N°. 289. Donderdag 10 Juli. A". 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEOEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. J A C H T. De Commissaris des Konings in Noordholland Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 18 dezer No. 4; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jacht op waterwild in den kring begrepen binnen den Westfrieschen omringdijk en in de gemeenten Petten en C.Ulantsoog, zal worden geopend op Dinsdag 15 Juli 1890 en in de overige doelen der provincie op Vrijdag 1 Augustus 1S90. En zal dit besluit in het Provinciaal blad worden geplaatst en in alle gemeenten van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 23 Juni 1890. De Commissaris des Konings voornoemd, SCHORER. TEXEL, 9 Juli 1890. Eene nalezing. De kermis is voorbij, de tijdelijke verblijfplaatsen van lekkernijen en zonderlinge zaken, plus draaimolen en schom melschuit, zijn afgebroken en verdwenen, om elders het kermisminnend publiek te gerieven. De kermis, die voor eenige dagen de geregelde gang van zaken verstoorde in menig gezin, behoort tot het verledene, en menigeen teert weder een geheel jaar op de ontspanning, welke de kermis boodt. Die ontspanning was echter voor dit jaar al van zeer weinig beteekenis, en ongetwij feld was daaraan wel toe te schrijven, de weinig feestelijke stemming, welke vooral de eerste dagen kenmerkte. Een andere reden zouden wij daarvoor althans moeielijk weten aan te wijzen. Waarlijk, de tegenstanders van het jaarlijks wederkeerend volksfeest, behoeven zich niet te haasten om de kermis door tegenwerking afbreuk te doen, of pogingen aan te wenden tot afschaffing, want bij zulke voortgang is het te voorzien, dat de kermis na eenigen tijd zich zelve wel zal afschaffen, met andere woor den door gebrek aan deelneming zal ophouden te bestaan. Of wij ons daarover zouden verheugen? Nog niet zoo geheel en al. Nevens diegenen, die aan zulke zaken geen behoefte hebben en dergelijke vermaken als zondig beschouwen, zijn er velen die eenige ontspanning volstrekt niet versmaden, en van die laatsten is onge twijfeld het getal der zulken niet weinig, wier finantiën niet toelaten die ontspanning elders te genieten en het dus in eigen plaats moeten zoeken. Of daarom de kermis noodzakelijk is? Zoo lang niet iets beters daarvoor in de plaats gesteld wordt, zouden wij de kermis, als gele genheid tot ontspanning voor velen, wier leven een geheel jaar aan zorg en arbeid is gewijd, niet willen missen, doch wel zouden wij wen- schen, dat het mogelijk ware, wat degelijker vertooningen voor zulke gelegenheden uit te lokkenwant waarlijk die waren deze kermis zeer sobertjes. Het panopticum of wassenbeeldenspel was zeker een bezoek waardig en dat velen daar van gebruik hebben gemaakt ligt wel voor den handhet hobbelspel trok als nieuwigheid nog al bezoek; de kleine man was als zeld zaamheid wel bezienswaardig, doch men kan bij die allen toch geen uren vertoeven; dat zijn van die kleine versnaperingen. Doch avondvermaken, waar men een paar uurtjes gezellig bijeen is, en kon genieten van een flink tooneelspel of van handigheid en vlugheid der vertooners, die waren er niet. Een tent, waar men op ruwe planken geze ten, gevaar heeft om zijne kleederen te scheuren, en waar de vertooningen al zeer min zijn, zal men toch zeker geen plaats noemen om eenigen tijd genoeglijk door te brengen. Die van de gelegenheid gebruik maakten om Donderdagavond het concert van Schagen's Kleine Kapel bij te wonen, genoten iets van de kermis, evenzoo zij, die het voorrecht hadden om Zaterdag de feestavond van de sociëteit „Harmonie" bij te wonen. Doch door het jonge volk moest genoegen worden gezocht in de danslocalen, en zijn velen daarvan niet afkeerig, toch was het zeker niet prettig, dat daaraan den geheelen avond moest worden gewijd. „De kermis komt maar eens in 't jaar" hoorden we vaak zingenalzoo voor dit jaar voorbijdat een volgend jaar de kermis meer degelijker vermaken voor het volk zal bieden, wenschen wij gaarne, wij brengen die opmer king onder de aandacht van allen die op