dat haar stoomschip Prins Frederik den 25 Juni 's avonds 10 uur bij mist door aanvaring met de Marpessa van Londen, in de golf van Biscaye gezonken is. De opvarenden zijn gered, met uitzondering van één officier der landmacht en zes mindere militairen. De Prins Frederik was Zaterdag 21 dezer uit Amsterdam vertrokken. Volgens den berichtgever der N. R. Ct. had het schip één millioen specie aan boord; voor één derde was het aan de Amsterdamsche beurs verzekerd. Hoe gevaarlijk het is, dat kinderen met steenen gooien, is weder te Groningen gebleken. Een zesjarig jongetje liep in de Nieuwstraat te spelen, toen een zestienjarige knaap de slechte aardigheid had het kind herhaaldelijk met steentjes te gooien. Een dier steentjes trof echter het kind juist in het oog, waardoor een belangrijke verwonding ontstond en opne ming van den kleine in het gesticht voor oog lijders noodig werd geacht. Tegen don dader is door de politie een strafvervolging ingesteld. Men meldt uit Delft: Een timmerman alhier, wetende dat het onderstel van eene hem toebehoorende schaaf bank door iemand op den zolder was geborgen, wist, om zoo spoedig mogelijk weder in het bezit van zijn eigendom te geraken, niet beter te doen dan eenige pannen van het dak weg te nemen, eene panlat door te zagen, en door do gemaakte opening zich in het bezit van zijn eigendom te stellen. Tegen den al te vluggen timmerman is proces-verbaal opge maakt. Een soldaat van het garnizoen te Assen, die wat druk de bijeenkomsten van het heils leger bezocht, is, naar de „N. Ass. Ct." meldt, daardoor zóó van de wijs gebracht, dat hij thans aan verstandsverbijstering lijdt en naar het hospitaal te Groningen zal moeten worden overgebracht. Door een veehouder uit de Haarlemmer meer waren op de Purmerender markt aange voerd tien lammeren, zeldzame mooie, zware dieren, 9 rammen en een ooieen daarvan werd aangekocht door een veehouder uit de Beemster, voor den prijs van 34 Gld. de overige 9 met de moeder van een dier lammeren voor den prijs van 27 Gld. per stuk, mede aan een veehouder uit de Beemster. Vrijdagavond viel een zesjarig jongetje in het water aan de Slaakkade te Rotterdam. De toeschouwers trachtten hulp te verleenen met een stok, wat echter niet gelukte, daar het kind verder afdreef en reeds begon te zinken. Op het hulpgeschreeuw kwam daarop een 17-jarig meisje toesnellen; zij baande zich een weg door de toeschouwers en sprong moedig te water, zonder te kunnen te zwem men-; zij had het geluk het kind grijpen en, geholpen door de toeschouwers, behouden op het droge te brengen. Te Amsterdam worden reeds kokosnoten langs de straat gevent onder het roepen „Daar kan je lintwormen mee vangen 1" Te Nymegen heeft een weezenvriend aange boden eene tribune op te richten, waar 700 weezen en het helpend personeel van de weesinrichting te Neerbosch plaats kunnen vinden en op een der schoonste punten van de stad don optocht van nabij in oogenschouw kunnen nemen. Een meisje te Gennep werd dezer dagen door een weduwnaar ten huwelijk gevraagd. De man meende, dat zij geen betere partij kon doen, want hij bracht als huwelijksgift medeanderhalf mud aardappelen,, een spint rogge, een half vat boekweit en drie kinderen Hü was tevens in het bezit van een vollen doos knipmutsen en een mantel van zijn overleden vrouw, welke goederen zij, bij toe stemming, als haar eigendom mocht be schouwen. „Moeder, ik doe het, de mantel is 't alleen waard en de knipmutsen zijn zoo goed als nieuw!" zei zij en tevens schonk zij het jawoord. Men trok de Zondagsche klompen aan en werd in ondertrouw opgenomenIn een half uur was alles beklonken. Naar men verneemt is door de maré- chaussées te Winschoten