N°. 324. Zondag 9 November. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL herinneren belanghebbenden aan art. 22 al: 1 der algemeene Politie-Verordening dezer gemeente luidende „Het is verboden honden in de gemeente te „laten losloopen van 1 November tot 1 Mei. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene boete tot eon maximum van flO,— of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. Texel, 28 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY, Burgemeester. STIKKEL, Secretaris. Als een les aan gemeenteraden, om bij het nemen van besluiten, ten hoogste voorzichtig te zijn, kan zeker wel dienen het volgende, dat wij om der curiositeitswille, uit een onzer dagbladen overnemen SCIIOOLBADEN „met den aaukleve van dien Door den heer C. Paulus is het volgende adres aan den Amsterdamschen gemeenteraad gezonden: „De gemeenteraad heeft het besluit genomen tot het nemen van een proef met schoolbaden in de scholen eerste klasse. Maar hoe kort zal verfrissching van de kinderen duren als zij in hunne vaak niet frissche kleeding moeten kruipen. Daarom besluite de raadaan iederen leerling worden van gemeentewege verstrekt twee stel onderkleeren. Met den aanmaak en het onderhoud zijn belast de onderwijzeressen en de onderwijzeressen in de handwerken, geholpen door de kinderen van de handwerksschool. Maar hoe kort zal die frischheid duren als de kinderen 's avonds in een wie weet hoe ongelukkig bed moeten Daarom besluite de raad: iedeie leerling krijgt van gemeentewege een eenvoudig maar goed nachtleger. Er wordt een stoomwasscherij opgericht voor de wekelijksche reiniging van lijf- en beddegoed. De onderwijzeressen geven les in het behandelen van de schoone en het innemen van de vuile wasch. De hoofden der scholen zullen zich persoonlijk overtuigen of de kinderen een behoorlijk gebruik maken van het hun verstrekte. Maar hongerig naar bed en naar school, 't is akelig. Daarom richtte de gemeente kosthuizen op, geven 's middags warm eten, 's morgens en 's avonds brood met koffie en thee of krachtig bier. Maar een warm maal in de schrale plunje door de koude lucht, dat kan akelige ziekten geven. Daarom geve de gemeente aan ieder kind een stel bovenkleeren en schoenen of klompen. Het best zijn schoenen voor de zwakke voeten. Er wordt een werkplaats ingericht voor de kleedermakerij, de schoenen- en klompenmakers. De hoofden van scholen zijn de bewaarders der magazijnen en houden de administratie. De on derwijzers houden toezicht op maat en snede der goederen en geven les in het schoonhouden van de kleeding, het smeren der schoenen en het schuren der klompen. Zoo komt op eenvoudige wijze veel goeds tot stand. Maar het goede mag niet ten halve gedaan worden. Uit uw goedheid zal jaloezie met al haar ellende onstaan. Daarom vervolge de gemeente haar begonnen werk bij de niet schoolgaande kinderen en daar het opvoeden een opgeruimd gemoed en een tevreden hart eischt, denke de raad aan de ouders door hun ook te geven wat de kinderen genieten en bedenke tevens, dat eene goede woning, matige uitspanning en niet te schraal zakgeld, zooveel bijdragen om opgeruimd te zijn en dat opgeruimdheid de halve gezondheid is. En dan, Edel-Achtb., is uw taak der volksop voeding nog niet volbracht. Gij zult vinden kinderen, die leven in de ver pestende omgeving van twistende ouders. Hier een man, die de moeder zijner kinderen niet meer duldt en haar verschopt. Daar een vrouw, die den man de kroon van het hoofd rukt. Bij kinderen uit zulk een huis wisschen alle duin-, rivier- of zeebaden de slechte indrukken niet weg. Daar helpt geen boterham, van waar of wien ook om de gevolgen van de slechte voorbeelden weg te nemen. Redt zulke kinderen. Richt voor hen een asyl op, nog eerder dan baden en boterhammen uit te deelen. De hoofden der scholen zijn belast met het onderzoek naar het huiselijk leven, waarin de kinderen opgroeien. Vrouwelijke hoofden en onderwijzeressen mogen zich daarvan onthouden. De kosten zijn, matig berekend, voor uitgaven van inrichting van 3 tot 5millioen. De jaarlijks terugkeerende