De tuinders in de Bangerd, bij Hoorn, hebben besloten om in den tegenwoordigen oogsttijd twintigmaal een schip met aalbessen naar Amsterdam te bevrachten. Het le schip vertrekt van Hoorn 17 Juli. Twee bezen- dingen zwarte en roode aalbessen vertrokken reeds naar Engeland. Omtrent het vreeselijk ongeluk, hetwelk in den nacht van Zaterdag op Zondag te Leeuwarden plaats had, meldt men nader De schipper sliep met vrouw en zes kinderen in het vooronder en werd door zijne vrouw om streeks 1 uur in den nacht gewekt, daar zij wegens den hevigen storm vermoedde; dat er gevaar voor het schip was. Toen de schipper boven was, trachtte hij het schip naar de over zijde der vaart te duwen, om zoodoende meer beveiligd te zijn tegen den stormwind. Terwijl hij hiermede bezig en zijne vrouw met twee der kinderen ook boven gekomen was, zonk het vaar tuig, dat met klei diep geladen was, in de diepte weg. Inmiddels waren twee schippers, die daar in de buurt lagen, op het angstgeschreeuw te hulp gekomen. Zij slaagdon er slechts in den schipper, een jongen en een meisje to redden. De moeder met twee kinderen zagen zij op eens verdwijnen en door het hevig stormweder op dat oogenblik bleven alle verdere middelen tot redding vruch teloos. Twee andere kinderen zijn in het schip gebleven en waarschijnlijk slapende verdronken. Den geheelen Zondag is men druk bezig ge weest met naar de drenkelingen te visschen. De vrouw is al spoedig in de nabijheid van het vaartuig gevonden, terwijl het jongste kind, dat zij op den arm droeg, door de Harlingervaart, de Stadsgracht en de Potmarge, op een afstand van bijna een half uur, in het naburige Huizum is aangespoeld. In het vaartuig zelf, dat boven water is gehaald, werd nog slechts éen kind in het vooronder aangetroffen, zoodat Zondagavond nog twee kinderen werden vermist. Maandag is een daarvan aan de Willemskade komen boven drijven, zoodat toen nog een drie-jarig kind zoek was. Ook dit laatste is thans gevonden. Het lid der Tweede Kamer voor Schoter- land, de heer Domela Niowenhuis, heeft Zondag in een openbare vergadering van de Amster- damsche afdeeling van den Sociaal-Democrati- tischen Bond, aan zijn partijgenooten de redenen opgegeven, die hem geleid hadden, om den minister van oorlog eenige vragen te stellen, over de mobilisatie en concentratie van het Nederl. leger bij onverhoopte verwikkeling In het slot van zijn rede betoogde spreker de wenschelijkheid van een democratisch leger in Nederland, gelijk Zwitserland bezit, waardoor jaarlijksch niet alleen ettelijke milloenen zouden bespaard, maar ook de ware volksgeest over het land vaardig zou worden. De legers van vrijwilligers toch waren ten allen tijde de meest geduchte geweest. Aan het stationsgebouw van den Holl. spoorweg te Schiedam wordt een kunststuk verricht. Daar het gebouw door den slappen grond was verzakt, heeft men het aan vier kanten ontgraven ter diepte van de fundeerings- palenthans is men bezig om het geheele gebouw, door middel van vijzels, gelijkmatig op zijne normale hoogte te brengen, wat reeds voor een gedeelte met gunstigen uitslag is geschied. Niet alleen hebben wij te klagen over ,,'t gehuil van den wind en 't gekletter van de regen, dat ons den winter aankondigt," maar uit alle deelen des vaderlands en uit tal van plaatsen in het buitenland komen de meest ongunstige weerberichten. Het is of het over de geheele wereld waait en regent en of de zomersche zonneschijn voor onbepaalden tijd van het menschdom afscheid heeft genomen. Moge het spoedig anders en beter worden! Uit Parijs wordt o. a. van den zesden dezer gemeld T" Heden schijnt de guurheid van het weder haar toppunt bereikt te hebben, want bij den met hagel vermengden stortregen, welke zich over onze stad ontlast, kan het niet erger worden, vooral nu het ook zoo koud is. Hedennacht daalde de thermometer tot op acht graden Celsius. Binnen eenige dagen zullen enkele in dienst zijnde oorlogsschepen van Willemsoord naar Amsterdam