N°. 297. Donderdag 7 Augustus. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. De Yan Swieten-school, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel. Van de inrichtingen voor landbouw-onderwijs is wellicht bovengenoemde school nog niet algemeen bekend. Wij willen onzen lezers mededeelen, hetgeen aan het prospectus van die inrichting wordt ontleend. De Gerard Adriaan van S wieten Landbouw - vakschool te Willemsoord (Overij.) heeft 't doel de leerlingen hoofdzakelijk in kennis te stellen met datgene, wat de wetenschap aan de hand doet, om het landbouwbedrijf op de meest voordeelige wijze in te richten. Het onderwijs is dus geheel ingericht om flink ontwikkelde practische landbouwers te vormen, waartoe de ligging van de school te midden van welingerichte boerderijen, die voor de leerlingen openstaan, krachtig kan mede werken. Ofschoon het onderwijs meer in het bijzonder is ingericht voor het landbouwbedrijf op zand en veengrond, zoo zal toch ook rekening worden gehouden met het bedrijf op andere grondsoorten. Om tot de lessen te worden toegelaten moeten de leerlingen ten minste 15 jaren oud zijn en door een toelatings-examen toonen, het lager onderwijs met vrucht gevolgd en onderhouden te hebben. De duur van den cursus wordt vastgesteld op twee jaren. De vacanties zijn drie in ge tal 4 weken in de maand Augustus en 10 dagen met Kerstmis en Paschen. Het schoolgeld bedraagt jaarlijks f 40. De leermiddelen worden ten deele gratis verstrekt leerboeken worden voor eigen rekening aan geschaft. Voor goede huisvesting tegen een matig kostgeld bestaat voldoende gelegenheid. Het theoretisch onderwijs omvat de volgende vakken a, Kennis van den grond, b. grondbewerking, c. grondverbetering, d. bemestingsleer, e. plan tenteelt, f. veeteelt, g. gezondheidsleer, h. zui velbereiding, i. bedrijfsleer, j. kennis der natuur, k. houtteelt, l. Nederlandsche taal, m. reken kunde, n. teekenen. Voor de practische vorming van de leerlingen kan de betrokken leeraar in de eerste plaats gebruik maken van een proeftuin, ongeveer V9 H. A. groot, in de onmiddelijke nabijheid van de school gelegen. Deze proeftuin is be stemd voor het kweeken van verschillende soorten en verscheidenheden van landbouw gewassen en het nemen van proeven, terwijl de arbeid aan het onderhoud van dien tuin verbonden, in hoofdzaak door de leerlingen zelve moet worden verricht. Voorts kan bij het onderwijs gebruik ge maakt worden van de drie te Willemsoord gelegen, goed ingerichte boerderijen van de Maatschappij van Weldadigheid (ieder groot pl. m. 50 H. A.) waar de leerlingen tevens in de gelegenheid zullen gesteld worden zich te oefenen in het gebruik van sommige land bouwwerktuigen. Een uitgestrekt proefveld, gelegen op eene dier boerderijen, biedt den leeringen de gele genheid kennis te nemen van de wijze, waarop meer wetenschappelijke proeven in het groot moeten worden genomen. Tot genoemde boerderijen, proefveld en proeftuin hebben de leerlingen op nader aan te geven voorwaarden, ten allen tijde vrijen toegang, zoodat zij in hun vrijen tijd door eigen aanschouwing en opmerking ruimschoots in de gelegenheid zijn de aangewende nuttige praktijken na te gaan. Ten slotte zullen uitstapjes, voor zoover noodig, naar andere boerderijen en landbouw inrichtingen worden aangewend om den prac- tischen blik van den leerling te verruimen. De lesuren per week zijn 28 in getal. TEXEL, 6 Augustus 1890. Onze markten beginnen weder iets te winnen. Maandag was althans de aanvoer van koeien en schapen meer beteekenend. De besteedde prijzen voor oude schapen schijnen echter nog niet aan de verwachting te beantwoorden. Maandag a. s. veulenmarkt. Het on weder, dat Vrijdagavond woedde, heeft op vele plaatsen in ons land weder schade berokkend. Hoorden wij aanvankelijk niet van onheilen welke daardoor op ons eiland plaats hadden, toch schijnt het dat wij niet geheel bevrijd zijn gebleven. Naar men ons mededeelde werd een schaap van den heer C. Keijser Pz. door den bliksem gedood. De rekening der Holl. Maatsch. van Land bouw over 1889, is als volgt. Ontvangsten, met inbegrip voordeelig slot (f 3998.376) der rekening 1888 f 36996.41. Uitgaven f 33245.35voordeelig slot f 3751.06 De begrooting over 1891, wijst aan in ont vang en uitgaaf f 25805.