Buitenland. w Nog geen jaar werden zoovele vruchten, in hoofdzaak peren, van het eiland Texel uitgevoerd als heden. Ofschoon er wel geen zg. boomgaarden worden aangetroffen, is het getal vruchtboomen er niet gering. Er worden zeer fijne peren en appelen geteeld. Vooral is dit het geval aan de dorpen Burg, Waal en Oosteiend. Misschien zou 't overweging verdienen op de weinig ontgonnen Mient- gronden op groote schaal vruchtboomen te planten. Zoo lezen we in een elders ver schijnend weekblad. De Staatsbegrooting voor 1891, welke door den Min. v. Finantien, de Tweede Kamer is aangeboden, eischt voor uitgaven een cijfer van f 135.930.841.2 i. Deze begrooting is f 2.543.900.777s hooger, dan de uitgaven voor 1890 noodig geacht. Die meerdere uitgaven worden gevorderd voor onderwijs, pensioen, persoonlijke toelagen, rente en aflossing van schuld. In de troonrede wordt een wetsontwerp aangekondigd betreffende eene „met eenige stoombootmaatschappijen gesloten overeen komst, ten einde een versnelden maildienst met Ned.-Indië te bevorderen." Deze overeen komst is gesloten met de stmv. maatschappij „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd" en heeft ten doel de verzekering van den gere- gelden wekelijkschen maildienst beurtelings over Genua en Marseille. Tot dusverre bestond alleen eon contract met de „Nederland" voor een 14-daagschen maildienst en werden de brieven om de andere 2 weken met de „Rot terdamsche Lloyd" verzonden. Nu is ook de verzending met de booten van laatstgenoemde Maatschappij bij contract geregeld en daarmede de wekelijksche verzending verzekerd. Tegelijkertijd bevat de overeenkomst eene regeling tot het verleenen van premiën voor grooteren spoed. (I-Ibl) Naar het N. v. d. D. uit goede bron verneemt, is een model vervaardigd van het standbeeld voor Jan Pieterszoon Coen, hetwelk te Hoorn zal worden opgericht. De schoonheid van beeld en vorm worden zeer geprezen. De Standaard maakt een aanvang met de bespreking der legorwet en laat zich ten gunste van het hoofdbeginselde afschaffing der plaatsvervanging, met groote beslistheid uit. Het anti-revolutionair orgaan geeft aan de commissie van voorbereiding, die deze week met haren arbeid begint, den raad eerst over het hoofdbeginsel eene beslissing der Staten- Generaal uit te lokken. Te Wapenvelde (gemeente Fleerde) brak Zaterdag namiddag een groote brand uit op de boerenhofstede „Het Groote Oever", naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt door eenige spe lende kinderen. In een oogwenk stonden 2 kolossale hooibergen in lichte laaie, terwijl een 2 tal schelven met rogge enz. reeds aan het smeulen waren. Ongeveer 100,000 kilogram hooi en 250 vim men rogge en haver, waarvan slechts de helft verzekerd was, zijn in de vlammen opgegaan, terwijl nog 2 andere hooibergen, die in het geheel niet geassureerd waren, mede verbrand zijn. Het vee was nog niet op stal en bleef alzoo gespaard. De Tijd is over het geheel ingenomen met de belastingvoorstellen der Regeering. Zy gelooft echter, dat men niet te vast moet rekenen op vermindering van den belastingdruk en de voor stelling, dat het Rijk aan de gemeentekassen een offer van twee millioen zal kunnen brengen zonder invoering van nieuwe of verhooging van bestaande belasting, zal spoedig een illusie blijken. Doch de hoofdvraag is, volgens het blad, welken invloed het ontwerp zal hebben op de verdeeling van den belastingdruk en op de thans zoo jams merlijke verhouding tusschen Rijks- en gemeente belastingen. Een groote verbetering acht het blad o a., dat het Rijk alleon de hoofdsom der belastingen int, terwijl de gemeente en provincie de opcenten heffen, dat wel degressie, maar geen progressie bij de plaatselijke vermogen- of inkom stenbelasting wordt toegelaten dat geen heffing van gemeentelasten meer zal geschieden door den rykc ontvanger enz. De grootste schaduwzijde van het ontwerp is nu de landbouw toch reeds zoo gedrukt gaat volgens het blad de verhooging der grondbe lasting, al zal ook de bepaling, waardoor