315. Donderdag 9 October. A0. 1890 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. üen woord tot opwekking. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burq 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ÓNNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. len artikel, wel waardig in ruimer kring end te worden, komt voor in het Maand- 'Svoor October van de H. M. v. L. j Is van de hand van den thans ontslapen przitter dier maatschappij, de heer Visser li ;Hazerswoudeen niet onwaarschijnlijk j laatst, wat door dien onvermoeiden strijder ihet belang der maatschappij en van de -Ibouw werd geschreven. Wij doen des schrijvers nagedachtenis zeker ie, door de overname van dit artikel [zp het door velen worden verstaan en be- ptttmeer dan door een eerzuil, zal daar- rozijn werk in zegenend aandenken blijven. iMi de nieuwe leden onzer maatschappij. 'e Hollandsche Maatschappij van Landbouw 1 te Dordrecht eene tentoonstelling ge iden, wij mogen het thans zeggen, omdat algemeen erkend wordt, die een groot tfes heeft gehad. Het welslagen der ten- jistelling is in de eerste plaats te danken de krachtige en algemeene medewerking inwoners van Dordrecht, aan de zeer tal- A inzendingen, en aan de duizende bezoekers van alle kanten zijn opgekomen om de ioonstelling te bezichtigen. e!en van de gevolgen van de tentoonstelling ;eweest, dat vele vrienschapsbanden onder 1 bezoekers zijn aangeknoopt, en dat de oners van Dordrecht hebben kennis ge bikt met de wijze waarop de Hollandsche itschappij van Landbouw gewoon is te ken. Die kennismaking schijnt niet te ^■tegengevallen, want het gelukkig ver- 3jnsel heeft zich voorgedaan, dat het getal }t>n der afdeeling is geklommen tot 1300 ie4r00. leVij spreken den wensch uit, dat de banden vriendschap die tusschen zoovele personen -gesloten in de toekomst vruchten mogen ,B?en, om samenwerking onder de landbou- >üs te bevorderen, en tevens voegen wij den igisch daaraan toe, dat de nieuwe leden zich zullen herinneren, wat de Maatschappij Aan heeft om aan Dordrecht zulk eene öj)one tentoonstelling te bezorgen, dat zij de ü,tschappij niet zullen vergeten, maar haar loden in het vervolg zullen blijven steunen, is hen hiertoe aan te sporen, wil ik hen lerkzaam maken, dat de Hollandsche Maat- etppij niet alleen tentoonstellingen aan hare r;n geeft, maar op velerlei gebied werkzaam nn het belang van den landbouw, en dus de algemeene welvaart. .et maandblad, dat wij het genoegen hebben =bij aan te bieden, stelt de leden in de genheid onderling over hunne belangen gedachten te wisselen. De eenvoudigste 3I1ellen vinden hunne plaats naast weten- (^ppelijke verhandelingen, ieder kan daarin ai opnemen wat hij verlangt, alleen worden euoonlijkheden, die anderen kunnen kwetsen - aangenomen. Het maandblad met zijne a'jke bijvoegsels omvat aan het einde van jaar eene reeks van opstellen, die zoowel door den vorm als door den inhoud verdienen gelezen te worden. In de afdeelingen worden volgens rooster voordrachten gehouden, op kosten der Maat schappij, en voor de afdeelingen die niet aan de beurt zijn, is eene post op de begrooting gebracht, om de helft der kosten van eene voordracht met de afdeeling te deelen. Evenzoo is eene post op de begrooting ge bracht, om de afdeelingen te gemoet te komen, die tentoonstellingen of wedstrijden willen houden, uitgaande van het beginsel, dat de afdeelingen die het meest werkzaam zijn het meest moeten worden gesteund. Getrouw aan den stelregel die aan onze Maatschappij tot grondslag ligt, dat men de landbouwers niet alleen in staat moet stellen om theoretische kennis, maar ook om prak tische bekwaamheid te verkrijgen, heeft de Maatschappij opgericht de Leerhoeve voor Zuivelbereiding te Oudshoorn, en hoewel deze inrichting op zichzelve staat en rechtspersoon lijkheid heeft verkregen, geeft de Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene jaarlijksche subsidie van f 1500 voor het theoretisch onder wijs. Met dezelfde bedoeling is eene beurs aan de Rijkslandbouwschool, door de Maatschappij gesticht en wordt voortdurend door haar be kostigd. Behalve deze zaken en ik ga er vele voorbij die groote