N°. 318. Zondag 19 October. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. ö-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 18 October 1890. Was het weder gedurende eenigen tijd en ook in het begin dezer week zoo aangenaam en schoon, dat het ons kon verleiden tot het schrijven van eene loftuiting daarover, het begin van de tweede helft der week kenmerkte zich door een geheel tegenovergestelde weersge steldheid. Wind en regen, hagelbuien en onweder, be wezen aan wie het nog niet kon gelooven, dat de zomertijd reeds werkelijk was verstreken onvervalscht herfstweder deed plotseling de wensch naar kachels ontwaken, van welk tijdperk we meenden nog zoo ver verwijderd te zijn. Was die plotselinge ommekeer van het weder niet prettig, zij bezorgde ook nog eenige materieele schade. In den polder „de Eendracht", op de goe deren van den heer Everts sloeg de bliksem in een graanscnelf, waardoor ongeveer honderd mud chevaliergerst werd vernield. De in de nabijheid staande graan- en hooischelven en gebouwen werden door doelmatige handeling en doordien de wind daarvoor zeer gunstig was, bewaardde waterschade schijnt echter nog al beteekend. De brandweer van de Cocks- dorp verleende spoedig en krachtige hulp, en gedroeg zich volgens ooggetuigen, voorbeeldig. Aan het Oudeschild sloeg de bliksem op een in lossing zijnd tjalkschip van den heer J. Rab, daardoor werd aan den mast en het ijzerwerk eenige schade toegebracht. De paarden, gespannen voor de daar aanwezige vrachtwagens, werden tengevolge van den slag schrikkig, waardoor het schijnt dat eenige schade aan de rijtuigen werd toegebracht. In den polder de Eendracht werd 's morgens ook tengevolge van het onweder, een lam doodgevonden bij het onweder aan den avond van denzelfden dag werd aan de Westen een schaap door den bliksem getroffen. Uit vrees voor het onweder moeten 's nachts nog al eenige schapen in de slooton zijn geraakt en dientengevolge zijn verdronken. In de vergadering van den Gemeente raad, gisteren morgen gehouden werd benoemd tot onderwijzer aan de school met uitgebreid leerplan, de heer S. de Boer van Bolsward. Het tractement voor den gemeenteveldwach ter aan den Burg werd met f 50 verhoogd. Verder bepaalden de werkzaamheden zich tot vaststelling van begrootingen voor 1891, en kennisneming van verschillende ingekomen stukken. De huishoudelijke vergadering van het Nutsdepartement Texel, gisteravond gehouden, was niet van dien aard dat daarvan veel kan worden medegedeeldde beantwoording der vragen door de commissie voor onderwijsbe- langen gesteld, kunnen wij zeer goed achterwege laten, als zijnde van huishoudelijken aard. Het voornaamste punt van behandeling was ongetwijfeld de voorwaarden voor bijwoning der te houden lezingen, waaromtrent werd besloten, dat bij gelegenheid der lezing door een spreker van het hoofdbestuur de toegang geheel vrij voor iedereen zal worden gesteld; voor de overige lezingen zullen geen toegang kaartjes worden afgegeven. De' eerste lezing zal naar wij vernamen plaats hebben Maandag 27 October a. s. Als spreker zal optreden een lid van het letterlievend genootschap te Amsterdam. Voor de levering van de benoodigde brandstoffen, voor de verschilende scholen en het Raadhuis alhier, Donderdag jl. gehouden, waren 5 inschrijvingen ingekomen, als P. Dros Az. voor f 663.— n v 640.- 613.- J. J. Bruin P. J. Bruin W. Smit Pz. 605.— D. Vos 572.50. Den laagsten inschrijver is de levering gegund. Het Hoofdbestuur van het Nederl. On der w. Genootschap zal by de regeering aan dringen op verhooging der minima van de tractementen van onderwijzers. Van verschillende afdeelingen ontving ge noemd Hoofdbestuur adressen van adhaesie. Ook de afdeeling Texel heeft in een schrijven aan het hoofdbestuur hare instemming betuigd met dit streven. De Staats-Courant bevat het volgende bulletin Sedert den 13n October is er in den ziekte toestand van Z. M. den Koning weinig veran dering te bespeuren. Z. M. geniet van tijd tot tijd eenige uren van rustigen slaap en is nu en dan eenigszins minder lusteloos. Oudeschild, 11 Oct. Door dezelfde