N\ 291. Donderdag 17 Juli. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 c4— Groote letters en Vignetten worden naar plaatsT berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nun ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatB IJK Elf HERIJK DER MATEIV EX GEWICHTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de IJk en Heryk der maten en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben als volgt te weten: te OUDE - SCHILD op Maandag 21 Juli 1890 ten huize van W. Bijl van des namiddags 12 tot 3 uuraan DEN BURG op Dinsdag 22 Juli 1890 in het logement de Lindeboom, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uur en op Woensdag 23 Juli 1890, van des voormiddags 8 tot des na middags 1 uur, mede voor de bewoners der dorpen Koog, Hoorn en Waalte OOSTEREND op Donderdag 24 Juli 1890 ten huize van W. Kop pen IJz. van des voormiddags 8 tot 12 uur en te DE COCKSDORP op Donderdag 24 Juli 1890, ten huize van Jb. Buijs, van des namiddags 3Vs tot 5 Va uur. Texel, 11 Juli 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 16 Juli 1890. Ds. A. W. Hotte pred. te Sittard, heeft voor de toezegging van beroep naar de Herv. Gem. te den Burg bedankt; abusievelijk is door ons gemeld dat beroep was uitgebracht. Aan alles komt een einde, zoo ook aan het murmureeren over het koude weder. Gisteren, 15 Juli, alzoo juist twee maanden na de invoering van de zomerdienst op spoor en boot, getuigde het warmere weder, dat het ook dit jaar nog werkelijk zomer zal worden. Gelukkig verschijnsel, waarover menigeen zich zal verblijden, niet het minst de landbouwende stand, die voor de werkzaamheden en de veldvruchten zoozeer behoefte heeft, aan droog en warm weder. Als het nu maar een poos zoo blijft en de herfst met zijn buiig weder niet te vroeg zijn intrêe doet, gaan wij nog een prettigen tijd tegemoet. t Oüdeschild, 15 Juli. Hedenmorgen werd hier vruchteloos gezocht langs den zeedijk naar een paar reddingtoestellen, door den heer P. C. Koning uitgedacht, welke op de reis naar Nieuwediep van de stoomboot verloren waren geraakt. De heer K. die zijne toestellen te water liet om er eene proef mede te nemen, was zoo ongelukkig dat beide lijnen afknapten waardoor de voorwerpen te loor gingen. Voor den onvermoeiden proefnemer is 't zeer te wenschen, dat de toestellen weer in onbescha- digden toestand opgevischt en aan hem terug bezorgd mogen worden. - De Minister van Marine brengt, ten ver volg op zijne aankondiging in de „Staatscourant" van den 15den Juni 11., ter kennis van zee va renden, dat het lichtschip „Haaks," thans als dagmerk een rooden omgekeeiden kegel in top voert. Men deelt mede Nu er stemmen opgaan voor het in het leven roepen van bepalingen, waarbij de aan te brengen visch aan maat wordt onderwoipen, evenals dit bij de zalm het geval is, is het zeker noodig die ook uit te strekken tot het te gebruiken vischtuig Wanneer, hoogstens 12 jaar geleden, een schip binnenkwam, dat 1000 kabeljauwen gevangen had, werd daarvan gezegd: „eene kleine vangst," terwijl tegenwoordig de helft daarvan al tot de zeldzaamheden behoort; het getal blijft meestal beneden de 360. De oorzaak van dezo geringe vangsten wordt door de visschers toegeschreven aan de stoom vaartuigen, die met hunne groote netten den bodem der zee omwoelen, de plaatsen waar de visch kuit schiet (zoogenaamde griendjes) vernietigen, en daarenboven de jonge vischjes bij duizenden stuks vangen. Deze kleine vischjes worden dan op het dek uitgestort, en met de schop weder in zee geworpen, waardoor gerust kan aangenomen worden dat 90 pet. dood gaat. Het is dus niet bepaald het vangen, maar ook het vernietigen van jonge visch, waaraan paal en perk dient gesteld te worden. Met de platvisch is het al niet beter gesteld. Dagelijks hoort men klagen, dat er geen groote Hollandsche schol meer is, maar wie eiken dag op de markt het groot aantal klein goed ziet aanbrengen, zoowel scholletjes als tongen, slechts eenige centimeters groot, zal zich zeker niet verwonderen dat er geen groote schol is. Uit Lemmer schrijft men aan de Zw. Ct, dd. 7 Juli De ansjovisvangst, die dit jaar zoo schitterend was in vergelijking met vorige jaren, scheen voor eenige dagen haar einde te naderen, zoodat vele schippers, die zich met deze visschery bezig hielden, hun netten reeds opgeborgen en hun oude bedryf (vrachtvaren; weer opgevat hadden Thans begint echter de vangst weer te vermeer deren, ten minste enkele visschers hier ter plaatse brachten