Buitenland. Oudeschild, 5 Sept. Dat dankbaarheid ook bij oude zeelieden eene deugd is, mocht aan de commissie der alhier te stichten bewaar school dezer dagen blijken. Door genoemde commissie waren voor 't jongste Prinsessefeest liederen in den handel gebracht, ten voordeele der stichting. Dewijl ook de oude zeelieden, te Egmond verpleegd, feest wilden vieren, vroeg de heer van Hall, Directeur der Prins-Hendrik-Stichting, tegen den laagsten prijs tachtig Ex. der liederen aan. De commissie bovengenoemd zond het verlangde getal ten geschenke. De oude jan maats waren daarvoor zoo dankbaar, dat zij tijdens hunne jongste feestviering eene collecte hielden voor de Prinses-Wilhelmina-Bewaar school. Ofschoon de oude zeelieden natuurlijk over weinig geld beschikken, brachten zij toch nog f 4.647-2 bijeen. Waar zoo minder bedeelden 't voorbeeld geven, mag met grond van meergegoeden iets voor eene werkelijk nuttige stichting worden verwacht. De oude zeelui hebben bovendien prijzen toegezegd, die zij voor de verloting ten bate dei- bewaarschool, zullen vervaardigen. Bij het wetsontwerp tot herziening der plaatselijke belastingen wordt hoofdzaklijk voor gesteld aan de gemeenten meer gelegenheid te geven om opcenten op de directe belastin gen te heffen, haar belastinggebied te verruimen, meer gelegenheid te goven uitwonenden te belasten en meer vrijheid te laten ten aanzien van gemeentelijke retributiën. De gemeenten krijgen door heffing van op centen meer aandeel in de grondbelasting en in het patent. Bij een tweede wetsontwerp wordt de grond belasting op de gebouwde en ongébouwde eigendommen bepaald op vijf procent der be lastbare opbrengst, als een gevolg van de afge- loopen herziening. Dat het eene paard soms sprekend het andere gelijkt, bleek onlangs ter gelegenheid van de tentoonstelling te Emmen. De heer J. B. te Nieuw-Amsterdam bemerkte namelijk eerst daags na zijne terugkomst van de tentoonstel ling, dat hij een verkeerd paard had mede genomen. Van zulk een abuis hebben wij hier niet gehoord. De Maatschappij tot oxploitatie van staats spoorwegen heeft toegestaan, dat paarden en vee, voor de tentoonstelling te Dordrecht bestemd, dezelfde reductie van vracht met per sonentreinen zullen genieten, als voor de wed- loopen reeds vroeger is toegestaan. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft evenzoo toegestaan, dat paarden en vee met dezelfde treinen, (personen of goederen) gratis zullen worden teruggevoerd als waarmee zij zijn gekomen. In beide gevallen zijn van wege het hoofd bestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw geteekende adressen een vereischte. Men schrijft uit Middelburg Te Meliskerke viel Maandagavond een treurig ongeval voor. Een boerenknecht, vroeger mili cien, meende aan zijne feestvreugde niet beter uiting te kunnen geven dan door het lossen van pistoolschoten. Ongelukkigerwijze trof het schot eene jonge boerendochter, die zwaar gewond neerviel en korten tijd daarna over leed. Hoewel de dader geheel zonder boos opzet heeft gehandeld, heeft de justitie zich de zaak aangetrokken en den dader reeds verhoord. Te Oudemirdum verspreidt zich sedert eenigen tijd een vreeselijke spookangst in het dorp. Eiken avond vertoont zich op een bepaald terrein een hoofdeloos man, die den vreedzamen bewoners schrik aanjaagt door zijne akelige geluiden en woeste gebaren. Het geloof aan dit spook, dat velen beweren gezien te hebben, is zoo vast dat menigeen des avonds het huis niet durft verlaten. Ook van belang voor het Nederlandsche gezag in Oost-Indië is het onlangs verschenen werk van Napoleon Ney, over de geheime Mohamedaansche genootschappen der wereld De schrijver beweert daarin, dat deze zich veel. meer roeren dan vroeger en slechts wachten op een gunstig oogenblik om hun godsdienst haat in het bloed van Christenen, Joden of Heidenen te koelen. De bedevaart