Zondagmorgen tegen verschillende personen geverbaliseerd wegens het verrichten van veldarbeid. De meesten van hen, zoo voegt men er aan toe, waren de vaste meening toegedaan, dat ze althans in het vroege morgenuur nog wel hun vrijen tijd mochten besteden aan het bearbeiden van hun grond, zonder iemand te kwetsen, aangezien hun dagelijksche bezigheden het hun niet toelieten den grond op werkdagen te bearbeiden. Men meldt aan de N. Rott. Ct. Herhaaldelijk is de bewering geuit, dat de zuivelfabrieken nadeeligen invloed uitoefenen op het aanfokken van vee. Om het al of niet gegronde van deze bewering aan te toonen, noodigde de Nederlandsche Mij. van kaas- en roomboterfabrieken de Friesche Maatschappij van landbouw uit, in den zomer eene ten toonstelling te houden van fokkalveren, zoowel toebehoorende aan boeren die hunne melk aan de fabrieken leveren als aan hen die zo zelf bewerken- De laatstgenoemde Mij. oordeelde het echter beter eene commisie te belasten met het onderzoek bij verschillende veehouders. Deze nu is, na ernstig en nauwgezet onderzoek, tot de slotsom gekomen, dat ook bij fabriek matige zuivelbereiding het aanfokken van goede kalveren zeer wel mogelijk is, doch volstrekt niet altijd plaats heeft, omdat de meeste boeren uit te ver gedreven zuinigheid niet genoeg karnemelk van de fabrieken terug koopen. Op het landhuishoudkundig congres te Goes is, na eene breedvoerige discussie over de gebreken, die het grondbezit in Nederland aankleven, de volgende motie aangenomen Het bestuur van het 43e landhuishoudkundig congres, overtuigd dat er gebreken kleven aan het grondbezit in Nederland, en dat deze onder meer andere middelen konden verminderd oi opgeheven worden door afschaffing van de mutatierechten en een wijziging van de Ge meentewet, zoodanig dat de heffing eener plaatselijke belasting ook van uitwonende eigenaren van gronden in de gemeente moge lijk is wordt gemachtigd hiervan kennis te geven aan het landbouw-comite, met verzoek deze motie in overweging te nemen. Uit Middelharnis wordt van 21 Juni gemeld Met de vischsloep „Titia Jacoba," schipper M. van Delft, is alhier hedenavond aangebracht de geheele bemanning, bestaande uit twaalf koppen, (waaronder de dochter van'den gezag voerder), van het te Veendam tehuis behoo- rende barkschip „Ida" gezagvoerder Jan Haze- winkel, door gemelde vischsloep gered in de Noordzee by Doggersbank. Het barkschip was geladen met steenkolen en enkele uren na de redding is het gezonken. De redding op den 14 dezer ging, door stormweer, met levensgevaar gepaard. De vischsloep heeft aangebracht eene vangst van 90 ton kabeljauw. Het was bijna zes weken geleden, dat zij is uitgezeild. De Fransche Regeering kan, ingeval van oorlog, over 250,000 postduiven beschikken voor het overbrengen van dépêches. In Juli van het vorige jaar werd in België de bepaling uitgevaardigd, dat voor eiken visch- otter, die op Belgisch grondgebied gedood werd, een premie van 10 francs zou worden uitbetaald Sinds de in werking treding van deze bepaling tot den lOen Juni 11. werden 3680 francs aan premies uitbetaald. Te Konstantinopel is men zeer ongerust over het lot van een Turksch oorlogschip, dat omstreeks 6 maanden geleden naar Toikio vertrok. Prins Youssoufl, een bloedverwant van den Sultan, bevond zich aan boord met de opdracht de Imtiaz-orde aan den Mikado van Japan over te brengen. Niemand schijnt sedert het vertrek iets van de boot te hebben vernomen. Te Brest stortte de brug, op welke de reizigers gereed stonden om zich op eene der stoomboot-en in te schepen, ineen. Vijftig perso nen vielen in zee. Bij het afzenden van het bericht waren reeds 6 lijken opgevischt. De firma Krupp