in den afgeloopen nacht weer 5, 10 a 20 duizend stuks binnen, waardoor zij, naar den tegenwoordigen prijs van f 4 per duizend, nog een niet te versmaden verdienste hebben. Som migen, die reeds de visscherij gestaakt hadden, zijn dan ook opnieuw begonnen, en 't is te wenschen dat dit geen viuchtelooze moeite moge zijn en de vangst nog eenigen tijd mag voortduren. Als men nagaat, dat enkele Lemsters visschers in 't geheel reeds een millioen stuks gevangen hebben, en men den middenprijs op f 4 per duizend stelt, dan zal men toestemmen, dat de ansjovisvangst van 1890 terecht schitterend kan genoemd worden, en menigeen heugen zal. Het Leidsch Dagbl. meldt Als iets bijzonders of als iets aardigs, zoo als men het noemen wil, zij op verlangen van een onzer stadgenooten medegedeeld, dat zijn hond zich gisteren omringd zag door vijf tien pasgeboren jongen en dat het beest ver leden jaar op denzelfden datum zich verheugde in het gezelschap van zestien hondjes, welke tot haar in dezelfde bloedverwantschap stonden als het nieuwe vijftiental. Het geheel moet een eigenaardigen aanblik opleveren en het penseel eens dierenschilders zelfs waardig zijn. Op de werf van de heeren Gebroeders Rodewes te Lobith stond dezer dagen een sleepkaar op de helling, groot 500 last, gereed om van stapel te loopen, toen plotseling, terwijl men nog bezig was er eenig werk aan te verrichten, de ketting brak en het schip onverhoeds van stapel liep. De werklieden lieten zich direct tusschen de slede vallen, zoodat het schip ongehinderd over hen heenging. Als door een wonder gebeurden er geen ongelukken. Voor het kantongerecht te Sneek is ge bleken, dat de maten, van Rijkswege verstrekt aan de Rijksveldwachters om de mazen der netten te meten, niet deugen. Drie visschers. die wegens het hebben van te kleine maze waren bekeurd, bewezen nl„ dat de maat vai den Rijksveldwachter, die het proces-verbaa had opgemaakt, te klein was en werden oi dien grond vrijgesproken. Naar men meldde, is hiervan medede, gedaan, aan de daarbij betrokken autor opdat deze hierin kunne voorzien. Een arbeider te Laren wilde onlanr aan eene som gelds, groot f 35 in papier, GP eene zeer veilige plaats geven, en koos daar voor zijne bedstede uit. Na een paar dagen kwam hij tot de treurige ervaring, dat zijn schat ongeveer geheel door de muizen vernielc was. In de Leeuwarder Courant wordt in ingezonden stuk geklaagd over de gewoo die op het platteland van Friesland best om het vleesch van zieke uit nood geslac koeien bij opbod te verkoopen. Als voorbi wordt een geval genoemd, waarin vleesch een parelzieke koe voor 3 cent per halve werd verkocht. Het vleesch was vuipuiste en oneetbaartoch werd het door arbeiders, die ook wel eens rundvleesch wilden eten, gekocht. De schrijver verzekert, dat de veeverzekeringsfondsen den verkoop van ge storven, bij hen verzekerd vee eischen, om met de opbrengst daarvan de verzekerde som te verminderen. Een gerucht liep in de vorige week te Amsterdam omtrent een afschuwelijken kinder moord in de Zwartebijlsteeg bij het Hekelveld. Ziehier wat gebeurd is. Een zekere vrouw S., die met een dertienjarigen knaap en een achtjarige dochter haar man verlaten heeft, woont samen met een anderen man, die op zijn beurt ook zijn vrouw en kinderen in den steek heeft gelaten. In dit bijeengegaarde huisgezin was de 13-jarige knaap, bovendien ziekelijk en zwak van gestel, steeds de zondebok, en meermalen gebeurde hel dat zfjn 25-jarige broeder, een marinier, de taa* op zich nam om den jongen, verdiend of niei verdiend, een pak slaag toe te dienen. Zoo ook Maandagavond, en toen deze strafoefening gedaan was, bond men den jongen aan een hand en een voet aan een kram, geslagen in den muur bij de zoldering. Het zusje kreeg last, dat ze geen hulp mocht roepen, en daarop ging man, vrouw en marinier (zoon) naar de komedie. Tegen halfeen werden de buren door het achtjarig zusje te huif geroepen; haar broertje was zoo naar, zeide zij. Inderdaad, de knaap was reeds lang bewusteloo en den dood nabij. Do buren haastten zich he touw af te snijden en het kind liefderijk te ve: plegen, waaraan het behoud van zijn leven to danken is. Tegen twee uur kwamen de on menschen thuis, en het is te begrijpen dat dl ontvangst door de buren was zooals zij weze.' moest. De politie heeft tegen de ontaarde moeder, zoo, en bfj wonenden man proces-verbaal opgemaakt, {.Nieuwsblad van Nederlant TEXELSCHE COURANT r

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1