naar Mekka zweept telken jaren den hartstocht der aanvoer ders op, dien zij op hun aanhangers weten over te planten. Voor het oogenblik bedienen de leden dier genootschappen zich nog van allerlei geheime teekenen en zinnebeeldige voorstellin gen, doch de beteekenis daarvan kan geen scherpzienden blik ontgaan. De uiterste waak zaamheid zij daarom aan die mogendheden aanbevolen, welke Mohammedanen onder haar onderdanen tellen. (NI v. cl, 11) De portefeuille met geldswaarde die een badgast aan het Kurhaus te Scheveningen vermiste, is in de Wassenaarschestraat terug gevonden. Alle papieren bevonden er zich nog in, behalve het bankpapier. De wolkbreuk heeft jl. Dinsdagavond te Katwijk aan Zee ook veel stoornis gegeven. Een familie zat daar met de parapluie op in bed vanwege het inregenen een haan met zes kippen verdronken ei', en in een woning moest de big de trappen op naar den zolder worden gebracht, zoo hoog stond het water in beneden huis en varkenskot. Eenige vrouwen te Katwijk aan Zee waarschuwden de politie, dat jongens in de nabijheid hunner woningen kruit in den grond geborgen hadden, dat in bussen uit zee aange spoeld moest zijn. Zij verkeerden daarover in grooten angst. Spoedig werd dat zoogenaamde kruit in beslag genomen en bleek dat het geen kruit was, want de politie, die de donkerbruine stukjes onschadelijk wilde maken door ze bij gedeelten in het water te werpen, bemerkte tot hare verbazing dat elk stukje onder water begon te vlammen en te flikkeren, en dat zich uit het water een stank verspreidde, die de gansclie omgeving verpestte. De rest van de vondst werd daarop bewaard om nader te worden onderzocht, om te weten te komen met welke stof men te doen heeft. Door den heer D. P. van Cappellen. vee houder en handelaar te Kape.He a?d. IJssel, en vele der voornaamste veehouders en handelaars in de provincie Zuid-Holland, is aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken een adres gezonden, verzoekende bij de Britsche Regee- ling de noodige stappen te doen, opdat zij de opsluiting van ons vee aan de landingplaats weder tot 12 uur vormindere, en, mochten er bij haar ernstige bezwaren bestaan om deze gunstigere bepaling voor al ons vee toe te staan, alsdan pogingen aan te wenden om den vrijen invoer in Groot-Brittannië na een op onthoud van 12 uren voor ons melk-en fokvee te verkrijgen. Van al de melancholieke berichten om trent de examens, is dit zeker wel het melan- choliekste Examen Hoogduitscho taal M. O., 'sliage, 29 Aug. Afgewezen 1 mann. cand. voor akte B en 2 voor A. Niet opgekomen voor akte A 1 mann. cand. Toegelaten niemand. Te Rotterdam schijnt het in omloop bren gen van valsch geld voortdurend aan te houden, lederen dag worden aan de politie-bureaux valsche geldstukken gebracht, zonder dat de daders bekend worden. Bij eenige oplettend heid kan men zich echter viij gemakkelijk voor schade vrijwaren, want de stukken zijn zoo slecht en slordig afgewerkt, dat de valschheid spoedig in het oog springt. Voor eenigen tijd is, op initiatief van den provincialen bond der vereeniging „Het Metalen Kruis" in Noord-Brabant, een onder steuningsfonds in het leven geroepen ten bate van behoeftige oud-strijders van 1830 1831, gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis of de citadelmedaille. Aan het hoofd van dat fonds staat een hoofdcomite, dat weldra zijne vertakkingen door het gansche land zal hebben, terwijl een centraal-comite gevestigd is te Utrecht. Dit centraal-comite heeft den Prinsessedag, een oproeping tot zijne landge- nooten gericht, waarin het geldelijken steun voor het fonds vraagt. Zij wijzen er op, dat het meerendeel dier mannen gebrek lijdt, ter wijl zij te oud van dagen zijn om door arbeid hun brood te verdienen. „Zou, vraagt het comité, voor het weldadig Nederland de taak te zwaar zijn, om gedurende de korte spanne tijds, dat we nog