heeren die verleden jaar op verschillende dorpen van dit eiland voordrachten hielden, ten bate der te stichten Prinses Wilhelmina-Bewaarschool, zal op Vrijdag den 24 October een leesavond worden gehouden in het locaal „Bellevue" van den Heer Duinker te de Waal. Tot organist bij de Herve. Gem*, alhier, is met ingang van 1 Oct. benoemd de Heer J. Boonacker a/d Waal. De Cocksdorp, 17 Oct. Gisteren middag omstreeks 12 ure sloeg de bliksem in eene schelf garst bij de hofstede Fortuin in den polder Eendracht. De brandspuit van hier was spoedig ter plaatse en met vereende krachten mocht men er spoedig in slagen den brand te blusschen. Aan de richting van den wind was het te danken, dat de overige schelven, alsmede de schuur en het woonhuis behouden bleven. Niet ver van de plaats des onheils lag een lam dood in het weiland. Oosterend, 18 Oct. Gedurende het hevige onweder van Donderdagavond werden op korten afstand van ons dorp 9 schapen door den bliksem gedood. 7 dezer dieren, alle nog jong, behoorden aan den heer J. A. Dijksen, de beide anderen aan de familie Boersen. Den Hoorn, 11 October. Gisteren avond werd eene algemeens vergadering gehouden van het hier bestaande ziekenfonds. Mochten wij het vorig jaar er ons in verheugen, dat de staat der kas met een batig saldo sloot, thans was de toestand minder rooskleurig, het bleek toch dat de rekening een nadeelig saldo van f 84 aanwees. Gelukkig kan dit nadeelig slot gedekt worden daar van vroegere saldo's, nog eene som van f 460 voorhanden is. De meening van sommigen, dat de griep de kas te pakken had is zeker nog niet zoo geheel bezijden de waarheid, want het bleek dat voor niet minder dan 22 leden genees kundige hulp was noodig geweest. Helder, 17 Oct. Pledenmorgen deed hier het gerucht de ronde, dat een schip nabij de Haaks in de branding voor anker lag en bij de hevige buien groot gevaar liep. De sleepboot „Stad Amsterdam" is uitgegaan om zoo mogelijk hulp te bieden. Tegen den avond kwam zij binnen, met het schip, een vermoedelijk Noorsche Brik, op sleeptouw. Tijdens het hevig onweder, dat zich Donderdag in den vroegen morgen boven de gemeente Helder ontlastte, is de korenmolen van de heeren Janzen, aan de Molengracht dooi den bliksem getroffen en belangrijk beschadigd. Een begin van brand, in den molen ontstaan had gelukkig geen ernstige gevolgen. Naar stellig, in verband tot de verklaring door de Regeering in de Tweede Kamer afge legd, wordt vermoed, is in de Dinsdag gehouden ministerraad besloten om aan den Raad van State kennis te geven, dat, naar het oordeel der ministers, de Koning buiten staat is geraakt de Regeering waar te nemen. Gelijk men weet moet nu de Raad van State, krachtens artikel 38 der Grondwet, een advies over die verklaring van den minis terraad uitbrengen. (D. v. Z.-Holland.) Nu de invoer van runderen en schapen in Engeland weder is verboden, worden schapen en kalveren geslacht van Amsterdam per stoom schepen naar Londen verzonden. Maar hoe weinig dit hulpmiddel voor den veehandel te Amsterdam beteekent, blijkt hieruit dat, terwijl de vorige week nog 3300 schapen van Amsterdam werden gezonden met één stoomschip, de beide laatst vertrokken stoomschepen er slechts 170 en een klein aantal kalveren geslacht aan boord hadden. De geslachte schapen, geheel van de vacht ontdaan en schoongemaakt, hangen in groote lat kisten, 14 of 15 by elkander. De geslachte kalveren, waaraan het vel gehecht blijft, worden bij 5 of 6 in kisten gepakt. Reeds zijn een vijftal handige vlugge slachters uit Londen overgekomen, om het slachten der schapen te bespoedigen. Een bekwame slachter kan gemiddeld 3 schapen in een uur slachten. De schapenvachten worden afzonderlijk ver zonden. Men schrijft van de visschersdorpen aan de Zuiderzee Niettegenstaande het voorjaar van 1890 een goede ansjovisvangst opleverde, hebben de visschers hoop, dat ook 1891 weder eene goede teelt zal geven. Deskundigen meenen in de vele kleine ansjovis, die in den nazomei- in de Zuiderzee aanwezig was, het bewijs daarvoor te zien. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1