Gemeenteraad te Texel. Het verhaal, dat dezer dagen in verschil lende bladen de ronde deed en ook door ons vermeld werd, betreffende eene dienstbode uit Haarlem, die 35 gulden uit Parijs had ontvan gen enz., blijkt naar de „Haarl. Crt." thans mededeelt, grootendeels verzonnen geweest te zijnverzonnen door die dienstbode zelve. Zij had wel 35 gulden uit Parijs ontvangen, maar van iemand, daar gevestigd, dien zij gaarne wilde volgen. Om hare ouders te mis leiden verdichtte zij het bedoelde verhaaltoen haar vader, de zaak niet vertrouwende, onder zoek deed, bleek het natuurlijk onjuist te zijn en het scheen alsof „men" het meisje door eene advertentie naar Parijs had willen lokken. De justitie, onderzoek doende naar don steller der advertentie, heeft thans de waarheid aan het licht gebracht. Terwijl zich tegenwoordig in den regel voor alle vacant zijnde betrekkingen van hoe geringe bezoldiging ook, talrijke liefhebbers aanmelden, is er op de oproeping voor direc- recteur-leeraar aan de zeevaartschool te Vlieland, tractement f1300, geen enkele sollicitant op gekomen. Omtrent het bericht van de Standaarddat een rechtsvervolging tegen Recht voor Allen is ingesteld wegens een in dat blad opgenomen artikel, waarin den min. v. B. Z. geweldpleging wordt ten laste gelegd, zegt de redactie van Recht voor Allen. „Wij zijn benieuwd of 't waar is. Ons is er nog niets van bekend." Welke hooge prijzen tegenwoordig voor puike weilanden betaald worden, bleek, naar men uit de Betuwe meldt, uit de dezer dagen te Ophemert, IJsendoorn en Echteld gehouden verkoopingen. Zeven perceelen uiterwaardsche weilanden, groot ruim 26 HA., werden ingezet op de hooge som van f 90,900, behalve de onkosten d. i. tegen ongeveer f 4000 per HA. Onder de nieuwe schoolmeubelen aan de 2e openbare school te Berg-Ambacht trekt vooral de aandacht eene schoolbank, vervaar digd ten behoeve van een kind zonder armen, dat genoemde school bezoekt, en die hoogst waarschijnlijk in Nederland hare wederga niet vindt. Genoemde bank bestaat uit eene zitbank, die gemakkelijk achter uit geschoven kan worden, waardoor het kind in de gelegenheid is met hare voeten te schrijven. Het tafelblad is beweegbaar in verticale richting, waardoor de de bank voor lezen en schrijven tevens kan dienen. De kantonrechter te Apeldoorn heeft den koopman D. W. aldaar veroordeeld tot eene geldboete van f 60, ter zake van het voor handen hebben van een surrogaat van boter op eene openbare verkoopplaats, zonder dat op de verpakking of op de waar zelve het woord margarine ot surrogaat in duidelijke letters voorkomt. In Oost-Friesland, waar de tongblaar, in erge mate onder het rundvee heerscht de veemarkten zijn er verboden sterven thans vele hazen, en het onderzoek heeft tot de ont dekking geleid, dat ook deze dieren door die ziekte waren aangetast. De smetstof wordt, meent men, overgedragen door het gras, waarop van het speeksel der koeien achterblijft en zoo overgeplant wordt in den mond der hazen, die zich hoofdzakelijk met gras voeden. Te Zaandijk verloor iemand een porte- manaie met f 50. uit het venster op straat. Niettegenstaande de vinder door een der bui en was gezien en door den verliezer om teruggave was aangesproken, gelukte het eerst aan de politie om het verlorene op een zolder terug te vinden, verborgen in een oude klomp. Het mooiste van de zaak was echter, dat de persoon, die de portemonnaie gevonden had, later in persoon aan de deur van den verliezer zich aanmeldde met de vraag „of er voor den eerlijken vinder niet een kleinigheid overschoot De nieuwste uitvinding op het gebied dor zuivelbereiding. Men verneemt dat dooi de firma Boeke en Huidekoper, op de land bouwtentoonstelling, die 6—12 Septembera. s. te Dordrecht zal worden gehouden, iets geheel nieuws in werking zal vertoond worden. Het is de Laval's Boterseparator, een werktuig, waar vanboven versche melk inloopt en van onderen de boter in een voortdurenden stroom uitkomt. Die boter behoeft dan slechts gekneed en gezouten