Buitenland. Oudeschild, 15 Aug. Een loos alarm deed heden tegen den avond velen naar den dijk spoeden. Er ging een gerucht, dat de tjalk van Schipper Duinker, die nabij de Schans was gean kerd, tegen de steenglooiïng van den dijk was geslagen. Er was echter niets gebeurd dan dat 't anker wat was doorgegaan. Spoedig was er voldoende hulp aanwezig om 't vaar tuig voor averij te vrijwaren en behouden in de haven te brengen. Helder, 15 Aug. De voerman T, die gis terenavond met zijne vigelante naar denlaat- sten trein ging, bleef plotseling dood. De man telde pas 33 jaren en laat eene vrouw met twee kinderen achter. Bij gelegenheid van 'sKonings koperen huwelijksfeest op 7 Juli a. s. wil de Amstern damsche Courantdat door het Nederlandsche volk een paleis zal worden geschonken aan den Koning. Het tegenwoordige paleis op den Dam te Amsterdam zou dan aan zijne oorspronkelijke bestemming worden terug gegeven en het nieuwe paleis in de onmiddelijke nabijheid der hoofdstad worden opgericht. Wil men op 7 Juli 1891 de teekeningen enz. aan Zijne Majesteit onderwerpen, dan is het zaak het plan thans ter hand te nemen. Het blad zou wenschen dat zich te Amsterdam eene hoofdcommissie constitueerde, ter zijde gestaan door commissiën in de provinciale hoofdsteden, die zich verston den met de burgemeesters der gemeenten. Op deze wijze zou elk burger het zijne kunnen bijdragen voor deze nationale zaak. Het Dagbl. v. Ned. teekent hierop aan „Voor ons Amsterdammers die het Paleis op den Dam weer raadhuis willen zien, zou zulk een geschenk aan den Koning zeer ge legen komen, en uit dit oogpunt beschouwd, heeft het voorstel wel iets aannemelijks, maar of de „grijze vorst, die niet meer schijnt te kunnen reizen, op 7 Juli 1891, als hem de teekening van dat paleis wordt overhandigd, dit geschenk nu bijster gepast zou achten, ziedaar iets, wat wij een weinig betwijfelen. Indien men zoo lijdend is als Willem III, viert men, dunkt ons, zijn koperen bruiloft liefst in alle stilte Nieuwe trekkracht. In het kanaal te Nieuwediep bewoog zich dezer dagen een vlet, zonder dat de bemanning het bootje roeide of een zeil gebruikte. Menigeen verdiepte zich in gissingen omtrent de oorzaak der voortbe weging. Weldra bleek het hoe 't mogelijk was. Een gevangen zeehond was, aan een lijn beves tigd, over boord geworpen en trok nu de vlet voort. Alleen het besturen leverde nog al eenige moeielijkheid op. Uit Amsterdam meldt men, dat de recht bank aldaar Aafke Kuypers gedurende eene maand op cachette heeft gesteld, zoodat gedu rende dien tijd niemand bij haar wordt toege laten. Een uiterst zeldzaam geval in de Nederlandsche rechtspleging. Men schrijft uit Wormerveer „Wat om winst begonnen wordt, is niet altijd winst." Dit is helaas! maar al te waar „Het gas is slecht. De gasfabriek moet van particulier eigendom overgaan in het bezit der Gemeente, de winst kan dan aangewend worden tot dekking der kosten voor gemeentewerken." Zoo sprak men hier vroeger. Welnu! het gas is „gemeentegas" en de winst" Nihil. Ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandseh-Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeressen om te worden geplaatst als onderwijzer der 3de klasse en als hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmee gelijkge- stelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij, die in het l.ezit zijn der akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56& der wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad No. 127) zooals het gelezen wordt volgens de wet van 8 Dec. 1889 (Staatsblad No. 175), of van daarmede gelijkstaande akten. Speciale akten ofaanteeke- ningen voor vakken van onderwijs strekken tot aanbeveling. Zij, die ter beschikking van den gouv.