Buitenland. Met het opschrift „Holland in Nood" bevat het Russische blad Nowoje Wremja een artikel, waarin onder anderen gezegd wordt: „Door de omstandigheden is Nederland sedert langen tijd sedert den dood van den Prins van Oranje het slachtoffer van Duitschland. De overtuiging, dat in vroeger of later tijd het historisch noodzakelijke geschieden zal, verklaart het geduld, waarmede men te Berlijn de zekere oplossing van het vraagstuk afwachtte en nog afwacht. Zoolang Koning Willem III in staat is persoonlijk zijn land te bestureD, onthoudt de Duitsche Regeering zich van iedere indirecte inmenging in deze zaak. Maar de twijfel is gerechtvaardigd, of zij gedurende een Regentschap tot de troonsbestijging der jonge Koningin evenzoo gereserveerd zal blijven. Do moeielijke Luxem- burgsche quaestie kan zeor goed als voorwendsel tot bedoelde inmenging dienen. In ieder geval nadert het tijdstip, waarop de Europeesche Kabinetten, die belang hebben bij het vraagstuk der politieke zelfstandigheid van Nederland, ge dwongen worden, den gaüg der zaken te dezen opzichte oplettend na te gaan." Volgens de „Norddeutsche Allgem. Zeit." zou de strekking van het artikel slechts zijn eene ophitsing tegen de Duitsche staatkunde. In zooverre behoeven wij dus geen groote waarde er aan te hechten, maar daar er sprake is van Nederland's toestand, verdient het toch kennis neming. Ter waarschuwing. Zekere A. V. te Stads kanaal moet door een medescholier zoodanig door een schot uit een catapult aan het oog getroffen zijn, dat hij daarvan het gebruik voortaan zal moeten missen. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat bij den marinier Zegerius, welke 13 October 1874 bij een gevecht in Atjeh (achter den kra ton) een kogel in het been kreeg, deze er thans, dus na zestien jaar, in het Israëlitische Gasthuis te Amsterdam uit is verwijderd. Het geheele machinegebouw van de water machine van den Nootdorpschen polder onder Nootdorp is vernield. Door het onklaar worden van de kamwielen n.l., geraakte het vliegwiel geheel vrij van de kamwielen en vloog toen met ontzettende snel heid in do rondte. De 72-jarige machinist, Ario Dijksman, die zich in de machinekamer bevond, wilde den stoom afsluiten en ging daartoe naai den cylinder, maar kreeg op dat oogenblik een stuk van het ijzeren vliegwiel, dat met een vreeselijken slag aan stukken sprong, tegen het lichaam, zoodat hij bewusteloos neerviel, terwijl nog andere stukken van ongeveer vijfhonderd kilo door het dak van het gebouw werden geslin gerd en op tien meters van het gebouw in den tuin vielen. Het gebouw is geheel en de machine gedeelte lijk vernield waardoor de schade zeer aanzienlijk is. Van het treurig ongeluk, dat in een der bierbrouwerijen te Maastricht plaats had, wordt do volgende lozing gegeven. Een werkman werd vermist. Na eenigen tijd zoeken vond men hem liggende in een der groote foeders (open kuipen van 100 a 150 hectoliter inhoud, waarin het bier wordt afgelaten, om te gisten). Deze foeders woi - den tot reiniging gezwaveld. Het zwavelzuur trekt, na zijn werking gedaan te hebben, langzaam wegevenwel moet de voorzichtigheid in acht genomen worden, om zich van de verwijdoring van het zwaveligzuur te overtuigen, alvorens tot reiniging van de kuipen, er in te gaan. Zooals hier bleek, was echter een werkman in de kuip gegaan, terwijl het zwaveligzuur nog niet geheel verwijderd was. Twee andere mannen, hun kameraad bewusteloos ziende liggen, daalden zon der bedenking tot redding in de kuip af, maar vielen eveneens bewusteloos op den bodem. De inmiddels toegeschoten personen, geen anderen uit weg ziende, haastten zich gaten in de kuip te slaan, met het gelukkig gevolg, dat de twee laatsten uit hun toestand levend werden bevrijd, hoewel voor één van hen weinig hoop bestaat. De eerste af gedaalde, een vader van acht kinderen, was reeds overleden. Het gratis-verstrekken van brood en koffie te Amsterdam, zal ook dit jaar weder plaats hebben. Men heeft het plan er in de eerste helft van December mede te beginnen en, zoo mogelijk, op grooter schaal dan in