Buitenland. Het voornemen bestaat om H. M. de Koningin, na hare benoeming tot Regentes, op den dag van hare beöediging in cone plechtige Vereenigde Vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, met hetzelfde ceremonieel als voor een opening der Kamers door Z. M. den Koning is vastgesteld, van het Koningklijk paleis naar de Kamer en terug te begeleiden. De Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij „'t Algemeen Belang" te Texel waarvan reeds bestaan de districten Texel, Terschelling c.s., Helder, Enkhuizen, Alkmaar en Hoorn, richtte 1 November jl. ook op, hot District Schagen. Het District Schagen omvat de gemeenten Schagen, Anna Paulowna, Barsingerhorn, Burger- brug, Callantsoog, Dirkshorn, Eenigonburg, Haren karspel, Haringhuizen, Kolhorn, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Oude Sluis, Petten, Schagerbrug, St. Maarten, St. Maartensbrug, Valkoog, Wierin- gerwaard, Winkel, 't Zand, Zijdewind en Zijpe. Elk district vormt eene Plaatselijke Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij, welke niet bijdraagt in de brandschade, buiten hare grenzen ontstaan. In de eerste algemeene vergadering stelt men een reglement vast, ingericht naar de behoeften van het district, en verkiest men uit de deelhebbers het Bestuur, waaraan wordt opgedragen hot financieel beheer, toezicht op verzekerde posten etc. dat door de oprichting dezor districten aan een lang gevoelde behoefte, om plaatselijk zich onderling te verzekeren, voldaan wordt, bewijzen de resultatenin de korte jaren waarin deze Maatschappij is opgetreden, heeft zij reeds een groot waarborg-kapitaal en ruim 3000 deelhebbers, In de Haagsche Ct. komt een bevoegde op tegen hetgeen een ander bevoegde in hot Hbl. had gezegd betreffende de tarwe, die voor het leger wordt gekocht. Hij merkt op „Waar, de schrijver in het Hbl., de roode tarwe met buitenlandsche identificeert, wensch ik nl. nog te wijzen op de omstandigheid, dat in ons land zeer veel roode tarwe wordt geteeld. Zoo vindt men bv. in de kleistreken van Gelder land geen andere. De „bevoegde" schijnt dit niet te weten. Bovendien slaat hij de plank mis, waar hij beweert, dat de witte tarwe beter is dan de roode. Deskundigen hebben uitgemaakt, dat de laatste voedzamer is dan de eerste. De berichtgever zou dus, wilde hij volstrekt klagen, zijne grief omkeeren en het gebruik van roode tarwe aanbevelen moeten. Door Fransclie en Duitsche kooplieden werd op de najaarsmarkt te Alkmaar zeer veel vee aangekocht- Een 10-tal werd aangekocht voor Spanje; 1840 stuks vee werden er per spoor vervoerd, waarvan 510 voor het buiten: land bestemd waren. Door verschillende Scheveningsche reeders is aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gezonden, waarin zij herinneren dat den 17den Oct. 11. eene vloot Engelsche vis- scliersschepen op de Hollandsche bomschuiten is ingezeild en de vleet heeft vernield. Zij vreezen, dat ook deze maand op onze kust dezelfde rooverijen zich zullen herhalen. Zij verzoeken daarom aan de Kamer, L o. den minister van marine uit te noodigen meer toe zicht op de Noordzeo te doen houden op de visscherijen 2o. de bekende feiten ter kennisse van de Britsche Regeering te brengen door bemiddeling van Z. E. don minister van buiten landsche zaken. Tot voor korten tijd kondon zij, die tot gevangenisstraf of hechtenis veroordeeld waren, zich tijdelijk aan hot ondergaan daarvan ont trekken, door zich in hunno woningen schuil te houden. De onlangs in werking getreden wet heeft hierin verandering gebracht, en op grond daar van is te Leiden een zoodanig persoon in zijne woning gearresteerd, na te hebben geweigerd op uitnoodiging ter bestemder plaatse te ver schijnen tot het ondergaan der hem opgelegde straf. Men schrijft aan de „Amst. Crt.": Met instemming en met het oog op den naderenden winter, word te Haarlemmermeer de tijding