Buitenland. Door den Minister van Justitie is aan de procureurs-generaal eene circulaire gericht, waarin het verlangen is uitgedrukt, dat de bezoldigde rijksveldwachters zich onthouden van het uitoefenen van die visscherijen, waar voor eene akte vereischt wordt, en in elk geval van het handeldrijven, ook in visch, hetzij op eigen naam, hetzij op naam van bij hen inwonende betrekkingen. De hoofdprijzen in de Haarlemsche paar- denloterij zijn gevallen in volgorde opde nummers 21531, 16827, 9327, 23390, 23552, 24431, 10701, 15881, 19067, 20063, 8495,161, 23775, 6750, 15838, 1700, 23849, 1701,14378, 12377, 4137, 23088, 5105, 21884, 1383,9389,21787, 500, 24440. Het Hoofdbestuur der Vereeniging tot Bescherming van dieren heeft zich tot den Minister van Justitie gewend met verzoek het in een Noord-Hollandsche gemeente aange kondigde zg. katknuppelen te willen tegengaan. Voor eenige dagen was iemand in een Zuidbevelandsche gemeente als naar gewoonte bezig met het fatsoeneeren van een lindeboom in de dorpstraat door middel van eene sabel. Scheren met een tuinschaar kon de man niet, wijl zijn dubbele ladder te kort was. Onder zijne bezigheid nadert eene politiebeambte, wacht tot de man naar beneden komt om zijne ladder te verplaatsen en deelt hem mede dat hij bekeurd is wegens overtreding der wapenwet. De heer H.F.Hansen, uit Drammen, gezag voerder van het schip Sylvanus, herdacht dezer dagen, onder vele bewijzen van belangstelling, het feit, dat hij 50 achtereenvolgende reizen van Drammen naar Purmerend gelukkig had vol bracht. De heer Hansen vaart voor rekening van de firma Brantjes on Co. Wegens de schade, die door sommige vogelsoorten aan de vruchten in het Westland wordt toegebracht, heeft de afd. Westland der Hollandsche Maatschappij van landbouw zich bij adres tot den Commissaris des Konings in Zuid-Holland gewend, en daarop de beschikking ontvangen, dat tot en met den 31 Dec. 1890 in het ressort der gemeenten Naaldwijk, De Lier, 's Gravenzande, Monster, Wateringen en Loosduinen worden opgeheven de beschermende bepalingen voorkraaien, roeken, kauwen, spreeu wen, huismusschen en ringmusschen, zoodat wordt toegestaan, die vogels te dooden op de in eigendom bezeten of gehuurde gronden, die met veldvruchten zijn bezaaid of bepoot. Donderdagmorgen ruim negen ure vingon aan de benedenzijde der geslagen pontonbrug nabij het fort „de Pol" te Zutfen de zwem- oefeningen der cavalerie-paarden aan. Eenige dezer dieren werden, aan een lijn achtereen roei boot vastgehouden, een eind stroom afgetrokken; ten slotte zwom een zevental paarden, evenzoo achter een boot aan een lijn gehouden, over de rivier. Door eenige pontonniers werd met krachtigen riemslag veel heen en weer geroeid. Door de generaals en eenige hoofdofficieren werd druk gebruik gemaakt van de pontonbrug. Ziedaar het militare schouwspel, dat de IJssel beneden het fort „de Pol" opleverde. Onze indruk was, dat de pontonniers in ons land kranig weten te werken, maar dat we verkeerd zouden doen groote verwachtin gen te koesteren van een manoeuvre met cavalerie-paarden, die den Use! of een soort gelijke rivier moeten overzwemmen. (Z. Ct). Den 20n dezer is op de Bosscheboot, varende op een pleiziertocht van Rotterdam naar Hoek-van-Holland, in betaling gegeven voor een biljet van f 100, een biljet op dezelfde wijze bedrukt, doch waarvan de inhoud luidt: „De Nederlandsche Bank geeft toegang tot het Centraalgebouw aan toonder." De importeur, De exporteur, Kleezejan. Melstrin De politie doet onderzoek. Het publiek zij op zijne hoede. Te Bredevoort is Donderdag een oud kanon, waaruit, ter eere van den aartsbisschop van Utrecht, die een bezoek aan het dorp bracht, eenige schoten werden gelost, gespron gen. Twee kinderen, die er bij stonden, zijn, naar aan het „Hbl" van daar geschreven wordt, gedood, terwijl een persoon ernstig gewond moet zijn. Te Anklaar, nabij de gemeente Apeldoorn, is terwijl de ouders B. v. N, in de weide aan het hooien waren een klein kind, dat eenigszins was afgedwaald, door drie ulken (bunzings) aangevallen. Op haar geschreeuw kwamen de vader en de grootmoeder aan- loopen en bevrijdden de kleine van de brutale