N\ 290. Zondag 13 Juli. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. IJK EN HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de IJk en Herijk der maten en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben als volgt te wetente OUDE- SCHILD op Maandag 21 Juli 1890 ten huize van W. Bijl van des namiddags 12 tot 3 uuraan DEN BURG op Dinsdag 22 Juli 1890 in het logement de Lindeboom, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uur en op Woensdag 23 Juli 1890., van des voormiddags 8 tot des na middags 1 uur, mede voor de bewoners der dorpen Koog, Hoorn en Waalte OOSTEREND op Donderdag 24 Juli 1890 ten huize van W. Kop pen IJz. van des voormiddags 8 tot 12 uur en te DE COCKSDORP op Donderdag 24 Juli 1890, ten huize van Jb. Buijs, van des namiddags 3Va tot 5 Va uur. Texel, 11 Juli 1890. De Burgemeester voornoemd, C, M. KOOIJ. TEXEL, 12 Juli 1890. Met de voorgestelde verandering in het plan voor de vergrooting en verbetering der haven beoosten het Oudeschild op Texel is dooi de Prov. Staten genoegen genomen. Met eene extra boot arriveerde Woensdag avond op het eiland Monsign. Bottemanne, bisschop van Haarlem. Dcor een eerewacht te paard, voorzien van vlaggen en vaandels werd ZEerw. van af de haven naar den Burg begeleid. Den volgenden morgen werd aan een aantal parochianen het H. Vormsel toege diend. 's Middags werd op dezelfde wijze ZEerw. uitgeleide gedaan tot aan de haven. Vele personen hadden zich per rijtuig bij de stoet aangesloten. Voor de Kath. Kerk en daarbinnen waren voor deze gelegenheid gepaste versieringen aangebracht. Van de woningen onzer Kath. medeburgers wapperde de Hollandsche driekleur. Donderdagavond vergaderde de commissie voor de feesten bij gelegenheid van de alhier te houden landbouwtentoonstelling in Sept. a. s. De werkzaamheden bepaalden zich tot wei nige, in hoofdzaak tot het maken eener begroo ting voor te organiseeren feestelijkheden. De lijsten tot inteekening waren nog niet bij allen rond geweest, vandaar dat een pro gramma nog niet kan worden vastgesteld. Door de kermis, het feest voor allen, en de kerkelijke plechtigheid bij de Kath. gemeente, was het circuleeren der lijsten eenigszins opge houden, doch met spoed zou daarmede thans worden voortgegaan. Wij zijn zoo vrij daarop de aandacht te vestigen en op te wekken tot milde bijdragen. Zal het feest iets van beteekenis zijn, dan zijn flinke bijdragen onmisbaar. Tot onze bevreemding getuigde de inteeke- ning tot heden nog niet zoo algemeen van medewerking, 't geen wel is te verwonderen, in een landbouwende streek voor een land- bouwfeest. Wij vleien ons echter dat de nog te wachten bijdragen gunstiger mogen zijn, en de gedane iets zullen worden verhoogd. Oudeschild, 11 Juli. Bij B. in het kollegat alhier, ontstond gisteren door onbekende oor zaak brand, die in weinige oogenblikken een dreigend aanzien had. Terstond snelden buren ter hulp. Aan water was geen gebrek en zoo gelukte 't al spoedig de vlammen meester te worden. Ware 't onheil in den nacht voorge komen, dan zou de brand zich stellig wel aan andere huizen hebben meegedeeld, alvorens hulp bij de hand ware geweest. Hoeveel garnalen zijn in den pas ge eindigden vischtijd door de Texelsche kokerijen naar elders afgeleverd 't Schijnt oppervlakkig niet gemakkelijk die vraag te beantwoorden. Toch is 't niet zoo moeielijk er een antwoord op te geven. Er werden dan van Nov. '89 tot Juli '90, 227,235,600 garnalen uitgevoerd, op een paar meer of minder wil hij die 't uitrekende niet achterhaald wezen. De becijfering was gemakkelijk genoeg men woog een ons garnalen, voor den voet uit een mand gegrepen, af en telde toen 90 stuks. Derhalve gingen in een KG. 900 stuks, 't Aantal uitgevoerde manden met het gewicht er van was bekend, en zoodoende kon met tamelijke nauwkeurigheid worden uitgerekend hoeveel garnalen er waren uitgevoerd. Er zullen thans van wege het Departe ment van Oorlog werkelijk maatregelen worden genomen ter voorziening in de behoefte aan drinkwater in oorlogstijd. Den 23n dezer zal worden aanbesteed het aanleggen van regen bakken voor de stelling van Amsterdam (le gedeelte), waarvan de kosten worden geraamd op f 23000. In de verg. der Prov. Staten van Dinsdag jl. werd door den heer Loman rapport uitgebracht