N°. 302. Zondag 24 Augustus. A®. 189( Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL OEOEELTE. Binnenland. r Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. f Advcrtentiën vóór 10 our op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGtEVELD DE ROOI-J, ParkstraatBurg op Texel. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van Jacob Kooru, wonende te OOSTEREND, om vergunning tot het oprichten eener Brood- bakkerij in het perceel, Wijk. O No. 92, kadastraal bekend Sectie B, No. 1531. Op Maandag, den len September 1890, des namiddags te een uren zal op het Raadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 18 Augustus 1890. De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOIJ. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen W oensdag den 27 Aug. 1890, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 22 Aug. 1890. De burgemeester voornoemd, C. M. KüülJ TEXEL, 23 Augustus 1890. Gevolg wordt thans gegeven aan het voor nemen, om door het slaan van Northonpijpen water te verkrijgen in den Burg. Sinds een paar dagen is dat werk aan den gang en slaat men er lustig oplos. Of het resultaat gunstig zal zijn, zal men wel spoedig ontdekken. Vrijdagavond vergaderde de commissie voor het aanstaande landbouwfeest, afdeeling tentoonstelling. De vergadering had hoofdzakelijk ten doel de bespreking der belangen van deze aideeling. De werkzaamheden bepaalden zich verder tot het benoemen van commissiën voor de verschillende rubrieken van vee. De samenstelling daarvan was als volgt Voor Paardende heeren P. P. Kikkert, Jb. Kooiman, P. C. Koorn en C. S. Keijser Cz. Voor Rundveede heeren J. S. Keijser, Jb. Roeper, J. P. Kikkert en J. S. Dijt. Voor Wolveede heeren G. D. Bakker, P. P. Boon, P. Jbz. Roeper en C. H. Dijt. Voor Zuivelbereiding en andere zaken tot opluistering ingezonden de heeren S. Pz. Keij ser en J. S. Dijt. •Verder werd benoemd eene commissie van beoordeeling voor het schoonrijden. Als keurmeesters over het tentoongestelde vee zullen personen van elders officieel worden uitgenoodigd. Omtrent het gereedmaken van het terrein, worden de noodige informatiën ingewonnen. Eenige versiering van het terrein werd op gedragen aan de heeren Broekkamp en J. G. Moojen. Maandag 1 Sept. zal met de werkzaamheden worden aangevangen. De heer S. P. Keijser werd benoemd tot voorzitter van de zaken de tentoonstelling betreffende. Naar wij vernemen zal bij het a. s. landbouwfeest, de muziek van de Ullricher kapel zich doen hooren. Die keuze schijnt zeer goed te zijn, want zijn wij wel ingelicht, dan staat dit muziekcorps niet ongunstig aangeschreven op die plaatsen, waar het zich reeds liet hooren. Gisteren werd aan de waag alhier gewogen een op Texel gemest varken, dat het kolossale gewicht van 610 halve kilo's vertegenwoordigde. Door den slager Peereboom werd het dier naai den Helder gezonden. Helder, 22 Aug. Heden namiddag, tusschen twee en drie uur, zeilde een sloep der Marine, bemand met een officier en zes matrozen in het Nieuwediep. Buiten de haven komende, sloeg een rukwind in de zeilen en wierp de sloep om. De Heer Bakker, officier der Ma riniers, een flink zeiler, die met een andere sloep voer, schoot aanstonds ter hulp en slaagde er in vijf van de zeven opvarenden te redden. De officier met een matroos verdween echter in de diepte en werd met den sterken stroom meegesleurd alvorens zij gered konden worden. Vele blazers, vletten en andere vaartuigjes deden wat zij konden om l'ulp te bieden. Een vlet vischte de sloep op en bracht deze in de haven terug. De lijken der verdronkenen zijn niet teruggevonden. Er heerscht hier ter plaatse groote verslagenheid over het droevig onheil. Men meldt uit Rotterdam