N\ 320. Zondag 26 October. A". 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote lottérs en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 25 October 1890. Belangrijk voor onze veehouders, hetwelk wij meenen niet onvermeld te mogen laten, was de zitting van het kantongerecht te Hel der, Woensdag jl. gehouden. Onder meer kwam in behandeling de zaak van een onzer veehouders, beschuldigd van het niet aangeven en afzonderen van aan klauwzeer lijdende schapen. Deze overtreding der wet werd door de rechterlijke macht ten zeérste strafbaar geacht, vooral daar ons eiland door zijn groote stapel van wolvee, ten hoogste belang heeft voor eene getrouwe naleving dier wet. De eisch tegen den gedaagde is twee boeten ieder van f25 en de kosten. De uitspraak is bepaald over 14 dagen. Een ieder wachtte zich alzoo voor moeite en schade. Naar aan het „Vad." van betrouwbare zijde wordt bericht, blijft de toestand van Z. M. den Koning nagenoeg onveranderd, doch is er van dadelijk levensgevaar geen sprake. In de te Amsterdam gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevor dering der Neder), visscherij werd o. m. besloten een verzoek te richten aan den minister van Justitie, waai bij gewezen wordt op de onjuiste toepassing door vele waterschouten enz. van art. 550 W. v. K. met betrekking tot het vinden en aanbrengen van genummerde haringnetten enz. in en uit zee. Door de Vereeniging zal eene circulaire worden gericht aan de Afdeelingen tot vaststelling van een uniforme schadeloosstelling met betrekking tot deze gevonden netten. Een verzoekschrift zal worden gericht aan den minister van Marine om een wrak te willen doen opruimen, zich bevindende in de Zuiderzee ten W. N. W. van het fort Pampus, en dat de zwarto mijlton, gelegen over de Hors op Texel, 150 meter verder uit den wal worde gelegd. Der administratie van de Holl. Spoorw. zal worden gevraagdom versche visch van het station Helder als ijlgood te mogen verzenden met alle treinen naar alle stations van het Ned. Spoorwegnet en door verzenders geadresseerd moge worden, aan wien ook. Een verzoekschrift aan den min. v. W., H. en N. dat deze bepaalt, dat de kleinere vuren van de verschillende kustplaatsen niet naar willekeur mogen worden uitgedoofd, werd vastgesteld, be nevens eene missive aan denzelfden minister, waarbij ingenomenheid worde betuigd met het voornemen om langs de Noord- en Zuid-Holland- sche knst een spoorweg te leggen. Vastgesteld werden de pogingen, die zullen worden aangewend, ter verkrijging van een beteren vischafslag in verschillende plaatsen in Nederland. Besproken werd het wenschelijke van de tot standkoming eener haven te Oosterend op Texel. Voor kennisgeving werd aangenomen de mede- deeling, dat zich eene afdeeling der vereeniging heeft gevestigd te Oosterend op Texel. De politie te Harderwijk nam aan het station aldaar drie manden in beslag, inhoudende ongeveer 800 spreeuwen, welke bestemd waren voor Luik. De fantastische berichten, onlangs in de Fransche bladen gepubliceerd omtrent eene verdeeling van Nederland en zijne bezittingen, wekken in België groote verontwaardiging. In officieele kringen wordt opnieuw ver zekerd, dat de Minister van Oorlog geen voet in Berlijn heeft gezet. Nooit heeft iemand in België gedacht aan eenige verdeeling van Nederland. De vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Regeeringen van België en Nederland zijn al te zeer gebleken om tot eenige vrees voor zulke denkbeelden aanleiding te geven. Men schrijft uit Harlingen, Men ijvert hier sterk voor het oprichten van een algomeene slachtplaats van vee, nu wederom de invoer van levend vee in Engeland is ver boden. In 't belang van houders van voor Engeland geschikte schapen, kalveren en var kens, alsmede de plaats onzer inwoning en de stoomvaart op Engeland, zoude het tot stand komen daarvan zeer gewenscht zijn. Indien de bootvracht met den aankleve daarvan beneden spoortarief wordt gesteld, en in de booten geschikte bergplaats voor 't geslacht vee telkens kan worden toegestaan, dan lijdt het geen twijfel of deze onderneming moet met succes werken. De weduwe van den onlangs te Veenen- daal op noodlottige wijze om het leven geko men spoorwegbeambte Hendrik Boers, ontvangt thans f 500 uit het ondersteuningsfonds van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en an derhalf jaar loon of f 601, dus