N°. 293. Donderdag 24 Juli. Aw. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL', gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisae van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 25 Juli 1890, des voormiddags te ÏO'1/, ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 22 Juli 1890. De burgemeester voornoemd, C. M. KOOiJ TEXEL, 23 Juli 1890. De uitslag der aanbesteding voor de 30 gem. polders op Texel, voor de levering van stortsteen en grind, Maandag jl. gehouden, wasdat de levering van 60 last stortsteen is gegund aan de Bazaltmaatschappij Rotterdam voor f 427.80. Voor de levering van 550 M3 middelsoort grind was ingeschreven door den heer P. Dros Az. te de Cocksdorp a 3.15. Deze levering is niet gegund. Voor de levering van 150 M3 grove grind waren geen inschrijvingen ingekomen. De opbrengst der „Tienden" voor 1890, Maandag jl. verkocht, beliep met inbegrip van 5% blokgeld, een som van f 368.92*. Aan verschillende onderwijzers is d.d. door de Districts-schoolopziener de volgende missive gezonden Ik heb de eer uwe bijzondere aandacht te vestigen op- en uwe medewerking in te roepen voor eene door den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs in de tweede inspectie in eene onlangs te 's-Gravenhage gehouden vergadering met HH. Districts-Schoolopzie- ners voorgestelde poging om de nadeelige gevolgen van het schoolverzuim, ten gevolge van veldarbeid in den zomer- en herfsttijd, zoo al niet geheel weg te nemen dan toch te verminderen. Deze geachte Ambtenaar sprak nl. de wenschelijk- heid uit, dat in die gemeenten of plaatsen waar, vooral in den zomer- en den herfsttijd, veel school verzuim bestaat, de proef mocht worden genomen met het houden van „vroegschool" d. w. z.datHH. Hoofden van Scholen en Onderwijzers, zoo openbare als bijzondere, de gelegenheid zouden geven aan die leerlingen welke in de zomer- en herfstmaanden de school, helaas, zoo dikwijls verzuimen, wekelijks eenige malen des ochtends voor 8 uur onderwijs te ontvangen, in een' voor hen afzonderlijk bestemden schooltijd. Deze zienswijze van den heer Inspecteur vond instemming bjj de meerderheid der vergadering, ook al ontveinsde men zich niet de vele bezwaren waarmede hare toepassing gepaard zoude gaan. Naar aanleiding van het aangevoerde heb ik de eer U beleefd te verzoeken gedurende de nog volgende zomerweken en herfstmaanden van dit jaar eene ernstige proef met dergelijke „vroegschool" te willen nemen, indien althans daartoe voor uwe school de mogelijkheid bestaat. Tevens noodig ik U uit mij vóór 15 December e. k. de eventueele resultaten uwer proefneming te doen weten. Tot meer algemeene bekendmaking hebben wij het wenschelijk geacht, deze missive in zijn geheel optenemen. Ouders, wier kinderen behooren tot dezulken die door veldarbeid vaak worden gedwongen tot schoolverzuim, doch die er prijs op stellen hunne kinderen zooveel mogelijk onderwijs te doen ontvangen, zouden door deze maatregel veel zijn gebaat. Eene opgave aan het H. d. S. dat zij eene „vroegschool" voor hunne kinderen gewenscht achten, zou allicht tot gunstige uitkomst leiden. Wij maken daarop attent. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. Flens, onderwijzer te Ooltensplaat, heeft Dinsdag te Arnhem met gunstig gevolg examen afgelegd als Hoofdonderwijzer. Gisteren avond is aan de Koog een postduif gevangen het beestje was zoo mak dat 't bij den heer Jb. Zuidewind in huis vloog't wordt daar zorgvuldig opgepast en bewaard tot 't door den eigenaar wordt opgevraagd. De duif had drie ovaalronde stempels onder de vleugels, een onder de rechter en twee onder de linkervleugel. De stempel onder de rechtervleugel behelsde het woord Jongeduifonder de linkervleugel een de letters N.A.M.s.c.h. en onduidelijk jaartal; de andere de letters W aasbeaen; twee letters waren onduidelijk. Oosterend, 22 Juli. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School de heer C. Schuil, alhier. De aardappelziekte begint zich meer en meer in het Westland te vertoonen. Enkele tuinders hebben het bekende middel, Bouillie bordelaise, aangewend, maar tot heden zonder vrucht, althans voor het loof; of het den knol geholpen heeft, zal later moeten blijken. Uit Limburg wordt gemeld, dat bij een landbouwleeraar, die er een eigen proeftuin met niet minder dan 60 variëteiten van aard appels op nahoudt, in éénen dag 17 soorten door de ziekte werden aangetast. Onmiddelijk werd de bouillie bordelaise aangewend, ten einde te onderzoeken in hoeverre en voor welke soorten van aardappelen dit middel deugdelijk blijkt. De ansjovis-visscherij is voor dit jaar te Kolhorn geëindigdde vorige week werd zoo onbeduidend weinig gevangen, dat niets meer kon worden verdiend. De inzouterij is dien tengevolge voor dit jaar gesloten, en de zouters zijn naar hunne woonplaats teruggegaan. De bezoekers van eene comedietent, ter gelegenheid der kermis te Eindhoven opgeslagen, zijn verleden week aan een groot gevaar ontsnapt De directie weigerde het werkvolk, dat de tent vervoerd en opgeslagen had, te betalen, onder voorwendsel, dat zij geen geld had. De sjouwerlui, niet van de bedaardste soort, hadden lang genoeg aangedrongen, doch vorderden niet. Daarop gingen zij heen en keerden met eenige kannen petroleum terug en met het voornemen om geheel den schouwburg aan verschillende kanten te gelijk in brand te steken. Dank zij de wachthebbende vier marechaussees, werd door de kalme vermaningen, om toch niet zoovele menschenlevens in de waagschaal te stellen, het gevaar bezworen. Men zou wachten tot na afloop der voorstelling en dan zouden de marechaussees voor het werkvolk op betaling aandringen. Zoo geschiedde, doch in den beginne bleef men weigerachtig. Eerst toen de politie gedreigd had den schouwburg te zullen verlaten, indien niet oogenblikkelijk werd uitbetaald, ontving het werkvolk, dat tegen 14 cents per uur was aangenomen, een bekrompen loon van 8 a 10 cents per uur. Uit Vlijmen wordt gemeld, dat daar het onweder vergezeld ging van hagelslag, die zóó sterk was, dat verschillende ruiten zijn inge- hageld. Niet minder dan drie huizen zijn dooi den bliksem getroffen. Twee daarvan zijn geheel afgebrand, een derde brandde inwendig uit, doch bleef overigens in zijn geheel. Aller treurigst is het lot van den eigenaar van het grootste pand een oppassend boertje, die juist met zijne laatste vracht hooi het achterhuis was ingereden toen de slag viel. Zijn paard ligt dood voor de kar zijne koe, kalf, varkens liggen verbrand onder het nog smeulende hooi. Niets is verzekerd, tengevolge van eene wei gering een paar jaren geleden door eene maat schappij die geen met riet gedekte huizen meer wilde verzekeren. De ongelukkige man ging juist vrijwel vooruit, zoodat hij kort go- leden paard en koe had aangeschaft en thans kan men wel zeggen, dat hij geruïneerd is. De andere panden waren verzekerd gelukkig zijn geen menschenlevens te betreuren. Langs de Mauritskade te 's-Gravenhage, een der grachten waarvan de bewoners zeer van het niet-spuien te lijden hadden, was in verscheidene huizen de vlag uitgestoken. Op het Kurhaus daarentegen, waar altijd een vlag uitgestoken met de letters M. Z. S. Maat schappij Zeebad Scheveningen), was deze inge haald, men zegt naar aanleiding van een woordspeling die onder het volk de rondte deed en waarbij de letters M. Z. S. werden vertolkt door Men Zal Spuien Maar Zonder Stank." Aan de schoren in den Lekdijk, onder Willige-Langerak, zijn vanwege den waterstaat glooiingen gemaakt van eene nieuwe soort tegels, door cement aan elkander verbonden. Men veronderstelt dat deze glooiingen even duurzaam zullen zijn als die van bazalt en graniet. De Nederlandsche Bakkers-Courant meldt, dat er nu al gedurende drie maanden geen kor rel tarwe te Amsterdam in voorraad is. Wij zouden, zegt het blad, onzen lezers den raad willen geven om zich nu reeds in tijd van vrede er in te gaan oefenen, om brood te bakken van allerhande grondstoffen. Daartoe liggen voor de hand: rogge, maïs, rijst, gerst, haver enz., maar ook aardappelen en zelfs zemelen en hout zou men er voor kunnen nemen, want we kunnen in tijd van oorlog er vast op rekenen, dat er geen tijd is om onzen tarwe-voorraad le ver- grooten, en gegeten moet er toch worden. Op ons Ministerie van Oorlog mag men niet rekenen. Wel bakken in tijd van vrede de sol daten, maar in oorlogstijd zal men dit weer aan de bakkers toevertrouwen, want dan vallen de meeste bakkerijen buiten de linie. Ieder bereide zich dus voor om in oorlogs tijd zelfs zonder tarwe brood te kunnen maken. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1