eeniger- lei wijze daarop invloed kunnen uitoefenen. Een minder aangename herinnering moet voor sommigen de kermis hebben achterge laten. Naar ons ter oore kwam, werd door iemand zijn horloge vermist, terwijl tevens de geldbeursjes van een paar kermisbezoeksters spoorloos zijn verdwenen. Niet onwaarschijn lijk dat buitengewone vinger vaardigheid (zak kenrollen) gedurende de kermis in praktijk is gebracht. Bij het graven van eene kuil tot plaatsing van een ton, in het Park, achter het postkantoor alhier, werd een menschelijk geraamte gevonden ofschoon het reeds vele jaren daar moet hebben gelegen was het nog zeer goed gebleven. Velen onzer lezers zullen zich nog wel herin neren dat tijdens het bouwen van het post kantoor vele overblijfselen van menschen op dat terrein werden opgegraven. Monsign. Bottemanne, bisschop van Haar lem, wordt heden avond op het eiland verwacht. Tot eene waardige ontvangst van ZEeerw., zijn bij de Kath. gemeente alhier vele toebe reidselen gemaakt. Oudeschild, 8 Juli. Ook hier bood de kermis dit jaar weinig te genieten, daarom was het stellig niet kwaad bedacht van het bestuur der sociëteit „Neptunus", om Zaterdag eene ge zellige bijeenkomst te houden, 't Was dan ook gezelligniet te vol en een aangenamen toon, Eenige heeren hielden grappige voor» drachten of zongen chansonnetten, terwijl een en ander door degelijke liederen, gemeenschap pelijk gezongen, prettig werd afgewisseld. Natuurlijk moest na afloop worden gedanst, waaraan dan ook met opgewektheid werd deelgenomen. Oosterend, 8 Juli. In eene vergadering van den Raad der brandspuit alhier, jl. Zaterdag gehouden, zijn tot officieren benoemd de heeren 0. J. Eelman en J. K. Brouwer, respectievelijk bij de perspomp en bij de slang. Deze benoe mingen waren noodig geworden door het overlijden van den heer P. J. Witte en het indienen van ontslag wegens 60-jarigen leeftijd, door den heer J. H. Kuiper. Jl. Zaterdag sloeg nabij Oost de bliksem in den grond. Twee grasmaaiers, in de on- middelijke nabijheid zijnde, kwamen met eene lichte bedwelming en den schrik vrij. De Cocksdorp, 8 Juli. De uitslag der gisteren alhier gehouden aanbesteding van het Bestuur van den polder Eierland is als volgt 1. De leverantie van 100 M*. grint; laagste inschrijver P. Dros Az. 2. Idem 150 M3. schelpen A. Dros Albz. 3. Transport per as dier grint J. Reuvers. 4. Idem idem schelpen J. Reuvers. 5. Het maaien en uitkroozen van het kanaal, de postsloot en de Hoogezandskil Gr. Bakker. 6. Het teeren der poldereigendommen G-. Bak ker. Bij de periodieke verkiezingen van leden voor de Eerste Kamer, gisteren in de ver schillende provinciën gehouden, zijn alle aftre denden herkozen. Blijkens het eindverslag over het wets ontwerp tot verlenging van den diensttijd der milliciens, hebben vele leden der Eerste Kamer ernstige bedenkingen tegen deze wetsvoor- dracht gemaakt, omdat er thans zelfs geene buitengewone omstandigheden bestaan, die de zen maatregel zouden wettigen. Door goed keuring van dit voorstel, meende men in eene afdeeling, zou men niet handelen naar geest en letter van de tegenwoordige Grondwet. Terwijl voorts gewaarschuwd werd tegen de financieële gevolgen van het wetsontwerp, vreesde men ook, dat door de aanneming dezer wetsvoordracht het oordeel over de krijgswet zou worden gepraejudiceerd. Andere leden verklaarden voor het ontwerp te zullen stem men, nu de Regeering heeft verklaard, dat onze levende strijdkrachten niet voldoende zijn of zich op den algemeenen politieken toestand beroeptsommigen wilden zich er bij neer leggen nu de legerwet is ingekomen, waar omtrent men zich echter volkomen vrijheid van oordeel wilde voorbehouden. Een kermisgast te Plelder, die aan de huizen papier ten verkoop aanbood, hoeft zich Maandag, ten nadeele van mej. de wed. K. aan den Kanaalweg aldaar, schuldig gemaakt aan diefstal van een kistje met zilveren lepeltjes, die hij later bij den heer B. aan den Kruisweg verkocht, waar ze door de politie werden gevonden. Men is den dader nog niet op het spoor.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1