vertrekken, ten einde geza menlijke oefeningen in de Zuiderzee te houden. Toen in het begin van dit voorjaar de aardtorren en ander „gebit" de jeugdige knol- lenplantjes als sneeuw voor de zon deden verdwijnen, besloot menig landman de over geblevenen om te halen en de grond op andere manier winstgevend te maken. Anderen die het waagden de weinig belovende plantjes te laten staan, wrijven nu van genoegen in de handen, daar dit jaar in waarheid de laatsten de eersten zijn. Zoo verkocht K. Jongert zijn honderd roeden meirapen voor den hoogen prijs van 80 gulden aan den handelaar Van Kleeff. Maandag 11. werden zij van het station Bovenkarspel verzonden en naar men verzekert, maakte de handelaar insgelijks een mooie winst. EnkhCt.) De Onderlinge Brandwaarborg-Maatschap pij te Leeuwarden bezat op 1 Augustus jl. 2760 deelhebbers, een verzekerd kapitaal van f 21,394 125.— en een reservefonds van f] 63,765,71 Vs. De brandschade van de op richting in 1850 af, bedroeg f95,319 5272. Deze maatschappij werkt uitsluitend in de stad Leeuwarden. In Drente vindt men vele jonge patrijzen dood in de velden. Het gure en natte weder wordt voor de oorzaak der steifte gehouden. Donderdagvoormiddag zijn op de alge- meene begraafplaats te Leeuwarden ter aarde besteld de lijken van de schippersvrouw met drie harer kinderen, die Zaterdagnacht bij het zinken van hun vaartuig om het leven waren gekomen. Het was een hoogst aandoenlijk gezicht: die vier lijkkisten en daarachter de treurende vader met de drie hem overgebleven kinderen, twee jongens van 10 en 11 en een meisje van 13 jaar. Ds. J. P. Romein sprak een hoogst treffend woord, dat op alle aanwe zigen een diepen indruk maakte. Kort vóór de begrafenis was ook het vijfde lijk, dat van een meisje van 3 jaar, dat nog altoos werd vermist, uit eene der stadsgrach ten opgehaald. Tijdens de schoonmaak van het uurwerk van den 109 M. hoogen Domtoren te Utrecht heeft men de vorige -week de wijzerplaten, benevens de wijzers en de uurcijfers gemeten en bevonden, dat de wijzerplaten elk een oppervlakte van 6 vierk. meter hebben, de lengte van den grooten wijzer 2.60 M. en die van elk uurcijfer 0.72 M. bedragen. Bij den garnizoens-commandant te Assen heeft zich voor kolonialen dienst een Hongaar aangemeld, op wiens borst in vier verschillende kleuren het wapen van Hongarije is getatoueerd. (N. Gron. Ct.) De vrouw van een werkman te Amster dam, wonende in de Houtmanstraat aldaar, zou verleden week eenige boodschappen gaan doen. Toen zij daartoe bij een winkelier kwam en het gekochte betalen wilde, miste zij haar knipje, waarin naar zij zeide zich f6 bevond. De schrik over dit verlies greep haar zóó hevig aan, dat zij eenige oogenbhkken later op straat den geest gaf. Later vond men het vermiste knipje met het geld in hare woning. Een schooljongen komt bij een winkelier. „Mijnheer, ik zou wel willen hebben een pond koffie van i3 de kilo, een pond suiker van f 1,30 de kilo, 2 pakjes kaarsen van f 1,15 het pakje, 27, pond rijst van f0,80 de kilo en 125 gram krenten van f3.20 de kilo. Ik zal u een tien guldenstuk geven, om dit alles te betalen. Hoe veel geeft gij mij dan terug? De winkelier neemt een potlood, maakt de berekening en zegt „Ik zal je f4.25 terugbetalen. „Ik dank u, mijnheer, zei de knaap, den winkol weder willende verlaten. „Wat nu, wacht ge niet totdat ik je bediend heb? „Och, dat is niet noodig, ik ga naar school en ik heb geen tijd gehad mijn som klaar te maken." Oordeel van een Haagsch vermaard schil der over de Leidsche Maskerade: „Ik kin die rommel niet aanzien. Denkt ge dat de edellieden uit dien tijd, dien cnze stu denten voorstellen, er uitzagen als dezen, als figuranten uit een opera-comique of een paar denspel? Wees verzekerd, dat die stoere lieden andere troniën, andere figuren, eene gansch andere houding hadden! 