SCHILDERSWERKZAAMHEDEN Jonp berpnieii, kluiten, lieuwen, meeuwen enz. Voorhanien bij J. J. KUIJPER, Paristraat. Publieke Verkooping Hooigewas. Veiling Houtwaren. Ruim 1000 stills AcMerieelen, Schalen Marktberichten. Advertentiën SCHIPPERS, Voor de graanbouw. DRIE PRINSESSELIEDEREN publiek verkoopen J. H. MOOJEN, Makelaar, PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. Mevrouw STAM zeegras te maaien Te koop gevraagd: S. Keijser Pz., Makelaar, Uit New-York word geseind, dat een aantal veekoopljeden en drijvers, die als passagiers met het stoomschip „Chicago" Zondag van Londen te New-York aankwamen, het schip gedurende de reis plunderden en den gezagvoerder bedreigden. Toen het schip in de haven kwam zonder de Britsche vlag te hijschen ging de politie het tegemoet en de dieven werden gearresteerd. Bij de werkstaking in Zuid-Wales zullen vermoedelijk omstreeks 150.000 dokwerkers en spoorwegarbeiders betrokken worden. In de dok ken te Liverpool verlieten Zaterdag alle arbeiders om 5 uur het werk. Zij willen, dat voortaan het werk op Zaterdagen steeds zoo vroeg gedaan zal zijn, maar het dokbestuur wil dezen eisch niet inwilligen. De spoorwegarbeiders willen, dat de wekelijksche werktijd tot 60 uren zal worden beperkt en dat Zondagarbeid beter betaald wordt. De heer Tillett, de bekende leider van de werkstakingen, is naar Liverpool overgekomen om de werkstaking te regelen. De visschersbevolking van Great Blasket Island op de kust van Ierland, 10 mijlen ten westen van het Dingle voorgebergte, werd dezer dagen verrast door de verschijning eener kanon neerboot, die behalve gewapende macht ook deur waarders aan boord had. De visschersbooten wer den in beslag genomen, daar do graaf van Cork and Orrery in 8 jaren geene pacht had ontvangen en zijn aanbod, om met 2 jaren tevreden te zijn, op aanraden van de Liga was gewezen van den hand. De welbekende vriend en beschermer der matrozen, Plimsoll, heeft in den laatsten tijd zijn aandacht gewijd aan de „rundvee-schepen", de vaartuigen waarmede het arme vee van Amerika naar Engeland wordt overgebracht. De arme beesten worden, even als sardines in de blikken busjes, naast elkander gepakt. Zij moeten blyven staan, vooreerst omdat zij elkander dan van weerszijden steunen, ten anderen om lat er dan meer ingeladen kunnen worden. Zoodra zij willen gaan liggen worden zij opgejaagd, 't geen trouwens noodzakelijk is, daar zij anders worden doodgetrapt. Als 't goed weer is, loopt het nog tamelijk af, maar zoodra er storm komt, is de ellende van de arme dieren niet te overzien. Dan worden de luiken gesloten, waardoor er velen stikken Allen rollen door elkander heen en de doode beesten verpesten de lucht voor de overblijvende. Het aantal verongelukte veeschepen is dan ook ontzag'lijk groot en zelden is een matroos over te halen er meer dan eenmaal op te dienen. In December jl. is de „Erin" met 529 stuks vee te gronde gegaan, een andei vaartuig bracht er van 600 slechts een dozijn over, enz. Plimsoll wil het overbrengen van levend vee geheel verbieden, 't geen des te gemakkelijker kan geschieden, daar de handel in geslacht vleesch toch reeds meer en meer op den voorgrond treedt. De Londensche correspondent van het „Handelsblad" spreekt zijne vrees