te Essen heeft besloten voor eigen rekening al haar werklieden tegen ongelukken te verzekeren. Tevens heeft zij ten bate van hunne betrekkingen een pensioenkas voor weduwen en weezen opgericht, waaraan zij 500,000 Mark ten geschenken heeft gegeven. Bovendien zal zij elk jaar evenveel storten als alle deelnemers te zamen. Te Laume, bij Kortrijk, hebben verleden Woensdag zeven paren hun gouden bruiloft gevierd. Het plaatsje telt eene 3000 inwoners. De gevolgen van achturigen arbeidsdag in Duitschland. De helft van de belasting schuldigen te Spandau weigeren hun belasting te betalen, daar deze, naar zij meenen, te zwaar is. Duizenden werklieden, in dienst van het Rijk, hebben bij den minister van oorlog gopetitioneerd, en vragen vermindering van belastiug. Vroeger, zeggen zij, verdienden wij 50 Mark 's weeksdoor 14 uren daags te werken, en thansnu wij door den achturigen arbeidsdag veel minder verdienen, moeten wij toch 100 Mark belasting per jaar blijven betalen. Een hevige storm heeft in de Illinois ge woed. De tornado, welke door eene wolkbreuk gevolgd werd, vernielde een aantal boerderijen nabij Eareville, waarbij 15 personen omkwamen en velen gewond werden. Ook de school stortte in, zoodat de onderwijzer en 7 leerlingen gedood werden. Nog 8 personen in de buurt verloren het leven. In het dorp Sublette, dat ook gedeeltelijk ver woest werd, kwamen 4 personen om. Bij het instorten eener school te Brooklyn werden 18 kinderen gewond. Eene andere school werd met man en muis van den grondgelicht en vervol gens neergesmeten. In het geheel kan het aantal dooden en ge wonden op eenige honderden worden geschat. Volgens particuliere berichten uit Grant Rapids (N.-A.), loopende over de eerste dagen van Juni, was het aldaar zóó heet, dat arbeid bijna onmogelijk was. Wel een tegenstelling bij ons land. Vergadering Zaterdag 28 Juni 's morgens half elf. Voorzitter de heer C. M. Koofj, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een prov. blad, behelzende de stand der bevolking over 1889. Worde voor kennisgeving aangenomen. Proces-verbaal opname boeken en kas van den Gemeente-ontvanger, kassa was f 3815,955. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt goedgekeurd af- en overschrijvingen op de rekening van 1889, tot een totaal bedrag van 1124 17* voor verschillende posten. In behandeling komt het in de vorige vergadering aanhangig gebleven verzoek van Dr. Stam, om achter een perceel van hem in de Warmoesstraat, de Burg wal te mogen rioleeren en om een stukje grond aldaar, aan de gemeente behoorende, in eigendom te bekomen. De Voorz. ligt hierop toe, dat het bedoelde stukje grond in 186^ aan de Diaconie der Herv. gemeente aan den Burg, voor onbepaalden tijd in erfpacht is afgestaan, en de gemeente daarover alzoo niet kan beschikken. Tegen de rioleering van genoemd gedeelte der Burgwal bestaat by B. en W. geen bezwaar mits dit geschiedde, met buizen van voldoende wijdte' Wordt besloten adress. van een en ander kennis te geven. Een verzoek van J. Ph. Bakker, om achter zijne woning in do Weverstraat eene loods te bouwen* wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna komt ter tafel een schrijven van Mej. K. Boeligesse, vroedvrouw te de Cocksdorp, verzoe- kende uit hoofde de weinige verdiensten, eene te gemoetkoming van gemeentewege, 't zij vrije woning oi gratmcatie. Door B. en W. wordt voorgesteld op dit adres af wy zend te beschikken. De heer C. Keijser Pz. meent, dat men wel rekening moet houden met den veranderden toestand, en aan gezien daaruit voor de adress. ongetwijfeld vermin, .ering van inkomsten is onstaan, acht hy het niet

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2