— Door de commissie tot stichting van eene bewaarschool te Oudeschild op Texel, is volgens opgave voor dat doei aan giften ontvangen een bedrag van f 958.22. De opbrengst van uitgegeven boekjes en liederen, gehouden lezin gen en kleine verlotingen is hieronder niet begrepen. De commissie streeft er nog voort durend naar, om gelden te verzamelen, tot bereiking van haar doel. Voor de levering van grind en puin, ten behoeve van de 30 gem. polders, waarvoor Maandag jl aanbesteding werd gehouden, waren ingekomen aanbiedingen van P. Dros. Az 550 M3 middelsoort grind f 3.15 150 M3 grove 3.35 K.deBoerlöOM3,, 3.25 Voor de levering van 150 M3 geklopte harde puin waren geen aanbiedingen gedaan. Aan P. Dros Az. werd gegund de levering van 200 M3 middelsoort grind, f3.15; de grove grind werd niet gegund; de resteerende 350 M3 middelsoort grind zal, in afwachting, dat de prijs alsdan iets lager zal zijn, in het begin van 1891 worden gekocht. Oudeschild, 5 Aug. Meermalen wordt be weerd, dat koud weder heilzamer voor de gezondheid is dan warmte. Dit ondervond gisteren o. a. een reiziger, die van hier per stoomboot naar den Helder vertrok. Reeds bij 't aan boord gaan was hij, ten gevolge der groote hitte, onpasselijk en dien tengevolge zeer knorrig gestemd. De toestand van den reiziger werd er op het water niet beter op en verergerde zelfs zoo, dat men voor zijn einde vreesde. Helaas, die vrees werd bevestigd. Niet ver van de haven van Nieuwediep blies hij den laatsten adem uit. In weerwil van alle hulp die hem bereidvaardig werd verleend, mocht niets baten zulk een treurig verscheiden te verijdelen. De reiziger, wien zulk een droevig lot beschoren was, behoorde in de varkenswereld te huis. Hij was dik en vet en werd, gelukkig voor den eigenaar, voor het gebruik goedgekeurd. De Cocksdorp, 5 Aug. Gisteren is op de Vliehors gevonden het lijk van een mansper soon, gekleed in oliebroek, gestreepte onder broek en zeildoeksch buis. Het verkeerde in staat van ontbinding en van de armen en beenen was nog slechts de helft aanwezig. Men heeft, hetzelve op het strand begraven Helder, 5 Aug. Het tjalkschip „Catherina" is heden naar de strandingsplaats van het stoomschip „Benbrack" vertrokken, om 'daar een stoomketel in te nemen. Uit Moerdijk meldt men: Woensdagnacht om een uur ongeveer werd eene roeiboot, waarin zich drie visschers bevonden, even bene den Willemstad aangevaren door een schokker. De visschers, die sliepen, werden zoodanig door schrik aangegrepen, dat twee van hen over boord sprongen en verdronken. De boot werd slechts weinig beschadigd en bleef drijvende, zoodat dan ook de derde, die in de boot was blijven zitten, gered werd. Te Zaandam is in de gehouden gemeen teraadsvergadering besloten, de aannemers van gemeentewerken de verplichting op te leggen hunne werklieden tegen ongelukken te ver zekeren. Het was Zondagmiddag te Amsterdam druk in de buurt van d'Geelvinck. Een der leden van de bekende familie Mens vierde het zilveren huwelijksfeest, en er dient bij gevoegd „op konink lijke wijze." Want is het niet koninklijk, wan neer men den lieer Mens en hoogstdeszelfs gemalin door houding zoowel als „compleet costuum" onzen koning en onze koningin (de echte van het Loo) ziet voorstellen, koninklijk vooral wan neer de koningin aan haar hand een navolging van het blonde koningskind geleidt, dat blijkbaar het nijgen en het groeten van het echte goed heeft afgezien. En toen een eer e wacht van adjudanten, ministers, soldaten en verder gevolg de sabels kruiste en het geliefde vorstenhuis, altijd neigend en buigend, langs een met bloemen bestrooid rozenpad, voorgesteld dooi een looper, van uit het rijtuig het paleis binnentrad, moest men zeer onjordaanlievsnd zijn, wanneer men niet, zooals het in de ballade heet, „zijn hart met torenhooge slagen voelde kloppen." Geest driftvol ontblootte het publiek dan ook het hoofd, en als gold het een tweede bezoek maar nu van ons geliefd vorstentrio, klonk het: „Leve de koningLeve de koningin 1 Leve het prinsessie I" TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1