uit dat de phonograaf, eene mogelijke plaag voor het tegen woordige geslacht, zeer zeker een marteling voor het toekomstige zal worden. De nieuwe uitvinding, zegt hij, met betrekking tot hare toepassing op poppen, vindt een plaatsje in het zaagmeelen lichaam van poppen, en de laatste, die tot dusvorre slechts akelig piepten, wanneer men op den rug drukte en behalve het openen en sluiten der oogen niets met ons menschen gemeen hadden, zingen nu: „Slaap, kindje slaap" of leeren ons de beginselen der menschenliefde, rekenen en desnoods zelfs staats huishoudkunde. De stem is buitengewoon zwaar voor zulke kleine sprekers. Maar in elk geval is dit beter dan wijsheid met kinderstem te hooren prediken. Te Londen is een Amerikaan aangekomen met mooie, sprekende poppen. Het zijn eigenlijk poppekindjes, want behalve dat zij allerlei bewe ging maken, kunnen ze ook wat praten, zingen en heel natuurljjk schreien. Ze behoeven slechts opgewonden te worden en het inwendige mecha nisme, door Edison uitgevonden, gaat aan den gang. Het poppekindje vertelt dan iets, zegt een versje op, zingt vervolgens een liedje en zegt daarna zoo ongeveer: „leg me nu als je blieft neer, want ik wou een beetje gaan slapenEn als de kleine poppemama daaraan niet spoedig voldoet, dan begint het poppekindje erbarmelijk te huilen. Uit verscheidene Pruisische regeeringskrin- gen werd in den laatsten tijd gemeld, dat er onder zoekingen waren ingesteld naar de oorzaken dor voortdurende hooge vleeschprijzen. Naar men thans verneemt, is dit gedaan op last van het Pruisische Ministerie van Landbouw. Ook het Beiersche Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft thans zoodanig onderzoek ingesteld en de daarbij betrokken autoriteiten gemachtigd, parti culiere deskundigen aan zich te assumeeren, zullende de ingekomen rapporten ten spoedigste worden openbaar gemaakt. Een buitengewoon groote klok zal eerlang geplaatst worden in de toren van het Stadhuis te Philadelphia. De wijzerplaat van die reuzen- klok zal 10 meter in middellijn zijnzij wordt 's nachts electrisch verlicht en zoo hoog geplaatst dat men haar op alle punten der stad kan zien. De minnutwijzer is 4 meter en de urenwijzer 2.50 M. lang. De klok zal dagelijks door middel van een in den toren geplaatste stoommachine worden opgewonden. Vijfenzeventig hoofden van volksstammen in Zuid-Afrika hebben de gezamenlijke verklaring afgelegd, dat bedwelmende dranken de ondergang van hun volk zijn en het Britsch Gouvernement gesmeekt om de besluiten te vernietigen, welke dien handel veroorlooven. Texel, 4 Aug. Aangevoerd17 Koeien f 85 a f225 ;]3 Nucht. Kalveren 10 a f 12 106 Scha pen f 18 a f 2654 Lammeren f 12. af 15, paarden f —af—; Varkens f af Biggen f a f - Schrammen f a Veulens f a f Alkmaar, 4 Aug. Aangevoerd 6 koeien f 200 a 240 155 vette kalveren f 40 a 90, per kilo 80 a 90 ct 21 nucht. kalveren f 12 a 20 214 Schapen f 25 a 30. 230 vette Varkens 43 50 ct per K. G 38 magere dito f 17 A 19. Kalveren af,'— per stuk. Amsterdam, 4 Aug. Aangevoerd 382 Run deren, le kwal 78 a ets, 2de kwal 68 ets., 3e kwal. 58 ct. per KG; Melk- en kalfkoeien f a -- Graskalveren f 45 nucht. kalv 8 128 Schapen f f Lammeren af—. 