aanvallers. Een dezer dieren zat op den rug van het kind en een op het gezicht, dat licht gewond werd, terwijl de derde de wacht hield. Bij aankomst van den vader zetten ze het natuurlijk op een loopen. De werkliedenvereniging te Midwolda heeft besloten een adres te richten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, verzoe kende afschaffing der militie en deze te ver vangen door een korps vrijwilligers. Bovendien zal zij bij de Regeering pogingen aanwenden ter verkrijging eener progessieve rijksinkom stenbelasting. Naar aanleiding van den brand te Hammerfest schrijit de Ark. Crt„Die ramp is zeker zeer groot voor de bewoners van dit noordelijkste stadje van ons werelddeel. Een onzer medewerkers, die tot de zeer weinige Nederlanders behoort, welke Hammerfest bezochten, deelt ons echter mede, dat er niet veel schade kan geleden zijn. De drie- of vierhonderd huizon toch zijn kleine houten gebouwen met daken van teenen en mos, waaruit allerlei veldbloemen en plantjes opschieten, welig opschieten zelfs, ten gevolge van het klimaat, dat op dit punt van Noorwegen heerscht, dank zij den golfstroom van Florida. Na dat men de ijs- en sneeuwvelden van Norland en de naakte rotsen der Lofoden te boven is, vangt op de hoogte van Thomsö een milder klimaat aan en brengt de bodem weder graan en vruchten voort. Hammerfest zelf ligt als een oasse aan den oever eener kleine fraaie baai. De huizen z(jn tegen en tusschen de lage bergen gebouwd en vormen ééne lange straat. Geen wonder, dat, wanneer in een ervan brand uitbreekt, de andere vlam vatten, vooral des zomers, wanneor twee a drie maanden lang dag en nacht de zon aan den hemel staat en zoowel de wanden als de daken droog zijn. In andere steden van Noorwegen zijn dan ook, met het oog op het brandgevaar, de straten 20 meter breed en staan de huizen op een afstand van elkander. Te Hammerfest liet dit het terrein niet toe. „Het stadje telt niet meer dan 2500 inwoners, voor een groot doel Laplanders, voorts eenige han delaars uit het Zuiden en Roomsch-katholieke zen delingen. Er heerscht de eenvoudigste levenswijze, om niet te zeggen armoede, en wat in de huizen is heeft even weinig waarde als de huizen zeiven. „Geldelijk is de ramp van niet zooveel belang, en de tijd van het jaar zal den inwoners gelegenheid geven om spoedig de verwoesting te herstellen, wanneer hun het geld wordt verstrekt. Dit is te hopen, opdat op het walvisschen-eiland deze bekoor lijke oasse in de Noord-poolstreek blijve." Aan de hevigste wanhoop ten prooi verliet hij de echtelijke woning. Hij zal den dood zoeken, die een einde maken moet aan de onduldbare kwellingen, die zijn gemoed bestor men. Regelrecht loopt hij naar eene wetering in de nabijheid zijner woning, en stort zich, als een wien het leven geen troost meer biedt, in het water, dat hem toelacht als de eenige uitkomst Maar nauwelijks voelt hij het kille water, of de gedachte komt bij hem op, dat onder alle omstandigheden het leven toch zoet is. De kwellingen van het gemoed komen tot bedaren, en de wanhoop wijkt uit zijn ziel. De wetering is ondiep, en snel kruipt hij naar den kant, werkt er zich op, en keert met druipende kleeren naar de echtelijke woning terug, om welgemoed weer 's werelds last te torschen. Dit korte tooneel werd Donderdag te Kralin- n afgespeeld. De persoon, die er de eenige rol in vervulde, was een welgekleed heer. Een aspirant is van streek omdathet examen is en hij daar vreeselijk tegen opziet. Zijn moe der, beangst dat de jongen zich geheel overstuur zal maken en nog ziek op den koop toe, zegt; „Ga er bedaard heen, Karei, en zeg de heeren wat je weet. Wat je niet weet, weten de heeren misschien zelf wol, en vragen er dan van zelf niet naar Het is misschien niet overbodig thans nog eens de weervoorspellingen voor 1S90 in herinne ring te brengen, die de heer Waelput, op grond zijner meteoroligische waarnemingen in de Gazette van Gent van 23 Febr. jl. publiceerde Van 24 December 1SS9 vochtige periode tot 5 Maart 1890van 6 Maart betrekkelijk droge periode tot 16 Mei; van 17 Mei vochtige periode van 28 Juli droge periodevan 7 October vochtige periodevan 18 December droge periode. De lente