Marktberichten. Advertentiën In den loop der maand September a.s. J. H. MM, Meter. 7 JONGENS! PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIEN. Oostenrijk zijn door groote warmte gevolgd. De sneeuw is daardoor zoo snel gesmolten, dat groote massa's water de Donau en hare zijrivieren sterk hebben doen zwellen. De hoofdstroom trad op verscheidene plaatsen buiten zijne oevers. Van Presburg is het lage gedeelte der stad door water omringd, terwijl de vruchtbare rivier eilanden tusschen Presburg en Komorn bijna geheel overstroomd zijn. Van Stockerau dat bijna een uur boven Weenen ligt, tot dicht bij deze stad staat het land aan beide zijden der rivier onder water. Verscheidene bruggen zijn wegge slagen en de werken der commissie tot bevaar- making van de Donau nabij Presburg zijn vernield. Het gebouw der „Western Union Telegraaph- maatschappij" te Nieuw-York is geheel door brand vernield. Daar alle draden dezer maatschappij in dit gebouw samen kwamen, geraakte de dienst geheel in de war. Op de beurzen te Nieuw-York en elders werden de werkzaamheden zeer vertraagd, daar alle draadberichten ontbraken. De „Associated Press", wier kantoren eveneens ge heel vernield zijn, heeft tijdelijk in Jersy-City intrek genomen. Ten gevolge van den brand komen geen berichten van binnengekomen schepen uit San- dyhook en Fire-Island en bevatten de avondbladen zeer weinig telegiaphisch nieuws. De brand ontstond 's morgens te 7 uren op de 6de verdieping, toen de nachtambtenaren naar huis waren gegaan, terwijl de anderen nog niet allen gekomen waren. Daar groote hoeveelheden paraffine in het gebouw waren opgestapeld, breidde het vuur zich met verbazenden snelheid uit; een 40-tal beambten, meest vrouwen, werd met groote moeite gered. De schade wordt op 500,000 dollars begroot, zonder nog te rekenen de geheele verbreking van het telegraaf-verkeer, dat omstreeks 125,000 berichten per dag bedraagt. Het gebouw was niet verzekerd. De brand wordt aan ontgloeiing van twee onvoldoend gescheiden electrische draden geweten. Te Neu Münster, in Holstein, is een zonderling luchtverschijnsel waargenomen. Op groote hoogte bewogen zich twee wolkstroomen in tegenover gestelde richting, de bovenste met groote snelheid, de onderste veel langzamer. Na eenigen tijd kwamen de beide luchtstroomen met elkaar in aanraking en er ontstond eene waterhoos, welke met geweld op de aarde viel en groote schade aanrichtte. Eene groote schuur werd opgeheven en vernield, terwijl zware boomen uit den grond werden gerukt en neergesmeten. Het electrisch licht wordt tegenwoordig in Noorwegen bij de haringvisscherij bij wijze van proef gebruikt. In zekere maanden van het jaar trekken de haringen uit de vrije zee in groote scharen naar de kusten en worden daar in de vele kleine bochten door netten gevangen. Om dit ook des avonds of des nachts te kunnen doen, moet men weten, wanneer de haringen zich juist in de bocht bevinden. Daartoe wordt deze door middel van een electrisch booglicht en schijnwerper, welke op een verhoogd punt van de kust of aan den mast van een schip is vastgehaakt, van tijd tot tijd verlicht. De vele zilverwitte haringen, die gewoonlijk hoog in de zee zwemmen, worden dan direct gezien, en de vangst kan beginnen. De vereeniging tegen den slavenhandel te Weenen is opgeheven. Omstreeks VU jaar gele den werd deze vereeniging opgericht onder den invloed van de kruistochtpredikingen van kardi naal Lavigerie, maar de geestdrift schijnt thans een weinig bekoeld, nu de moeilijkheid gebleken is, om de liefdadige bedoelingen van den Noord- Afrikaanschen primaat uit te voeren. Een „incident" tusschen Spanje en Engeland. In den nacht van 12 op 13 Juni