N#. 306. Zondag 7 September. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Het Landbouwfeest. Oit Mad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. „De tentoonstelling werd rijkelijk met water „besproeid, wat wel jammer was, want het „geheel leverde een sierlijk aanzicht," met die woorden eindigden wij in ons vorig nummer de mededeeling, wrelke wij omtrent ons land bouwfeest, inzonderheid de tentoonstelling, nederschreven. Omtrent het eerste gedeelte van die opmer king zal zeker niemand ons tegenspreken, moeielijk toch zou men dit op goede gronden kunnen doen. Doch ook het tweede gedeelte: „dat het geheel een sierlijk aanzicht opleverde," zal zeker door weinigen worden bestreden. Waarlijk, behalve het weder, werkte alles mede, om de tentoonstelling, het hoofdnummer van de feestdagen zoo uitmuntend mogelijk te doen slagen. De inzending van vee was grooter dan bij andere dergelijke gelegenheden; het tentoon gestelde zag er keurig uit, en het terrein? waar zou men voor zulk een gelegenheid een liever plekje vinden en voeg dan daarbij nog de uitnemende zorg, welke voor een goede inrichting van het terrein was aan den dag gelegd; want ook dit laatste was van niet weinig beteekenis. De tentoonstellingscom missie had eer van haar werk, en vooral de Pres. van die commissie, de heer S. Keijser Pz. die met zeer veel ijver en energie, zich met behulp zijner commissieleden, van zijne taak kweet, komt daarvoor een alleszins verdiend woord van lof toe. 't Wal dus alles in 't reinedoch de ele menten wilden zich nu eens niet over ons ontfermende regen, zoo gewenscht voor Texeïs bodem, doch die wij voor dezen dag zoo gaarne hadden willen ontberen, viel maar steeds nedernu eens minder, dan weer wat milder, en eindelijk in zoo ruime mate, dat velen het verstandiger oordeelden het tentoon stellingsterrein voor eenige localiteit te ver wisselen. Jammer, zeer jammer, dat het hoofdnummer van het feest zoo in 't water viel, of beter gezegd, dat zooveel water daar in viel. Het tweede nummer van het programma „Schoonrijden" ondervond niet beter lot,'t werd afgespeeld zeker, omdat het op het programma stond, doch 't was er ook na, althans voor het publiekvelen trotseerden met een para- pluie gewapend den maar steeds neervallenden regen, doch die vele beschuttingsmiddelen, maakten nog al vaak, dat men van uit den regen in den drop kwam, en niet zelden hoorden wij de opmerking „wees maar fees telijk gestemd, als je 't water enz." Het daaropvolgend nummer: „mededeeling van den uitslag der bekroning" liep beter van stapel. Uitwendig althans bleef men droog, voor inwendige bevochtiging kon men zorgen; om de leer der gelijkmatige verdeeling in toepassing te brengen, en opgewekt door de muziek vergat men zeer gemakkelijk de nog steeds nedervallende regen, die het aardrijk drenkte. Met vuur en geestdrift werd op die bijeen komst gesproken, en had het gevallen water ook al eene verwarring in het feestprogram gemaakt, het vuur dat gloeide voor de belangen van landbouw en veeteelt bleek er niet door te zijn verdoofd. Zoo was er dan toch één nummer dat ge lukte Concert in- en „verlichting van het Park", daaropvolgend, kon weder niet plaats hebben, doch in stede daarvan werd er Concert in de Vergulde Kikkert gegeven, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Zoo ein digde de eerste feestdag. De tweede dag liet zich aanvankelijk niet veel beter aanzien, maar toch, 't bleef droog, 's Morgens te 10 uren werd de feestdag ge opend mot eene wandeling van feestcommissie en deelnemers van het ringsteken, dooi* den Burg; de muziek die daai bij hare opwekkende toonen liet hooren, en de vlaggentooi, die men allerwege ontdekte, brachten al spoedig een prettige stemming te weeg. Te 11 ure ving het ringsteken aan, waartoe zich 14 deelnemers hadden aangegeven; daarna volgden op de vastgestelde uren de overige aangekondigde vermaken als muziekuitvoering en verschillende volksspelen. De verlichting van het Park, welke den vorigen dag niet kon plaats hebben, werd voor dezen dag