niet in de gemeente woonachtige eigenaren en industrieelen aangeslagen kunnen worden, voor vele zwaar gedrukte gemeenten een uitkomst wezen. Te Wimburg, in den Oranje-Vrijstaat, hebben eenige veeboeren een som van f 60,000 bijeengebracht, waarvoor de Heer Schimper in Europa en Amerika puik fokvee zal gaan koopen. Met hetzelfde doel zullen uit de Transvaal eenige boeren do zee oversteken, onder geleide van den Heer Edixhoven, denzelfden, die indertijd een plan ontwierp voor eene coöperatieve ver- eeniging van schapenboeren, tot het recht streeks verzenden van wol naar Engeland. Do bewuste boeren stollen zich verder voor, om in andere landen de veeteelt te bestudeeren en daarvan voor hunne eigen kudden voordeel te trekken. Nu uit deze en dergelijke voorbeelden blijkt, dat de Zuid-Afrikaners niet langer hun heil in afsluiting zoeken, kan de veestapel van Trans vaal en Vrijstaat binnen eenige jaren aanmerke lijk verbeterd worden. Aan de boeren in Neder land zij het aanbevolen, op hun post te zijn, opdat zij van de hun aangeboden voordeelen gebruik maken. Bij de eerste verificatie van schuldei- schers in het faillissement van den notaris Clercx, te Weert, is een accoord aangeboden van 20 pet. Talrijk was de schare, meest van kleine akkerlieden en geringe menschen, die ter verificatie waren opgekomen, zóó zelfs dat zij in goederenwagens van Weert naar Roer mond vervoerd moesten worden. Hoe kleine oorzaken soms groote gevolgen kunnen hebben, is onlangs te Elp gebleken, waar een persoon in het voorjaar weigerde de hernummering van het door hem bewoonde huis toe te staan en voor het hernummeren 27a cent te betalen. Wegens deze wetsover treding geverbaliseerd, werd hij veroordeeld tot betaling van eene boete, subs. 2 dagen gevan genisstraf. Daarbij de boete weigerde te betalen en aan de oproeping tot het ondergaan der hech tenis geen gehoor gaf, werd hij eindelijk in arrest genomen, zoodat hij twee dagen achter de „dikke deuren" doorbracht. Om eene betaling van een halven stuiver te ontkomen, had de man zich dus al deze onaangenaamheden op den hals gehaald. Als een bijzonderheid en zeldzaam voorko mend geval van tamheid en africhting van eene anders vrij schuwen vogel, kan worden medege deeld, dat men in de geniekazerne op Damlust te Utrecht in 't bezit is van een kraai, die zich, in 't volle bezit van haar vleugols, geheel Yrij beweegt, doch gedurende den nacht haar slaap plaats steeds kiest in de onderofflciers-cantine, meestal op de leuning van een der stoelen, terwyl zij zich ook gedurende den dag dikwijls daar ophoudt en door hare slimme en sonr3 ondeugende streken herhaaldelijk stof tot lachen geeft. Zij vliegt steeds rond, nochtans steeds in de nabijheid der kazerne blijvende, hoewel zij ook met haar natuurgenooten dikwerf boven in de nabijheid staande boomen of op huizen zit, terwijl men dan slechts in de handen behoeft te klappen, wil men haar in de cantine of in de onmiddelijke nabijheid daarvan hebben. Ook vliegt zij menig maal met een vlucht andere van die vogels een eind hoog in de lucht mede, doch keert dan telkens, wanneer die naar 't schijnt naar haar zin te ver zich verwijderen weder naar de kazerne terug. Met verbazing zien velen, als zij op de straat zit, en men haar denkt te grijpen, het dier plotseling opvliegen en snel een andere plaats kiezen, dikwijls op het hoofd of de schouders van een in den tuin aanwezigen onderofficier of geniesoldaat, of binnen de openstaande cantine. (Utr. Dbl.) Vele boeren in het Westland hebben dit jaar een proef genomen met het aanwenden van zout tegen hooibroei, en de uitkomsten overtreffen verre de verwachting. Van broeiing is bij de proefnemers in 't geheel geen sprake. Nieuwe manier om self tanden en kiezen te trekken. Vroeger plachten de menschen, die last van kies- of tandpijn haddon en niet op een tandmeester gesteld waren, een touwtje om tand of kies te binden, dit aan een open deur vast te binden en die deur dan met kracht in het slot te gooien. Dit middel vol deed iemand