RAAP- LIJNKOEKEN, gemerkt njjjp HOLLM-ApiKA. VISITEKAARTJES. Feuilleton, De Gierigaard en zijne dochter. Aanbesteding. Het graven eener Seheidingsloot ®@©lldtaïï<M0 W» ©0 RUU). Texel)» „EERSTEN PRIJS," Verguld Zilveren en Zilveren aanbesteden DRIE PRINSESSELIEDEREN Nederlandscli Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij. Lijn: Noord-Amerika, LijnZuid-Amerika, f werden op de groote Landbouwtentoonstellingen te Haarlem en te Zuidlaren beide BEKROOND met den Kosteloos ooierzoek aan proefstations. CLAAS HONIG ZOON. TTovT ^nhnnv* biJ c- I{' KEIJSER op de Ruitersplaats. f V! IjyuilWt J, eELMAN Az. aan den Burg-. Het Bestuur van den polder Waal en Burg en Regenten van het Algemeen Weeshuis, zullen op MAANDAG 18 AUGUSTUS 1890 's middags 12 ure ten R a a d h u i z e aan DEN BURG, bij enkele inschrijving tusschen de Westerkolk en de Spijkerboeren in Waal en Burg, waarvan de aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 16 Augustus bevorens 's morgens 9 ure. Texel, 5 Augustus 1890. Ontvangen ruime keuze TOILET-ARTIKELEN als: Eau de Cologne en Odeurs in sierlijke flacons en bij de maat. Fijne TOILET-ZEEPEN als: Meiklokjes, Carbol, Zomersproeten-, Eau de Cologne-, Teer-, Rozen- en Cocoszeep. Voorts: Tandpoeder, Haarkammen, Nagel en Tanden borstels, enz. enz. O Winkeliers en Slijters voor deze artikc- len flink rabat. met fraai portret der prinses worden, tegen toe zending van 5 cents postz. fr. ter kennismaking gezonden door de commissie der te stichten Prinses- Wilhelmina-Bewaar school te Oudesckild op Texel. Ondergeteekende bericht de ontvangst van een partij rokkenwol in alle mode-kleuren, welke worden verkocht voor 40 ct. de knot, wegende ruim 1 ons. Tevens ontvangen een groote partij echte Friesclie roode baai voor hemden en onderbroeken, waarvan voor kleur en qualiteit wordt ingestaan. Verder grijze bever, Jeager baai en bever, duflels enz. Een partij lappen buksking, zeer solide, worden tot spotprijzen opgeruimd, a contant 5 °/0 korting. Ph.VLESSING. elke week daar NEW-YORK. elke maand naar MONTEVIDEO en BUENOS-AYRES. Men vervoege zich aan de Kantoren der N. A. S. M. te Rotterdam of te Amsterdam en bij de Agenten, of bij Inspecteur J. E. KROES, Groningen. E. BOLSIUS, Oisterwijk.— Lettersoort naar keuze. LANGE VELD DE ItOOIJ. Vrij naar 't Fransch door A. B 6. De Kruidenzoeksteb. Het is vreemd, zei hij, ik moet juist de oogen sluiten, om te begrijpen, dat gy dezelfde Grietje zjjt van vroeger. Ik durf bjjna zoo familiaar niet zijn om tegen zoo'n dame als gy nu zyt geen u te zeggen. Kom, welk een malligheid, waarom behandel je mij niet evenals vroeger, maar misschien ben je wel weer spoedig aan my gewoon en zult gy de dame vergeten, om weer enkel aan de kleine Grietje te denken. Frits is een verstandige jongen, viel Melzer plotseling in de reden, hy heeft zeer goed begrepen, dat de zaken na uw vertrek zeer zyn veranderd, Margaretha. Die soort van vertrouwelykheden, welke vroeger als kind geen beteekenis hadden, komen thans in 't geheel niet te pas. De beide jongelieden keken elkaar verwonderd aan. Geen van beiden begrepen zy iets van die be wering maar de woorden van vader Melzer door boorden als een scherpe lans het hart van Martha. Zy gevoelde zich gewond in hare genegenheid voor Grietje en in haar moederiyke trots. Haar zoon was voor haar alles; zy zag niets schooner, edeler en waardiger te bewonderen dan Frits en zy leed vreeseiyk nu zy hem moest zien vernederen door dien grijsaard, welke zy niet achtte. Zy wist zeer goed, dat de oude Melzer zyne dochter voor een paar jaar naar eene kostschool had gezonden, alleen maar om de genegenheid tusschen deze en Frits te doen verminderen, maar zy wist ook, dat dit geheel en al zonder gevolg was geweest. Zy gevoelde het, dat enkel de oude Melzer het geluk der jonge lieden in den weg stond. Zy naderde deze langzaam en zei glimlachende, terwpl zy hem goed in de oogen zag Wat zyn de tijden toch veranderd, buurman. Voor 10 jaren woondet gy in eene ellendige hut naast de onze. Gy waart slechts een eenvoudig klompenmaker evenals wy. Gij moest toen arbeiden meermalen 16 uur daags, in dezelfde hut als de vader van deze twee jongens. Melzer glimlachte schynbaar. Ik weet dat, buurvrouw Wendel. Myn man had u uit medelyden tot zyn com pagnon aangenomen, want dikwyis had gy niet alleen geen brood, maar ook geen gereedschappen. Heb ik dat ooit ontkend? mompelde Melzer. Gy kondet toen reizen, zonder dat gy behoefdet te vreezen voor dieven, is het niet zoo buurman, vervolgde Martha onbarmhartig. Waartoe het verledene weer zoo op te rakelen, goede vrouw? Ik ben arm geweest en ik kleur er niet voor. Armoede is geen ondeugd. Gy zyt bepaald onder een