-gen. worden gesteld, ontvangena eene gratificatie voor uitrusting, ten bedrage van f 500b. vrijen overtocht naar Batavia als gou vernementspassagier eerste klasse c. q. ook voor hun wettig gezin; c. een voorloopig traktement van f 100 's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia. Zij, die voor uitzending wenschen in aanmerking te komen, moeten zich vóór 1 Oct. 1890 aanmelden bij het departement van koloniën, bij een op zegel geschreven, franco in te zenden request. Men zie verder de Staats courant van 3/4 Augustus. In de gemeente Aalten had kort geleden iemand het ongeluk, ongebluschte kalk in een van zijne oogen te krijgen. De man liep, waarschijn lijk gedreven door zeker instinct of door de gewoonte, naar de pomp en begon zijn oog uit te wasschen. Welke gevolgen dit had behoeft eigenlijk niet gezegd te worden: de kalk begon te blusschen en het oog is nu door de ont stane hitte zoodanig verschrompeld, dat de man er nooit meer iets mee zal kunnen zien. Dit zal niemand verwonderen. Wie iets in 't oog heeft gekregen, weet vaak in 't eerste oogen- blik niet wat hij doen zal en grijpt dan maar naar 't eerste, dat hem voor de hand komt, liefst water. Het beste wat men doen kan, als men kalk in de oogen heeft gekregen, zal wel zijn: met den zakdoek of (nog liever) met een watje de grofste deelen verwijderen en daarna het overige wegve gen met een dookje, gedrenkt in olie, die natuur lijk op de kalk in 't geheel geen chemische werking kan uitoefenen, Nabij Zaandam geraakte de kap van een molen in brand. Een spuit uit Koog doofde het vuur. Toen de Zaandamsche spuitgasten aankwamen en de brand gebluscht vonden, koelden zij hun wrevel voor het te laat komen, door de Koogers, die nog aan 't werk waren, goed nat te spuiten. Een in de vergiftigingszaak te Amsterdam ingesteld deskundig onderzoek moet aan het licht hebben gebracht, dat de gezamelijke hoe veelheid zinkwit, die in de ingewanden van de overledene freule Smissaert gevonden werd, niet voldoende geacht mag worden om iemand te dooden. Indien dit juist is, dan mag men dit feit beschouwen als de kwestie, waarom het rechts geding zal draaien, waarvan de uitslag niet twijfelachtig meer is. Nadere bijzonderheden zijn in den laatsten tijd bij de instructie niet aan het licht gekomen. AmstCt.) De Maatschappij „Nederland" zal van de uitspraak des Engelschen rechters, in zake het geding over de aanvaring „Marpessa-Prins Frederik", in hooger beroep gaan. In de gemeente Het Bildt zijn, naar men van daar meldt, aangekomen twee brigades marechaussees uit het oosten van Friesland, benevens 100 militairen uit Leeuwarden. De laatsten worden in de scholen ingekwartierd. Uit Utrecht wordt gemeld Herhaaldelijk vereenigden zich alhier op 12 Augustus een gr ooter of kleiner getal van hen, die in 1830 als studenten vrijwillig met de compagnie jagers der Utrechtsche hoogeschool waren uitgetrokken. Dit jaar zal die reünie niet plaats hebben. Zij is uitgesteld tot een volgend jaar, als wanneer er zestig jaren zul len zijn voorbijgegaan, sedert deze compagnie deelnam aan den tiendaagschen veldtocht. Van de 243 die in 1830 tot de compagnie behoorden, zijn er nu nog 31 in leven. Van de studenten, toen bij andere korpsen in dienst (welk getal 21 bedroeg), leven er nog twee. De heer H. uit Amsterdam, een liefhebber van visschen, liet Vrijdagmiddag voor de aar digheid de door hem te Wilnis met den hengel gevangen baars ter Ge meen tewaag te Utrecht wegendeze had een gewicht 45 halve KG. Hij is slechts van Dinsdag tot Vrijdag in „de Vergulde Wagen" gelogeerd geweest, en heeft alzoo eiken dag gemiddeld ten minste 12 halve KG. baars gevangen. Men schrijft uit RozedaalDe tabaks smokkelarij is te Esschen weder in vollen gang. Duizenden ponden tabak worden langs hier heimelijk per rijtuigen in België gevoerd. De smokkelaars ontzien niets en stellen zelfs hun leven in gevaar. Twee paarden werden reeds door de Belgische douanen doodgeschoten, waarbij de voertuigen en tabak verbeurd