in het geheel f llOï. Dit bedrag wordt haar uitgekeerd, zoodra zij een solied ingezeten aanwijst, die aanneemt het met en voor haar zoo doelmatig mogelijk te maken. Onlangs werd melding gemaakt van het voornemen van den heer Carré om in zijn cirque zoogenaamden waterballetten te geven. Het Handelsblad geeft thans de volgende be schrijving van de wijze, waarop het waterbekken wordt ingericht. In zeven minuten tijds in de gewone pauze dus zal de arena bedekt worden met caout chouc der dikte van 4 millimeter. De geheele hoeveelheid caoutchouc weegt slechts 110 kilo gram en kan gemakkelijk op een karrétje worden vervoerd. De wanden van het bekken, 70 centi metor diep, komen een weinig boven de balustrade uit. In 37 seconden zullen de 65 kub. meter water, voor de vulling benoodigd, uit een ver gaarbak, ter hoogte van 4 voet achter het tooneel geplaatst., in het bekken stroomen. Dit water is door den stoom van het verwarmingstoestel tot den vereischte warmte gebracht en komt in het bekken door een pijp van caoutchouc van 30 centimeter middellijn. De caoutchouc-bekleeding loopt, door een toe gang naar de stallen, naar achteren en daar wordt alles wat tot de waterfeesten behoort in het bekken gebracht. Het gordijn, dat de arena van de stallen scheidt, wordt een boschje, en achter dat boschje uit komen de schuitjes en stoombootjes aangeva ren, ten dienste der water balletten aangeschaft. Er is ook een brug in den maak, geheel gereed boven in het circus hangende, snel afgelaten en spoedig bevestigd. Door pijpen naar de riolen wordt het water afgevoerd. Onlangs werd medegedeeld, dat zekere heer Hoek, uit Beverwijk, die door middel van den noodrem een trein liet stilstaan om dat hij door dronken matrozen werd bedreigd, zelf door den hoofdconducteur uit den brein werd verwijderd, daar deze meende dat de opgegeven reden niet voldoende was om den trein te doen stilstaan. Thans is de heer Hoek op zijn klacht door den raad van administratie der Hollandsche ijzereren spoorweg-maatschappij in het gelijk gesteld en is hem medegedeeld, dat de hoofd conducteur hem ten onrechte uit den trein heeft verwijderd. Onder aanbieding van zijne verontschuldigingen heeft de ïaad hem doen toekomen een bedrag van f 0.85, zijnde de prijs van een retourbiljet 8de klasse Bever wijk—Amsterdam, terwijl maatregelen zijn genomen tot het voorkomen van eene herha ling van dergelijke behandeling van reizigers door de beambten. Men schrijft uit Nijmegen: Door de des kundigen, die door het gemeentebestuur met het onderzoek der boeken en de inventarisatie der panden in de Bank van Leening alhier zijn belast geweest, is vastgesteld dat het geheele tekort bedraagt f 5131.12V2. Dat de administra tie veel te wenschen liet, kan o. a. blijken uit de omstandigheid, dat in tien jaren geen balans is opgemaakt Te Maastricht heeft Dinsdagnacht een soldaat in de kazerne „Les bons Enfants" met een geweer alles wat in de slaapkamer was vernield en een tiental geweren onbruikbaar gemaakt. Vervolgens heeft hij een geweer geladen en daarmede door de bezoldering geschoten. Met veel moeite werd de woesteling in verzekerde bewaring genomen. Omtrent het spoorwegongeluk bij Wor- merveer, wordt van daar gemeld De personentrein, welke 7.55 van Amsterdam vertrekt en 8.31 te Wormerveer moet aanko men, is Dinsdagavond in de onmiddellijke nabij heid van het station op een rangeerenden goederentrein geloopen. Eenige waggons van den goederentrein wer den verbrijzeld en de locomotief van den perso nentrein ligt zwaar beschadigd onderstboven op den weg. De reizigers zijn met den schrik vrijgekomen de machinist is ernstig verwond, doch niet gevaarlijk. De stoker echter is met moeite onder de locomotief weggehaald. Zijn toestand is ernstig. Het strand aan de noordkust van Walche: ren is bezaaid met de overblijfselen van vergane schepen. Zondag en Maandag zijn honderden vaten petroleum en eene menigte stukken hout aangespoeld. Bij de „Oranjezon" zit een schip, met hout geladen, op het droge. Bij het vei'gaan van het Hamburger stoom schip „Virgillia" zijn de kapitein en 33 man schappen omgekomen. Het schip is met de gansche lading totaal verloren. Er werd geen muis gered. De „Virgillia" was een nieuw schip met zes waterdichte beschotten. Zij schijnt in een woedenden orkaan te zijn veron gelukt. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1