N°. 305. Donderdag 4 September. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ©cts Landbouwfeest. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Texel viert feest, en de vroolijke tonen Schallen in 't rond Waarom ook zou er geen blijdschap thans wonen Op onzen grond? Landbouw en veeteelt, de bronnen van zegen, Gaan hand aan hand, Toonen wat schatten zij hebben verkregen Aan Texel's strand. Daar, waai- de parel der dorpen de schatten Van onze kust Op dezen dag eens heeft mogen omvatten, Is het een lust Om naar het puik onzer weiden te staren 't Tuigt van de vlijt, Die men er meer dan in vroegere aren Heden aan wijdt. Veeteelt en landbouw, gij bronnen van zegen, Bronnen van vrêe, Texel heeft schatten door U reeds verkregen. Bloeit hier aan zee! Draagt immer bij tot veredelend streven Werkt meer en meer Tot al wat duurzaam geluk ons kan geven, Texel tot eer TEXEL, 3 September 1890. Maandagavond vergaderde de commissie voor de landbouwfeesten, tot afdoening der nog te behandelen zaken. In deze vergadering werd besloten het stroop happen te veranderen in kaarsjeshappen. Omtrent het mastklimmen werd wenschelijk geacht te herinneren, dat zulks niet in een met zeep besmeerden mast zal geschieden, doch meer dan een mast zal worden geplaatst en het dus is het vlugst klimmen. Verder geschiedde op deze vergadering de loting voor de plaatsing van het Vee op de tentoonstelling. Het programma, zooals hetzelve verkrijgbaar zal worden gesteld, werd officieel goedgekeurd. Het onweder van Zaterdagmiddag berok kende aan de Westen nog eenige schade, doordien het in een schelfje erwten sloeg, hetwelk dientengevolge verbrandde. Toch had die slag noodlottiger kunnen zijn de heer Stiggelbout, die voor zijne practijk, omstreeks dien tijd naar de Westen was ge roepen, bevond zich op dat oogenblik met zijn rijtuig op den weg. De bliksem schoot over de paarden heen en zoo ter zijde van het rijtuig over de sloot in de bewuste schelf erwten. De heer S. kwam echter gelukkig met den schrik vrij. 31 Augustus, Prinsesjes jaardag, ken merkte zich hier niets anders, dan door het uitsteken der vlag van publieke en particuliere gebouwen. Veel vee was er op de markt van Maandag aangevoerd. De prijzen waren echter merkelijk lager en tengevolge daarvan de handel zeer stuger bleef dan ook veel vee onverkocht. Naar wij vernemen zal Zaterdag 6 dezer 's morgens te 11 uren, de oefening met de reddingboot plaats hebben achter den Hoorn. Moge de bezoekers bevrijd blijven van ongenoode gasten, in den vorm van een kogel, zooals de vorige keer het geval was. In de vergadering van den Gemeenteraad gisteren morgen gehouden, werd tot Wethouder herkozen de heer F. Keijser. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de School te Oost, werd benoemd Mej. A. C. Timmer-Keijzer, voor de school te Zuid- Eierland Mej. A. M. Engel de Vroom. Voor de betrekking van onderwijzer aan de school met uitgebreid leerplan hebben zich vier sollicitanten aangemeld. Ter eere van de schooljeugd van Oosterend welke Dinsdag een feestje vierde ter her innering aan Prinsesjes jaardag, en bij die gelegenheid in tal van rijtuigen den Burg bezocht en daar eenigen tijd vertoefde, werd van veie huizen Neerland's driekleur uitgesto ken. In het Park werden door de kinderen bij den heer Burgemeester eenige liederen gezongen nadat de heer Bouma ZEA. had toegesproken. Aan de kinderen werd daarop namens den burgemeester eene verversching aangeboden. Nadat ZEA. de kinderen en hunne begeleiders had toegesproken werd de tocht verder voort gezet. Oudeschild, 1 Sept. Gisteren werd het ver jaarfeest der Prinses hier o. a. gevierd, door eene gezellige bijeenkomst in het lokaal „De Zeven Provinciën." Er werd van alle bezoe kers, en de zaal was mooi gevuld een kwartje geheven, om dat geld als eene bijdrage der ingezetenen van Oudeschild, aan de feest commissie aan den Burg over te maken voor de festiviteiten op 3 en 4 Sept. a. s. aldaar te houden. De opbrengst viel niet tegen en bedroeg ruim f 21. De feestviering zelf liep flink van stapel. Eenige voordrachten, afgewisseld door gezang, hielden de aanwezigen prettig bezig, terwijl het