N°. 288. Zondag 6 Juli. A?. 1890 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. REGELING VAN PEN KRIJGSDIENST. Het wetsontwerp tot regeling van den krijgs dienst, dat thans in druk verschenen is, bestaat uit 362 artikelen. Daaraan ontleenen wij het volgende: Er is een zee- en landmacht, hieronder be grepen een landstorm, die alleen in geval van oorlog tot dienst kan worden geroepen. De zeemacht bestaat uit actieve zeemacht en zee weer; de landmacht uit leger, landweer en de aanvullingsreserve en in buitengewone om standigheden vrijwilligerskorpsen. De orga nieke sterkte van het leger op voet van oorlog bedraagt niet meer dan 166.000 man. Zee- en landmacht bestaan uit vrijwillig dienenden en uit dienstplichtigen. Tot vrijwillige vervroegde vervulling van den dienstplicht wordt onder bijzondere voor waarden gelegenheid gegeven. Het maximum dienstplichtigen bij de actieve zeemacht is 3100. Jaarlijks worden daarbij niet meer dan 600 dienstplichtigen ingelijfd. Bij het leger worden jaarlijks ingelijfd ten hoogste 13.200 dienstplichtigen voor volledige en ten hoogste 2500 dienstplichtigen voor korte oefening. De dienst duurt voor de ingelijfden bij de actieve zeemacht 6 jaar, bij de act. landmacht 8 jaar. Daarna gaat de dienstplichtige naar zee- of landweer over en dient daarbij 5 jaar. Tot langeren diensttijd kan bij de wet worden verplicht. Dienstplichtig is ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk verblijf houdt of wiens vader, moeder of voogd aldaar woont, ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het rijk woont en ieder mannelijk inge zeten niet-Nederlander, die op 1 Januaii het 20e levensjaar was ingetreden, behoudens de bij de wet gemaakte uitzonderingen. Vrijstelling wordt verleend telkens voor een jaarle aan hem, die voor zijn 21 jaar kleiner dan 1.75 meter, doch een lengte heeft van 1.55; 2e wegens ziekte of gebreken, waarvan genezing waarschijnlijk wordt geacht; 3e aan hem, die eenige zoon is en geen halven broe der of halve broeders heeft; 4e den zoon, kostwinner voor zijne ouders of voor vader of moeder als een van dezen is overleden; 5e den kleinzoon, kostwinner, voor zyn groot ouders, 6de den ouderloozen kostwinner voor broeders of zusters of broeder of zuster, 7de den weduwnaar die een eigen kind of kinde ren heeft, 8ste den gehuwde, die drie of meer eigen wettige kinderen ten zijnen laste heeft, 9de aan de van rijkswege aan rijksinrichtingen of met rijkssubsidie opgeleiden voor den mili tairen geneeskundigen of pharmaceutischen dienst, of die tot militaire paardenarts zijn opgeleid, 10e aan studenten in de godgeleerd heid, die binnen het Rijk aan een erkende inrichting van onderwijs tot geestelijke of be dienaar van den godsdienst worden opgeleid, lie den R. Kath. ordebroeder behoorende tot een binnen het rijk gevestigde kloosterinrichting. De vrijstellingen 2—8 worden ten hoogste tweemaal verleend. Vrijstelling wordt verleend voor clen tijd van vrede aan: lo. die op zjjn 21e jaar of later kleiner is dan 1.57 meter; 2o. die wegens ziekte of gebreken, waarvan genezing niet waarschijnlijk wordt geacht, voor den krijgs dienst ongeschikt wordt geoordeeld; 3o. den eenigen zoon die een halven broeder heeft, als de beide ouders overleden zijn; 4o. hem, die na tweemaal voor een jaar te zijn vrijge steld, verkeert onder de gevallen bovenge noemd, dus 2, 4, 5 en 6; 5o. hij die boven den leeftijd van 18 jaar twee jaar of lan ger bij de zeemacht, het leger of het krijgs volk in de koloniën als vrijwilliger heeft ge diend. Vrijstelling voor altijd wordt verleend lo. aan hem die kleiner is dan 1.55 meter; 2o. aan hem die wegens ziekte of gebreken voor eiken militairen dienst ongeschikt wordt geoor deeld; 3o. die studeerde voor militair offic. van gezondheid, militair apotheker of militair paardenarts en voor het ophouden der vrij stelling als zoodanig werd benoemd; 4o. gees telijken en bedienaars van den godsdienst bij een kerkgenootschap bij K. B. te bepalen; 5o. den R. Kath. ordebroeder die 27 jaar is; 6o. die wegens verzuim of vergissing der over heid niet werd ingeschreven en 32 jaar oud is; 7o. omtrent wien door den raad voorden dienstplicht bij vergissing geen uitspraak is geschied; 8o. hem die door omstandigheden van zijn wil onafhankelijk niet voldaan heeft aan de oproeping ter inlijving en 32 jaar