omtrent de aanvrage om subsidie van deheeren C. Bosman en Mr. A. P. de Lange te Alkmaar voor de aanleg van een locaalspoor tusschen Alkmaar en Hoorn. Dit rapport zal worden gedrukt. Reeds nu kan worden medegedeeld dat, naar aanleiding van een voorstel ingediend door de heeren Den Tex, Loman, v. Nierop en Coning Westenberg, de conclusie van het rapport luidt: lo. de voordracht voldoende toegelicht te beschou wen en haar dus niet te renvooieeren aan Ged. Staten, en 2o. te bepalen dat de bijdrage behoort te wor den verhoogd tot f 200.000, doch niet moet worden gegeven als subsidie, doch in den vorm van een renteloos voorschot. By de behandeling van dat voorstel werd be sloten Ged. Staten te verzoeken een voorstel in dien geest te doen. Door de Indische Regeering is een geld loterij van f 300,000 toegestaan voor den wederopbouw der Roomsch-katholieke kerkte Weltevreden. By den Yoorz. van het Ned. Landbouw- comité ia een schryven ontvangen van den Ned. Cons-gen. van Argentinië, den heer L. van Riet, eere-voorz. der commissie van uitvoering. Deze schrijft o. m. De financieele uitslag der zaak oeantwoordt zonder twijfel niet aan de gekoesterde verwachtin gen, hetwelk in hoofdzaak moet worden toegeschre ven aan de heerschende handelscrisis en ook aan de hooge op de onderneming gevallen extra-kosten. „Toch waren de voor ons rundvee behaalde prijzen niet ongunstig te noemen en bewijzen zij m. i., in elk geval, dat, zelfs onder de tegenwoor dige ongunstige omstandigheden gewone import zaken geen gewaagde ondernemingen zijn. „Hier wensch ik ook nog te constateeren, dat Nederland boven alle andeie vreemde natiën op de tentoonstelling heeft uitgemunt, omdat, naar de algemeene alhier heerschende meening, uw comité terecht trotsch mag zijn op de schitterende rol, die het in dezen internationalen wedstrijd heeft gespeeld. De directeur der weesinrichting te Neer bosch heeft zich met een circulaire tot veel wezenvrienden gewend, waarin hij melding maakt, dat met den bouw van het laatste gedeelte van het nieuwe weeshuis een aanvang is gemaakt, maar thans ontbreken de noodige gelden om dit gebouw te voltooien. Voor meer dan 300 weezen is nu reeds plaatsing aangevraagd; doch dezen kunnen niet worden opgenomen alvorens dit gebouw gereed is. In het afgeloopen jaar zijn enkele duizenden guldens voor den bouw meer uitge geven dan daarvoor ontvangen is, en daarom vraagt hij financieelen steun en medewerking, opdat het gebouw, waarin 400 wezen zullen kunnen wonen en dat 10 schoollokalen bevatten zal, spoedig voltooid en in gebruik zal kunnen worden genomen. - De burgemeester van H. heeft weer eens ondervonden dat ondank 's werelds loon is. Hij ontving, aldus schrijft hij aan De Gemeentestem van een dame uit Amsterdam een schrijven, met verzoek haar uitvoerige inlichtingen te geven omtrent een zekere familie, die vóór 18 a 20 jaar te H: woonachtig was. Met behulp van den gemeentebode, den klerk ter secretarie en eeDige ingezetenen werd hij in de gelegenheid gesteld haar al de gevraagde inlichtingen te verstrekken en zette zich dan ook terstond neder haar brief franco te beantwoordenaan het slot daarvan deed hy' haar echter opmerken, dat de beleefdheid had gevorderd een 5 cts. postzegel voor antwoord in te sluiten, terwyi hy hot aan haar overliet een kleine vergoeding over te maken voor den bode of den klerk, voor de gedane moeite. Zijn dienstvaardigheid werd op de volgende wijze beantwoord. Hij ontving een op zeer onbeleefden toon geschreven antwoord, waarin de dame begon met te verzoeken haar dank aan zijn klerk over te brengen en daarop liet volgen „Van een vergoeding is geen sprake. Ik betaal daarvoor de opcenten voor het rijk aan personeele belasting. Het verwondert mij dat het zoo nadeelig werkend fooienstelsel zich zelfs heeft uitgebreid tot de secretariën der gemeenten," en verder Yan beleefdheid is hier geen sprake, ik behoef u volstrekt geen beleefdheid te bewijzen door het zenden van een postzegel. Mijn plicht was het u in beleefde termen het vervullen van een ambtsplicht op te dragen, en dat heb ik gedaan." Deze wijze van handelen is zeker niet geschikt om burgemeesters veel werk te doen maken van hunne „welwillende inlichtingen." TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1