zou droog en koud zijn, met nacht vorst tot in Mei. Dit wilde niet zeggen, dat men geen regen of ook niet wat warmte zou hebben, enkel zou de temperatuur en de regen gedurende de periode van 6 Maart tot 16 Mei, in haar geheel genomen, merkbaar lager of geringer dan de gemiddelde zijn. De regen, in Mei begonnen, zou overvloedig vallen in Juni en Juli on enkel omtrent het einde dezer maand ophouden. Er zou misschien meer water vallen dan in 1838 er zou weinig warmte zijn. Te rekenen van de maand Augustus zou het seizoen nog al goed wezen, maar wij zullen een guren en strengen winter hebben, welke zal kunnen ver geleken worden met dien van 1879-1880, omdat de dag- en nachteveningen en de winterzonne- stilstand in droge perioden van 1890 zullen vallen. Heel het jaar 1890, te rekenen van de lente, zou, volgens den heer W., gelijk zijn aan dat van 1879, omdat de kenmerken der perioden bijna op dezelfde datums vallen als toendie van 1890 komen enkel 6 dagen later, omdat de perioden dezelfde karakteristiek hebben, en omdat de twee dag- en nachteveningen en de winter- zonnestilstand, zoo in het eene als in het andere jaar uitmaal echter voor het eerst alle drie plaats hebben in droge perioden. Conclusiemen verwachtte veel regen in den zomer, veel sneeuw in December en hevige koude. - De toestand te Buenos-Ay res is verre van gunstig de revulutie breidt zich uit. De opstan delingen zijn goed voorzien van ammunitie en schijnen over aanzienlijke middelen te kum»n beschikken. De opgestane troepen bestaan uit5 militaire en 2 burger-bataljons. Een verwoede strijd had in de straten plaatsde regeerings- troepen zijn geslagende verliezen worden op een duizendtal dooden en gekwetsten geraamd. De voor anker liggende schepen zijn door gepeupel geplunderd. De N. A. S. M. ontving bericht dat het stoomschip Edam veilig is. Zondagavond was een wapenstilstand gesloten voor 24 uren. Volgens de laatste telegrammen aan de N. R. C. is de wapenschorsing opnieuw verlengd. De regeering en de vreemde vertegenwoordigers houden eene conferentie om te beraadslagen over een middel tot eene minnelijke schikking. Een part. telegram aan de Times meldt echter dat de straatgevechten weder zijn hervat. De regeeringstroepen tastten andermaal de stelling der muiters aan, doch werden met bloedige ver liezen teruggeslagen. Door de bevelhebbers van de Amerikaansche, Engelsche en Spiiansche oorlogsschepen, die naar Buenos-Ayres gezonden zijn, is geprotesteerd tegen de beschieting van die stad door de Ar- gentijnsche marine. De opstandelingen maakten zich meester van twintig sleepbooten, die zij bemanden en wapenden. De telegrafische gemeenschap mot de Argen tijn sche republiek is gestoord. - Het stoomschip Egypt, dat op de terugreis uit Amerika in volle zee verbrandde, had 640 runderen aan boord, welke dieren levend gebra den werden of omkwamen in zee, waar zij, rond drijvende, geen gering gevaar opleverden voor de booten. Vijf uren lang heeft de bemanning (95 koppen) beproefd den brand te blusschen, maar de vlammen verspreiden zich steeds meer en meer en eindelijk waren de mannen genoodzaakt het schip te verlaten. Zij werden toen eerst aan boord genomen door het Nederlandsche schip Gustaaf Oskar, maar dit was niet ingericht om zooveel mannen meer te bergen. Zij gingen daarom weldra over aan boord van het stoom schip Manhattan, dat hen behouden te Dover aan land heeft gebracht. - In het Russische gouvernement Raizan is een kwaadaardige Siberische veepest uitgebroken. Zoowel onder paarden en schapen als onder het rundvee is de sterfte zeer groot. Omstreeks 2/3 der dieren, die worden aangetast, sterven. Zelfs zijn 3 boeren aan de ziekte bezweken. - De Italiaansche Regeering heeft aan een fami lie te Genua, die afstamt van den doge Durazzo, verlof verleend, een deel van de bolwerken af te breken, ten einde te graven naar een schat, die genoemde doge daar omstreeks 1573 zou hebben begraven. Daarbij zouden zich bevinden zijn met edelgesteenten versierde sabel en kisten Genueesche goudstukken, ter waarde van omstreeksf80.000.000 Kunstvoorwerpen en wapenen, die voor den dag

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2