van die braven in ons midden hebben, hun en de hunnen het noodige meer vragen wij niet te verstrekken Het Centrum orgaan van dr. Sehaepman heeft eenige artikelen gewijd aan een belas ting op het kapitaal in portefeuille. Het blad toont voorstander te zijn van een dergelijke heffing. „Het kapitaal in portefeuille" leest men in het slotwoord dezer artikelen „is nagenoeg onbelast en geeft hooge inkomstenhet kapitaal onttrekt aan den arbeid de beste sappen, de sappigste vruchtenhet maakt, dat de bezitter minder dan een honderste, de nietbezitter meer dan een tiende penning moet offeren op het altaar des vaderlands. Het kapitaal bezit het grootste weerstandsvermogen, doch wordt het minst blootgesteld aan krachten-vergende in vloeden; het groeit in ruste en schuwt den arbeid, waardoor juist de arbeid zoo moeilijk is vol te houden voor de portefeuilleloozen. Een dergelijke belasting op het kapitaal in portefeuille zal de energie, om zaken op touw te zetten, doen ver levendigen en vermeerderenhet is een gezonde bescherming, een protectie van echt nationaal belang. Uit Harlingen wordt gemeld Eene stoomboot werd door eene ploeg sjou werlieden binnengetrokken en de traditioneel daarvoor gestelde rijksdaalder uitbetaald. Vóór men tot de verdeeling kon overgaan, deed een der mannen het voorstel om het geldstuk te brengen aan de vrouw van een der ploeggenoo- ten, die voor eenige dagen achter slot en grendel zit, daar hij eenigszins met de maatschappelijke orde in strijd is geweest. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, uit over weging dat de vrouw dan deze week ook te eten zal hebben. In de vergadering der le afdeeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw is de vraag behandeld, of het wenschelijk is de veestallen zoo te bouwen, dat voor iedere koe afzonderlijk en niet voor twee te zamen een stal gebouwd wordt. De hooge, nauwe en korte Friescho stallen met lage zoldering zijn nadeelig. Als de beesten in de weide, in de vrije natuur zijn, dan gaan zij na het melken aan het grazen, waarna zij op hun gemak gaan liggen rusten, zonder elkaar te hinderen. Dat kan niet op die stallen, maar wel op lage, wijde en lange stallen met hooge zoldering. Ongestoorde rust is van groot belang, zoo voor het groeien als het melkgeven. Naar aan het Haarl. Dagbl. uit Halfweg wordt gemeld, is een zeer kostbaar projectiel, nl. een Schwarte kopff torpedo, bij de schiet oefeningen aan Zijkanaal F, in het Noordzee kanaal gezonken of door den sterken stroom medegevoerd. De oefeningen zijn tijdelijk geschorscht en men tracht door middel van duikers den verloren torpedo, die f5680 kost, terug te vinden. Pi of Bilroth, do beroemde operateur te Wee- nen, heeft de volgende waarschuwing openbaar gemaakt: „Er zijn mij in de laatste maanden vier gevallen voorgekomen, waarin vingers met geheel onbeduidende kwetsuren door de onzinnige aanwending van carbolzuur branderig geworden waren. In alle vier gevallen gold het kinderen wier ouders op eigen inzicht een carbol verband hadden aangelegd, omdat carbolzuur goed zou zyn voor de genezing van wonden. Het carbolzuur wordt nu reeds in de chirurgie veel minder aangewend dan vroeger; wjjj hebben de gevaren, die het kan teweeg brengen, eerst van lieverlede leeren kennen. Het middel kan niet alleen ontstekingen en brand veroorzaken, maar ook bloed vergiftiging, en daardoor doodelijk werken. Alleen in de hand van den kundigen arts ontwikkelt hot zijne goede eigenschappen. Ik ontraad ten dringenste, zonder voorschrift van een arts carbolzuur aan te wenden. Als het beste omslagmiddel bij Yersche kwetsuren raad ik het in de apotheken te verkrijgen loodwater [eau de Goulard) aan." Heeft de maan invloed op de weersgesteld heid Deze vraag is vaak behandeld en in zeer uiteenloopenden zin beantwoord. Eene belangrijke

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2