vorige jaren het geval was. Men heeft daartoe eenige lokalen op verschillende plaatsen noodig, waarover men thans aan het onderhandelen is. Het oude lokaal, Singel bij den Heiligen- weg, zal naar alle waarschijnlijkheid voor dat doeleinde niet meer worden gebruikt, daar men er eene andere bestemming aan wil geven. Men wil het namelijk tot wacht- of verblijfkamer inrichten, zooals men die in zoovele buitenlandsche steden aantreft, lokalen, die 's winters goed verwarmd zijn en waar een ieder eenigen tijd kan vertoeven, terwijl ook zij, die zonder dak zijn, er 's nachts een verblijfplaats kunnen vinden. Goede voor nemens voorzeker. De proeven die door de marine te Hel- levoetsluis met een zinkschip in het slijkgat genomen zijn, zijn niet gelukt. Zooals men reeds vroeger meldde, wilde men beproeven om oude schepen te bezigen tot versperring van het vaarwaterdaartoe had men nu een oud werkvaartuig gebezigd en dit met ledige vaten geladen, terwijl er een zware ketting om heen werd geslagen, waaraan de noodige ballast om het tot op een vadem diepte beneden den waterspiegel te doen zinken. Toen echter eenige dagen geleden de ketting met ballast werd opgehaald en men veronderstelde dat nu het vaartuig, dat ruim een maand onder water had door gebracht, van zelf zou boven komen, bleef het zitten; zelfs met krachtwerktuigen kon het niet gelicht worden. Bij onderzoek bleek het vaartuig vol zand te zijn geloopen. Voor den Koopmansstand is een nieuw orgaan verschenen onder den titel van „Han delsbelangen." Wekelijksche mededeeling van het Handels-Informatiebureau Van der Graaf en Co., Wijnhaven 98 100, Rotterdam. Dit weekblad zal ongetwijfeld in hooge mate de aandacht trekken, niet alleen om de voor Han del en Industrie belangrijke mededeelingen, die het zal bevatten; maar ook inzonderheid omdat de Redactie het stellige voornemen koestert alleen advertentiën op te nemen van Firma's en personen, welker soliditeit en be trouwbaarheid boven verdenking staat. Het blad zal gedurende dit jaar nog gratis en zoo ruim mogelijk verspreid worden, terwijl- eerst met i Jan. het abbonnement ingaat. De prijs is f 1,— per kwartaal. Te Breda is van Vrijdagmorgen 8 uur tot Zaterdagmorgen 8 uur eene hoeveelheid regen gevallen van 397io mM., of bijna 40 liter per vierkanten meter. In vele jaren is aldaar in één etmaal eene dergelijke hoeveelheid niet gevallen. De afdeeling van Patrimonium in de gemeente Engwerden heeft aan werkgevers het verzoek gericht bij aanbestedingen voortaan het werk niet aan den laagsten, maar aan den daarop volgenden inschrijver te gunnen. De afdeeling hoopt als gevolg daarvan de loonen der arbeiders uitvoerders der werken te zien rijzen In eene gemeente, dicht bij Oudenaarde gelegen, vond eenige dagen geleden een landbouwer in zijnen stal een kalf dood liggen. Het beest werd door een slachter der gemeente gevild en de ingewanden er uitgenomen. Het vleesch werd aan het werkvolk overgelaten, en allen, die er van aten, werden zoo onpasselijk, dat zij moesten te bed gaanze hadden aller hande pijn en brakingen. Op het hof van den landbouwer lagen in eens negen zijner dienst boden te bed. Het daghuurvolk, dat in de gemeente of in de buurt woont, lag thuis te bed. Niemand ontsnapte, tenzij mijnheer, madame, de keukenmeid en de kinderen, die een walg hadden van de reuk van 't vleesch alleen. De landbouwer liet een geneesheer uit Oudenaarde komen en allen zijn nu geheel of bijna hersteld. (A. Ct.) Een „geneesheer van den ouden stempel" schrfjft aan het U. D.Nu het tijdperk der verkoudheden in ons vochtig klimaat weder aanbreekt, kunnen wij niet genoeg aanbevelen 1. oefening en versterking der longen door dagelijks en dan diep adem te halen (De huisdokter zal, hieromtrent geraadpleegd, zeker gaarne een bepaald voorschrift geven, gewijzigd naar den physieken toestand van het individu). 