Buitenland. In de 53ste algemeene vergadering der Maatschappij van Landbouw, welke zal uien worden op Maandag 8 September v, des middags 12 uur precies (zonder te Dordrecht, zullen o. m. behandeld len de volgende voorstellen der afdeelingen: van de afdeeling Alfen-Oudshoorn-Aar- Lnderveen „dat het hoofdbestuur zich wende tot do Hooge Regeering, ten einde te ver krijgen, dat bij het uitbreken der besmettelijke varkensziekte onmiddelijk worde overgegaan tot onteigening en afmaking van alle dieren in denzelfden stal of op hetzelfde erf, in dien zin. dat voor gestorven dieren geene vergoe ding worde gegeven, doch voor zieke dieren de halve, en voor gezonde dieren de heele vaarde worde vergoed." A afdeeling Medemblik en omstre- de leden van het hoofdbestuur, den hebben voor Zuid-Holland, i laten kiezen door de afdee- Jolland en de hoofdbestuurs- .g in Noord-Holland, in het /tn oo idten kiezen door de Noord-Holland ;che afdeelingen." C. van de afdeeling Schermerom te be. handelen de vraag„hoe de schade te voorkomen die de veehouder lijdt, door de wijze van veekeuring aan het abbattoir te Amsterdam. D. van de afdeeling Waard en Groet„om aan het hoofdbestuur op te dragen, in 't belang van de boterbereiders en bewoners van Noord- plland, ten noorden 't Noordzeekanaal, bij gemeentebesturen van Alkmaar, Hoorn Al Schagen aan te dringen om maatregelen 2 Vemen ter verkrijging van gelijke gemeen de voorschriften, waardoor de koppen of botor, die op die botermarkten wor- en verkocht, niet meer en O ngevoerd V Als ir is in ziekte minder mogen wegen dan een half of i Kilogram." Hot Stoomschip MaasdamWoensdag x juli van New-York vertrokken, is 12 dezer te Rotterdam aangekomen. De duur der reis was dus 9 dagon en 23 uren. gevolg van het aanhoudend natte de IJ- en Haarlemmermeerpolders onder de aardappelen uitgebroken ponbaart zich in bijna alle soorten. De Penang Gazette van 80 Moi bevat een il over den toestand op Edi en den peperhande ,r. irin wordt beweerd, dat het beletten van uitvoer van peper door ons Gouvernement Ihineeschen kooplieden te Penang veel schade ^oorzaakt, daar een kapitaal van een millioen jfJlars nu daarin vastzit en aan allerlei kosten m risico's is blootgesteld. Het blad beweer verder, dat, indien ons bestuur do peper aanhoud om er extrarechten van te heffen, ten einde daarui de buitengewone oologskosten tc bestrijden, het wijs zou doen die rechten dan maar dadelijk te heffen en de peper vrij te laten, uit vrees ze anders in, handen dor vijanden mocht vallen eindelijk, dat, indien de Atjohers de Hollanders eens mochten overwinnen, zij (de Atjehers) de peper in de pakhuizen zouden vernielen. Naar aanleiding van dat alles hoopt de redactie, dat de Kamer van Koophandel en dosnoods do Regeering der Straits voor de belangen der peper- 'handelaars in de bres zal springen. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde verneemt de Deli Ct. echter dat ons Gouvernement den uitvoer der peper niet verhindert, maar wel de Radia van Edi, die dit doet ten einde zijn volk i elkaar te houden en verder, dat de Atjehers, ifdien ze al overwonnen, de peper wel niet vernielen zouden, daar dit tegen hun belang sou zijn en zij er ons niet door zouden schaden. De Regeering der Straits Settlements zal zich dus zeker wel wachten voor de belangen haror peper-handelaars op te komen, zoolang geen betere argumenten daarvoor te berde kunnen gebracht worden. - Onlangs zijn in het zuiden van Limburg lkphosphaatvelden ontdekt. Thans is door heeren Ubaghs, geoloog, Eussen, ingenieur, Hustink, grond eigenaar, allen te Maastricht, w,ncessio aangevraagd voor de ontginning van die velden in 28 districten. Op de vergadering der Ned. maatsch. tt bevordering der geneeskunde van Dinsdag /as de herziening der wet op de besmettelijke