N°. 287. Donderdag 3 Juli. A". 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 2 Juli 1890. De kermis is kant en klaar, doch heeft, zooals 't zich aanvankelijk reeds liet aanzien, niet veel om 't lijf. Wanneer men het panopticum of wassen beeldenspel, het hobbelspel en de draaimolen heeft genoemd, dan schiet er weinig over uitgenomen natuurlijk de poffertjes-, koek-, zuur- en galanteriekramen wat bijzondere vermelding waardig is. Een dwergachtig echt paar en een tentje waarin een echte wilde zooals de jeugd elkander verzekert. Wat in deze laatste vertoont zal worden, om de echte type van een wilde man weer te geven zullen de volgende dagen wel leeren, doch wij wenschen dat het kanibalisme niet zoo duidelijk zal worden voorgesteld, dat het publiek moet zien het als 't ware vernielen en vaneen scheuren van levende dieren, die voorstelling is ons voor kermisvermaak wel wat te kras, Yoor avondvermaken is de tent, waarin prof. Boltini goochel- en acrobatische toeren zal verrichten, de vrij wel eenige gelegenheid om iets bijzonders te zien. Prof. Boltini die voor vier jaren geleden in „de Kikkert" zijne kunstvaardigheid ten toon spreidde, is wellicht bij velen nog wel bekend. Naar wij vernemen, behooren de stoute toeren van Miss Fay, welke alom zoozeer de bewondering hebben opgewekt, ook tot het programma der werkzaamheden. Dat dergelijke toeren een groot publiek zullen trekken is wel te verwachten. Verder bewijzen draaiorgels, harmonica's en andere instrumenten, de een wat meer welluidender dan de andere, de goegemeente dat het jaarfeest, de kermis, daar is. Ziedaar zoowat de hoofdinhoud van 'tgeen deze week ons deel zal zijn. Dat werkelijke of quasi gebrekkigen hunne ware of vermeende gebreken zullen exploiteeren ten bate van hunne beurs is wel even zeker te denken, als dat kinderen worden geexploiteerd om het mede lijden der menigte op te wekken. Dat zijn van die vertooningen, welke op iedere kermis worden aangetroffen en even hin derlijk zijn als dronkemanstooneelen en derge- lijken. Dat al die minder aangename zaken tot een minimum beperkt zullen blijven, wenschen wij volgaarne. Een opgewekte geest, een vroolijke toon, doch voor alles orde en gema tigdheid, wenschen wij iederen kermisganger toe. Op de Tentoonstelling te Toulon (expo sition de Sauvetage) werd het reddingtoestel Koning, na gedane proefneming door de Fransche Marine bekroond. De daarvoor bestemde bron zen medaille als belooning, werd aan den heer Koning toegekend. De jury bestond uit de Heeren Bernard, oud-kapitein ter zee, Mourat, kapitein ter zee, Valené, oud-kapitein ter zee, Aubin, President der Sauveteurs de Toulon, Rollier de Baly, oud-Schout bij nacht. Beschrijving van dat toestel is gegeven in het rapport van het Ve Congres de Sauvetage te Toulon. Men schrijft ons uit Opperdoes: De predikants-vacature bij de Hervormde gemeente te Opperdoes werd Zondag j.l. ver vuld door de komst van den Heer A. Gelder man, predikant te den Burg op Texel. De bevestiging had plaats door den Heer A. A. Schouten, predikant te Rhoon, naar de woorden van Hebreen 13 v. 8; de bevestigde hield des namiddags zijn intree-rede met de woorden: „Laat U met God verzoenen." (2 Corinthe 5. v. 20.) De Heer H. Bakels geboren te Texel, heeft met goed gevolg het eind-examen A aan het gymnasium te Haarlem afgelegd. De Waal, 80 Juni. Weinig scheelde het of Donderdag 1. 1. was een gebouw in Waal en Burg een prooi der vlammen geworden. Een kind van 4 jaren, dat een doosje lucifers had weten te bemachtigen, beproefde eens de vatbaarheid voor ontvlamming van het in de schuur aanwezige hooi. Weldra maakte het vuur zulke vorderingen, dat de aandacht van den bewoner er door werd getrokken, die op eenigen afstand aan 't maaien was. Deze, de zeis latende rusten, haastte zich, hier over een sloot springende, daar er doorheen wadende, huiswaarts en het mocht hem met de hulp zijner vrouw gelukken het vuur te stuiten, hetgeen onmogelijk zou geweest zijn, ware het niet zulk stil weer geweest. Oosterend, 1 Juli. „De draaimolen maakt de kermis." Dit was al dikwijls gezegd, wan neer men overwoog, of er een draaimolen zou komen of niet. Welnu, de carousselhouder, de Jong, uit Friesland is op de gevangen ansjovis afgekomen en staat alhier met zijn fraaien mallemolen op het kerkplein. De jeugd vermaakte zich daarin reeds gisteren en wan neer de vloot van de Zuiderzee terugkomt, (denkelijk morgen), dan zal hier zeker