2. rechte houding, met het hoofd opwaarts geheven en borst vooruit, zoowel by het gaan als bij het zitten, zoodat de borst nooit gedrukt wordt 3. het dragen van niet al te dik wollen onder goed en daarbij bijzondere zorg voor het matig warm houden van de voeten en van de nek- en borstspieren 4. eene warmte tusschen de 60° en 65° Fahrenheit, nooit daarboven, in alle vertrekken of zalen, waar personen huisvesten of bijeenkomen; 5. het vermijden van plotselingen overgang uit al te warme zalen of vertrekken in de koude lucht of in tochtige gangen 6. het aanbrengen van luchtververschings- toestellen (b. v. de archimedische schroef ventilator), waar dit slechts eenigzins mogelijk is. Een der tusschen Leiden en Amsterdam loo- pende treinen had Dinsdagavond door een zonder ling voorval oponthoud voorbij de Postbrug, onder de gemeente Sassenheim. Den overweg aldaar naderende, zag de machinist een licht, hetwelk volgens hem onveilig aanduidde, zoodat hij stopte. De baanwachter aldaar had niets van dat onvei lige bespeurd en dus als gewoonlijk het afsluithek van den openbaren weg naar beneden gelaten, totdat de trein zou zijn gepasseerd. Deze bleef echter on verwrikt staan. Niemand begreep er iets van. De een dacht dat er wat aan den trein haperde, de ander dat er iets aan den overweg gebeurd was. Het was een geroep en geschreeuw heen en weer van belang, waarmede de zaak echter niet werd opgehelderd. Eindelijk bleek dat de machinist een rood lichtje der vélocipède van een wielrijder, die voor het afsluithek stond te wachten, voor een onveilig sein had aangezien en eerst toen de wielrijder zijne hand daarvoor hield, zette de trein zich weer in beweging! Intusschen getuigt het voorgevallene wel voor het goede gezicht en de waakzaamheid van den machinist. 4' 5' IC 1( 4i Omtrent den vreeselijken brand, die Woens dagnacht het Lelandhotel te Syracuse, Staat Nieuw-York, vernielde, wordt nader het volgende gemeldDe brand brak te middernacht uit, de brandweer kon het vuur niet bedwingen en in een uur tijds was het vijf verdiepingen hooge gebouw geheel vernietigd. Het hotel was stamp vol en slechts door een wonder zijn de meeste gasten nog gered, want 15 minuten nadat de vlammen in de keuken opstegen, stond het ge heele gebouw in lichte laaie. Hoevele logeer gasten het leven verloren is nog niet te zeggen. Volgens een der bezoekers kwamen wel 25 per sonen in de vlammen om. Volgens latere be richten zou dit cijfer gelukkig 8 zijn, maar velen werden gewond. Het hotel was van buiten van ijzeren brand ladders voorzien, maar de vluchtelingen vergaten dit in hun angst, evenals velen er niet aan1 dachten do reddingsgordels, die in elke kamer waren te vinden, om te binden. Het Leland hotel was het grootste van Syracuse en het best bekende in den Staat New-York. Twee jaren geleden werd het gebouwd. Het had 400 kamers en kostte 150.000 dollars. Bij de godsdienstoefening voor kinderen in de Poolsch-Katholieke kerk te Chicago ontstond Zondag een paniek. De gordijnen van het altaar vatten vlam op het oogenblik dat omstreeks 1500 personen in de kerk waren, waarbij vele vrouwen en kinderen. In één oogenblik ontstond de grootste wanorde, stoelen werden omvergeworpen, kinde ren geraakten onder den voet en 20 hunner werden min of meer ernstig gewond. )ud hst 3ur )nd De Times verneemt, dat de nieuw opgerichte Vereeniging van reeders en scheepseigenaars in beginsel heeft besloten, alle Britsche koopvaardij schepen tijdelijk stil te doen liggen en alzoo de nationale scheepvaart te verlammen, als oen middel om een einde te maken aan de onverdraag lijke verdrukking van de zijde der nieuwe dok werkers- en matrozenvereenigingen. De Times keurt dit paardenmiddel goed als zynde eo noodzakelijk geworden maatregel van tegen .voer. Een brutale roof heeft Donderdag plaa gehad te Kansas City. Op het oogenblik dat t>„a trein een der buitenstations binnenliep, werd die Te door drie personen aangeklampt, roepende „Over-; L: stappen, allen overstappenVerscheidene per sonen verlieten de wagens, waarop het drieta hen te ljjf ging en beroofde. Te Reval (Rusland, aan de Oostzee) heerschte dezer dagen zulk een geweldige sneeuwstorm uit het noorden, dat de vaartuigen de haven niet konden verlaten. Ge Oos

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2