N». 299. Donderdag 14 Augustus A#. 1890 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEOEELTE. Kooi Texel. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond# Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. K E NNISGE VIN G. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving JAC II T. De Commissaris des Konings in Noordholïand, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 23 Juli 1890 no. 5 gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no 87) brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat in Noordholland de jacht op klein wild, met uitzondering van fazantenzal worden ge opend op Zaterdag 6 September 1890 met zons opgang 2o. dat de jacht op fazanten zal worden ge opend op Woensdag 1 October 1890, mede met zonsopgang 3o. dat de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uit geoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, 29 Juli 1890. De Commissaris des Konings voornoemd, SCHORER. Texel, 12 Aug. 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. STRAATVERLICHT 11\ G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis, dat zij op Dinsdag 19 Augustus a. s. zullen aanbesteden, de Straatverlichting in de verschillende dorpen dezer gemeente. Biljetten moeten worden ingeleverd op boven- genoemden dag des namiddags ten 1 ure ter Secretarie, alwaar informatiën zijn te bekomen. Texel, 12 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOIJ, Burgemeester. STIKKEL, Secretaris. Wanneer het spreekwoord „Langzaam gaat zeker" waarheid behelst, dan kan het niet anders of eene badinrichting aan het Noordzeestrand achter de Koog komt zeker tot stand, want niemand zal kunnen beweren dat daarin met overhaasting wordt gehandeld. Toch vorderen we blijkbaar met de voorbe reiding van die werkzaamheden, 't geen kan blijken uit eene vergadering, welke tot dat doel Maandagavond in „de Lindeboom" werd gehouden. De eerste pogingen tot dit plan dagteekenen reeds van 1888, althans in nummer 101 van ons blad, Donderdag 20 September 1888, namen wij daaromtrent het volgende op: „Door de firma Koning Co. worden pogingen in het werk gesteld, om achter de Koog op Texel eene badinrichting in het leven te roepen. Misschien vindt men nergens in ons vaderland beter terrein en schooner strand, dan op die plek. De verkeers middelen van en naar het eiland zfjn uitstekend geregeld. Het frissche zeewater aan het Kooger strand wordt door niets verontreinigd, zooals op sommige visschersplaatsen. Bovendien heeft men van de duinen aldaar een schoon vergezicht over het eiland en tevens over de zee, waar zich dag aan dag allerlei stoom- en zeilschepen, benevens visschersvloten van verschillende natiën aan het oog voordoen." In nummer 151, Donderdag 14 Maart 1889, gaven wij verslag van eene bijeenkomst, welke Zaterdagavond 9 Maart bevorens was gehouden, om kennis te nemen van de plannen, welke voor dit doel waren ontworpen, uit dat verslag halen wij het volgende aan: Tot bereiking van dat doel, met vermijding van te groote kosten, zou men zeer eenvoudig willen beginnen met op een der hoogste duinen een paviljoen te bouwen, in den trant van de tent „Concordia" in het boschje; aan de zeezijde en de landzijde zal dit gebouwtje worden voorzien van glazen deuren, terwijl tevens aan die beide zijden een breed trottoir met warande, aan het gebouwtje zal worden toegevoegd. Aan die beide zijdon zal een plankier van voldoende lengte en breedte worden aangelegd, om de toegang naar het paviljoen te vergemakkelijken. Bovendien zal in de nabijheid van het hoofdgebouw een klein gebouwtje worden daargesteld, dat als waschvertrek en voor verdere behoeften zal worden ingericht, terwijl verder een wip en schommel, tot vermaak der kinderen, op het terrein een plaats zal vinden. Verder werd medegedeeld dat de toezegging was ontvangen dat het benoodigde terrein in erfpacht zal worden afgestaan. Uit een gemaakte begrooting bleek dat voor een en ander eene som van f 1100 benoodigd was, (waar lijk niet veel) waarbij tevens was inbegrepen het benoodigd ameublement. Na de bespreking werd besloten om die som te trachten bijeen te krijgen, door het plaatsen van aandeelen groot f 25, waartoe reeds staande de