Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. Advertentiën 54-jarip Ecltvereenipi UITN OODIGIN G. ONTVANGEN Vioolsnaren. PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. München met 30 pCt., te Dresden met 40 pCt. en in Hanover met 90 pCt. vermeerderd. Zij, voor wie dit artikel te duur wordt, zien nu naar ander voedsel uit. Vandaar dat een tijdje gele den te Leipzig een hondenslagerij is opgericht die goede zaken maakt altijd volgens de Ind.Belge. Betreffende den hevigen brand, die te Kon- stantinopel gewoed heeft, ontvangt een Duitsch blad nog eenige nadere bijzonderheden. Daaruit blijkt, dat vernield werden 172 woonhuizen, 387 schuren en pakhuizen, 2 groote en 4 kleine mos keeën, 1 school, 1 mausoleum, 1 stoomspinnerij, 2 politieposten en 5 bijgebouwen van het belas tingkantoor. Verder verbrandde de houtvoorraad van 136 werven ter waarde van omstreeks f15,000,000. Tot de grootere woonhuizen, die ver nield werden, behooren de woningen van den gouverneur van Saloniki en vele andere hooge staatsambtenaren. Het aantal personen, die om kwamen, is nog niet zeker bekend doch 40 wor den als ontbrekende aangegeven. De brandweer werd door 2000 soldaten geholpen. Een aantal moskeeën is opengesteld voor de ongelukkigen, die zonder dak zijn en groote geldsommen zijn noodig om hen weer onder dak te brengen. De meeste fabrikanten en houthandelaars waren verzekerd, naar men schat voor omstreeks f10,000.000 meest bij buitenlandsche maatschappijen. In „Muray Magazine" wijst Jos. Steffanson er op, dat IJsland het land der toekomst is voor velen. In drie dagen stoomens van Leith lande men aan de kusten van IJsland, dat vulkanisch eiland dicht bij den Noordpoolcircel. Dat eiland levert zooveel voor den sportman, den toerist, den naturalist, den bergbeklimmer, den kranke, dat het in een n;et ver verwijderde toekomst druk bezoek zal trekken. Het zal in plaats van Noorwegen en Duitschland 's zomers druk bezocht wordenhot is slechts een quaestie van tijd. De gletschers in Zwitseiland, de fjorden, de zalm- rivieren vindt men hier allen, en daarnevens de vulkanen, grotten en zwavelbronnen van Italië op groote schaalde zuivere, heldere lucht van Italië, de mineraalbronnen van Duitschland en de heet- waterbronnen van Oostenrijk. Nergens heeft de natuur zooveel wonderlijke zaken bijeen. Een uitstapje naar IJsland, vanuit Engeland, Schotland, Noorwegen en Denemarken, is niet duur en het leven aldaar tot nu toe zeer goedkoop. Het klimaat is er in Juli en Augustus zeer aan bevelenswaardig. Te Weenen is het in de laatste dagen buiten gewoon warm geweest. Dagelijks komen gevallen van zonnesteek voor en de thermometer wijst 105 tot 110 graden in de schaduw. Vergadering Vrijdag 25 Juli 's morgens half elf. Voorzitter de Heer C, M. Koojj, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden, de heeren Westenberg, F. Keijser, Koorn, Mets, Brouwer, Boon, Zijm, Roeper, Dros, C. Keijser Pz., Koning en W. K. Bakker. Afwezig de heer C. W. Bakker. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling van ingekomen circulaires en prov. bladen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Evenzoo een schrijven van Q-ed. Staten, houdende goedkeuring van af- en overschrijving op de rekening van 1889, en de post onvoorziene uitgaven op die rekening. Idem een schrijven van Ged. Staten, dat genoegen wordt genomen met de wijziging in de verbetering der haven te Oudeschild, en tot de ontruiming der perceelen kan worden overgegaan. Miss. van Mej. Boelingesse, vroedvrouw te de Cocksdorp, dank betuigende voor de haar toegestane gratificatie. De Voorzitter biedt daarop aan de rekening ran de gemeente over 1889. Idem van het Armbestuur. Alg. Weeshuis. de Bank van Leening. Tot onderzoek van deze rekeningen, wordt eene commi ssie benoemd, bestaande uit de heeren W. K. Bak ker, Koning, Dros, Brouwer en Mets, die zich deze opdracht laten welgevallen, wordende de overige leden uitgenoodigd bij de opname der rekening tegen woordig te zijn. Daarna brengt de Voorzitter ter tafel, adressen van het R. K. Armbestuur van Oos terend, W. Koppen PK. Bremer en P. N. Bremer, alle inhoudende het verzoek om een gedeelte der oude zandweg aan hunne perceelen grenzende, in eigendom te bekomen. Voor dat tot behandeling van deze adressen wordt overgegaan, wordt door den Raad een besluit ge nomen om genoemden weg aan den publieken dienst te onttrekken, Daarna tot behandeling der adressen overgaande, wordt na ver strek te inlichtingen door den heer Koning, besloten, het door den heer P. K. Bremer gevraagde, aan hem af te staan voor f6.00. De overige aange vraagde grond zal worden berekend tegen f 1. per Are. Ongeveer 40 Aren zal in het geheel worden afgestaan. De Voorzitter brengt daarop ter tafel het reeds vroeger vermelde adres van de Maatschappij »'t Al gemeen Belang", 't welk door den Secretaris wordt voorgelezen. (Zie ons nummer van 8 Juni 1890). De behandeling van dit voorstel vinden onze lezers op pag. 1 van dit blad; wjj zouden daaraan nog kunnen toevoegen dat de heer C. Keijser Pz., hoewel toejuichende elke verbetering, welke in de brand- bluschmiddelen wordt gebracht, met het D. B. mede- gaat, waar dit terugdeinst, om daarvoor tot zulke groote kosten over te gaan. Volgens deze spr zou by aanschaffing van 240 M. malmirum het water zeer goed uit de bestaande putten naar het terrein van den brand kunnen worden geleid, en de overige werken niet noodig zijn. De heer F. Keijser ligt daarop toe, dat dit wel noodig is, aangezien de drukking onmisbaar is. De heer Dros dringt aan op eene spoedige behan deling van de zaken, ten einde uit deze beroerde positie te geraken, op welk gezegde de heer C. Keijser aanmerking maakt, daar de toestand z. i. niet zoo angstwekkend isde heer Dros verdedigt zijn meening door te verwijzen naar de laatste brand welke hier plaats had. Op voorstel van den Voorz. wordt het D. B. ge machtigd om eene proef te nemen, door het slaan van eene Northonpomp, tot het verkrijgen van water. De heer F. Keijser geeit tevens in overweging om in correspondentie te treden met den heer v. d. Ploeg, fabrikant in brandspuiten, over een zoogenaamde aanjager, en te onderzoeken of zulk werktuig by onze brandspuiten kan worden gebezigd. Na afdoening van deze zaak, gaat de vergadering over in geheime zitting, ter behandeling van reclames tegen den II. O. Na heropening wordt door den heer C. Keijser Pz. de aandacht gevestigd op de brandput te Oosterend, welke eenige reparatie vereischt en op de abomi- nabelen toestand van de straat aan den Hoornde heer Koorn herinnert aan de slechte toestand van de straat in de Warmoesstraat. De Voorz. zegt op een en ander te zullen letten, waarna de vergadering wordt gesloten. Schagen, 24 Juli. Aangevoerd: 6 paarden f 40 a 175; 16 Stieren f 80-, a f240; 32 Gelde koeien f 130 a f 275 20 Kalf koeien 1180 a 290; Vaarzen f af-;-- Hokkelingen af 15 Nuchtere Kalveren f 8 a f 18. 