N#. 298. Zondag 10 Augustus. A#. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD DE ROOTJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. S CHIE TeFe NIG E N. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt, ten verzoeke van den Kolonel Commandant van het 4e Regiment Vesting Artillerie te Helder, ter algemeens kennis, dat op een der dagen in het tijdvak van den 18en tot den 23en Augustus a.s. schietoefeningen zullen plaats hebben van de Oostbatterij. De onveiligheid zal op dien dag worden aan gegeven door het plaatsen van een roode vlag op genoemde batterij. Tevens wordt gewezen op de wenschelijkheid dat de burgerij gedurende het bovenvermelde vuur, alsmede gedurende dat, vanaf het fort op de Harsens op 19" Augustus a. s. en zoonoodig volgende dagen, zorg draagt, voor het open zetten der ramen, ten einde het breken van glasruiten te voorkomen. Texel, 8 Augustus 1890: Dë' burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 9 Augustus 1890. De tentoonstelling. Wij naderen zoo zachtjes aan de dag, waarop vanwege de afdeeling Texel der H. M. v. L. eene tentoonstelling zal worden gehouden van vee en voortbreng selen van den landbouw. Aan die tentoonstelling zal worden toege voegd, wij hebben dit reeds vroeger gemeld, een volksfeest, indien (en dat is het haakje, waar de kan aanhangt) de burgerij door inteekening voor bijdragen genoegzame blijken geeft, dat zij met dit plan is ingenomen, want zonder geld, wij weten het immers, ook geen feest, op crediet zijn zulke zaken niet gemakkelijk te bekomen. Een plan van feestviering wij deelden dit reeds mede was nog al spoedig in ge reedheid, maar bestond voorshands slechts in het brein van den voorsteller, hoogstens op papier, de toejuiching door de benoemde feest commissie, van dat plan, kon het nog geen welslagen verzekeren pogingen werden daarom aangewend om zich te verzekeren van de fin. medewerking der ingezetenen. En het resultaat daarvan Wij hebben daarvan geene officieele opgaven, doch volgens officieuse be scheiden is de uitslag der inteekening niet zeer bemoedigend voor de formeerders van het tentoonstellingsfeest. Vanwaar die weinige belangstelling? die karigheid, of het zich geheel onthouden? Een antwoord daarop te geven is zeker niet gemakkelijk. Betrof het uitsluitend een volksfeest, men zou kunnen aannemen, dat sommigen zulks minder noodig achten, althans niet van genoeg zame beteekenis om daarvoor een offer te brengen, doch het is een zaak voor den land bouw, en die is hier volstrekt niet vreemd. Toch is het een feit, dat, hoezeer ook de belangen van veler ingezetenen met den land bouw samenhangen, de belangstelling daarvoor niet altijd wordt getoond. Nemen wij als voorbeeld de hier bestaande afdeeling van de IT. M. v. L., dan moet men zich verwonderen over het geringe aantal leden, dat die afdeeling heeft, in verhouding van het aantal landbouwers, welke ons eiland telt. Als reden van die onthouding hooit men veelal weinig afdoende gezegden, meestal geen enkelen goeden grond. Sommigen zelfs beschou wen die afdeeling als een zeer overdadig artikel, een zaak die niets om 't lijf heeft. Zeer ten onrechte. Wij geven toe dat het nut van eene Vereeniging niet met den dag is te bemerken, doch wanneer men een ver gelijk maakt tusschen den toestand van heden en die van vóór 25 a 30 jaren geleden, dan valt het verschil zeker zonder eenige moeite in het oog. En nu vragen wij in gemoede zou op het gebied van landbouw zooveel voor uitgang zijn geweest waar te nemen, indien niet velen zich tot hetzelfde doel hadden ver- eenigd? Ongetwijfeld heeft dat vereenigen veel goeds tot stand gebrachtwat voor ieder in het bijzonder niet doenlijk was, gelukte door vereenigde krachten en de voordeelen daarvan komen allen ten goede. Zie, dat is 't 'm juist. Men geniet van de algemeene voordeelen, ook al stelt men er zich niet voor in de bres. Zoo is het ook met het tentoon stellingsfeest men kan van de publieke ver maken evenveel genieten of men er veel of niets aan bijdraagt. Een ieder volgt in zulke zaken zijn eigen zienswijze, 't zij uit overtuiging, 't zij om nu eens zijn eigen wil door te drijvendoch hoe dan ook, de behartiging van de belangen van allen, of van eenige tak van bestaan over te laten aan de zorg van