N\ 292. Zondag 20 Juli A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL HEPEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag*- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. IJK Ei\ HERIJK DER HATEN E\ GEWICHTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de IJh en Herijk der maten en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben als volgt te wetente OUDE- SCHILD op Maaïidag 21 uli 1890 ten huize van W. Bijl yan des namiddags 12 tot 3 uuraan DEN BURG op Dinsdag 22 Juli 1890 in het logement de Lindeboom, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uur en op Woensdag 23 Juli 1890, van des voormiddags 8 tot des na middags l uur, mede voor de bewoners der dorpen Koog, Hoorn en Waalte OOSTEREND op Donderdag 24 Juli 1890 ten huize van W. Kop pen IJz. van des voormiddags 8 tot 12 uur en te DE COCKSDORP op Donderdag 24 Juli 1890, ten huize van Jb. Buijs, van des namiddags 37» tot 5 Va uur. Texel, 11 Juli 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 19 Juli 1890. Onze plaatsgenoot, de heer P. C. Koning, ontving van den heer van Zuijlen te 's Hage, (zijn vertegenwoordiger op de tentoonstelüng te Toulon) het volgende schrijven „Uit Parijs ontving ik het goede bericht, dat in plaats van de u oorspronkelijk toege dachte bronzen medaille, de jury te Toulon aan uw Reddingsmiddel de zilveren medaille heeft toegekend." Na een drietal warme dagen, scheen het of de lucht de warmte niet langer kon ver dragen; Donderdagavond althans pakten de wolken te samen en liet het zich aanzien dat een geducht onweder ons deel zou zijn. Die vrees werd echter niet ten volle bewaarheid; wel waren felle bliksemschichten en daaropvol gende donderslagen waar te nemen, doch spoe dig dreef de bui over om zich te ontlasten in eenen milden regen, die zekei velen niet onwelkom was. Van onheilen hoorden wij hier niets, wel werd in de richting van Wie- ringen brand waargenomen. Naar wij later vernamen is de boerderij van den heer Schaaps aldaar, afgebrand. Alles was echter geassureerd. Vermoedelijk was 't inslaan van den bliksem de oorzaak van den brand. Op verschillende plaatsen in ons land moet het onweder veel schade hebben aangericht. Tengevolge van het onweder, is de tempera tuur zeer veel koeler geworden regen en nog eens regen schijnt nu weder ons deel te zijn. - De vier zustersF. Kalis, wed. J. Eelman M. Kalis, wed. A. de Wijn; M. Kalis, wed. M. Daalder en E. Kalis, wed. M. Langeveld, allen alhier woonachtig, tellen thans, door elkan der gerekend, ieder 82 jaren. Achtereenvolgens zijn zij oud 90, 85, 77 en 75 jaren. De vijfde zuster, A. Kalis, wed. J. Bakker, is voor drie jaren op 79 jarigen leeftijd over- leden. - Ingez Oudeschild, 18 Juli. Op de haven werden gisteren-morgen zes postduiven, eigendom van den heer van Twisk te Helder, opgelaten. Precies te halt acht werden de diertjes in vrijheid gesteld en reeds te 9.41 te Amster dam aangekomen. Langen tijd zwierven de duiven boven de haven en omstreken rond, alvorens zij de reis over zee aanvaardden. Blazerschippers van hier vonden gisteren in de Noordzee twee drijvende paarden, zwart van kleur. Men had de dieren reeds bij de schuit om ze mede te nemen, doch moest van dit voor nemen afzien, omdat de paarden reeds in ge vorderden staat van ontbinding verkeerden. Ook heeft men eenig wrakhout zien drijven. De heer J. P. van Varik te Helder schrijft aan het S. W. Bij al wat ik in den laatsten tijd gelezen heb over den langen werktijd van bakkersknechts, heeft het mij zeer verwonderd, dat er geen enkele stem is opgegaan tegen het nachtwerk van deze werklieden, zelfs niet van hun eigen kant. Zij protesteeren tegen 80, 90 of zelfs 100 werkuren per week, maar nachtwerk wordt stilzwijgend als een noodzakelijkheid beschouwd, evenals in de glasblazerijen enz. En zulks is toch niet waar. Pas gebakken brood is, meen ik, volgens de geneeskundigen moeielijker te verteren dan brood dat wat langer uit den oven is, en velen ook verkiezen het laatste boven het eerste. Men kan waarlijk op Maandagmorgen wel brood gebruiken, dat op Zaterdagavond of middag gebakken is; en wan neer de bakker goed brood levert, en dit in een goed gesloten trommel wordt bewaaid, dan zou zelfs op