70 Schapen f 27 a f 31 2 Bokk. en Geit 1 a f 5, 16 mag. Varkens f 16 a f 420 14 Biggen f 8 a f 10; 25 Kippen 10 a 85 c. Eenden a ct.Boter per kop 70 a 80 c. Kaas per kilogram 20 a 35 ct.Kipeieren per 100 275 a 325 ct.Eend-eieren per 100 ct. 60 Lammeren f 12 a 16. Alkmaar, 25 Juli. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 150 Hectoliters, als 2 Tarwe f f Rogge 13 Gerst 4,75 id. chev. ,- 10 Haver 4,25 4,50 6 Brume id. 8,50 9, Citroen id. Witte id. 11 Duivenboonen 7, Kanariezaad 5 Koolzaad 9, nieuw 113 Karweizaad 10,oud,, 9,25 nieuw 1 Erwten groene „12, grauwe vale Leiden, 25 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f a f 37 Stieren f 52 a f 220 Veulens stuks a ,f 18 kahkoeien f 138 a f 267 77 Melkkoeien f 110 a f 248; 56 Varekoeien 98 a 235 72 Vette koeien f 130 a f 395 65 Vette kalveren f 35 a f 69, 35 Magere kal veren f 10,— af 24,— -- Graskalveren f a f 610 Vette Schapen f22 a f 33, 474 Magere Schapen f 14 a f 28 Paarden f af 318 Magere Lammeren f 13 a f22,50 Vette jarige 170 Magere Varkens f 18 a 40 Vette Varkens a. 234 Biggen f9 a f 16,50 Londen, 24 Juli. Ter veemarkt zijn aangevoerd 500 Runderen, 4000 Schapen en Lammeren 130 kalveren, 70 Varkens Men noteert: Runderen, f 0,35 a f 0,71 »/4 Schapen en Lammeren 0,676 a f 0,90 kalveren 0,50 f 0,85 Varkens f 0,37' a f 0,60. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de eerste helft der maand Juli. Van het hulpkantoor de Cocksdorp. M. de Graaf, Helder. Van het postkantoor Texel. J. J. Baker, Passaic {Amerika). Zondag* 27 Juli 1890. Burg. HERVORMDE GEMEENTE. Voorm. half tien Ds. Ludwig van Hugowaard. Nam. half zeven Prof. Valeton van Amersfoort. Oudeschild. Nam. half twee Ds. Ludwig van Hugowaard. Ben Hoorn. Voorm. half tien C. Plaatsman Theol. cand. te Utrecht. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Geen Godsdienstoefening. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRI fi naal in rekening gebracht. van J. REMMERS en - M-. KUIPE R. Texel, 27 Juli 1890. Hun dankbare kleinzoon, J. DRIJVER. Getrouwd li. B O U M A en A. M. VAN DER HOEVE. Oosterend op Texel, 24 Juli 1890. Heden overleed na eene korte ongesteld heid mijn geliefde Echtgenoote, MART JE KONING, in den ouderdom van 45 jaar en 10 maanden. Allen die haar in haar werkzaamleven gekend hebben, kunnen beseffen wat wij in haar verliezen. Oost, Texel, 25 Juli 1890. P. A. BRANS en Kinderen. Aan allen, die van hunne belangstelling blijken "hebben gegeven bij de. herdenking onzer 25-jarige echtvereeniging, onzen hartelijken dank. J. S. KEIJSER. N. KEIJSER-Boon. De jongens, die deelnemen aan den Vlieger wedstrijd Maandag 28 Juli a. s. 3 uur bij Doolhof, noodigen de ingezetenen van den Burg uit te komen kijken naar hunne hoog en stil staande, mooie en grappige vliegers. De deelnemers aan den ivedstryd. vele soorten sterke BOEKH. Texel. W. C. REIJ. levert de Nederlandsche Biscuits zeer goedkoop. Als: Alexander, Amandelring, Boudoir, Combi nation, Demi-lune, Festival, Fidelio, Hiacint, Jupi ter, Koningin, Macaroon, Maria, Maitre d' Hotel, Orange, Skatink Rink, Spiegeleieren, St. Nicolaas (primakwaliteit) Tollens. Vanille-Wafelen, enz. enz, Voor H.H. Winkeliers zijn de prijzen als aan de fabriek, en wel a contant 2% korting. Prima SUCADE (Torelli) p. 5 ons 38 ct. Per doos voor H.H. Bakkers „5 36 contant w -lJ-> i) n ry y S»a—II II ITI lllfcll HIIIIII1IIIMIII II lllllllll-WnrMli I

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 3