verga dering eenige toezegging werd gedaan. Na dien tijd hoorden wij van de zaak niet meer gewagen; öf men op geen genoegzame deelneming kon rekenen, öf de zaak niet meer noodig werd geacht, öf dat de ondernemers terugdeinsden voor de moeielijkheden aan de de totstandkoming verbonden, 't bleef alles in het duister tot op dezen tijd, nu bleek dat de zaak nog niet was opgegeven, doch slechts in ruste was, en wachtte op de aanvoer van nieuwe krachten, om weder een stap voorwaarts te doen. Die stap werd in de bijeenkomst, Maandag avond gehouden gedaan, en wel als gevolg van een bezoek door een vreemdeling, (de heer v. d. T. uit Haarlem) aan ons Noordzeestrand gebracht. Deze bezoeker scheen zoozeer over tuigd van het wenschelyke der totstandkoming van zulk eene inrichting aan het strand achter de Koog, hetwelk hij als buitengewoon daar voor geschikt achtte, dat hij niet schroomde krachtigen financieelen steun aan dat plan toe te zeggen. In de bijeenkomst Maandagavond gehouden werd dan ook besloten pogingen aan te wenden ten einde te trachten in het volgend voorjaar aan het plan uitvoering te geven. Als bestuur van deze onderneming, aan wien met het voorloopig comité, werd opgedra gen het ontwerpen van plannen, begrooting en statuten enz., werden verkozen de heeren Burgemeester Kooij, Joh. Eelman en Dr. Stam; de beide eersten ter vergadering, lieten zich die opdracht welgevallen. Binnenkort zullen de aandeelhouders worden opgeroepen om van de voorstellen kennis te nemen. Het benoodigd kapitaal, dat de aanvanke lijke raming wel iets zal overschrijden, zal men trachten te verkrijgen 'door het plaatsen van aandeelen groot f 25. Voor 44 aandeelen is bereids geteekend. Noordzeebad Koog Texel zal de naam zijn dezer onderneming. En wat wordt nu van de onderneming ver wacht? Voorshands maken de ondernemers zich daarvan geene groote illusiên. Aanvan kelijk verwacht men daarmede eene geschikte gelegenheid te verstrekken aan de ingezetenen, die voor ontspanning of verfrissching zich eens een dagje aan het strand willen ophouden. Tweedens vleit men zich een herhaald en meer bezoek van vreemdelingen uit te lokken naar ons eiland, dat door haast iederen bezoeker wordt geroemd om zijne netheid en liefe lijke gezichtspunten, en dat, door eene gunstige gelegenheid tot verblijf aan het strand, zeker nog meer aantrekkelijkheid zal verkrijgen. Zeer waarschijnlijk zullen er wel zijn, die voor deze zaak de beurs gesloten zullen houden dezulken zijn er altijd mogelijk ook wel die eene flauwe aardigheid zullen debiteeren aan het adres van de onnoozelen die hunne dubbeltjes aan zoo iets wagen, doch wij wenschen dat er ook zullen zijn onder hen wier geldelijke middelen dit toelaten die genegen zijn deze poging verder te steunen. Is voor een goed succes en belangrijk voor deel nog niets met zekerheid te zeggen, het verlies dat men bij niet-welslagen zou kunnen lijden, zal zeker nimmer van dien aard kunnen zijn, dat men daarvoor eene poging tot welslagen zou moeten achterwege laten. TEXEL, 13 Augustus 1890. De markt van Maandag, oischoon de aan voer van vee weder belangrijk meer was, getuigde nog niet van vluggen handel. Er is in den handel een zekere gedruktheid op te merken, waarvoor velen zeker geene afdoende redenen weten op te geven. De tevens gehouden veulenmarkt, was oor zaak, dat nogal wat van dat jonge goedje aan de lijn was gebracht. Er waren mooie exem plaren op te merken. Of voor afzet van die dieren naar den vasten wal, van deze markt elders genoegzame bekendheid was gegeven, is wel twijfelachtig. Het aantal vreemde koopers getuigde daarvan althans niet. Onder de geslaagden voor het eind-examen der hoogere burgerscholen komt o. m. voor onze plaatsgenoot de heer A. S. J. Keijser. Oosterend, 12 Aug. Het korte doch hevige onweder van Zondagavond bracht bij menschen en dieren groote ontsteltenis te weeg. Eene koe van C. Boon, een schaap van T. Smit en een lam van H. Bremer werden door den bliksem gedood. Vele andere koeien, schapen en paarden lieten angstkreten hooren en vlucht ten uit de verschillende weiden. Het vleesch der getroffen koe werd voor de consumptie goedgekeurd. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1