Buitenland. komen worden. De groote kosten, die de teelt, van dit gewas meebrengt, zullen mede oorzaak zijn, dat het hier waarschijnlijk, niet moer verbouwd wordt. De eerste scheepslading is jl. Zaterdag naar Halfweg verzonden. Dkn Hoorn, 3 Nov. Gister had alhier plaats de algemeene jaarlijksche vergadering van Unitas, algemeene onderlinge maatschappij tot uitkeering bij overlijden, gevestigd te den Hoorn. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat het ledental was geklommen tot 335, dat er in 't verloopen jaar slechts 2 sterfgevallen hadden plaats gehad en dus f 100 was uitge keerd en dat alzoo de kas, na aftrek van alle onkosten een voordeelig saldo aanwees van f 1432.09. Nadat daarna op voorstel van het Bestuur nog was besloten om dozen winter, wegens ongunstige tijden, aan de oude leden 4 maanden vrijstelling van contributie toe te staan het Bestuur, dat moest aftreden, werd herkozen en het reglement nagezien, sloot de Directeur de vergadering met een woord van dank aan Secretaris en Penningmeester voor hun getrouw verslag en rekening en aan de leden voor hun trouwe opkomst en medewer king. Hoewel de vereoniging bijzonder ge lukkig is geweest gedurende haar 6 jarig bestaan, kan het toch niet worden ontkend, dat derge lijke onderlinge ondernemingen nuttig werken. Om toch in 6 jaar tijds, met vrijdom der 3 wintermaanden een kas bijeeu te krijgen van f 1432,09, noem ik nog al zoo iets, waarbij nog komt dat nu genoemde kas hier op Texel blijft, terwijl vroeger al die premiën naar buiten gingen. Neemt men nu nog in aanmerking dat alle arbeid kosteloos geschiedt, dan kan men nagaan, hoeveel meer winst er nu wordt behaald dan vroeger. Moge Unitas zich dus nog tal van jaren in vooruitgang en bloei verheugen Omtrent de tractementen der onderwijzers heeft het hoofdbestuur van 't Nederl. Onderw. Genootschap o. a. het volgende aan de Afdee- lingen ter behandeling gezonden. a. Voor verschillende deelen des lands worde minstens een drietal minima vastgesteld, voor elk dor drie categorieën van onderwijzers met toekenning van de bevoegdheid aan God. Staten om te bepalen, welke dezer minima voor ge meenten of deelen van gemeenten toepasselijk zullen zijn. Deze minima zouden kunnen bedragen 1. Voor onderwijzers met de eerste acte f 400 f 500 en f 600. 2. Voor onderwijzers met verplichte hoofdacte f 700 f 800 en f 900. 3. Voor hoofden van scholen f 800 f 1000 en f 1200. b. Aan de gemeenten worde de verplichting opgelegd om, in overeenstemming met de ca- togorie, waartoe zij gebracht zijn, aan onder wijzers of hoofden van scholen, die vijf en nogmaals vijf jaren in eene zelfde gemeente tot tevredenheid van het schooltoezicht zijn werkzaam geweest, twee achtereenvolgende verhoogingon toe te kennnen: 1. aan eiken onderw. met de Ie acte f 50 f 75 of 100. 2. aan elk hoofd of onderw. met verpl, hoofd acte f 100 f 150 f 200. Het Hoofdbestuur verzoekt de afdeelingsbe- sturen deze punten in eene vergadering hunner afdeoling aan de orde te stellen en eene stem ming te houden over de vraag, of de leden gezind zijn, het Hoofdbestuur ie machtigen, om zich in den hierboven aangegeven zin tot de Regeoring te wenden. De Staatscourant bevat een besluit van 20 Oct. jl. (Staatsblad no. 157), in naam van Z. M. Willem III door den Raad van State genomen, waarbij uit overweging dat het wenschelijk is maatregelen to nemen om 's Rijks kas desgevorderd tijdelijk te kunnen versterken de Minister van Financiën wordt gemachtigd tot de uitgifte en beleening van 6 millioen guldon in schatkistbiljetten van f 1000, aangemaakt volgens de wet van 4 April 1870 (Staatsblad no. 62). De rente der bedoelde schatkistbiljetten wordt, zoolang daaromtrent niet nader is beschikt, bepaald op 3Vs ten honderd in het jaar. Door de firma Tims van Wingerden to Dordrecht, is eene stopmachine in den handel gebracht Aangaande het nut der stopmachine laat De Huisvrouw zich zeer gunstig uit, Het