Buitenland. Naar men mededeelt, zijn er ongeveer 800 stukken en besluiten, welke op de hand- teekening des Konings wachtten en thans door den Raad van State, waarnemende het koninklijke gezag, moeten worden afgedaan Men bericht dat de Amsterdamsche politie eindelijk de hand heeft kunnen leggen op den zich schuilhoudenden sociaal-democraat Daniël Krekel, die bij gelegenheid der Tindal-meeting woorden uitte, welke beleedigend waren voor den Koning. Genoemde persoon vertoefde te Amsterdam onder een valscheu naam. Bestuurderen van het fonds tot het ver- leenen van ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen, gevestigd te Helder, hebben zich tot Z. M. den Koning gewend met een adres, waarin zij verklaren zich ten volle aan te sluiten bij het adres op 10 Sept. 11. door directeuren der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheid tot Z. M. gericht en waarin de wenschelijkheid wordt aangetoond van eene belangrijke hervor ming van het reddingswezen hier te lande, zoodanig dat hetgeen thans door bijzondere maatschappijen ter bevordering van de redding van schipbreukelingen geschiedt, voortaan, doch op doeltreffender wijze, moge geschieden dooi den Staat en gesteld worden onder het beheer van het departement van marine. Genoemde bestuurderen hadden zich indertijd reeds tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid gewend, maar zonder gevolg. Van hun adres zijn afschrilten gezonden aan den ministerraad en aan de beide Kamers der Staten Generaal. Een correspondent van het N. v. N. zag Zaterdagmorgen aan het Centraalstation te Amsterdam, onder toeloop van een groote menigte nieuwsgierigon, hot overbrengen van den krankzinnig geworden heer Spin naar Medemblik aan. Hij schrijft „Het kostte aan zijn beide geleiders groote moeite den patiënt in de spoorwegcoupé te bren gen en eerst toen een agent van politie en een stationsarbeider de behulpzame hand boden, gelukte het, den ongelukkige, die als een beest brulde, van het perron te verwijderen en weg te voeren. „Ten teeken, dat hij zich in de armen der sociaal-democraten had geworpen, droeg de heer Spin een kolossale vuurroode das." Men heeft een middel ontdekt om met behulp van de telephoon de komst van stormen aan te kondigen. Hiertoe worden twee ijzeren staven op 7 of 8 meter afstand van eikaar geplaatst. Door deze in gemeenschap te brengen aan den eenen kant door een met caoutchouc geïsoleerden draad, aan de andere met een telephoon, kan een naderende storm ten minste 12 uren te voren worden aangekondigd. Een dof geluid doet zich dan in den ontvanger vernemen. Naarmate de storm nadert, gaat dat geluid over in dat van hagelkorrels die tegen het venster slaan. Elke bliksemstraal brengt een schok voort alsof tegen het tele- phoonkastje werd geslagen. Vermoedelijk zal deze ontdekking aan weerkundigen belangrijke diensten bewijzen. Naar wij vernemen heeft de Nederl. Regeering de Belgische uitgenoodigd namens haar voor te stellen, dat de mogendheden, welke de algemeene akte van Berlijn van 1885 en die der anti-slavornij-con teren tie van Brussel ondorteekend hebben, gezamenlijk door middel eener jaarlijksche bijdrage de som zullen opbren gen, welke de onafhankelijke Congostaat zich voorstelt te trekken uit inkomende rechten, en subsidiair, dat de Congostaat bevoegd zal zijn, om reeds aanstonds een recht van 25 francs per hectoliter alcohol te heffen. Te Heer-Hugowaard, zoo schrijft men, hebben dit jaar vele landbouwers hunne akkers voor de beetwortelteelt bestemd. Door het voorschot en de voorgespiegelde hooge prijzen gelokt, hebben zij alle waarschuwingen in den wind geslagen, en nu de tijd van rooien en vei zonden is aangebroken, moet het de schade zijn, die hen wijs maakt. De wortelen bezitten wel een groot suikergehalte, hetgeen uitsluitend voordeelig is voor den fabrikant, doch zij zijn klein en alzoo gering in wicht. Bovendien is met den fabrikant gecontracteerd, dat de wor-1 telen boven den grond of bij het begin