N«. 311. Donderdag 25 September. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEPEELTL Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bükq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters on Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt tor kennisse van belanghebbenden, dat de Patentbla den dienst 1890/1891 van af Maandag 22 Sep* tember tot en met Maandag 29 September d. a. v. ter Secretarie kunnen worden afgehaald van des voor middags 9 tot des namiddags 1 ure. Texel, 20 September 1890. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. TEXEL, 24 September 1890. Maandagavond hield het Dep. Texel, van de Maatsch. tot Nut van 't Alg., zijne gewone vergadering in September, tot afdoening van verschillende huishoudelijke zaken. Tot die zaken behoorde in de eeiste plaats het verslag van de dit jaar gehouden algemeene vergadering, door den afgevaardigde, do heer de Braai, een verslag, dat zoowel door duide lijkheid en volledigheid als door verschillende geestige opmerkingen, ten zeerste geschikt was, om de aanwezigen eenige oogenblikken aangenaam en nuttig bezig te houden ten zeerste verdiend was ~dan ook de dank, die de Voorz. den heer de BraaJ bracht voor zijn alleszins keurig verslag. Het verslag namens commissarissen van de Bibliotheek uitgebracht, getuigde van de nut tige werking dezer onderafdeelinghet getal lezers en dat der afgegeven boeken was in het vorige leessaisoen niet onboteekenendde bibliotheek was weer met eenige nummers vermeerderd, zoodat voor hot volgende leessai soen wel weer ruime deelneming kan worden verwacht. Tot commissarissen voor de bibliotheek werden bij acclamatie herbenoemd de heeren C. Rab en de Rooij. De rekening van het departement, daarop door den Penningmeester gedaan, getuigde niet van zoo groote weivaart, tengevolge van groote uitgaven voor de bibliotheek; het tekort waarop men moest wijzen, was echter geen onoverkomelijk bezwaar. Bij de thans volgende stemming van een lid voor het bestuur, werd met groote meer derheid van stemmen verkozen de heer Kuperus, die zich deze benoeming liet welgevallen. Verder bepaalden de werkzaamheden zich tot mededeeling van eenige ingekomen stukken de door het hoofdbestuur gestelde vragen, in zake het onderwijs, zullen door eene commissie worden beantwoord en die antwoorden in eene vergadering van October worden behandeld in die vergadering zal tevens worden behan deld de vraagwelke voorwaarden zullen worden gesteld tot toelating op de buitenge wone vergaderingen van het departement, voor niet-leden, alsmede wat kan worden gedaan om die avonden genoeglijker te maken en een ruimer bezoek uit te lokken. Dat op die verga dering de leden in de eerste plaats door een getrouwe opkomst toonen van hunne belang stelling in de zaken van het Nut, is zeker geen overtollige wensch. De zaken alsnu afgehandeld zijndo sluit de Voorz., de heer Dikkers, wien namens de aanwezigen een woord van dank was gebracht, met een kort woord de vergadering, nadat hij het presidentschap aan zijnen opvolger, den heer Stam, had overgedragen. Dat men op zijnen rijkdom vaak door anderen moet worden attent gemaakt, is wel vreemd, maar toch somtijds waar. Een voor beeld daarvan leerde het bericht, in ons vorig nummer, over de zoo rijk bloeiende Hortensia aan den Hoorn. Een onzer lezers getroostte zich de moeite, na lezing van dat bericht, om eene dergelijke plant in zijnen tuin iets nanwkeuriger te beschouwenmet veel moeite telde hij de bloemtrossen, welke daaraan bloeiden en kwam bij die telling tot het verrassend getal van 184-, hoewel hij meende er nog wel eenige te hebben overgeslagen. Van een andere dergelijke plant daarnaast staande, schatte hij het aantal bloemtrossen op 150zoo ziot men al weder: er is altijd „baas boven baas". OuDESCHiLD, 23 Sept. Reeds gisteren is een garnalenvisscher begonnen om voor een buitenlandschen vischhandelaar te visschen. 't Bleek echter, dat er op den bodem van Texelstroom nog niets te vangen was. Ver moedelijk houden zich de garnalen nog buiten gaats op. Gewoonlijk vangt het garnalenvischen voor de hier bestaande kokerijen niet voor medio November aan. De Cocksdorp, 23 Sept. Werd er hier in den afgeloopen zomer door de visschers weinig of niets verdiend, thans is men druk bezig met het zoeken van mosselen. Deze worden over Harlingen naar Engeland en Schotland vervoerd om te dienen als aas voor de vischvangst. Een slecht verschijnsel is het evenwel, dat do mosselbanken, bij veel aanvraag, weldra uitgeput zullen zijn. Oosterend, 23 Sept. De Zangvereeniging „Harmonie" hield Zaterdag jl. hare huishoudelijke vergadering. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren J. Drijver, A. Brans en Jn. Vonk. Hoe groot het ledental zal zijn, kan niet met juistheid opgegeven worden, omdat men niet weet, hoevelen voor hun lidmaatschappij hebben bedankt of zullen bedanken. Een achttal nieuwe leden zijn toegetreden. Daar er sprake van is, dat er naast de bestaande Vöreeniging nog ééne van dien aard zal opgericht worden, welke ook op Zaterdag avond hare oefeningen zal houden, is het te denken, dat het ledental niet zoo groot zal zijn als het vorige jaar. Zaterdag j.l. werd in „Het Wapen van Amsterdam" een biljard wedstrijd gehouden, waaraan door veertien personen werd deelge nomen. De prijzen uit contanten bestaande, werden gewonnen door de heeren P. S. Koning, G. Bakker en Jb. Vonk. Een moedige daad werd Maandagavond te Gorinchem bedreven door den heer Jan van Arkel Jr. Met den lokaaltrein van Dordrecht komende, zag hij, dat een meisje van hot balcon van een der wagens viel. Zij had de tegenwoordigheid van geest den buffer, waarop zij terecht kwam, vast te grijpen. Genoemde heer v. A. het gevaar ziende, sprong van den in volle vaart zijnden trein en had het geluk het meisje van den buffer af te trekken en haar alzoo uit haar zeer gevaarlijken toestand te redden. Vervolgens liepen zij den trein na tot het dichtbij gelegen station, waar men stopte en hen opnam. Te Stadskanaal is door de aardappel- meel-tabrieken het werk gestaakt. Aangezien de landbouwers voor de hun door verschillende commissionairs geboden prijzen geene aard appelen wilden verkoopen, hebben de meeste fabrikanten de orders ingetrokken en staat dientengevolge nu de handel stil. In't belang van den werkenden stand is het te wenschen dat die toestand niet van langen duur moge zijn. In de Nieuwe Rotterdammer komt een inge zonden stuk voor van den heer Tillema te Leiden, waarin deze een helder licht doet opgaan voor een groot aantal lieden die gewoon zijn geld te steken in zoogenaamde huur-premie-loten. Wat de schrij ver ten aanzien van den handel in deze loten mede deelt moge aan velen bekend zijn, nog veel grooter is het aantal van hen die daarvan telkens de dupe worden. Als voorbeeld neemt de heer T. eene obligatie der stad Brussel, waaruit biykt, dat deze stad in 1886 eene premieleening groot 289 millioen fr. a 2'/a proc. heeft gesloten. De trekkingen heb ben plaats op het stadhuis te Brusselde uitbeta ling geschiedt op 2 Januari na de trekking. Uit de tafel van aflossing toont hij nu op eenvoudige wijze aan welke kanswaarde een huurlot in deze trekking heeft. Eene eenvoudige berekening toont aan, dat die kanswaarde voor deze en de eerstvol gende trekkingen niet ten volle twee centen bedraagt, terwijl men er blykens de aanbieding voor de trekking van Maandag 15 September f 1,50 voor heeft betaald. Het dalen en ryzen der koersen doet aan de kanswaarde van het lot niet af. Op deze wijze nu wordt het publiek geëxploiteerd, en menig burgerman door eene ongemotiveerde hoop op winst verlokt, loopt er deerlijk mee in. Het stuk eindigt met deze ernstige woorden Ton einde nu iets by te dragen, dat strekken kan, al is het ook in geringe mate, om den ny veren werkman goed te doen leven, zoo geef ik hem den raad, zyne Yaak zuur verdiende penningen evenmin te bezorgen bij verhuurders van (stedelyke) premie- loten als by een kroeghouder. Ik hoop, dat allen, die het goed met ons volk meenen, niet na lezing van dit schry ven de slaap muts over de ooren zullen trekken, maar zich zullen aangorden tot den strijd tegen hen, die het goedgeloovig publiek te hunnen behoeve weten te exploiteeren, en dat onze dagbladpers, op wier initiatief zoo menige nuttige zaak is tot stand gekomen en door wie op tal van rotte plekken in de maatschappij wordt gewezen, hare aandacht ook eens zal wyden aan het misbruik, dat de verhuurders van loten van de onwetendheid van on3 volk maken.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1