vernomen van de spoedige gunning der pas aanbestede inundatie-werken in die gemeente. Op meer dan ééne plaats aldaar heersclit grooto bedrijvigheid, hier zandophoopingen voor te bouwen forten, daar het omleggen van wegen en tochten, ginds het maken van den onderbouw voor bruggen en weer op een ander punt, het op diepte brengen van het commu nicatie-kanaal. Al deze werken vereischen voel mensche- lijke krachten, zoodat men nogtal van werk lieden buiten de gemeente wacht, die gedurende den winter en langer voor armoede kunnen gevrijwaard blijven. Schadelijk gedierte. Een eerzaam land bouwer schreef een request, waarin hij aan de Staten van zijn provincie verzocht, konijnen te mogen schieten. Do aanhef van dit smeekschrift luidde aldus „Er zijn in Gelderland verschil lende schadelijke gedierten, hoeren Gedepu teerde Staten, vossen, konijnen, enz." Een inwoner van eene plattelandsge meente had eens het stoute plan opgevat om de vergadering van den gemeenteraad te gaan bijwonen. Hij deelde zijn voornemen aan zijnen buurman mee. Deze was echter van meening, dat hij zich de moeite zou kunnen sparen. „Als je er goed en wel bent, dan sluiten ze de vergadering," merkte hij op. „Dat zou ik wel eens willen zien," ant woordde de andere. „Ga dan je gooi maar! Als je wilt, ga ik mee." Volgens afspraak begaven beide vrienden zich naar de eerstvolgende vergadering. De secretaris was juist bezig de notulen voor te lezen, en eindigde met den stereotiepen term .- „Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering." „Daar heb je 't nu alriep de een. „Da's gemeenmompelde de ander. En beiden verlieten mistroostig het lokaal. Ons Noorden.) De Hongaarsche Minister van Landbouw heeft het plan te berde gebracht, de uitgestrekte zandvlakten in het land tot beplanting met wijn gaarden te gebruiken. Hij stelt voor omstreeks 40,000 bunders te bebouwen met den Amerikaan- schen wijnstok, die tot dusverre niet door druifluis werd aangetast. Men schrijft uit Spandau In opdracht der keizerin weid eene arbeidster der munitie-fabriek in tegenwoordigheid van het geheelo fabrieksper- soneel eene gouden broche overhandigd, wegens 25-jarige getrouwe plichtsbetrachting. De werk lieden zei ven deden haar een spaarkasboekje cadeau met inleg van 550 mark. Het is niet de eerste keer dat de bekende prof. Nothnagel, gelijk onlangs weder in de dagbla den, tegen de gevaren gewaarschuwd heeft, waar aan men zich door het likken van honden blootstelt. Tot illustratie vertoonde hij op zijne kliniek eene dame van goeden huize, die aan eene pijnlijke leverziekte leed, veroorzaakt door een soort lint worm, die niet anders dan door het likken van eon hond in hot menschelij k lichaam kon geraakt zijn. De hoogleeraar had in den laatsten tijd veel soortgelijke gevallen behandeld, en was daarbij tot de gevolgtrekking gekomen dat juist op den snoet van de overigens zoo zindelyke schoothondjes velo parasieten voorkomen, welke, ten gevolge van liefkozingen, door keel en slokdarm hun weg naar maag, ingewanden oflever nemen, waarzij pijnlijke gezwellen kunnen doen ontstaan. De gewoonte der honden om zich aanhoudend met de tong te belikken, is eene bron van gevaren voor den mensch. wolke men niet licht mag schatten. Daar juist vrouwen en kinderen veelal met honden plegen te spelen, achtte de hoogleeraar zich ver plicht op dit gevaar nogmaals de aandacht te vestigen. Te Douglas, op het Engelsche eiland Man, is dezer dagen de eerste steen voor een Eiffeltoren gelegd. De toren zal bestaan uit tien verdiepingen een daarvan zal een schouwburg, een tweede een dans-, een derde een concertzaal bevatten, en de bovenste wordt ingericht voor sterrenwacht en vuurtoren. De kosten worden geraamd op f 1,000,000. Gelijk verwacht werd, treft de Amerikaan- sche tariefwet niet de weelde-artikelen, maar de goederen van dagelijksch gebruik. De Fransche