blad prijst daarbij de beknopte inrichting en het gemakkelijk gebruik en verzekert dat het bij allerlei stopwerk kan worden aangewend, dat dan veel netter wordt uitgevoerd dan wan neer het op de gewone wijze uit de hand goschiedt. Een gebruiksaanwijzing welke er is bijgevoegd geeft aan ieder de nood'ge inlichtingen, zoodat zelfs een kind, na eemge oefening er spoedig oven goed mede stoppen kan als eene ervaren huisvrouw. Uit Utrecht wordt gemeld: Sedert weinige jaren heeft zich hier een jong kamerbehanger uit Den Haag gevestigd. Zijn optreden maakte hier, naar het schijnt, een gewel digen indruk, vooral in sommige aanzienlijke kringen en bij dames. De Haagsche heer wist hier zoo slim in te dringen, dat hij spoedig niet alleen aller vertrouwen bezat, maar zelfs bij oen fancy-fair, aan welks regeling hij een groot aandeel had gehad, de hooge eer genoot, dat eene der voornaamste dames met haren chiquen ka merbehanger het bal opende. Dit moet oen zeer duur dansje zijn geweest voor die dame. Men spreekt van drie kwart ton! Heden wordt het overschot van den kamorbe- hangers boedel onder den hamer gebracht: hij zelf vertoeft buitenslands, waarheen hij zich met vrij veel bagage bijtijds heeft teruggetrokken. Behalve de dansende dame, heeft hij ook nog verscheidene meer rustige dames voor kolossale sommen bij den neus gehad. En niet alleen dames, maar ook vele heeren, van wie men anders waarlijk nog nooit gehoord heeft, dat zij het geld over den balk gooien, hebben dezen ooiyken Hagenaar hun vertrouwen geschonken. In het geheel noemt men een bedrag van vier a vijf ton, dat het verbliji van den Haagschen kamerbehanger aan den communalen rijkdom zou gekost hebben. Het Leger des Heils en zijne vrienden hebben van 28 September tot 4 October „een week van zelfverloochening" doorleefd ten bate van het heilswerk in België. Die zelfverlooche ning heeft in klinkende munt f2392 voor het goede doel opgebracht, waarvoor de Nedorland- sche chef zeer dankbaar is. De pulp van de beetwortel-suikerfabriek te Halfweg, vindt gereede afnemers, reeds nu is bijna de geheele hoeveelheid van deze campagne verkochtmeer en meer wordt dat overblijfsel der beetwortelen (na uitpersing der sappen) een gezocht veevoeder. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de bijzondere school te Venhuizon heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Het salaris was bepaald op 500 gulden. Twee Israëlietische koopvrouwen, die 's ochtends met don eersten trein uit Rotter dam naar Dordrecht waren vertrokken, ten einde cp de weekmarkt hare waar aan den man te brengen, kregen het tijdens de reis zóó geducht met elkaar aan den stok, dat ze handgemeen werden en met deerlijk gehavende gezichten en handen te Dordrecht aankwamen. Na elkander aangeklaagd te hebben bij de politie, die zich met het geval natuurlijk niet kon inlaten, zochten beide vrouwen hare stand plaats op het Scheffersplein op, waar ze, de eene met bebloed gelaat, de andere met kleefpleisters beplakt, hot publiek te zien konden geven hoe dames er uitzien wanneei ze ge vochten hebben, terwijl de politie een toeziend oog hield dat zij niet in herhaling vielen. De oppasser der olifanten in de Rotter- damsche Diergaarde, die, zooals men zich her innert, onlangs gekwetst werd doordien hij door een dezer dieren tegen een hek gedrukt werd, is in het ziekenhuis overleden. Toen hem dit ongeluk overkwam, was hij reeds lijdende aan eene kwaaldit zal er wel toe bijgedragen hebben, dat de zaak zulk een ernstigen loop heeft genomen, Bram zoo heette de cornac is het slachtoffer geworden van zijne liefde voor de kolossussen, mot welke hij zoo gomeenzaam omging en die zoozeer aan hem gehecht waren. Hij had er steeds vermaak in, als de dieren dartel waren en stoeiden, en hot was uit speelschlreid, dat een hunner den ander een duw gaf, waardoor het ongeluk werd veroor zaakt. Kort te voren had Bram zijn 25-jarig jubelé gevierd als