werd door een Spaansch douane op neutraal gebied (een om streeks 700 meter breede landstrook tusschen Gibraltar aan de Spaansche grens) een bende smokkelaars achtervolgd. By ongeluk schoot de Spaansche beambte daarbij een Engelsch schild wacht, die steeds op de grens aanwezig is, dood. Het was een ongeluk en zal dus geen staat kundige gevolgen hebben. De -jongste berichten over den cycloon in Amerika verhalen ook van een wedren tusschen den spoorweg en een trein van den St. Paul en Duluth-spoorweg, Toen de trein het station Vaudais verliet, zagen de beambten den cycloon in den vorm van een reusachtige draaiende kegel vormige^ wolk naderen en zeiden den machinist met voile kracht te rijden. De reizigers liepen naar de vensters, sommigen begaven zich op de balcons, doch de conducteurs vei zochten allen rustig op hun plaats te blijven. Nu begon de reis. De trein reed weldra met een snelheid van 1 Engelsche mijl per minuut en daaraan alleen was het te danken, dat hy aan den cycloon ontkwam, die het station dat men zooeven ver" laten had, geheel vernielde. De afstand tot St. Paul, 10 kilometer, werd in 4 minuten afgelegd. Men hoort van geweldige onweders gepaard met verbazende massa's regen uit verschillende landen van Europa. Een trein uit Deutz werd tweemaal door den bliksem getroffen, gelukkig zonder groote schade of persoonlijke ongelukken- Door het aanhoudend regenachtig weder be gint de oogst in Engeland bedreigd te worden in Ierland rotten de aardappels op groote schaa' en zal de oogst van deze veldvrucht vermoedelijk geheel mislukkeu, hetgeen hongersnood in eenige districten ten gevolge zou hebben. De wilde zwijnen zijn dit jaar in Luxemburg zeer talrijk zij doen veel schade aan de veld vruchten, vooral aan de aardappelen. De oorzaak van den buitengewoneu toevloed van die dieren is de groote hoeveelheid muizen, een zeer gezochte lekkernij voor hen. Daar zij nu de aardappelvelden het gemakkelijkst kunnen omwroeten, zijn het ook deze, die het meest van hen te lijden hebben. In het vorige jaar zijn 218,412 personen uit Italië verhuisd, waarvan 88,645 naar de Argen- tijnsche republiek gingen. Naar Brazilië verhuis den 36,025 en naar de Yereenigde Staten 30,238 personen. In de Turksche provincie Macedonië wor den wel 100,000 menschen met hongersnood bedreigd. De vruchtbare streek is tot een woestenij geworden. Er viel daar sinds 14 maanden geen druppel regenten gevolge daarvan is alles op de velden door de zon verschroeid, en het weinige, wat nog heeft kunnen groeien van rijst, tabak, katoen, maïs en druiven, wordt door ongedierte vernield. Daarbij komt, dat de roovers er tegen woordig talrijker en driester zijn dan ooit. De bewoners van die streek hebben nu de hulp der regeering ingeroepen, zoowel tegen de drei genden hongersnood als tegen de roovers. Tegen laatstgenoemden kunnen soldaten afgezonden worden maar het helpen tegen den hongersnood gaat moeielijk voor het arme Turkije. Eene Engelsche Maatschappij heeft aan het Sud Nord-Canal (Hannover, bij de Drentsche grens) eene uitgestrekte veenvlakte gepacht. Er zal eene groote fabriek gevestigd worden om briquetten te maken en te gelijkertijd tapijt werk uit het vlok van den bovengrond te vervaar digen. Meisjes in kooien. Op zeker eiland in de stille Zuidzee hebben de inboorlingen de gewoonte hunne dochters in kooien op te sluiten, totdat zij den leeftijd hebben om te trouwen. Die kooien zijn van palmtakken gemaakt, en de meisjes worden er in gezet, wanneer zij twee of drie jaar oud zijn. Onder geenerlei voorwendsel mogen zij hare kooi verlaten, en slecht éénmaal daags worden zij er uit gehaald om gewasschen te worden. Men zegt, dat de kinderen sterk en gezond opgroeien, in weerwil van dit leven in gevangenschap. Alkmaar, 21 Juli. Aangevoerd 4 koeien f 230 k 251 209 vette kalveren f40 k 90, per kilo 75 a 85 ct 21 nucht. kalveren f 12 a 20 94 Schapen f 24 a 30. 