te worden om voor het gebruik geschikt te zijn. Prof. W. Fleischman, de bekende autoriteit in zuivelbereidingszaken, heeft gedurende een paar maanden proeven genomen met dit nieuwe werktuig en zich in de „Milchzeitung" No. 31 van dit jaar, zeer gunstig uitgelaten over de er mede verkregen resultaten. Te Deventer werd onlangs een openbare verkoop gehouden van door de justitie in beslag genomen wapenen. Een paar koopers werden echter, toen zij het gekochte naar huis wilden brengen, op grond van de nieuwe wet op het dragen van wapenen, aangehouden en hunne wapenen in beslag genomen. De „Friesche Handelsvereeniging" te Leeuwarden heeft het initiatief genomen voor een bewegingtegen de Zondagsrust, op grond dat elke belemmering van het algemeen verkeer moet beschouwd worden als schadelijk voor het algemeen handelsbelang". Men schrijft uit Veendam, 22 Aug. .- Hier zitten de landbouwvruchten al weer in het water juist als in 1888 eene weder vernieuwde aanmaning om toch eens eindelijk met ernst te beginnen aan de kana lisatie van Westerwolde. Zoolang de wateraf voer der 14,000 hectare Duitsche venen enkel door de Aa op het Stadskanaal wordt geleid, zal de geheele landbouwstreek beneden Stads kanaal, dus Wildervank en Yeendam, het gevaar van onder te loopen telkens weder werkelijkheid zien worden. „P. Blom, koperslager te Woubruggen, zoekt een vrouw tusschen 50 en 55 jaar. Liefst met eenig fortuin, ter uitbreiding zijner zaak." Deze advertentie, iets nieuws op het thema van 't zoeken eener wederhelft langs den „meer en meer gebruikelijken weg," komt in het Leidsch Dagblad voor. In Drente maken vossen en bunzings het den landbouwers erg lastig. Het aantal geroofde kippen is zeer grootook de wildbaan lijdt onder de strooperijen dezer roofzuchtige dieren. Dewijl verder het koude en natte weder de jonge hazen en patrijzen bij menigte heeft doen ontkomen, zijn de vooruitzichten der jagers ver van gunstig. Het stel geprojecteerde munten van de Bataafsche republiek, zijnde een driegulden, een gulden, een halve gulden, een kwartje en een dubbeltje, werden op de muntveiling van G. Thed. Bom en Zoon te Amsterdam verkocht voor f725. De twee veekoopers uit Saragossa, die jaarlijks eenigen tijd teAkkrum doorbrengen om Friesch fokvee in Friesland op te koopen, zijn na een verblijf van ongeveer drie weken weder vertrokken. Door medewerking van den heer R. Kuiper te Akkrum, die hen als tolk vergezelt, is het hun gelukt 85 prachtige dieren in hun bezit te krijgen, welke bezending zij met onge veer f 22.000 hebben betaald. Nabij het Hotel des Indes te 's Graven- hage, kreeg Maandag 11. een boer uit eene naburige gemeente een toeval. In genoemd hotel binnengebracht en tot bewustzijn ge komen, deed onze buitenman eene ontdekking, die wel aanleiding had kunnen geven tot een tweeden toeval. Hij miste nl. f 2000. Hoewel do man do mogelijkheid niet geheel uitsloot, dat hij het geld thuis had laten liggen ging hij toch met een bezwaard gemoed daarheen. Inderdaad werd de vermiste som doorhem thuis in zijn vestzakje gevonden. Eenige dagen geleden vond, naar de „Midd. Ct." verhaalt, een jongmensch, die in het Kapelschegat wilde visschen, een jongen otter in zijne boot. Hij gaf het dier een slag en op het geschrei van het jong kwamen de ouders en een andor jong op de boot af, die ze nazwommen. Eindelijk klom een der oude otters in de boot, viel den jongeling aan en beet hem in de dij. Moedig wist hij de dieren te verjagen. - In de Kalverstraat te Amsterdam kan men voor een étalage iets aardigs aanschouwen. Namelijk de cacaoplantage van van Houten in miniatuur. Tusschen de bergen welke waar schijnlijk van papier maché gemaakt zijn, ziet men de plantage met hare vele boomen en plassen liggen, op de trappen dier bergen ziet men eenige woningen staan. Vooraan, aan de kust ziet men de schepen en stoombooten liggen met den naam van Van Houten prij kende. Vergadering Woensdag 27 Aug. 