N°. 300. Zondag 17 Augustus. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Hollanisck Maatschappij van Lanflhonw, Binnenland. Woensdag 3 September Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. AFDEELIXG TEXEL. De vergadering der afdeeling Texel der H. M. v. L., Woensdagavond in de „Vergulde Kikkert" gehouden, kenmerkte zich aanvan kelijk niet door belangstelling, welke zich uitte door eene flinke opkomst van leden. Of het vastgestelde uur (7 uur) wellicht nog te vroeg was, het jaargetijde in aanmerking ge nomen, we zouden het haast denken, want zoo af en toe kwamen na dat uur eenige leden het vergaderlokaal binnen, waardoor we einde lijk een kringetje van 26 personen telden. Wel niet veel op eene vergadering waar de belangen van een der voornaamste bronnen van Texel's bestaan aan de orde komen, maar toch genoeg om verschillende gedachten te kunnen hooren en de bijeenkomst vruchtbaar te doen zijn. De Voorz. opende de vergadering met een gepast woord, ook met het oog op de eerstdaags te houden afdeelingstentoonstelling en ga" daarna tengevolge afwezigheid van notulen der vorige vergadering een resumé van het toen verhandelde. Aan de orde was daarop hot benoemen van een afgevaardigde naar de algemeene vergade ring te Dordrecht. Een voorstel om met het oog op onze tentoonstelling en daaraan verbonden kosten geen afgevaardigde naar de algemeene vergadering te zenden, had aanvankelijk veel kans van slagen, doch werd verijdeld door de opmerking van een der leden, dat zulks geen groot bewijs van belangstelling toonde voor de Maatschappij en tegenover het bestuur, dat aan onze afdeeling klinkende bewijzen had gegeven van belangstelling, in zake de te houden tentoonstelling. De waarheid van die opmerking scheen door velen te worden erkend, althans de benoeming van een afgevaardigde, vond geen verdere tegenspraak. Een definitieve benoe ming werd echter niet gedaan, de keuze bleef tusschen een drietal personende heeren Bremer, Aug. Keijser en Joh. Eelman; door een dezer drie heeren zal de afdeeling worden vertegen woordigd. Tengevolge het zenden van een afgevaar digde kwamen de punten van beschrijving voor de alg. vergadering alsnu ook aan de orde. De verg. betoonde zich evenwel zeer homogeen met het praeadvies van het hoofd bestuur omtrent de te behandelen punten, zoodat de besprekingen daarover volstrekt niet vermoeiend of van langen duur waren. De tentoonstelling was daarop, volgens de convocation aan de orde. Yan de te houden tentoonstelling hoorden wij echter nog niet veel melden, de werkzaamheden van de ver schillende commissiën zullen thans aanvangen. De Yoorz. deelde mede dat op de lijsten was geteekend tot een bedrag van f 488.70 van die som zal pl. m. f 200 voor de tentoon stelling zelve benoodigd zijn en het overige voor de volksfeesten beschikbaar komen; (dat de feestcommissie nu haar plan aanmerkelijk zal moeten besnoeien ligt wel voor de hand). Verder werd nog medegedeeld, dat de aan gifte voor inzending van vee op de tentoon stelling moet plaats hebben voor 1 Sept. a. s. Op de programma's staat voor 1 Aug. (Dit was een fout van den schrijver, nu eens niet van den zetter). Programma's zijn bij den Pres. en den Secr. der afdeeling te bekomen. Het benoemen van keurmeesters, eene opmer king op welke wijze een gunstiger resultaat verkregen had kunnen worden opzichtens de inteekening van bijdragen op de lijst (helaas te laat) en een wenk aan het bestuur om bij de tentoonstelling de leden der afdeeling eenig voorrecht voor hun lidmaatschap te doen genieten, waren punten welke als gevolg dezer vergadering nog ter sprake kwamen. Alles was afgehandeld, en we dachten reeds huiswaarts te gaan, toen bij de rondvraag een der leden in herinnering bracht, dat op de markt j.l. Maandag gehouden, een partijtje schapen was aangevoerd, hetwelk hij en zeker vele anderen, daar met leedwezen had opge merkt; de spr. deed de vraag of dit niet een onderwerp was, belangrijk genoeg om eens te bespreken. Dit bleek wel het geval te zijn, want al zeer spoedig voerden velen daarover het woord, zelfs werden voorstellen gedaan dat de afdeeling hare afkeuring zoude uitspreken over den