verklaard en de smokkelaars gevat werden. De douanen houden op de wegen met geladen geweer de wacht. De smokkelaars zijn zóó driest, dat zij zelts op klaarlichten dag het douanenkantoor te Esschen in draf voorbij rijden. Uit den trein die ongeveer te 11,45 's morgens uit Leeuwarden vertrekt, sprong Vrijdag tusschen de stations Tietjerk en Harde- garijp eene koe uit een der achter aangehaakte veewagens. Ofschoon de trein in volle vaart was, schijnt het dier geen letsel bekomen te hebben. Door de politie te Rotterdam zijn ver scheidene kwartjes in beslag genomen, welke bleken valsch te zijn. Aan de slordige bewer king zijn ze gemakkelijk te herkennen. Men schrijft uit Schoterland aan de N. A. Ct.; Velen uit de volkspartij, hoogst ontevreden over den afloop der werkstakingen fe Beets en Appelsga, en over de rol, daarbij door Domela Nieuwenhuis gespeeld, zijn voornemens bij de eerstvolgende verkiezing voor lid der Tweede Kamer Croll als protest-candidaat tegen Domela Nieuwenhuis te stellen. De Schoter- landers houden veel van wat nieuwsZij gaven ons het eerste sociaal-democratische Kamerlid in Nederland, maar daar schijnt het nieuwtje al weer af te wezen, evenals van Heldt, den vroegeren uitverkorene der Schoter- landers. Zullen zij ons nu ook het eerste anarchistische Kamerlid in Nederland geven? Uit Het Bildt (Friesland) wordt geschreven, dat de landeigenaars in overleg met de zes boeren onder de St. Jacoba-Parochie, waar de werkstaking is uitgebroken, besloten hebben, dat de werkstakende arbeiders zelfs niet één schoof in de schuren zullen brengen. De vruchten van 800 pondemaat of ongeveer 300 Hectaren moeten dan maar ongeoogst blijven. Reeds is eene commissie benoemd, om de waarde der vruchten te schatten. De schade, op deze wijze te lijden, zal dan aan de boeren vergoed worden. Een metselaar uit Harlingen, die op een boerenhofstede in de nabijheid dier stad werk zaam was, had het ongeluk bedolven te worden onder een nieuw gemetselden muur, welke voor een hevige wind- en stortbui bezweek. De man, die reeds diep in de zestig was, werd dood te huis gebracht. Uit Horn wordt van 9 Aug. gemeld Gisteren gaf de weide tusschen Horn en de Weerd een curieus schouwspel te zien. De groote vergadering van ooievaars scheen daar gehouden te worden. Meer dan 150 langbeenen waren daar tegen woordig grootvaders en grootmoeders, weduwen en schoonmama's, papa's en jeugdige snaken, alles was er bij. 't Ging er deftig toe. Zij sloegen een grooten kring en midden in stond de raad der ouden naar 't scheen en zij schetterden en kwetterden. Na veel deliberatie gaf een der langbeenen het sein en men trok op het kasteel aan, waar de meesten, op de tinnen gezeten, den kop in de veeren staken en vernachtten. Op de poort alleen zaten er dertig. De haasjes, die er zoovelen zijn, waren inmiddels van schrik in het gras gedoken en zagen niet ongaarne het vertrek der lang snavels. Daar 't nu de tijd van trekken nog niet is, was deze verzameling opmerkelijk. Het schouwspel werd dan ook door vele nieuws gierigen uit de Weerd en Horn gadegeslagen. (N. Koerier.) Te Meedhuizen (Gr.) is een jongen gear resteerd, die er zijn werk van maakte, de brie venbus van de brieven te ontdoen, waarvoor hij een valschen sleutel gebruikte. Zooals wel meer op de buiten de kom der gemeente gelegen dorpen en gehuchten gebeurt, liet men ook te Meedhuizen soms 5 centen bij den brief in de bus glijden, waarvoor de postbode dan zorgde voor de frankeering. Dit geld eigende de jongen zich toe, zoodat de geadresseerden dan 10 cents briefport moesten betalen. Op den Oostenrijkschen Frans Jozefspoor weg, bij Blowitz, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Daar is op een plek, waar de weg door zware regens beschadigd was, een trein van elf wagen3 met 78 passagiers ontspoord en van

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2