's morgens elf uur. Voorzitter de heer C. M. Kooy, burgemeester Tegenwoordig 12 leden, de heeren Westenberg F. Keijser, Koorn. Mets, Boon, Zyrn, C. W. Bakker Jr.' Roeper, Dros, C. Keyser Pz Koning en W. K. Bakker Atwezig de heer Brouwer. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling van ingekomen Prov. bladen, zoomede van een schrijven van Ged- Staten, behelzende goedkeuring van het in de vorige vergadering van den Raad genomen besluit tot ver koop van den ouden zandweg. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij monde van den heer Dros wordt daarop namens de commissie belast mot het nazien der rekeningen over 1889, van de gemeente, Alg. Armbestuur, Alg. Weeshuis en Bank van Leening, rapport uitgebracht en geadviseerd tot goedkeuring van genoemde rekeningen. Overeenkomstig het advies wordt tot goedkeuring besloten. De gemeenterekening, (zie voren). Alg. armbestuur.- ontvangst f 4013.11, uitgaaf f 4161.71 V8; nadeelig slot 148.60 '/t. Alg. Weeshuis: ontvangst f 15239.73, uitgaaf f 13968.93V,; batig saldo f 1270.797.,. De rekening bank van leening wees aan voor afgeloste panden een bedrag van f 8851.897-, voor beleende panden een bedrag van f 7821.247,. Deze inrichting bezorgde de gemeente een nadeel van f 6.957a. Gedurende de stemming over de rekening armbe stuur, verwijderde zich de heer 0. Keyser Pz., bh de behandeling rek. Alg. Weeshuis, de heeren Koorn en Zym. Vervolgens biedt de Voorz. aan de gemeente-be grooting voor 1891. Als commissie tot onderzoek worden aangewezen de heeren W. K. Bakker, Koning, Dros, Mets en C. W. Bakker Jr., die mede zullen onderzoeken de begrootingen Alg. Armbestuur en Alg. Weeshuis. Op de voordracht tot benoeming van twee zetters voor 's Rijks belasting worden geplaatst de aftredende heeren W. Hillenius en W. Koning, en de heeren C. Backer Cz. Jr. en Herm. Keyser. Wordt gelezen een adres van Jb. Bakker Phz., verzoekende om tot het bouwen van een loods, achter zyne woning in de Weverstraat, waarvoor hem ver gunning is verleend, eenige gemeentegrond in eigen dom te bekomen. Namens B. en W. wordt voorgesteld op dit ver zoek afwijzend te beschikken, aangezien voor de achterbelendenden daardoor het uitzicht zou worden belemmerd. Dienovereenkomstig wordt besloten. Adressen van P. Pz. Bruin, J. Vos Dz. en Brouwer Vos, te Oudeschild allen verzoekende om grond in erfpacht tot plaatsing van hunne gebouwen, welke door de havonvergrooting moeten worden opgeruimd; de beide laaisten tevens om schadevergoeding. Deze adressen worden tot nader onderzoek en om advies gesteld in handen van B. en W. Adres van J. J. Kuyper aan den Burg, verzoekende om het door hem aangekocht perceel tegenover zijne woning tot winkelhuis te mogen inrichten, en voor zyne woning eene stoep te mogen maken. Het eerste verzoek wordt door den Raad toegestaan over het tweede gedeelte zal door B. en W. als behoorende het tot de bevoegdheid van dat Coll., worden beslist. Schrijven van de Kiesvereeniging „Nieuw leven" te Oudeschild, in herinnering brengende de reeds vroeger ingediende adressen tot het plaatsen van bussen by verkiezingen, met verzoek dit onderwerp binnen een niet te lang tijdsverloop aan de orde te stellen. De Voorz. zegt deze zaak niet te hebben vergeten, hij wenschte dezelve in een der a. s. wintervergade ringen aan de orde te stellen. Spr. wyst echter op de vele moeielykheden aan deze zaak verbonden en op de kosten, welke het na zich zou slepen. De heer Dros meent, dat vele kiezers daardoor zouden zijn gebaat bij de uitoefening van hun burger plicht en wijst daartoe op de bewoners van den polder Eierland. De heer Mots voert aan, dat de Voorz. de scha duwzijde aantoont, doch er ook wel een lichtzijde isde omstandigheid dat ieder zooveel te gemakke lijker in de gelegenheid worden gesteld zijn burger plicht te vervullen, verdient z. i, wel eene ernstige overweging. De heer C. Keijser Pz. vereenigt zich met den Voorz. om deze zaak in eene der wintervergaderingen te behandelenhij is het verder eens, dat deze zaak

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2