't Is belachelijk om deze heertjes de schilderachtige kleedij der zes- tiende-eeuwsche edelen aldus te zien bespotten De Haagsche correspondent van de Pr. Gr. Ct. voegt hieraan toe: „Nog dwazer is het, als eerbiedwaardige bejaarde mannen voor den quasi-keizer diep buigen en hem als een werkelijke majesteit vereerenZouden die deftige heeren ooit voor Bouwmeester in de kleedij van Richard III zulk een diepe buiging maken? Het is te betwij felen, en ook daarom is die vertooning in mijn oog zoo dwaasLaat de jeugd zich vermaken en de rijk-aangekleede jongelieden door de jonge dames gevierd worden, maar laten we dan ook aan personages geen hoogere waardig heid toekennen dan aan die van een gemas kerd bal. Amsterd Middel ter verdrijving van muizen. Om muizen te verdrijven of te dooden, zijn al heel wat middeltjes toegepast, doch weinige bleken proefhoudend. De knaagdiertjes bleken de val al spoedig ontwassen en brood met luciferskop pen gingen ze met een oogknippen voorbij, en muizentarwe was meestal meer gevaarlijk voor de honden of de kleine kinderen dan voor hen. Nu deelt men echter mede, dat de toepassing van een zeer eenvoudig middel de beste gevolgen heeft gehad. Men heeft ze onthaald op brood, in jenever gedrenkt, en deze volkskanker heeft ook de muizen ten verderve gevoerd. Zij hebben er zich 's nachts aan te goed gedaan tot het laatste stukje, de laatste druppel verdwenen was, en 's morgens kon men bij verscheidene den dood constateeren „ten gevolge van misbruik van sterken drank." Bossche Ct.) Zaken, hoe bekend ook aan vele, verdienen toch nu en dan herhaald te worden. Men moet wel, onder het eten niet te veel te drinken. De reden waarom is eenvoudig deze, dat de vloeistof de maagsappen verdunt, en aldus het spijsverteringsvermogen verzwakt wordt. Beter is daarom, aan het einde van den maaltijd te drinken. Het gebruik van te koude dranken werkt storend op de spijsvertering. Ten opzichte van melk is het raadzaam deze bij teugen te drinken, wil men dat zij goed bekomt. Geraakt een te groote hoeveelheid - van deze drank ineens in de maag, dan verandert de melk dadelijk door de zuren der spijsverteringssappen in eene vaste massa, die zwaar verteerbaar is. Maandblad Naar uit Bielefeld gemeld wordt, wil de Algemeine Fleischer Zeitung uit betrouwbare bron weten, dat sedert Dinsdag jl. de invoer van Hollandsch spek in Duitschland verboden is. De Engelsche natuurkundigs Emerson zegt van de Jcamervliegen Zoodra een vlieg zich neêrzet, ziet gij haar zich bewegen alsof zij, evenals een kat of een vogel, haar toilet maakt. Zij begint met hare achterpootjes, die zij tegen elkaar wrijft; dan veegt zij hare vleugeltjes af, om vervolgens hare voorpooten te schuren en en met haar snuitje zooveel mogelijk haar geheele Jidhaam af te vegen. Wat zij doet? Neem een microscoop, en als ge juffrouw vlieg aandachtig bekijkt, zult gij zien dat haar lichaam bedekt is met oneindig kleine parasieten, die zij verzamelt tot een balletje rolt en dan oppeuzelt. Neem een stuk wit papier, laat een vlieg er hare manoeuvres op uitvoeren, kijk door het microscoop, en gij zult het papier bedekt vinden niet met vliegeneieron-, zooals men meent, maar met bedoelde parasieten. Het zijn onzichtbare wezentjes, die in de lucht zweven en zich aan het lichaam der vliegen vasthechten. Is de vlieg er mee bedekt, dan zet zij zich neer om er zich van te bevrijden. In vunzige kamers doet zij een rijken maaltijdin frissche vertrekken zoekt zy te vergeefs naar buit. En zoo vervullen de vliegen hare bestemming, tot een spinnekop haar pakt en opsmult, die op hare beuit door een vogel wordt verorberd, welke laatste ons weer als voedsel dient De Mss. Ct. bevat het volgende ingezonden van 9 dezer: In de tempel van het leger des Heils te Assen waar gisteravond tamelijk veel publiek was, schitterden de soldaten door hunne aiwezigheid - er was werkstaking onder hen uitgebroken. Het platte forme was slechts ingenomen door de beide officieren en den sergeant; de soldaten- plaatsen bleven ledig. Pas een week na de

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2