kekten een voornaam onderwerp van debat, waarbij geprotesteerd werd tegen het thans aanhangige ontwerp. Een voorstel om zich ,ot de Tweede Kamer te wenden met ver zoek geen afbreuk te doen aan de voorschriften omtrent de koepokinenting, indien niet ver- olichte vaccinatie beneden het eerste levensjaar er voor in de plaats worde gesteld, werd aan genomen met 74 tegen 6 stemmen. Ook is met 72 tegen 6 stemmen besloten, de Regee ring te verzoeken in de wet op besmettelijke ziekten „diphteritis" te vervangen door „diph- teritis en croup". Met toejuiching vereenigde zich de vergade ring met het denkbeeld om voor Donders een gedenkteeken op te richten. Op last van den rijksveearts wordt door ambtenaren en politie gewaakt tegen de ontscheping van een karbouw (buffel), die zich aan boord bevindt van het stoomschip „Gel derland" der Rott. Lloyds in de Spoorweghaven. Deze maatregel wordt genomen op grond dat de buffel uit Indië komt, waar besmettelijke veetyphus heersclit. Het dier is bestemd voor de Rotterdamsche diergaarde. Op de heide bij Surhuisterveen (Fr.; ziet men, aldus schrijft men vandaar, tegenwoor dig eene menigte slangen. Van waar die dieren gekomen zijn in zoo grooten getale, begrijpt men niet. Te Rotterdam is indertijd, zooals bekend is, een inschrijving geopend om aan de schut terij vanwege de burgerij een „eereblijk" aan te bieden voor bewezen diensten bij de werk staking. De kolonel-commandant der schutterij, die over de bijeengebrachte som te beschikken had, heeft, in overleg met den burgemeester, medailles laten maken en die aan de schutters bijwijze van aandenken laten uitreiken. Een aantal schutters heeft die medailles terstond van de hand gedaan voor f 1 a f 1.50. Volgens een schrijven aan het U. D., heeft de commissie, die het initiatief voor de inschrij ving genomen had, haar ontevredenheid te kennen gegeven over de wijze, waarop het geld gebruikt is. Het was haar bedoeling, dat do schutters naar hun graad een belooning in geld zouden ontvangen, en zij heeft dit aan de inschrijvers doen weten. Of daarom de schutters, die de medailles verkocht hebben, in haar geest hebben ge handeld, is eene andere vraag. Als een bewijs van 't onbeperkt ver trouwen, dat de firma Van Gend Loos geniet kan dienen, dat door haar Woensdag j.l. van Amsterdam vervoerd werden zes pakketten, ter aangegeven waarde van 1,971,620 gulden In Meerenberg worden op dit oogenblik circa 1200 krankzinnigen verpleegd. In de verschillende gestichten hier te lande worden ruim 6000 patiënten verpleegd. Het „triestige", koude regenweder, dat deze „zomer ons brengt, zegt de Arnh Ct., doet aan de weeën van 1879 denken. Het ontstemt anders zeer lankmoedige menschen, dat blijkt ons dagelijks. Van een correspondent, die gewoon is landbouwberichten te zenden, ontvingen we de verzuchting uit „het land van mest en mist" „Wij vangen het water in tonnen en kuipen, daar we anders met heel de familie verz—penverwaaid zijn de bloemen en muf is de rest. Van een anderen berichtgever hooren we, dat hij Zaterdagavond zijn huishoudster in last gaf„Roep mij morgenochtend nietlaat mij in vredesnaam maar doorslapen tot Maandag." Een knorrige pruttelaar dateert zijn brief „Den 5den van de tweede herfstmaand.,, Gedurende het tweede kwartaal dezes jaars zijn 72 jongens in dienst getreden bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden. In het geheel hebben zich 232 jongens voor eene verbintenis in 's rijks zeedienst aange meld, doch niet minder dan 160 weiden er bij geneeskundig onderzoek afgekeurd. Door den heer A. P. C. De Roo c. s. te Breda zal eerlang aan de Regeering de be williging en de koninklijke goedkeuring worden gevraagd voor de oprichting van eene afdeeling vrijwillige cavalerie, waarvan de leden alsdan in het genot zouden deelen van