invoer van zulk vee. Nu, zoover kwam het niet, althans niet dat die afkeuring publiek zal wor den uitgesproken. De invoer van elke veesoort staat ieder vrij meenden velen, doch algemeen werd be treurd en afgekeurd de invoer van zoodanig vee, waardoor onze veestapel gevaar zou kunnen loopen hare goede hoedanigheden en haren goeden naam te verliezen. De oorzaak van de algemeene verontwaar diging, bleek ons te zijn een partijtje Dr. scha pen, een ras dat meer dan eenig ander schijnt voorbeschikt te zijn voor besmettelijke ziekte (schurft) en welk ras, vermengd met het Texelsche wolvee, en later als zoodanig uitge voerd, de gevestigde roem van het Texelsche wolvee in mis-crediet zou kunnen brengen; daartegen te waken achtte men plicht. Hiermede liep deze zaak ten einde en sloot de Yoorz. de vergadering met een woord van dank voor de opkomst en tot opwekking tot algemeene medewerking aan de a. s. afdee lingstentoonstelling. TEXEL, 16 Augustus 1890. Het tentoons tellings feest, 't Was geen ge makkelijke taak voor de commissie in zake de te houden feesten bij de a. s. landbouw tentoonstelling, toen zij Vrijdagavond vergader de, om een programma voor die feesten vast te stellen. t Bedrag waarover zij de beschikking kreeg, was in vergelijking van 't geen zij zich had voorgesteld, en 't geen benoodigd was voor iet aanvankelijk ontworpeu programma, zoo onvoldoende, dat de aardigheid er vrij wel af was. Reeds bij de opening der vergadering bleek dit, toen de Voorz. sprak van een ééndaagsch feest in plaats van een tweedaagsch feest, en een der leden in allen ernst voorstelde, om ook het vuurwerk achterwege te laten. Niet allen schenen zich daar echter zoo ge makkelijk bij te willen nederleggen. Een tweedaagsch feest was aanvankelijk aange nomen en wat zou het feest beteekenen voor één dag, die groot endeels door den landbouw in beslag wordt genomen. Weder anderen waren met geen mogelijk heid te bewegen het vuurwerk van het pro gramma te schrappen. Volgens hen was dit nummer niet het minst beduidend van het feest, een nummer dat velen nimmer of zeld zaam zien, dat zeer lang in aandenken blijft en waarvoor men wel iets anders achterwege kan laten. Doch koop eens als je geen geld hebt. Van nieuw ai werd weder eene begrooting opgemaakt, sommige uitgaven besnoeid, anderen geheel weggelaten, en rekenende op nog eenige bijdragen, of verhooging van de reeds toe gezegde, zoomede op eenige entrée's, gelukte het eindelijk een programma op te maken, waarvoor de kosten bij eenige medewerking zouden kunnen worden gevonden. Wij willen het wenschen. Het daarop vastgestelde programma luidt ongeveer als volgt 's Morgens 9 uur. Tentoonstelling van Vee, op het terrein by den heer Dikkers. 's Middags 3 uur. Schoonryden door aangespannen paarden voor karretjes; terrein nader te bepalen. 's Middags 6 uur. Mededeeling uitslag der behaalde prfizen, in „de Zwaan." 's Avonds half acht. Verlichting van het Park en Concert aldaar, door het te engageeren muziekcorps- (b(j ongunstig weder Concert in „de Kikkert.") Donderdag 4 September 's Morgens 10 uur. Wandeling door het dorp, met nuziek en met aansluiting van de deelnemers aan het Ringsteken. 's Morgens 11 uur. Ringsteken om prys en premie» met paard en kar, op de Groeneplaats. 's Middags 2 uur. Muziekuitvoering voor de lindeboom." s Middags 5 uur. Volksspelen op de Groeneplaats. 's Avonds 8 uur. Vuurwerk; terrein nader aan te wyzen. 's Avonds 9 uur. Concert in „de Vergulde Kikkert." oegang voor leden van landbouw enz. en tegen entrée. Op deze wijze denkt de feestcommissie uit voering te geven aan de haar gedane opdracht, om aan de tentoonstelling eenige feestelijk heden te verbinden. Het programma is, dunkt ons, zeer goed gekozen. De feestelijkheden bieden veel verscheidenheid, alzoo elk wat wils, en zijn nagenoeg allen gratis voor iedereen oegankelijk. Dat een en ander er toe zal eiden, dat nog op eenige bijdragen zal mogen worden gerekend en de commissie haar plan ten uitvoer zal mogen brengen, tot ieders tevredenheid en zonder het hatelijke tekort, wenschen wij haar gaarne toe. Werken allen daartoe mede. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1