N°. 295. Donderdag 31 Juli. A0. 1890 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOXJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 30 Juli 1890. De Vliegerwedstrijd is goed geslaagd. Maan dagmorgen reeds vroegtijdig zagen de deel nemers, en ook zeker veel anderen, verlangend uit, of het weêr, een onmisbare factor om de vlieger te doen opgaan, gunstig was. 't Voor spelde alles goeds; helder weêr, een flink windje, 't was alles in ordetot den middag, toen het niet ongewone schouwspel van regen de grootste verwachtingen bekoelde en 't zich liet aanzien dat de vlieger dien dag niet zou opgaan. Gelukkig hield de regen niet lang aan en toen de lucht wat opklaarde en de wind, die aanvankelijk was gaan liggen, weder op wakkerde, kwam 't alles weêr terecht. Vol moeds trokken de jeugdige deelnemers naar het Doolhof, 't terrein voor den wedstrijd. Ouders, broeders, zusters, vriendjes en verder velen die hunne jongensdagen zich nog gaarne eens herinneren, waren mede opgegaan om een middagje in de vrije natuur door te bren gen. 't Was een prettig aanzicht die velen bijeen te zien, op het terrein, waar Neerland's driekleur wapperde. 28 deelnemers hadden zich aangegeven voor den wedstrijd, waarvoor door de commissie voor dit feestje, dank de bijdragen van eenige ingezetenen, 15 prijzen waren beschikbaar ge steld. In vier verschillende afdeelingen kon worden deelgenomenhoogste stand, stille stand, mooiste vlieger en grappigste vlieger. Voor de eerste afdeeling hadden zich aangegeven 12 deelnemers, voor de tweede 6, voor de derde 7, voor de vierde 3. De twee laatste afdeelingen werden eerst beoordeeld wat vorm en voorstelling betrof, later of zij voldeden aan de eischen van vlieger, n. 1. of de vlieger wel opging. Bij den wedstrijd bleek echter dat enkele deelnemers niet konden mededingen, aangezien zij hunne vliegers, als proef zoo menigmaal hadden doen opgaan, dat op het oogenblik van strijd ze niet aan hare bestemming konden beantwoorden, een feit dat meermalen voor komt. Die omstandigheid kwam echter de deel nemers ten goede, daar 't aantal prijzen niet werd verminderd. De uitslag was, dat prijzen werden behaald in volgorde: Voor hoog: door Adr. Bruin, Jan Jac. van Wessem, Nic. Lap, Joh. Jac. de Groen, Adr. Lap en Jac. Rab. Voor stille stand: Jan Boon, G. Klasinga en J. W. Zijm. Voor mooi: G. J. Moojen, P. Lange veld, Douwe Geus, M. Langeveld en J. G. Zoetelief. Voor grappigKlaas Boon. De prijzen, die niet onaardig waren, werden na afloop aan de overwinnaars ter hand gesteld, aan ieder die zich had aangemeld werd tevens een koek uitgereikt en met een driewerf Hoerahvoor de overwinnaars, was dit feestje afgeloopen. Te voet of per omnibus keerden daarop allen, deelnemers en niet deelnemers, zij die zich hadden geamuseerd of niet hadden geamu seerd, huiswaarts, doch zeker het grootste deel wel tevreden over den doorgebrachten middag. Als nalezing zouden wij daarop willen laten volgen, de opmerking hoe met geringe bijdrage en eenige moeite, aan de jeugd een uitspanning kan worden bereid, die toch ook nuttig is. Zie bij zulk een strijd, met hoeveel volharding telkens weer wordt getracht den vlieger te doen opgaan, wanneer 2, 3 of meermalen de teleurstelling wordt ondervonden, dat de vlieger even in de hoogte, weder nedervaltmet hoe veel ijver gezocht wordt naar de oorzaak, die 't opgaan belet, welk een spanning, welk een pogen tot hooger, bij 't critieke oogenblik van opnamewaarlijk die volharding, die ijver, dat pogen van het jonge volkje, 't bevat een diepe les voor menig oudere van dagen. 't Feestje is voorbij, wij zeggen de commissie leden dank voor hare bemoeiingen. Wij voegen als slot hieraan toe de stille wensch van sommigen, dat ook voor de meis jes eens een voor haar geschikt feestje mag worden georganiseerd. Er zijn zeker nog veel personen te vinden ook buiten deze commissie-leden, wier werk zaamheden wel toelaten eenige uurtjes te ofleren, tot genoegen der kleinen. Welnu, dat zij zich niet onttrekken, dat zij zich hun eigen jeugd nog eens herinneren. Laten allen te zamen zich vereenigen. Eene schoone gelegen heid tot het maken van een kinder feest, biedt de aanstaande jaardag van ons Koningskind, Nêerlands kroonprinsesje, prinses Wilhelmina. Laat ons die kinderjaardag maken tot een feestdag ook voor Texelsch kinderschaar. Yerleene daartoe ieder zijne medewerking. Een vreemd verschijnsel was de afslag, van het vleesch van eene koe, Zaterdagavond in de Vischmarkt alhier gehouden. Het dier, waarvan dit vleesch afkomstig was, was verdronken. De verkoop' geschiedde voor het fonds van vee verzekering. Het vleesch, in koopen van 5 pond, bracht gemiddeld 14 cts. het pond opvolgens sommigen te hoogen prijs. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de ijzeren strandkaap op Vlieland ongeveer 580 M. om de Z. W. t. W. V» W. is verplaatst, gevende met de duinkaap inéén, leiding voor de uiterton van het Zeegat Stortemelk in de richting Z. Z. 0.3/s O. w/z Z. Peilingen miswijzend. De hoogte van de kaap boven volzee is 31,33 M. Liggen ongeveer: 53» 18' 11" NBr. en 0» 10' 16" OL. van Amsterdam. Naar het „Hbl" verneemt, zal door eene commissie uit de geneeskundige ambtenaren een onderzoek worden ingesteld naar den toestand en de werking van de koepokinrich tingen in de verschillende provinciën. De vraag of de bijna waardelooze vezels, afkomstig van de aardappelmeelfabrieken, tot eenig doel kunnen worden dienstbaar gemaakt, zal eerlang proefondervindelijk beantwoord worden door eene in den omtrek van Veendam te vestigen fabriek van de „Veendammer stroostofmaatschappij". Men wil o. a. onder zoeken of bedoelde vezels ook voor de papier fabricage geschikt zijn. Mocht dat zoo zijn, dan kan men rekenen dat er in de veenkoloniën een nieuw arbeidsveld geopend is. Te Hei- en Boeikop heeft eene jonge koe, toebehoorende aan den veehouder Teunis Pes- selse, zes kalveren ter wereld gebracht. De die ren zijn allen welgevormd, mooi geteekend en niet klein van stuk, want zij hebben te zamen een gewicht van 69 kilogram. Jammer dat zij allen gestorven zijn. Op aandrang van den Rijks-veearts, den Heer Van Klaveren, te Schoonrewoerd, worden deze zeldzame exemplaren aan 's Rijks Veeartsenij school te Utrecht gezonden. Omtrent de behandeling der zaak van de aan" varing van de „Prins Frederik" wordt uit Londen nog medegedeeld: „Voor de Engelsche reeders trad als verdediger op de advocaat-generaal, voor de Mij. „Nederland" Sir Walter Philemore, een bekend rechtsgeleerde. De verklaringen van kapitein Visman lieten aan duidelijkheid niets te wenschen over. De kwartiermeester van de „Prins Frederik", een Zweed, was echter zoo zenuwachtig, dat de verde diger van de tegenpartij den man spoedig in de war bracht en hij een zeer weifelende verklaring aflegde over de uitgevoerde manoeuvres. Het journaal van de „Marpessa" bleek geheel ver anderd te zijn, waarover men heen stapte met de lachende opmerking, dat het door den eersten stuur man opgemaakt was, terwijl de passagiers van de „Prins Frederik" in de kajuit zaten en de stuurman beter zeeman dan klerk was. De kapitein Geary van de „Marpessa" en zijn getuigen bezwoeren eenparig dat zij de stoomfluit van de „Prins Frederik" niet gehoord hadden, dan eenige oogenblikken vóór de aanvaring; dat zij de „Prins Frederik" aan hun bakboord hoorden en niet aan stuurboord en dat zij niet meer dan 2 a 3 mijlen vaart liepen evenals de „Prins Frederik." Een der getuigen echter stond lijnrecht daartegen over en verklaarde dat de „Marpessa" tot even voor de aanvaring „full speed-' geloopen had. (Deze verklaring komt overeen met hetgeen de matrozen van de „Frederik" aan de administratie der Amst. CL bij hun aankomst aan de Handelskade mededeelden, uit den mond der Engelsche stokers gehoord te hebben.) De rechter wees deze verklaring echter af, op grond dat de getuige een paar dagen dronken was geweest en een parti pris tegen den kapitein had. Allen lof werd gebracht aan de goede orde en discipline, die aan boord van de „Frederik"'heerscht, doch de rechter nam aan dat de „Frederik" den boeg der „Marpessa" had gekruist, dus voor haar over geloopen was en verklaarde op grond daarvan de „Frederik" schuldig. Dit is trouwens niet te verwonderen, voegt de berichtgever er bij, daar van de 10 maal dat dergelijke processen hier gevoerd worden, de Engelschen negen maal geljjk krijgen. Zij die het proces volgden, waren zeer verwonderd over deze uitspraak en niet het minst de reeders en kapitein van de „Marpessa" zelf. En dit ligt voor de hand als men weet, dat de reeders van de „Marpessa" vóór Zaterdag jl. aan de maatschappij „Nederland" een voorstel deden, om ten einde groote proceskosten te voorkomen, de helft van den gestelden eisch, vergoeding van schip en lading te betalen, waarop door die maatschappij, overtuigd van haar goed recht, niet werd ingegaan. Naar men nader verneemt, zal de zaak te Amster dam aan een onderzoek van de Raad van tucht op de koopvaardijschepen worden onderworpen en zal de maatschappij „Nederland" in hooger beroep tegen het vonnis komen. (A, G.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1