nog op het programma gebracht, en daardoor het uur voor het afsteken van het Vuurwerk wat later gesteld. Voortdurend werd het aantal bezoekers grooter en des avonds stond men verbaasd over de groote menschenmenigte, welke zich door de straten bewoog, vooral bij het Vuur werk, waarvoor gelukkig een ruim terrein beschikbaar was, was de menschenmassa verbazend groot. Dank zij het weder, dat zich dezen dag vrij goed hield, konden alle nummers van het programma worden uitgevoerd, en slaagden ze allen naar verwachting. De volksspelen vol deden ten zeerste, doch de groote aandrang van menschen, maakte aanvankelijk de uit voering wel wat moeielijk; dat het publiek daarbij wel eenige meerdere medewerking had kunnen betoonen, om voor de volksspelen de noodige ruimte te houden is zeker waar, doch die moeielijkheden hadden ook kunnen worden voorkomen door een solider afbakening van het terrein; de zaak was evenwel niet van zoo groot aanbelang, dat de feeststemming er door werd verstoord, en tot groot genoegen liep ook dit nummer naar wensch af. De verlichting van het Park en het daarop volgend Vuurwerk, slaagde mede naar wensch. Na het Vuurwerk verspreidde de menigte zich naar alle kanten, velen gingen huiswaarts, anderen vertoefden nog eenigen tijd in de lokalen voor muziek en dans, waarvan enkelen zeer gepast waren versierd. 't-AVas een dag vol afwisseling, de tweede feestclag, en het geheel een feest dat zeker nog lang in veler herinnering zal blijven. De bekroning van het vee op de tentoon stelling, hebben wij in ons vorig nummer reeds vermeld, we zullen dat dus niet herhalen. Voor de overige wedstrijden werden de prijzen behaald als volgt Schoonrijden lste prijsA. P. Koorn, berjjder C: M. Koorn. 2de C. P. Keijser, C. S. Keijser: 3de D. C, Loman, Leo Koning. Ringsteken lste prijs C. Boon. 2e Joh. Jb. Roeper. 3e R. C. Keijser. Aan al de dames welke hieraan deelnamen, werd als aardigheid een flacon Eau de Cologne vereerd. Voor de volksspelen vielen de prijzen aan de volgende deelnemers ten deel Hardloopen met hindernissenLeendert Bakker Anton Koning, Adr. Boon, Reijer Huisman Nz., Cornelis Limstra en Jan Dalmeyer Kaarsjeshappen K. Boon en P. G. Muller van Oudeschild, Nic. Lap, D. Peereboom, Adr. Bruin, K. Boon en J. Vos van O. S. Tonnetjes kruienCornelia Bakker, Pieter Keij ser Johz., Pieter Kalis Kz. en Samuel Vlessing Ez. MastklimmenS. v. d. Sterre en X. Dogger van Oudeschild, en Adr. Lap. Al deze prijzen bestonden uit nuttige of mooie voorwerpen. Als nalezing op het feest zouden wij dit willen zeggenDe ondervinding heeft ge leerd dat zulk een feest zeer goed kan plaats hebben en werkelijk een genoegelijk feest mag heeten voor ieder, zonder onderscheid eene tentoonstelling telken jaro te houden zou zeker niet gewenscht zijn, doch jaarlijks zulk een algemeenen feestdag te houden, zulk een waar volksfeest te formeeren, wij geven het in over weging aan allen, die daarop eenigen invloed kunnen uitoefenen. Van wanordelijkheden kwam ons niets ter oore, 't was alles prettig en genoeg'lijk; dat zette de kroon op ons landbouwfeest. TEXEL, 6 September 1890. - Omtrent de oefening met de reddingboot heden morgen achter den Hoorn te houden, kunnen wij niets bijzonders melden, aangezien wij daarbij niet tegenwoordig waren; het heerlijke weder zal voor de manschappen die taak zeker niet moeielijk hebben gemaakt. Oosterend, 5 Sept. Door schipper J J. Kuijper werd alhier uit zee aangebracht het in verge- vordenden staat van ontbinding verkeerende lijk van een zwaargebouwd manspersoon. Het lijk was bijna naakt, alleen hot bovenlijf was met een flanellen hemd gedekt. Armen en beenen en aangezicht waren gedeeltelijk ont- vleescht, en merkbare kenteekenen werden niet op het lijk gevonden. Het is zoo spoedig mogelijk op het kerkhof alhier ter aarde besteld. De Cocksdorp, 5 Sept. Op het Eierlandsche strand is gevonden het in verren staat van ontbinding verkeerende lijk van een mansper soon. Hoofd, voeten en handen ontbraken.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1