van het loof moeten worden afgesneden, terwijl de schip per weigert ze te laden, indien ook niet hot harde bovengedeelte, de kruin, verwijderd is. De schipper kan alsdan meer laden, doch de landbouwer verliest veel in gewicht van zijne geleverde hoeveelheid. In de Oost gebeuren wonderlijke dingen! Een Indisch blad meldt, dat het oorlogsschip „Bali" op de reede van Oleh-leh „weggevreten is door witte mieren Verschrikkelijk niet waar? Zoo'n heel schip pardoes weggevreten Waai zou de arme bemanning gebleven zijn Is die ook door de wraakzuchtige insecten verdelgd Dat men zich niet al te spoedig beangst moet maken blijkt uit 't geen volgt „en binnenkort naar Soerabaja zal stoomen ter reperatie." Ziedaar een „weggevreten" schip, dat een deuntje gaat stoomen. Jl. Dinsdagnacht ging de boerenarbeider P. de Boer, wonende aan den Zomerdijk, ge meente Wognurn, eens zien, of zijn eenig schaap nog aan don weg liep. Tot zijn verbazing zag hij dat het touw, waaraan het beest vaststond, was doorgesneden en dat het dier weg was. Onmiddeüjk begaf zich de B. naar huis, kleedde zich en ging loopend naar Pur- rnerend, waar hij 's morgens half zes aankwam. De B. zag, op de markt gekomen, zijn schaap spoedig staan en maakte zich aan hem, die het schaap markte, als de eigenaar bekend. Deze gaf voor, het ook gekocht te hebben en zou dien verkooper halenwie echter terug kwam, niet deze bewuste persoon. Enkhuizen ontleent zijn wapen drie gekroonde haringen voerende aan den vroe- geron bloei der stad door de haringvangst. Die stad tolde eenmaal 450 haringbuizen, en thans wordt de laatste dier buizen door den heer Zwanenburg, scheepstimmerman te Harlingen, gebezigd als kiellichter. „Alzoo gaat do heeilijkheid dezer wereld voorbij Van heinde en verre in ons land komen berichten in van schuiten, die uit zee van de haringvisscherij moeten terugkeeren wegens het groote nadeel, dat zij ondervinden van Engelsche visschers, die 's nachts hun totale vleet afkappen. Op éen nacht van meer dan 50 in getal. De Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij, vestigt hierop de aandacht van den minister van Marine om toch vooral niet het politietoezicht te willen verminderen, daar een bericht in een der couranten meldde, dat met 1 Nov. een der schepen, daarmede belast, buiten dienst zou worden gesteld. Meer dan ooit is juist in dezen tijd toezicht streng noodzakelijk te achten. Men meldt uit RijnsburgEene windhoos, vergezeld van groeten hagelslag, trok Dinsdag middag omstreeks drie uren over de gemeente Rijnsburg. De richting was noordwest naar zuidoost. Jonge boomen bogen met hunne tak ken bijna tot aan den grond. Te veld staande tuinvruchten werden ontworteld en hoog in de lucht meegevoerd. Van een watermolen is eene wiek afgeslagen. Een huis werd geheel van dak beroofd. Van andere woningen werden hier en daar dakpannen afgerukt. In de onder wijzerswoning werd eene ijzeren schoorsteen plaat naar benoden geworpen. De hagelkorrels waren zoo groot als duiveneieren. De geheele geschiedenis duurde niet langer dan 25 a 30 seconden. Gelukkig De oprichting van een schippers school, ook te Mannheim, is thans een voldongen feit. In een dezer dagen ten raadhuize aldaar plaats gehad hebbende zitting, werd het programma van het instituut vastgesteld. Dientengevolge zal het onderwijs zich over de volgende vakken uit strekken. lo. Scheepsbouw, 2o. scheepsdienst, 3o. scheep- vaartsleer, 4o. rivierpolitie, 5o. handelsleer, 6o. aardrijkskunde, 7o. Duitsche taal, 8o. rekenkunde. Het schoolgeld is vastgesteld op 5 Mark voor iederen leerling en cursus. Het is duidelijk dat de uitgaven voor de school door de inningen van het leergeld niet gedekt zullen kunnen worden, weshalve de raad zich bereid heeft verklaard het ontbrekende jaarlijks door subsidie aan te vullen. Als leeraren treden op: scheepsingenieuren, schippers, staats'oouwmeesters, en bovenal niet te vergeten de president van de handelskamer, do welbekende en verdienstelijke