een verkorten diensttijd bij het leger. De heer De Roo is gepensionneerd officier van het Nederlandsche eger en zou dan als commandant en voorloopig tevens als instructeur optreden. Hij heeft alle verwachting dat, wordt zijn plan verwezenlijkt, dit navolging in den lande zal vinden, waar door het legerbestuur in tijd van oorlog zou mnnen beschikken over een aantal goed geinstrueerde en gedisciplineerde vrijkorpsen, die onder den door hun zelf gekozen bevel hebber goede diensten aan den lande zouden kunnen bewijzen. De frambozenteelt is in de streken rondom Breda, vooral te 's Prinsenhage, ver bazend toegenomen. Men is thans druk bezig deze vrucht te plukken. Er zijn dagen, dat er tien duizend kilo in de stad komen, gepakt in vaten, welke meestal naar Engeland worden verzonden. De weduwe A. Kroem te Appelscha hoopt Woensdag a. s. haar 99ste verjaardag te vieren. Uit Zandvoort schrijft menIs het regenachtige en gure weder groot nadeel voor onze badplaats, voor de aardappelteelt is die juist het omgekeerde. Wil er van den duinaardappelen wat terecht komen, dan moet hij van tijd tot tijd regen hebben daaraan heeft het dan ook niet ont broken. De velden staan over het algemeen zeer gunstig en wanneer er nu wat warmte komt, dan zal het beschot zeer bevredigend zijn. Aan de redactie van het Utr. Dagbl. werd een jonge kat vertoond met twee staar ten en een dubbel stel achterpooten, alles goed gevormd. Van het midden van den rug begint de tweeledige vorming en daar ter plaatse vindt men van boven ook nog twee pooten, die onnutte aanhangsels vormen, maar bestemd schijnen voor het tweede stel voorpooten. Zij doet dus denken aan de hazen van Münchhausen, met een viertal pooten op den rug, die gebruikt worden als de onderste moede geloopen zijn. Het dier heeft anderhalven dag geleefd. De. twee andere tegelijk geboren, doch goedge vormde poesjes zijn nog in leven. In de vorige week ontving de Britsclie Minister van Landbouw eene deputatie, die kwam aandringen op vergunning om vee uit Sleeswijk Holstein weder te mogen invoeren gedurende het aanstaande seizoen, dat deze maand begint en in November eindigt. De deputatie werd ge ïntroduceerd door het parlementslid Samuel Montaque en bestond voorts uit andere parlements leden, vertegenwoordigers van het bestuur der city, bankiers, reeders, huiden- en lederkoopers, looiers, enz., alle mannen die zeer goed konden weten welk antwoord de Minister zou geven dat het niet mogelijk was aan het verzoek gevolg te geven, met het oog op het voortdurend heer- schen van mond- en klauwzeer in Duitschland tot zeer dicht bij Sleeswijk Holstein. Wij herinneren er voort3 aan dat, daar deze ziekte ook nog dicht bij de Nederlandsche grenzen heerscht, er vooralsnog geen sprake kan zijn van het wegnemen der lastige bepalingen tegenover Nederlandsch vee. Wanneer men van „donkere wolken" wil spreken, „die zich samenpakken aan den politieken hemel," dan bestaat daartoe op het oogenblik gelegenheid wat Servië en Turkije betreft. Tus- schen deze landen dreigt nameljjk een zeer on gunstige verhouding te ontstaan tengevolge van den moord, op den Servischen consul te Pristina gepleegd. Gelijk men weet, had de Porte aan de Servische Regeering voldoening toegezegd, maar deze schynt öl zeer langzaam op de gewone wijze van het Turksche Kabinet öf in het geheel niet ver schaft te zullen worden, tenminste het Gouverne ment te Belgrado heeft het geduld verloren en besloten, de hulp der verschillende mogendheden in te roepen, om bij den SultaD mede op inwilliging van Servië's eisclien aan te dringen. Dezer dagen werd met dat doel door den Minister van Buiten- landsche Zaken te Belgrado een rondschrijven verzonden aan de Servische gezanten in het buitenland.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2