278 vette Varkens 44 a 49 ets per KG. Purmerend, 5 Aug. Aangevoerd 211 vette kalveren 50 70 ct. per kg.; 21 nucht. kalv. 10 20 221 vette Varkens 40 50 ct. per kG 98 magere Varkens f 14 25; 322 Biggen f 6 a 10; 1313 Schapen en Lammeren 358 Runderen en 17 Stieren f a kip-Eieren f3, a f 3,50 per 100. Vette Koeien lager in prjjs, handel stug, f0,63 a 0,82 p. K.G. Vette Kalveren lager in prjjs, handel slecht. Nuchtere Kalveren prijshoudend, handel traag. Vette Varkens, hooger in prjjs handel vlug. Magere varkens en biggen lager in prjjs, handel stug. Vette Schapen lager in prjjs handel stug, f 23 f33 per stuk. Lammeren, prijshoudend handel traag, f 16 a f 22 per stuk. Magere Schapen lager in prijs, handel stug, f23 a f30 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel matig, f150 a f180 per stuk, Londen, 4 Aug. Ter veemarkt zija aangevoerd 2000 Runderen, 11000 Schapen en Lammeren 130 kalveren, Varkens Men noteert: Runderen f 0,35 f 0,75 Schapen en Lammeren 0,65 a f 0,90kalveren 0,50 f 0,90 Varkens f a Zondag 10 Augustus 1890. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. Calkoen. van Nieuwe Niedorp. 's Avonds half zeven Ds. van Druten. van Rijnsburg. Oudeschild. Nam. half twee Ds. Calkoen. van Nieuwe Niedorp. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 30 Juli 5 Aug. ONDERTROUWDSimon Plaatsman Pz. en Maria Vlaming. GETROUWD Willem Jan Langeveld Pz. en Lode- wijntje Kikkert. Jan Djjker en Marretje Bakelaar. Klaas Rezel, weduwnaar van Meis Plaatsman en Willemtje Koopman. GEBORENMeinoutje dochter van Coenraad Louis van Scharenburg en Charlotte Elisabeth Eelman. Anthoniadochter van Dirk Lemstra en Charlotte Eelman. Pietertje, dochter van Pieter Stoepker en Pietje Bremer. Theodoor Karei, zoon van Arnold Johan Marinus van Lohuizen en Kaatje Kievit. OVERLEDENGeene. Een aangespoeld ljjk. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. V Gebogen: THEODOOR KAREL, zoon van A. J. M. VAN LOHUIZEN en K. VAN LOHUIZEN-Kievit. Texel, 5 Aug8. 1890. Ondergeteekende beveelt zich beleeid aan tot het verrichten van alle (huis-, rijtuigschilderen, glazenmaken, behangen). Nette, billijke bediening. DEN BURG. A. TOM POT. vraagt tegen half SEPTEMBER die genegen zijn op Stompen, Moerewaard en Lutjewaard kunnen zich bij mij vervoegen. W. PIEPER. Texel, 6 Augustus 1890. Brieven met opgaaf van aantal en prijs onder letter B aan 't bureau dezer courant. Zichten, Zichtwerveu, Sikkels, Schoofvorken, Schelfdraad, enz. Concurreerende prijzen. Opruiming van een partijtje Zeissen en Hooi vorken tegen verminderde prijzen. met fraai portret der prinses worden, tegen toe zending van 5 cents postz. fr. ter kennismaking gezonden door de commissie der te stichten Prinses- Wilhelmina-Bewaarschool te Oudeschild op Texel. zal op MAANDAG 11 AUGUSTUS 1890, 's middags 12 ure, in het logement de Lindeboom aan DEN BURG Voor den Heer A. D1JKSEN. Het oostelijkste gedeelte van het perceel ge naamd JanReisland in Waal en Burg, voor 't g6heel 6 H. 86 A. 60 C. KONING, Deurwaarder. zal op MAANDAG 11 AUGUSTUSES. 's morgens 10 ure, op het MARKTPLEIN, ten overstaan van den Deurwaarder P. C. KONING, publiek verkoopen: en SCHROOTEN van verschillende afmeting. ■«-nxuzjuh wmu j ui ■■■igrmr'-urea—'n— m een DIENSTBODE.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 3