onafscheidelijk bal de óanslustigen nog eenige uren gezellig in het lokaal bijeenhield. Helder, 1 Sept. Nabij de batterij Kaap- hoofd is in den afgeloopen nacht het lijk aange spoeld van den marinematroos Nieuwenhuizen, die onlangs door het omslaan der sloep, met luitenant Zwanenbeek Pauw verdronk. Het lijk, dat naar het Marine-hospitaal werd overge bracht, werd 's namiddags te vijf ure ongeveer met militaire honneurs ter aarde besteld. Te Maastricht wordt door den handel ernstig geklaagd over het overvloedig in omloop zijn van vreomde pasmunt, zoowel Belgische koperen en nikkelen stukken als vooral ook Duitsche vijf- en tien pfennigstukken. De kamer van Koophandel aldaar herinnert nu de handelaren aan de strafbepa lingen in de wet van 1877 tegen het in betaling geven van vreemde pasmunt. Ook Duitsche zil vermunt komt tegenwoordig zoo talrijk te Maas tricht voor, dat er gevaar bestaat, datDuitschin plaats van Nederlandsch geld de circuleerende munt daar ter stede wordt, gelijk dit reeds in het overig deel van Limburg het geval is en evenals dit vroeger met de franken plaats had. De Kamer nocdigt de handelaren uit, den toevloed vanDuitsch geld, dat door speculanten wordt ingevoerd, tegen te gaan, door op de markt niet langer den vasten koers van 60 centen, gelijk daar gebruikelijk is, aan te nemen, doch daar de Beurskoers slechts 59,05 bedraagt, tegen geen hoogeren koers dan 59 centen. Te Weesp heerscht heden extra groote bedrijvigheid. Er is namelijk sedert een paar weken een begin gemaakt met het bouwen van een geheel stel nieuwe fabrieken, woon huizen en arbeiderswoningen, enz. enz. voor de bekende cacao-firma C. J. van Houten Zoon aldaar. De aannemer van dien bouw, de heer A. T. van Wijngaarden, heelt zijn geheele personeel, ongeveer 500 man, tegen ongelukken verzekerd bij de Employer's Liability assurance corpora tion, Lim. te Londen. Men schrijft aan het „Hbl." uit St.-Jacobi- Parochie De toestand in deze gemeente blijft dezelfdede rust is ongestoord, doch hiermede is ook meest alles gezegd. Met de 19 uit Gaasterland zijn er thans omstreeks 100 ar beiders uit andere gemeenten bij de „geboycotte" boeren. Waren er nog zooveel bijgekomen, dan zou waarschijnlijk de oogst zoo niet geheel, dan toch voor het grootste gedeelte tijdig zijn binnengehaald. Het bestuur van „Broeder trouw" heeft echter met vrucht gewerkt, om meer arbeiders tegen te houden, over te komen Onder de arbeiders, uit Schoterland hier werkzaam, heerscht een goede geest; zij blijven aan het werk, in weerwil van dreigbrieven uit hunne gemeente. Zij doen echter lang niet zooveel werk af als de arbeiders van hier. Men heeft den werkstakers ook al verteld dat er geldelijke hulp zou komen uit Engeland, doch die laat steeds op zich wachten. Een kind van omstieeks vijf maanden te Rijnsburg was ernstig ziek, het groeide niet en werd bij den dag magerder, zoodat de ouders besloten in het ziekenhuis te Leiden hulp in te roepen. Veigezeld van de grootmoeder ging de moeder derwaarts. In de wachtkamer toegelaten, kon zij het kind, dat niets deed dan schreeuwen, niet tot zwijgen brengen, waarop eene daar aan wezige medelijdende vrouw aanbood dit te beproe ven, en daarin ook werkelijk slaagde. De moeder kreeg medicijnen voor het kind, maar de gewenschte beterschap bleef uit. Onder deze omstandigheden kwam men ten slotte tot de ontdekking, dat het kind „betooverd" moest zijn, en wel door de vrouw, die in de wachtkamer van het ziekenhuis het kind gesust had. Het eenige redmiddel was, dat de heks verscheen om den boozen geest te verbannen. Om haar te lokken, werd aangeraden, eene zwarte kip liefst een gestolene levend te koken. Aan de macht, die van de kokende kip uitging, zou het kwade wijf geen weerstand kunneD bieden. De groot vader van het zieke kind, ten vollen overtuigd van zijn gewichtig werk, stopte de kip in den pot en hield het deksel er stijf op, opdat het gemartelde beest niet zou ontsnappen. Toen de kip gekookt was, verscheen de heks echter nog niet, en tot heden wordt zij vruchteloos verbeid. Zulke dingen gebeuren er nog in onze dagen. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1