docter Landgraaf, benevens eenige onderwijzers der volksschool. Het toezicht wordt gehouden door eene door den raad benoemde commissie. Mannheim is dus de eerste stad, welke met de oprichting eener schippers-school in de Rijnstreek het navolgingswaardige voorbeeld geeft. Welke plaats in Nederland zal de eerste zijn om dit voorbeeld te volgen (Rhenania.) Dezer dagen kwam een huisvrouw te Middelburg tot de ontdekking, dat een twintig tal stuks goed van de bleek was verdwenen. Maar wie was de dief? Dat wist men niet en men had ook niet het minste vermoeden. Op raad van iemand, aan wien zij het gebeurde mededeelde, werden opnieuw een paar stukken op de bleek gelegd en werd er opgepast om den dader op heeterdaaif te betrappen. En jawel, dat gelukte en men ontdekte dat eene groote rat er mede wegliepBij onderzoek vond men al het vermiste goed in een ratten- nest. Als een staaltje, hoe wordt omgesprongen met de begrafenisfondsen, kan dienen, dat dezer dagen op den Uilenburg te Amsterdam een vrouw is gestorven, op wier dood door familie leden en buren in niet minder dan vier fondsen was gespeculeerd, zoodat hen nu een gezamen lijk bedrag van f 650 zal worden uitbetaald. Een der speculanten drijft die zaakjes in 't grootmen vertelde dat hij de geheele buurt verzekerd heeft. In de Engelsche bladen vinden wij nog eenige bijzonderheden aangaande den diefstal van de Bank te Kimberley (eene afdeeling van de gefailleerde Kaapstadsche Bank of Goode Hope.) De heer Lipp op een Zondag in de veiligheids- kamer (strong room) komend, met het doel om een pakje diamanten te krijgen, zag tot zijne verbazing verscheidene zakken met geld, die den vorigen dag zorgvuldig waren weggesloten, ach teloos in de rondte liggen. Rondziende naar eene reden voor dit zonderlinge verschijnsel, vond hij een gat in den muur. Terstond vermoedend dat dit alles het werk van oen dief was, verwittigde hij dadelijk de politie. Bij het onderzoek dat volgde, werd ontdekt dat het gat uitkwam in een riool onder de straat (Stoekdalo street). Het bedrag dat ontvreemd was, bleek ongeveer 4000 p. st. te zijn, maar toen het riool onderzocht werd vond men nog 15 zakken met zilver. Dit bewees, dat de roover zich met het goud had uit de voeten gemaakt, eene som van meer dan 2500 p. st. Hij was zeker van plan den volgenden nacht hot zilver te komen halen, Met de inrich ting van het gebouw moet hij welbekend zijn geweest en hij heeft voorzeker verscheidene weken noodig gehad om zijn doel te bereiken, want behalve dat hij door het fondament moest breken, moest hij zich een weg banen door zes andere muren. Voor eon paar dagen is mededeeling gedaan van het schrikbarend aantal personen, die in de laatste maanden te Madrid aan de pokken overleden zijn. Het waren officieels cijfers. Thans vinden wij in do Daily Neivs eene opgave van het aantal poklijders te Madrid in de maand September en gedurende de eerste helft der maand October. De cijfers zyn 1122 en S18. Omtrent 400 poklijders bevinden zich op dit oogenblik in het algemeen hospitaal. De ministerieelgezinde bladen, dat zjjn dus de conservatieve, dringen nu, met het oog op de verwoestingen dezer ziekte, by de regeering er op aan om bij de Cortes een wetsontwerp in te dienen, waarbij de inenting verplicht wordt gesteld. De jongste maatregelen tegen de Joden in Rusland in het bijzonder hunne uitsluiting uit de school, ontmoeten bij vele hooggeplaatste personen ernstige bedenkingen. Naar men zegt, zouden enkele grootvorsten, in de eerste plaats grootvorst Michael, den czaar geraden hebben, ook met het oog op het oordeel van Europa, een einde te maken aan deze draconische maatregelen. De Russische Jodenvervolging heeft aan de orthodoxe kerk een paar honderd bekeerlingen bezorgd. Naar uit Odessa bericht wordt, zijn 200 Israëlitische studenten tot het Christendom over- i~- titittrrr ~it iiT|iimir"ir> - m i mi.h i; ii1 iiii)1jj1 ''■inojL'iffiTiiiin—mw

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2