Een persoon, voorgevende woonachtig te zijn te Leiden (Jan- vossensteeg) wist Zondag op verschillende plaat sen onzer stad het medelijden op te wekken, door aan de goedgeloovige omstanders mede te deelen, dat hij overreden was. Of het publiek al aanraadde naar het ziekenhuis of het station te rijden, niets hielp hij strompelde op erbarmelijke wijze voort, van dezen en genen medelijdende eene gift in ontvangst nemende. Aan alles komt een einde, zoo ook aan het foppen van 't publiek. Zondag-avond circa 10 uren namelijk werd hij op den Stations weg door vele personen herkend. Het bleek dat hij dien dag, volgens het publiek, wel vijf maal was overreden. In de duinen achter Bergen (N. H) werd Zondag, omstreeks 12 uren, brand ontdekt, hetgeen bij den vrij hevigen wind snelle vor deringen maakte. Door de ijverige pogingen van bewoners van Bergen en Schoorl om door het slaan met be bladerde takken het vuur te bedwingen, werd men des middags de vlam men meester. Evenwel is nog een oppervlakte van ongeveer 5 heet. bosch- en heidegrond ver brand. De oorzaak is onbekend. Te Wassenaar is eene werkstaking Van gemeente-raadsleden ontstaan. Met 6 tegen 5 stemmen was door den gemeenteraad besloten een gemeenteambtenaar te ontslaan. De bur gemeester, die het niet met de meerderheid eens was, zou bij den Koning vernietiging vragenV van het raadsbesluit. Toen de burgemeester den Raad weer samenriep, verschenen wel de 5 leden, die den ambtenaar wilden handhaven, maar de 6 anderen bleven weg. Na een paar' dagen werd de vergadering uitgeschreven, maar ook ditmaal zijn de 6 andere leden afwez;~ gebleven. Vier personen van Barsingerhorn ging 1.1. Zondagmorgen met paard en wagen uitrijd met het doel om naar eene niet verweg gelegen plaats te kermis te gaan. Nauwelijks vijf minuten gereden hebbende geraakte z' met paard en wagen in het water, twee va de vier personen wisten door bijtijds er aft springen zich op het droge te houden. Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, en zij konden nadat zij het natte pak met een droog verwisseld hadden en na zich voorzien te hebben van een andere wagen de reis weder opnieuw voortzetten. Het stroo wordt tegenwoordig in Gronin gen druk opgekocht. Voor roggestroo wordt f 12, voor tarwestroo f 11voor haverstroo f 9 en voor gerstenstroo f 7 betaald, alles per 1000 kilo. De prijzen zijn nagenoeg gelijk aan die van verleden jaar. Uit Haarlem wordt gemeld De trein van 4 uur 29 uit Amsterdam is op 2000 meter van Zandvoort ontspoord. De stoker Born werd gedood en de conducteur van Eden zwaar gewond. Ook verscheidene reizigers werden gewond. Naar gemeld wordf 7 8 personen. De locomotief zit rechts en drie waggons links weg van den weg. Een goederenwagen is totaal verbrijzeldde conducteur, die daarin zat, is echter ongekwetst uit den wagen ge komen. Uit Zandvoort meldt men nog, dat de locomo tief en eenige wagens nagenoeg geheel zijn verbrijzeld. Een ingezeten der gemeente Ooststelling werf heeft een proef genomen bij den aardappel- bouw, die hij ten zeerste aanbeveelt. Ten vorigen jare hield hij poters van jon aardappelen, d. w. z. toen de schil nog zeer diln was. Deze borg hij niet in den kelder, zooals velen gewoon zijn te doen, maar bracht ze op den zolder. In het late najaar werden die poters, welke toen reeds zeer droog en wijN waren geworden, tegen de vorst beveiligd, te Dit voorjaar zijn ze gepoot en kunnen wedV: volgende gunstige resultaten mededeelen: 1. dat deze pootaardappels zeer geregeld en best opkwamen; 2. dat de opbrengst en de deugd van de nieuw verkregen aardappelen boven andere uitmuntten, en 3. dat tot nu toe geen hinder van ziekte voorkomt.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1