sommen vereischen, geeft de Maat schappij jaarlijks aan hare leden een zakboekje, dat door de landbouwers gewoonlijk als zoodanig wordt gebruikt. Ik zou lang kunnen voortgaan, indien ik wilde opsommen alles wat de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gedaan heeft, en alles wat zij in het belang van den landbouw bereid is te ondernemen. Herhaaldelijk heeft zij zich hetzij in aansluiting met zustermaat schappijen, hetzij op eigen initiatief wanneer het groote landbouwbelangen gold, tot de regee ring gewend, en mocht zij het genoegen smaken dat hare adviezen dikwijls werden gevolgd. In het geldehjk belang van de landbouwers nam de laatste algemeene vergadering nog een belangrijk besluit, waardoor de leden der Maatschappij in de gelegenheid worden gesteld zich onderling tegen brandschade te verzekeren, onder toezicht van de afdeelfngsbesturen en het hoofdbestuur, zonder risico voor de Maatschappij. Eene Maatschappij die zoo werkzaam is op allerlei gebied, verdient door een groot aantal leden te worden gesteund. Mij heeft altijd het denkbeeld toegelachen, om door talrijke kleine bijdragen groote zaken tot stand te brengen. Het grootste schip van Engeland de Leviathan, is op aandeelen van 12 gulden gebouwd. Het is om die reden, dat ik de nieuwe leden van Dordrecht uitnoodig leden te blijven onzer Maatschappij, en dat ik de andere afdeelingen aanspoor bewijzen te geven van werkzaamheid, opdat zij daardoor nieuwe leden kunnen winnen. TEXEL, 8 October 1890. Aan het strand achter de Westen, is Zaterdag aangespoeld het lijk van een mans persoon zonder armen of beenen, naar gissing pl. m. 50 jaren het lijk was geheel zonder kleeding en verkeerde in vergevordenden staat van ontbinding. Oudeschild, 7 Oct. De pogingen om ons dorp door boomgewas te verfraaien en meer schaduw te verstrekken, beloven de verwach ting nog te overtreffen. Reeds moet door de ingezetenen voor ruim honderd boomen zijn ingeschreven. Eendrach tige samenwerking zal ook wel weer in dit geval tot bereiking van het doel leiden. Door de kerkvoogdij der Herv. Gem. alhier, werd reeds veel gedaan tot verfraaiing en verbetering van het kerkgebouw. Nu weer zijn negen groote lampen aangeschaft, die stellig de avondgodsdienstoefeningen weer veel gezelliger zullen maken. Oosterend, 7 Oct. jl. Zaterdag werd alhier in „het Wapen van Texel" eene druk bezochte vergadering gehouden, uitgeschreven door de havencommissie. Na eenige mededeelingen volgde het voorstel om alhier op te richten eene Visscherij-ver- eeniging, waarvoor een concept-reglement ter tafel werd gebracht. Staande de vergadering traden 95 personen als leden toe, welke uit hun midden vijf bestuursleden kozen, namelijk de heeren P. Burger, C. Mossel, B. v. d. Vis, J. K. Brouwer en J. Duinker. Tot bestuursleden van de nieuw opgerichte Zangvereeniging „in het Wapen van Amster dam" zijn gekozen de heeren L. Koning, D. Brouwer en P. v. d. Visterwijl de heer Klazinga van den Burg optreedt als Directeur. Met de oefeningen is men reeds Zaterdag j. 1. begonnen. De Cocksdorp, 7 Oct. Op een bericht van den Eierlandschen vuurtoren, dat er op de Vlie- hors goederen waren aangespoeld, vertrok eene schuit van hier om dit te onderzoeken. Bij aankomst bleken het een veertigtal vaten met duigen en bodems te zijn, waarvan men negen stuks heeft aangebracht. De overige vaten waren te ver het strand opgeworpen. De Ambachtsheer der gemeente Hazers- woude, mr. D. Visser van Hazerswoude, is op zijn buitenverblijf „Westerhout", te Heemstede, na eene korte, maar ernstige ongesteldheid Zaterdag-avond overleden. Hij was voorzitter van de Hollandsch Maatschappij van Land bouw en sedert 16 Juli 1886 afgevaardigde van Hoorn, later van Rinkhuizen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Vooral in zaken, landbouw en veeteelt betreffende, had de heer Visser veel gezag. In dien er op dit gebied iets te doen viel, klopte men nooit tevergeefs op „Westerhout" aan. En dan was hij ijverig en gulhartig als weinigen. Ook de staatscommissie voor de landbouw- enquête verliest in hem een harer bekwaamste leden. TEXELSCHE COURAET.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1