gelukkig gesternte geboren, buurman, vervolgde zij, myn arme man is gestorven, ons niets dan schulden achterlatende. Dank zy de sterke armen van deze twee kinderen, zyn allen betaald. In dien tyd werd gy de rykste grondbezitter uit deze streek. Ja, daartoe kan de werkzame komen, met eeni- gen moed en spaarzaamheid, antwoordde de grijsaard op een onvaste toon en blykbaar ongerust over het langdurige gesprek over zyn vroegeren ellendigen toestand. De werkzame, herhaalde de weduwe gillend. Wil dat zeggen, dat ik tot de luien behoor en dat myne handen ledig gebleven zyn als die van menig ander dorpeling? O, ik heb zeer goed gewerkt, ik heb een zeer goed voorbeeld aan mynen zoons ge geven en zy hebben dat goed gevolgd. Wy zyn ontbloot van alles en gy gy koopt de oude heerlykheid van Nordstetten en ik bezit niets, niets dan deze armoedige hut, eene erfenis van myne ouders. Ziet myn oudste zoon en uwe dochter. Welk een verschil is er heden tusschen henEn toch, vroeger waren zy geiyk in de ellende gelyk in schoonheid. De moeder van uw kind is dood. Ween, Margaretha, ween, uwe moeder zal uwe tranen zien. Ik heb de wees gezoogd, tegelyk met myn Frits. Een in ieder arm, een aan iedere borst. Zij zeide broederhij noemde haar zuster. Maar dat doe ik nog altyd, viel Margaretha in de reden, hare oogen afdrogende. De weduwe hief treurig het hoofd op. Kom, kom, zeide Melzer, die sterk er naar verlangde een einde aan deze scène te hebben, laat ons maar niet verwyien bij het verledene. Gy hebt een verdrietige herinnering Martha, maar gy houdt van ons en noch gij, noch uwe kinderen hebt u ooit over ons te beklagen gehad. Ik houd er van brave lieden te steunen. Wat u betreft, Frits, kom my morgenochtend eens opzoeken, jongen. De jonge man bloosde van genoegen. Het is goed, vader Melzer, ik zal er niet ont breken. En nu, Grietje, vervolgde Kasper, bedank de weduwe voor hare gastvryheid en laat ons naar huis gaan, het paard wordt ongeduldig. Goeden nacht, Martha, zei Margaretha haar min een kus gevende, goeden nacht Christiaan en gy broer, voegde zy er by; den jongen klompenmaker haar blanke teedere hand reikende, vergeet niet, dat vader u morgen niet alleen zal wachten. De nacht zal my wel lang vallen, zuchtte Frits, terwyl hy zyne zoogzuster hielp het rytuig in te stappen. Melzer legde vervolgens de zweep over het paard, dat in gestrekte draf weg reed. Frits, Frits, zei de weduwe toen zy zag met welk een blik haar zoon het rytuig volgde, het is het ongeluk voor ons allen, dat daar heen gaat. Ik heb dien man goed bekeken en ik heb in zyn oogen niets dan gierigheid, trots en verachting van onze armoede kunnen lezen. Zyne zakken met geld zyn eene onoverkomelyke scheidsmuur tusschen u en zyne dochter. Hy zal u wel geschikt voor staljongen vinden, maar niet voor verloofde zyner dochter. Hy zal u al uwe misdaden vergeven, hy zal u eene beleediging vergeven, uwe ellende zal hy u echter niet vergeven Moeder, moeder, vader Kasper is niet zoo zwart als gy hem wel afschildertik voor my ben er zeker van, dat Grietje ons niets dan geluk aanbrengt Sedert drie jaar ben ik treurig en ziet nu ben ik zeer opgeruimd. Twyfelt gy aan Grietje Gelooft gy haar in staat my te bedriegen? De weduwe nam haren zoon by de hand. Mijn kind, zei zy, Grietje moet haar vader ge hoorzamen maar ik zal my ook niet enkel tevreden stellen met stille wenschen. Als Melzer al uw hoop vernietigt, als hy uit het hart zyner dochter alle genegenheid wil verbannen, welke zy voor ons heeft opgevat, zal hy ook ondervinden, wat die eenvoudige en armoedige Martha, welke hy veracht als eene nietige aardworm, kan doen tegen een ryk en machtig man. Zy omhelsde haar zoon en terwyl zy hem een teeken gaf haar niet te volgen, begaf zy zich met langzamen bovenden tred naar de andere kamer. Frits talmde niet lang meer zich by zyn broeder te bed te begeven. Deze sliep reeds vast, maar, wat Frits ook deed, in slaap kon hy maar niet ge raken. De laatste woorden zyner moeder kwamen hem maar steeds voor den geest. Daar hy nog steeds de wereld van de goede zyde beschouwde, zei hy in zichzelf. Neen. Kasper Melzer is het nog niet vergeten dat myn vader eenmaal broederiyk met hem het brood heeft gedeeld en dat moeder zyn lief Grietje heeft gezoogd. Neen, daar ben ik zeker van en hy zal ook niet de diensten vergeten, welke ik hedenavond hem bewezen heb. Verder dient gezegd, dat Frits een blind vertrouwen stelde in zyn lot, sedert hy aan een touwtje om zijn hals een kleine gelukpenning droeg, welke Margaretha zelf er om had gehangen voor zy naar de kostschool ging. Wordt vervolgd. Snelpersdruk - LANGEVELD DE ROOIJ- Texel.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 4