oud is; 9o. hem wiens aangifte tot inschrijving is verzuimd en van wie dit na zijn 40ste jaar blijkt; lOo. hem die voorloopig van den dienst uitgesloten, wordt aangewezen na zijn 40ste jaar; llo. hem die is vrijgesteld op valsche stukken als dit ontdekt wordt na zijn 40ste jaar; en 12o. hem die niet voldaan heeft aan de oproeping ter inlijving, als dit blijkt na zijn 40ste jaar. TEXEL, 5 Juli 1890. Beroepen bij de Herv. gemeente te den Burg op Texel, Ds A. W. Hotte, pred. te Sittard. Bij Kon. besluit is benoemd tot Heem raad voor den polder Eijerland, de heer C. Keij- ser Jnz. Het aangenaamste wat ons tot heden de kermis bood, is ongetwijfeld het concert van Schagens Kleine Kapel, Donderdagavond in de Vergulde Kikkert gegeven. Velen had den dan ook van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Deze eerste kennismaking is onge twijfeld tot veler genoegen geweest. Helder, 5 Juli. Heden werd hier door de botter H. D. 6 een lijk uit zee aangebracht, hetwelk in zulk een ver gevorderden staat van ontbinding verkeerde, dat het aan een touw achter de schuit aan moest worden medege- sleept. De drenkeling is onmiddelijk begraven. Behalve Nederland en Engeland zullen Belgie, Denemarken, Duitschland, Frankrijk, Spanje en vermoedelijk ook Scandinavië ver tegenwoordigd zyn op de internationale confe rentie, die thans te Londen gehouden wordt ter behandeling van het vraagstuk omtrent het vangen van onvolwassen visch. Door God- staten is voorgesteld om het vroeger genomen besluit omtrent de haven beoosten het Oudeschild te wijzigen. De hoofdingenieur Van Manen heeft omtrent de vergrooting die die haven zal ondergaan rapport uitgebracht, en nu de gemeente Texel de meer dere kosten ad f 785 voor hare rekening wil nemen, zien Ged. Staten er geen kwaad, in de reeds toegestane f 17000 te blijven toestaan, ook nu het oorspronkelijke plan is gewijzigd. Bij het bestuur der Leerhoeve voor zui velbereiding, te Oudshorn, is een verzoek ontvangen van de Zweedsche regeering, om een leerling aan die inrichting te plaatsen. Het verzoek is nog in overweging. Na afloop der trouwplechtigheid huisi waarts keerende, kregen in de Frederiksstraat te Rotterdam een paar jonggehuwden zóó hevige ruzie, dat zij elkaar in de haren vlogen en erg toetakelden. De politie, de vechtenden willende scheiden, kreeg het daarbij te kwaad met de buurvrouwen zoodat er een formeel gevecht ontstond. Ver scheidene personen, waaronder ook de bruid en de bruidegom, bekwamen lichte kwetsuren. Uit Anna Paulowna schrijft men Wordt alhier 's winters evenals elders, door velen geklaagd over gebrek aan werk, de laatste weken waren er handen te kort, voor wieden en vele andere landbouw werkzaamheden. Wanneer het groeizaam weer geweest was, zou van vele gewassen door het onkruid toch niet veel terecht zijn gekomen. Thans beloven vele stukken tarwe, rogge, gerst en haver een ruim beschot, zoo ook de paardeh- boonen. De karwei heeft veel van de rups geleden, zoo dat vele H.A. totaal verloren zijn. Daar deze landbouwplaag de laatste jaren steeds erger wordt, zijn sommige landbouwers voornemens de jonge plantjes voor 't volgend jaar weer onder te ploegen. Vlas staat, uitgezonderd een enkel stukje waar brand in is, vrij goed, maar blijft ook kort. De beetwortelen, door een tweetal fabrieken ge zaaid, staan, enkele stukken uitgezonderd, vrij goed, doch niet zooals het vorige jaar. Ook de beetwortelen voor het vee hebben op vele plaatsen ^net kou, droogte en wormpjes te kampen gehad. De aardappelen staan vrfj goed en hebben niet veel door de vorst geleden. De hooioogst is middelmatig. Over het algemeen wordt zeer verlangd naar warmte, waaraan vele gewassen behoefte hebben. Er schijnen den laatsten tijd personen in en om Amsterdam te zwerven, die het op ge weldpleging aan vrouwen en meisjes toeleggen. Zoo werd Maandag avond op het Slatuinen- pad dicht bij den Haarlemmerweg eene naar Sloterdijk terugkeerende dienstbode door zulk een persoon aangegrepen, en, toen zij zich krachtig verweerde, in de sloot gedrongen. Op het hulpgeschreeuw kwamen eenigen toe snellen, die den aanrander meester werden en aan de politie konden overgeven. De mis handelde vrouw kwam zeer ontdaan en ge havend in haren dienst terug, en de dader werd in verzekerde bewaring gebracht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1