zijn zeer matig gesteld, een millioen gulden. Met deze aanwijzing van doel en middelen beveel ik het aan uwe wijsheid, edel achtbaren." TEXEL, 8 November 1890. Door het provinciaal kerkbestuur van Gelder land is tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer C. Plaatsman, candidaat in de godgeleerdheid aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Op het strand achter Eierland is den 8 November aang- spoeld het lijk van een mans persoon zonder hoofd en armen met een laars en sok aan een been zonder merken verder geheel ongekleed, verkeerende het lijk in ver gevorderden staat van ontbinding. Achter de Westen is den 5 November aangespoeld het lijk van een manspersoon oud naar gissing 30 jaren, gekleed in blauw baaien hemd, gestreept katoen overhemd, blauw linnen broek, duffelsche onderbroek en buckskingvest zonder merken, verkeerende het lijk in vergevor derden staat van ontbinding. Oudeschild, 7 November. De werkzaamhe den tot vergrooting der haven, bepalen zich voorloopig bij het afsteken der graszoden van het terrein, waar de bijhaven zal gemaakt worden. Er is nog maar weinig volk bezig. Eerst in het voorjaar gaat de aannemer met een groote ploeg volk werken. Helder, 7 November. In den vroegen morgen strandde een Urker visschers vaar tuig in „de Razende bol." De sleepboot „Stad Amsterdam" stoomde spoedig met de reddingboot uit, doch een Heldersche vlet, bemand met wakkere vletterlui, was er inmiddels met groote moeite in geslaagd de opvarenden te redden. 's Middags wilde men beproeven of de schuit ook was af te brengen. De Enkh. Gt. ontving Donderdag het volgende telegram uit Apeldoorn „De toestand van Zijne Majesteit wordt zorgvoller. „Zijne Majesteit was gisterenavond en heden morgen weer in een toestand van opgewonden heid." De Staats-Courant behelst het volgende bulletin De ziektetoestand van Zijne Majesteit den Koning is sedert het laatste bericht nagenoeg dezelfde gebleven, doch valt eer achteruitgang dan verbetering te bespeuren. De vereenigde vergadering van de Staten-' Generaal is bijeengeroepen op Woensdag 12 Nov. 's namiddags 8 uur, tot benoeming van eene Regentes. Naar gemeld wordt, wordt reeds een en ander voorbereid, in verband met de komst, nog in deze maand van H. M. de Koningin naar de residentie, ten einde den eed af te leggen als Regentes in eene vereenigde ver gadering van de beide Kamers der Staten- Generaal. De tramomnibusdienst tusschen Hoorn en Alkmaar is volgens de Eaarl. Gt., gestaakt. In de vergadering van Prov. Staten van Noord-Holland, werd o. a. door de commissie van onderzoek voorgesteld dat Prov. Staten zullen besluiten, om voor den aanleg van een lokaalspoorweg tusschen Alkmaar en Hoorn, volgens het door de heeren C. Bosman en Mr. A. P. de Lange te Alkmaar aangeboden plan, uit de provinciale fondsen een renteloos voorschot te verstrekken van f 200,000, onder bepaling van eenige voorwaarden. Ged. Staten verklaarden zich met dat voorstel wel te kun nen vereenigen. Een negental persone^ allen zonder vaste woonplaats, thans te Utrecht in hechtenis, stond gisteren voor de rechtbank aldaar terecht, beklaagd van landlooperij, aldaar gepleegd. Ten spijt hunner betrekkelijk nog jonge jaren bijna allen zijn nog in de kracht des levens luiden aller klachten, dat er voor hen geen werk te vinden was on de vooruitzichten daarop ook weinig gunstig zijn, zoodat zij het bijna allen als eene goede gelegenheid aangre pen, dezen winter in „de kolonie" te kunnen doorbrengen, waar haast allen reeds geweest waren. Te Govorneile, onder Gouda, maakte jaar en dag een buitengewoon groote snoek de wateren onveilig nabij en rondom de aldaar staande boerenhoven. Eiken dag werden er eenden gemist, en als een rooverhoofdman had hij aan een der land zijden een gat gewoeld, waarin hij zich ophield. Donderdag jl. zag eon boerenknecht, dat de snoek een eend kaapte en daarmede in zijn hol ging. De schuilplaats werd gestopt, en na veel inspanning en dubbel gezette netten werd hij gevangen. Zijn gewicht was 167s kilo. COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1