VIER EERSTE PRIJZEN ZUIVERE RAAP- en LIJNKOEKEN gemerkt van Claas Honig Zoon te Koog aan de Zaan. Verkrijgbaar aan den Burg bij Jb. EELfüAN Az. Aanbesteding. J. J. Wild en Kippen, en jong. Twee WONINGEN in ie Weverstraat, pzondlieiiis-TaM- eo Siprenpijpea. K. SLOT, Weverstraat 183. Ed. dulfer. bij den Heer P. UEUWER, Burg. Feuilleton. Oe Gierigaard en zijne dochter. TE HUUR: Ontvangen verwierven dit jaar op groote Landbouwtentoonstellingen de Kosteloos onderzoek aan de Proefstations, PROVINCIE NOORDHOLLAND. Op DONDERDAG den 2 OCTOBER 1890 des voormiddags ten elf ure zal aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noordholland te Haarlem, voor rekening van de gemeente Texel, by enkele inschrijving wordon aanbesteed: Het maken eener bijhaven, het verlengen der huvendamwen en plankieren, het verdiepen der bestaande haven en de uitvoering van eenige bijkomende werken aan de haven beoosten het Oudeschild op Texel. De bestekken zijn tegen betaling van een gulden per exemplaar verkrijgbaar aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemd, aan het Bureau voor Buitonlandsche Paspoorten op de O. Z. Achterburgwal, tegenover het Walepleintje te Amsterdam en tor Secretarie van de gomeente Texel. Op Zaterdag 27 September 1890 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen by den Hoofd-Ingenieur van den Rijks Waterstaat te Haarlem, bij den Ingenieur te Alkmaar en oij den Opzichter L. KOOT te Helder. Koopt alle soorten 1 Ondorgeteekende bericht aan zijne goachte cliëfttelle, dat hij ruim voor zien is van wollen Dekens, Holton- en gestikte Dekens, Baaien, Bevers, in alle kleuren en quali- teiten. Noodigt ieder uit die van deze artikelen iets noodig heeft, eerst bij mij de prijzen en soorten te komen zien, daar prijzen en qualiteit benoden elke concurrentie zijn en geelt by deze lage prijzen nog 5%. Aanbevelend, UEd. Dw. Dienaar, Ph. VLESSIXG. welke worden gelost in de haven voor f 1.00 per H.L. d contant. G. DROS I»z. een nog bewoond door J. de Boer voor 80 cent per week. Een laatst bewoond geweest door Keetje Duinker voor 60 cent por week. Adres: G. GEUS Hz. Een groote sorteering nieuwe modellen Verschillende merken puike SIGAREN van af een gulden per kist en hooger. Bovenstaande firma maakt het geëerde Texel- sche publiek bekend, dat hy geregeld een dag per weck, te beginnen na 1 OCTOBER zal photo- grafeeren op de Groeneplaats No. 342, Hopende met een druk bezoek vereerd te worden ben ik Met Hoogachting, Ais boven. Vri) naar 't Fransch door A. B, 16. De Slaapdrank. Helaas, moeder, zei Frits, ik weet niet waarheen ik ga. De weduwe beefde over haar geheele lichaam; zy keek haar zoon ernstig aan. Ik hoop Frits, dat gy my niet voor den mal houdt? O, ik ïyd te veel! riep de jongeman uit. Weet dan de waarheid, moeder, gisteren heb ik geteokend voor soldaat. Geteekendherhaalde Martha verschrikt. Ge- teekend zonder myne toestemming! Neen, dat is onmogoiyk. Misschien is dat noodlottig plan wel by u opgekomen en hebt gy my willen voorbereiden Maar uw vleesch en bloed te hebben verkocht, go- toekend te hebben zonder uwe moeder te raadplegen, gy, myn gehoorzame en onderworpen zoonneen, gy hebt het niet durven doen. Zy keek hem angstig aan als om een of ander bewys op zyn gelaat te lezen, dat haar weliswaar vage hoop kon rechtvaardigen. Frits bleef onbe- wegelyk. Ik heb ongelyk gohad, dat stem ik toe; maar ik wist niet wat ik deed. Een inwendige macht dreef my er toe. Voor een oogenbük heb ik de ongelukkigen begrepen, die hun ziel aan den duivel ver- koopen. Voor ray was dien sergant oen duivel. Ik heb my niet door zyne woorden laten overhalen ik zag duidelyk zyn lagen, maar zyn geld schitterde op de tafel. Ik heb geteekend, omdat mynvrykeid en myn bloed dat geld voor hem waard waren. Kom, verheug u moederis het niet boter voor zoon te hebben een soldaat gekleed in eene mooie uniform, dan een arme klompenmaker De weduwe was afgemat van smart. Zy bleef stom en koelonzekere gedachten hielden haar geest bezig. Eindeiyk begreep zy, dat het kwaad werkelijk bedreven was, Frits had het contract geteekend. Kon zy die verbintenis niet verscheuren Kon zy aan zyn vertrek geen hinderpalen in den weg werpen Ziet, op dat laatste bleven hare gedachten steeds gevestigd. Het zwygen van Martha maakte haar zoon verschrikt. Hy vreesde haar te sterk in het hart getroffen te hebben. Als de arme moeder eons krankzinnig werd! Zy keek hem zoo vreemd glim lachend aan Och, vergeef mft, moeder Ik