beambte der Diergaarde, in welke betrokking hij steeds zijn plicht heeft gedaan. Hij was het ook, die de olifanten de kunstjes geleerd had, welke zij tot vermaak der kinderen vertoonen. Men meldt uit Haarlemmermeer De Haarlemmermeer vertoont op sommige punten eene bizondere levendigheid. Het maken der inundatiewerken is of komt in vollen gang. Binnen weinige dagen ver wacht men een aantal werklieden, die een begin zullen maken met het omleggen van wegen en vaarten en het maken van don onderbouw voor bruggen. Men hoopt gedurende den winter menigeen werk te verschaffen en alzoo voor armoede te vrijwaren. Bracht de Bakkerscourant onlangs aan het licht, dat onze soldaten niet slechts minder brood ontvingen dan die van andere legers, maar boven dien ongebuild, dus weinig voedzaam brood, van bevoegde zijde ontvangt thans het Hbl, eene mededeeling van nog ernstiger aard. Een van de grootste afnemers van tarwe voor eigen comsumtie is het Departement van Oorlog, dat in zijne bakkerijen voor het geheele legor enkele kleine garnizoenen uitgezonderd brood doet bakken. Instede nu dat het Departement daarvoor bij voorkeur neemt de inlandsehe soorten, worden bij voorkeur genomen de buitenlandsche. Dat is zoo waar, dat men bijna overal op de graanzolders der militaire bakkerijen de roode buitenlandsche tarwe vindt. De zware blanke tarwe nu is beter dan de buitenlandsche, die gewoonlijk bovendien zeer vuil aan de markt komt on afgekeurd wordt. Men heeft zelfs naar middelen moeten zoeken, om de massa vuil, klei enz., die aan den buitan- landschen korrel zit, te verwijderen. De land bouwschool, fabrikanten uit Goes of elders zijn in den arm genomen, om een z. g. trieur, die het vuil wegzift, te verkrijgen. Men kreeg er een, die zelfs 7 kilo vuil uit een hectoliter haalde, zoodat men een verlies had van lOpct. Bovendien is met een gelijk gewicht de voedingswaarde van inlandsehe tarwe grooter dan die der buitenland sche. Werd de voedingswaardo in geld omgezet dan zou allicht de balans ten gunste van de inlandsehe tarwe overslaan. Volgens vertrouwbare berichten is de regee ring te Berlijn voornemens allengs een einde te maken aan de uitsluiting van vee uit Zweden, Noorwegen, Denemarken en Nederland. De Engelsche boeren schrijven de besmettelijke ziekten, geregeld voorkomend onder hun veestapel, natuurlijk aan den invoer van levend vee uit het buitenland toe. Reeds verscheidene jaren hebben deze veehou ders bij hunne Regeering herhaalde malen er op aangedrongen den geheelen invoer van uitheemsch levend vee te beletten, als zijnde h. i. het zekerste middel tot het geheel doen ophouden der vee ziekten. Een der voornaamste en ijverigste strijders in het Engelsche Lagerhuis om dezen voorgestelden maatregel door een wet te doen bekrachtigen, was de heer Chaplin, die thans zijn stokpaardje wel niet zal laten varen nu hij Minister is. Daarom betwijfelen wij nog de stellige verwach ting, door oenige bladen te kennen gegeven, dat het status quo spoedig zal worden hersteld. Heeft echter de Nederlandsche veestapel bij den vrijen uitvoer (bestaande hoofdzakelijk in schapen) zulk oen groot voordeel meer Nederland mist thans het transitovervoer der schapen uit Noord-Duitschland afkomstig, wat door ons land wel in aanmerking mag genomen worden en waarvoor onze spoorweglij nen de kortst mogelijke gelegenheid aanbieden. Volgens de jongste telling bedraagt de geheele bevolking der Vereenigde Staten van Noord Amerika 62,480,540 zielen. De eigenaars der meelfabrieken te Mankato, in Minnesota, hebben bericht ontvangen van de Nederlandsche en Belgische meelkoopers, dat zjj wegens de M'c-Kinley-tariefwet voortaan geen 2de qualiteit meel meer in de Vereenigde Staten zullen koopen. Een aantal arbeiders zal dienten gevolge worden ontslagen. Als de Keizer van Rusland groote afstanden per spoor aflegt, zooals onlangs, toen hy van de

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2