179 vette Varkens 42 a 50 ct per K. G 35 magere dito f 17 a 19. Kalveren - a f per stuk. Arasterdam, 21 Juli. Aangevoerd 381 Run deren, le kwal 82 a ets, 2de kwal 72 ets., 3e kwal. 62 ct. per KG; Melk- en kalfkoeien f 160 a 2853 Graskalveren f a; 24 nucht. kalv 7 12Schapen en f kt Lammeren - f 362 vette Varkens 45 k 48 ets per KG. Purmerend, 22 Juli. Aangevoerd 213 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 104 nucht. kalv. 10 22 188 vette Varkens 36 49 ct. per kG 92 magere Varkens f 14 k 22; 264 Biggen f 6 a 10; 872 Schapen en Lammeren 267 Runderen en 22 Stieren f a kip-Eieren f3, a f 3,50 per 100. Vette Koeien prijshoudend, handel traag, f0,70 a 0,80 p. K.G. Melkkoeien prijshoudend, handel traag f 150 a 260 per stuk. Magere koeien prijshoudend, handel traag f140 a f190 per stuk. Vette Kalveren prijshoudend, handel matig. Nuchtere Kalveren lager in prys, handel stug. Vette Varkens, lager in prijs handel stug. Magere varkens en biggen lager in prys, handel stug. Vette Schapen prijshoudend, handel fiauw, f 24 f32 per stuk. Lammeren, prijshoudend handel stug, f 10 a f 18 per stuk. Magere Schapen prijshoudend, handel traag, f 16 a f24 per stuk. Londen, 21 Juli. Ter veemarkt zijn aangevoerd 20U0 Runderen, 12000 Schapen en Lammeren ISO kjilveren, 10 Varkens Men noteert: Runderen f 0,35 k f 0,75 Schapen en Lammeren 0,65 a f 0,90 kalveren 0,50 f 0,70 Varkens f 0,37 a f 60. Zondag- 27 Juli 1890. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. Ludwig van Hugowaard. Nam. half zeven Prof. Valeton van Amersfoort. Oudeschild. Nam. half twee Ds. Ludwig van Hugowaard. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Geen Godsdienstoefening. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 16 22 Juli. ONDERTROUWD Willem Jan Langeveld Pz. en Lodewijntje Kikkert. Jan Dijker en Marretje Bakelaar. Klaas Rezel, weduwnaar van Meis Plaatsman en Willemtie Koopman. GETROUWDGeene GEBORENAaltje, dochter van Pieter Bas en Aaltje Burger. G-errit, zoon van Cornelis Bremer Az. en Maartje Vlaming. Jannetje, dochter van Pieter Wilner en Pietje Wegman. Roelof zoon van Peter Keppel en Aagje Rezel. Tetje, dochter van Gijsbert Boon en Trijntje Vlaming. Antje, dochter Aaltje van der Wal. OVERLEDEN: Dirkje de Porto 25 jaren (ongeh). Levenloos aangegeven één. liPlllll^te voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts D RIE- inaal in rekening gebracht. Y Voorspoedig bevallen van een DOCHTER N. KORFF Roeper. Leur bij Breda, 19 Juli 1890. Getrouwd: N. W. DU IN li ER en 91. RAR. Vlieland, 20 Juli 1890. WSSB?*' Ondergeteekende betuigen hunne hartelijke dank, voor de bewijzen van belangstelling op den 258ten Juni. T. M. ZIJM en Echtgenoote. zijn ten mijnen kantore van Particulieren, (geen bankinstellingen) aanzienlijke kapitalen in geld ;e bekomen, op éérste hypotheek, solide lande rijen, en wel Vanaf f 500 tot f 1000 tegen 472, daarboven t f 5000 tegen 4 en daarboven, tegen slechts •13/4 Jaarljjksche reuten, voor aantal jaren vast, onkosten zeer billyk. MAANDAG den 28 JULI a. s. des middags ;en drie uur, zal er bij DOOLHOF een vlieger wedstrijd gehouden worden om prijzen en premiën. De commissie van beoordeeling zal letten op hoogen en stillen stand en op den mooisten en grappigsten vlieger. De jongens die deel willen nemen, moeten Vrijdagmorgen a. s. tusschen 11 en 12 uur in de Hoogerstraat bij den Heer J. P. NOORDIJK zich aanmelden. DE COMMISSIE.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 3