tamelijk druk kermis gehouden worden. Een druk gebruik daarvan te maken, kan dan ook geen kwaadmoge het echter bij niemand in misbruik ontaarden. Dan van harteeen plezierige kermis Een belangwekkende bijzonderheid omtrent de redding van de passagiers en bemanning op de „Prins Frederik" is deze, dat de Davids voor zien waren van Duinker's toestel tot het neer laten van de sloepen. Al de geredden hebben daaraan het behoud van hun leven te danken, want algemeen wordt erkend, dat het te water laten van de sloepen op de gewone wijze onmo gelijk in den korten tijd van 7 minuten (een brief van een geredde spreekt slechts van 5 minuten) had kunnen geschieden. Men herinnert zich misschien, dat de uitvinder een vroegere plaatsgenoot en scheepsgezagvoer- der is. De besmettelijke varkensziekte begint zich hier en daar in Noord-Holland weer te vertoonen. Te Graft, Schermeer, enz. zijn sporadische gevallen voorgekomen. De ingetreden oorlogstoestand in Edi zegt het Bat. Hbld. is alles behalve geschikt om het toch reeds wankelend vertrouwen in ons politiek beleid tegenover de Atjeh-staatjes te versterken. Dezelfde radjah toch, die thans zulk een dubbelzinnige houding tegenover ons aan neemt, was voorheen onze trouwe bondgenoot. Blijkbaar dus hebben de politiseerende ambte naren van het burgerlijk bestuur in Edi er niet voldoende tegen gewaakt, dat hem aanstoot werd gegeven en dat niets de vroeger zoo uitstekende verstandhouding verstoorde. Wij zien hierin een nieuw bewijs voor onze meermalen geuite meening, dat onze bestuursambtenaren in Atjeh niet voor hun taak zijn opgewassen. Moge dit in het oog worden gehouden, nu de blokkade werkelijk effect begint temaken en geheel Atjeh de oeconomische gevolgen van het verbod van uitvoer begint te gevoelen. Het is thans zaak dit verbod ten strengste te handhaven, niet alleen totdat de Atjehers om vrede smeeken, maar tevens de noodige waarborgen geven voor den ernst en de duurzaamheid hunner onderwerping. Volgens een opgave in de Staats-Courant overleden alleen in de maand Januari in ons land 761 personen aan influenza. Uit de nadere bijzonderheden, welke worden gemeld over de botsing tusschen de Prins Frederik en de Marpessa blijkt, dat de gezagvoerders van beide booten geen der voorgeschreven voorzorgs maatregelen hebben verzuimd. Wegens den dikke mist stoomden beide schepen met halve kracht en waren buitengewone wachters in het want op den uitkijk geplaatst. Toch merkten beide schepen niets van elkaar, voordat de schok werd gevoeld. „De Marpessa" trof de „Prins Frederik" mid scheeps, met zóó groote kracht, dat het water onmiddelijk de machinekamer en de hutten vulde. Er was geen oogenblik te verliezen. Alleen aan de uitmuntende tucht, welke op de „Prins Frede rik heerschte, was het te danken, dat nog het grootste gedeelte der opvarenden kon worden gered. De koloniale troepen 75 man - gaven een uitstekend voorbeeld, dat goeden invloed op de ontstelde passagiers oefende. Onmiddelijk na de aanvaring commandeerde de bevelvoerende otficier der troepen de soldaten op het dek en spoedig daarna stonden allen boven, geschaard in het gelid, alsof er parade werd gehouden. Aangemoedigd door dit voorbeeld van eene uitstekende tucht, gingen de matrozen ter stond aan den arbeid en ook werden de passa giers, onder wie natuurlijk eerst groote ontstel tenis heerschte, daardoor gerustgesteld. Dat eene algemeene paniek, welke zeer ernstige gevolgen zou gehad hebben, voorkomen werd, is vooreen groot deel aan de flinke houding onzer kolonialen te danken. Met grooten spoed werden door de matrozen de booten neergelaten, De passagiers werden daarin en vervolgens naar de „Marpessa" over gebracht, het eerst natuurlijk de vrouwen. Een klein oponthoud werd veroorzaakt, daar eenige passagiers hunne bezittingen nog wilden mede- nemen, maar daarvoor was geen tijd, want de „Prins Frederik" zonk steeds dieper. Een dame slaagde er in hare kostbaarheden nog te redden, maar een andere dame, die 1200 pd. st. aan geld bij zich had, werd tegengehouden, toen zij haar leven in de waagschaal wilde stellen, om weer naar beneden te gaan en haar eigendom te redden. Terwijl de passagiers in de booten werden gebracht, hield de commandant der troepen appèl over zjjne manschappen. Helaas, er ontbraken er zeven, de luitenant Van Wijk en zes soldaten. Bljjkbaar waren z(j door het plotseling indringende TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1