Paschen, Pinksteren enz. de bakker den tweeden feestdag ook nog wel vry kunnen zijn, en men zich dien enkelen keer op Dinsdagmorgen nog wel kunnen behelpen met brood van Zater dagavond. Ik zie in het nachtwerk van bakkers niets dan de kracht der gewoontemaar daarom dan ook verwondert het mij zeer, dat nog niemand daartegen heeft geprotesteerd. In den Haarlemmermeerpolder is verleden week op de gronden van de wed. C. J. Berke- meier, nabij Halfweg, reeds de eerste rijpe wintergerst gesneden. Bij v. d. B. te Oosthuizen heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat eene menigte rijen zich door eene opening tusschen twee dakpannen den toegang tot den zolder hebben weten te verschaffen en aldaar uit een hoopje hooi een bijennest maakte. In de omstreken van Gendringen is men aan het visschen naarhooiTen gevolge van de zware, langdurige regens zijn de hooi landen overstroomd en drijft het hooi in den buiten zijn oevers getreden Ouden IJsel weg. Om nu ten minste nog iets te redden, visschen de landbouwers met hooivorken het hooi weer op. Doch zij kunnen niet verhinderen dat het grootste gedeelte voorgoed verdwijnt. Daar nu het hooi thans hoog in prijs is, en men zelfs f 50 b f 60 voor één wagenvracht besteedt, kan men begrijpen, welk eene schade deze toestand berokkent. (D. C.) Men meldt uit UtrechtDe heer P., siga renfabrikant alhier, ontving dezer dagen van een handelsvriend te Bremen een telegram, waarin deze hem machtigde om aan zijD zoon, die zich te Amsterdam bevond en binnen weinige dagen naar de Nieuwe Wereld zou vertrekken, eene som van f200 uit te betalen, wanneer deze daarom mocht komen vragen. Niet het minste kwaad vermoeden hebbende stelde de heer P. een paar dagen later bedoeld jongmensch de gevraagde gelden ter hand, doch melde tevens den vader, dat aan diens verlangen was voldaan, die echter per omgaande antwoordde, van niets te weten en geene machtiging te hebben verleend. Bij een daarop gevolgd onderzoek kwam al spoedig aan het licht, dat het bewuste telegram door den zoon zelf was verzonden geworden en dat deze, om dit te kunnen doen, even van Amsterdam, waar hij zich werkelijk ophield, naar Bremen was gereisd, vanwaar hij echter onmiddelijk naar Amsterdam terugkeerde, om vervolgens aldaar het geld in ontvangst te nemen. Sedert heeft men van dit veelbelovend jong mensch niets meer vernomen. Bij kon. besluit is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen me daille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855 no. 64, toe gekend aan Geertruida Blommerts, te Amster dam, wegens haar moedig gedrag, betoond bij de redding van een öjarig meisje uit het bran dend perceel Huidenstraat no. 7, in den nacht van 17 op 18 Nov. 1889. Door den chefveldwachter te Sloten is bij verschillende winkeliers boter in beslag genomen en tegen hen procesverbaal opge maakt, wijl de boter niet van de bij de wet vereischte merken was voorzien en als natuur boter werd verkocht. Wenschelijk ware het voorzeker, dat vooral op het platteland het toezicht op deze bepaling werd verscherpt waardoor de menschen niet langer bedrogen zouden worden. {Meerb.) Aan de te Leeuwarden, ter gelegenheid der kermis, vanwege het gemeentebestuur gehouden harddraverij van paarden, voor tweewielige rijtuigen gespannen, werd door 17 paarden deelgenomen. De uitslag was als volgt: prijs van f300, „Jonge Tabor 2," van den heer J. Roele te Buiksloot; 1ste premie van f 150, „Koningin," van den heer D. J. Florijn te Rotterdam; 2de premie van f50, „Friso," van jhr. Vegelin van Claerbergen te Joure. Uit den Bredaschen gemeenteraad: De voorzitter, de heer van Aken: Ik open de vergadering. Ik heb dezen morgen bericht van den burgemeester ontvangen, dat hij wegens ziekelijke omstandigheden verhinderd is de vergadering bij te wonen. En hier heb ik een briefje van den heer Guljé. Wil de secretaris dit even voorlezen?" De secretaris leest een briefje voor, waaruit riijkt dat de heer Guljé verhinderd is ter vergadering te komen. De heer De Booy„Uw keten, mijnheer de voorzitter De voorzitter „Ja, ja Die heb ik wel. Die zit hier in dit doosje en die zal ik omhangen zoodra er ruzie komt. (Hilariteit). TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1