ben niet geheel en al van u verloren. Wy zullen elkaar wederzien. Ik zal wel weer eens in 't bosch terugkeeren: Men zal my zoover niet wegvoeren. En dan, het is goed, dat een jong mensch eens het land ziet en zyn ver stand verrykt met de kennis van andere streken. Indien ik niet geteekend had, zou ik toch op den een of anderen tyd een reis door Duitschland hebben willen maken, wanneer Christiaan groot genoeg zou zyn om u te helpen. De weduwe bleef steeds glimlachen, maar op eene wyze, die Frits zeer verontrustte Zy luisterde naar de stem van haar zoon, maar hare gedachten waren elders. Het ongeruste en nadenkende uiteriyk van haar gelaat verdween. Zy scheen uit een droom te ontwaken en zei kortaf: Gy hebt dus geteekend, Frits Ik heb het gedaan, moeder. Het is wel, myn zoon. Vertrek, verlaat uw jonge broeder en uwe oude moeder, van wie gy tot heden de eenige steun waart. Als zy niet van ge brek omkomen, zullen zy voor u bidden. Eindeiyk dacht de weduwe dan toch aan zichzelf, Frits was er bly om. Hy hernam daarom vrooiyk: O, stel u gerust, moeder. Ondanks myne af wezigheid, zal het u aan niets ontbreken. Zal Grietje, als ik vertrokken ben, niet het recht hebben u eiken dag te bezoeken En zal zy u niet beminnen, met al de teederheid eener dochter Genoeg, Frits, zei Martha, wanneer gy ons verlaten zult hebben, zal ik nergens meer behoefte aan hebben. Slechts het lot van Christiaan ver ontrust mymaar och wat hindert datvervolgde zy bitter glimlachende, er zyn er wel anderen dan hij, die ook niet van gebrek zyn omgekomen I Ver volgens veegde zy er op den meest onverschilligen toon by „En wanneer vertrekt gy myn jongen Dozen avond, moeder, antwoordde Frits het hoofd buigende, want hy hoorde eene stem in zyn binnenste, welke hem zeiNoch God, noch de menschen willen, dat de oudste zoon het dak zyner moeder verlaat. Een enkele vraag nog, myn kind, zei zy na een oogenblik stilte, wat zou er van u worden, als gy eens niet vertrokt? Ik zou ais deserteur gestraft worden, antwoordde de jonge klompenmaker koel, Do weduwe nam zyne hand in de haren en lief koosde die als in zyne kindsheid en keek hem goed in de oogen. En welke straf zou men u daarvoor opleggen, myn zoon? Frits trilde. Waarom vraagt gy dat, moeder? Welk belang heeft iemand by een straf, welke hy nooit zal Ioopen Arm kind, antwoordde de weduwe op mede- lydenden toon, wie kan voor zichzelf of voor het toeval instaan Als soldaat wordt men dikwerf om beuzelingen gestraft. Een ongeluk kan u ver hinderen naar uw regiment te gaan. Dekrygstucht is zoo gestreng, dat men niet luistert naar veront schuldigingen. Het is dus voldoende om u eene kastyding te bezorgen. Eene kastydingherhaalde de jonge man, met een ongeduldig gebaar? Als ik my wel herinner, vervolgde Martha, is dat de straf, welke u zal opgelegd worden. Gy zult geslagen worden als een hond, gy, mijn zoon, myn Frits. Moeder, riep Frits toornig uit. Waarom u de waarheid te verbergen, vervolgde Martha kalm. Men moet haar in het gelaat zien. Dus gy, het vrije kind der bosschen, gy, die myne handen nog nooit tot zich hebben getrokken dan om u aan myn hart te drukken, om u met liefkoo- zingen te overdekken of wel om uwe tranen te droogen, gy die tot heden nog geene vernederende behandeling hebt ondergaan en die geen beleediging kunt verdragen, gy hebt vrywillig afstand van uwe vryheid gedaan. Gy verlengt daarmede eene wreede en nut- telooze worsteling, viel de jonge man haar in de reden, Voor iemand die zyn plicht wil doen, heeft het beroep van soldaat niets vernederends. Indien een ongeval my in gebreke bou doen biyven, zooala gy zooeven opmerktet, zou de fout zoo ik hoop, ook gemakkeiyk vergeven worden. „Och, wat weet gy daarvan? antwoordde de weduwe. En als het nu eens zeer gemakkeiyk was, het tegendeel van uw beweren te bewyzen Als ik op dit oogenblik ziek was, als ik stervende was en gy aan myne stervenssponde myn klamme hand in de uwe houdende en diep dedroefd naar myne laatste snikken lulsterdet en poogdet nog een laatste kus op myne lippen te drukken, als gy dan aan het sterfbed van uwe arme zieltogende moeder het uur van vertrek vergat, zoudt gy dan niet by uw terug komst gestraft worden? „Maar gy zyt het, die my kwelt, moeder, kon Frits zich niet weerhouden te zeggen. Wordt vervolgd. Snelpersdruk - LAN GEVELD A DE ROOIJ - Texel. grote Eu u W* -.■» «raory Janrm.in 111 i i 111 nmni» ipai fin nnm »n ilmwiii i MM! Ill

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 4