enkelen, is zeker zeer misplaatst. Algemeene medewerking voor eenige zaak waarborgt een meer bevredigende uitkomst. Mogen dat ook onze landbouwers begrijpen, ten opzichte van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, en zij door toe treding als leden dit toonen. Geven allen ook daarvan blijken, door finan cieel en op andere wijze te steunen de ten toonstelling, en de bij die gelegenheid te houden feesten van de afdeeling Texel der H. M. v. L. in September a. s. Worde door aller mede werking een gunstig welslagen verzekerd. Onze plaatsgenoote Mej. M. A. Duinker, is benoemd als onderwijzeres te Beverwijk. De onderlinge brandwaarborg maatschappij ,,'t Algemeen Belang" alhier, heeft het terrein harer werkkring weder uitgebreidseder 1 Juli 1890 is door haar in werking gebracht een „district Alkmaar" hetwelk zal omvatten al de daar omheen liggende gemeenten. Uit den Haag wordt aan het Alg. Hbl. gemeld, dat de Min. van Financiën een wets ontwerp gereed heeft tot belasting van het roerend vermogen effecten. In den vorm van een zegelrecht, dat elk jaar betaald moet worden, wenscht de Minister inkomsten uit effecten te belasten. Dit zou echter ook kunnen worden betaald na eenige jaren, als de effecten worden verhandeld, wat voor families, die hare fondsen in de brand kasten laten liggen, aangenaam zou zijn. Naar hetgeen men van dit voorstel hoort, zou het eene soort van accijns zijn op het bezit van effecten, om dus eene inkomsten belasting te ontgaan, maar tevens toch wat te doen met het oog op de verkiezingen van 1891. Op de te Beemster gehouden harddraverij, waaraan 8 liefhebbers deelnamen, is de prijs behaald door het paard de Spaarpot van den heer A. Bakker van Hoorn, de premie door het paard Wilhelm van T. Schilder van Spierdijk. In de Friesche gemeente West-Dongera- deel neemt men dit jaar de proef met het ver bouwen van suikerbieten. Dit is de eerste proefneming met deze teelt in Friesland. Het zaad is geleverd door de fabrikanten, die tevens op de behandeling van de vracht toezicht uit oefenen. Er bestaat alle reden om van deze proef goede uitkomsten te verwachten, daar de vrucht goed staat. Wordt deze verwachting niet beschaamd, dan is er kans, dat de aard- appelbouw, welke vooral dit jaar zoo weinig succes heeft, gedeeltelijk voor den bouw van bieten zal plaats maken. Dinsdagavond om halfzeven, na het weg gaan der fabrieksarbeiders, is de stoomkatoen- spinnerij van Gebrs. Van Heek te Enschedee totaal afgebrand. De brand is ontstaan op de bovenste verdieping. Voor zoover bekend is, zijn er geen menschenlevens te betreuren. De fabriek was oud en werkte met 12,000 spindels. Circa 100 arbeiders zijn buiten werk. De weverij en ververij met verdere gebouwen hoopte men te behouden. Men leest in het Nieuwsbl. v. Amsterdam In een der roofnesten aan het begin der War moesstraat te Amsterdam, vermoedelijk in de O. Z. Armsteeg, heeft men weder een buitenman letterlijk uitgeplunderd. De man beweert ruim f 1000 aan bankpapier bij zich gehad te hebben en zich door een der nimien, die dat gedeelte der stad vooral bij avond onveilig maken, te hebben laten verlokken om mede tegaan. Na een borrel gedronken te hebben, waarin hoogstwaarschijnlijk een slaapmiddeltje was gemengd, is hjj zjjn bewustzijn kwijt geraakt. De politie vond hem slapende op een stoep op den O. Z. Voorburgwal. De man was letterlijk van alles beroofd, en kan niet opgeven in welk huis hy geweest is, noch wie de vrouw is, die hem heeft meegelokt. Hij herinnert zich niets meer, alleen wel dat hij veel geld by zich had, dat nu verdwenen is Dergelijke gevallen komen daar ter plaatse bij herhaling voorhot gewone politietoezicht, al is het nog zoo waakzaam, voldoet daar niet. De politie weet, dat daar tevens een bende schuilt, tot alles in staat, tot moord zoowel als tot roof; geen deel der stad is zóó onveilig. Zou het geen zaak zijn, dat daar aan beide uiteinden der beruchte stegen in de Warmoesstraat, gedurende eenige maanden een politie agent dag en nacht op post werd gezet? Er zal geen einde komen aan de schandelijke misdrijven in die buurt, wanneer 't gansche gespuis dat daar de wyk onveilig gemaakt, niet goed-of kwaadschiks uiteen gedreven en verspreid wordt. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1