niet. Hij bediende zich ook van een touwtje, maakte het einde aan een prop fet papier vast, stopte die op de lading van zijn li geweer, deed zijn mond zoo wijd mogelijk >o open, drukte af en de plaaggeest vloog zoover roi weg, dat die niet meer te vinden was? :;- Van een onderwijzer op een inlandsche 8 school te Soerabaja wordt volgens het Soer. f, Hbld. verteld, dat hij zijne leerlingen uitlegde, U dat de aarde rond is en nog harder draaide L dan de wielen van een spoorwagen. Dat kon er niet, meende een hunner, want dan zouden iet de menschen van de be$n raken. „Kunt ge }ar dan", zoo repliceerde de meester,' „van del- been raken, wanneer gij op den rug ligt of op één |ai oor? Overdag staat de aarde stil, maar na pi zonsondergang begint zij te draaien en draait dan ra door tot het morgenschot." ('s Morgens vijf uur.j ile Zóó onderwijst men de jeugd Uit Amsterdam wordt gemeld dat de [ie heer B., die Zondag bij de ontploffing aan den j3 Overtoom gekwetst werd, aan de gevolgen \e zijner verwonding is overleden. Een arme duivel komt bij een bankier eg en vraagt hem om bijstand. Hij weet zijn ie ongelukkigen toestand met zulke levendige kleuren te schilderen, dat de bankier ten slotte den bediende roept en dezen snikkend t; beveeltK „Gooi den kerel de deur uit, hij breekt re mij het hart." K< Als wij 3 jaar oud zijn, houden wij het 4 meest van onze moedersop 6jarigen leeftijd 5U van onze vaders: zijn wij 10 jaar, dan is de vacantie ons ideaal16 jaar, dan zijn wij ïjj verliefd op onze mooie Zondagsche kleederen'Jd 20 jaar, op ons meisje25 jaar, op onze ei vrouwzijn wij 40 jaar dan houden wij het meest van onze kinderen, en 60 jaar, dan ;u van ons zelf. - Alle stoombootmaatschappyen te Southamp- ton hebben hun dokken gesloten tengevolge van eene nieuwe werkstaking van een aantal werk lieden, wier eischen door de vereeniging der n: matrozen en stokers worden gesteund. De pakketboot „La Plata", die reeds Donderdag S.r naar Zuid-Amerika had moeten vertrekken, ligt 31< nog altyd te Southampton, daar de bemanning 13 weigert aan boord te komen, voor dat de werk ?a staking geëindigd is. ie De achteruitgang van de haringvangst der Ir Schotsche visschers, voornamelijk van de Shet- Jé landers, wordt door de Scotsman toegeschreven 'j& aan de groote menigte zeehonden, die langs de ii geheele kust der Britsche eilanden worden aan- getroffen. Het zijn de ergste vijanden der vis schers, want ze brengen aan netten en vischlijnen groote schade toe. Een der veelvuldigst voor komende is de gevlekte zeehond (Scyllium cani- j| cub), die omstreeks 37» voet lang is In sommige jaren vertoonden deze dieren zich in groote 0I scholen, en de plompe dieren vernielen elk net dat zich in hun weg bevindt. Verleden jaar te moest de haringvisschery ten gevolg6 van het g verschijnen der zeehonden geruimen tijd stilstaan zc en was do opbrengst 52,000 ton minder dan in het vorige jaar. Het verschil met het gemiddelde vi der vorige 5 jaren bedroeg niet minder dan w 170,000 ton. Voor Shetland alleen beteekent dit een jaarlijksch verlies van 150.000 pd. st. ti< Volgens de „Truth" hebben ondernemende P lieden dit jaar groote winsten behaald, door de beste hutten van de gezochtste stoomboot, welke tusschen Liverpool en Nieuw-York vaart, reeds vroeg in het vooijaar voor het geheele reisseizoen tl te huren. - Er zyn al alweer twee gevaren ontdekt, waartegen het menschdom op zijn hoede moet S wezen. Vooreerst is regenwater een middel om diph- 2 theritus-besmetting over te brengen, wanneer 2 zich daarin keelzieke vogels hebben gebaad. S Op een eiland aan de Grieksche kust, waar zich y tot 1884 nooit diphtheritus had vertoond, is deze ziekte nl. epidemisch opgetreden, tengevolge van invoer van door die kwaal besmette kalkoenen y uit Salonica. Het tweede gevaar, dat ons bedreigt, schuilt in de notemuskaat. Deze bevat een vergif, dat n ernstige verschijnselen veroorzaakt, als men een 3 halve noot opeet. Daar het, voor zoover wjj

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2