Atlantische stoomvaartdienst, welke voornamelijk zijde, champagne en andere weeldewaar uitvoert, ondervindt geene nadeelige gevolgen, doch voor de „Norddeutsche Lloyd" is het verschil tusschen het vervoer in dit jaar en in het vorige minstens 50 pet., voornamelijk wegens de vermindering van katoen, wollen goederen en meubelstoffen. Volgens een agent der Hamburg-Amorikaansche lijn zal de wet het smokkelen doen toenemen. Wie met 1 koffer naar Europa gaat, komt tegen - woordig met 5 of 6 terug. Na eenigen tijd zal hij er 15 of 16 naar Amerika terugbrengen! Men schrijft uit Warschau aan de „Köln. Ztg." Hoewel uit Brazilië onophoudelijk nieuwe klachten komen van teleurgestelde landverhuizers, is het gevolg daarvan nog niet dat de Europa- moeden zich daardoor laten afschrikken. De land- verhuizersagentun vinden onder de plattelandsbe volking steeds nieuwe slachtoffers. Zoo wordt nu uit het gouvernement Kalisch gemeld dat geheele dorpen leegloopen, doordien den goedge- loovigen wordt diets gemaakt dat het zeer gemak kelijk valt in Brazilië ontzaglijk veel geld te verdienen. Volgens de Times wordt te Berlijn in 't geheim eene vereeniging gevormd tot het bevor deren van dr. Koch's proefnemingen. Het doel zou zijn het monopolie te verkrijgen voor de vervaardiging der tering-entstof onder leiding van den hoogleeraar. Tevens bestaat het plan, geld bijeen te brengen om de kostbare lymphe aan minvermogenden te kunnen verstrekken. De Minister, dr. Gossler, die dagelijks verslag van den toestand van Koch's verpleegden ontvangt, stelt volkomen geloof in de uitvinding. Naar het gerucht loopt, zou hij aan het hoofd der ontworpen maatschappij staan. Eenige Belgische geneesheeren zullen zich naar Berlijn begeven om de door dr. Koch uitgevonden geneeswijze van tering te leeren kennen. Op een groot aantal spoorwegen in de wes telijke Staten van Noord-Amerika worden electrh sche locomotieflampen in gebruik gesteld. Het geheele apparaat neemt slechts weinig ruimte in en weegt 290 KG. Het koplicht werpt verscheidene K.M. ver een lichtstraal over derails. Zelfs bij stormachtig weer wordt de kleinste hindernis op 300 meter nog herkend, zoodat deze nieuwe electrische lampen de veiligheid op de spoorwegen aanmerkelijk verhoogen. Prof. Koch's teringpatienten in de Berlynsche Charité gaan zoo goed vooruit, dat de hoogleeraar waarschijnlijk zijn methode vroeger dan eerst ver wacht werd bekend zal kunnen maken. Hij ont ving reeds honderden brieven en telegrammen uit alle landen over zijne ontdekking, en bijnafieder uur komen er nieuwe. In de Figaro komt een artikel voor over eene nieuwe methode, uitgevonden door een jong geneesheer te Parijs, Variot genaamd, door den schrijver „anthropoplastiek" of „lijkmetaliseering" genoemd, en waarmede lijken, 'met behulp van electricitie.t en galvanoplastiek, gehuld worden in een korst van metaal, welke de geringste bijzonderheden van het lichaam, elk trekje van het gelaat, weergeeft en waarbinnen het lichaam zelf tot asch kan worden verbraud, zoodat men het metalen beeld van den doode bewaren kan. De schrijver heeft o. a. het lijkje van een pasgeboren kind op die wijze behandeld gezien, dat hem diep trof. Het was een onberispelijk fraai beeldje als van een slapend wicht. Men kan binnen zeven uren door zeven staten wan deler., en wel als volgtVan Rudolfstadt (Schwarzburg-Rudolfstadt) in een half uur naar Amelstadt (Aaltenburg), van daar in 17. uur over Ft-iehröda naar Remda (Saksen-Weimar), binnen 't uur van daar naar Witzleben (Swarsburg-Son- dershausen), in l1/» uur naar Osthausen (Saksen. Meiningen), in 5 kwartier naar Kirchheim (Pruisen) en dan binnen 't uur naar Ichtershausen (Gotha)- In Frankrijk is een bataljon infanterie ver giftigd door het gebruik van uitwassen van oude aardappelen. Dientengevolge is er „solanine" (vergiftiging) ontstaan. Het aantal lijders bedroeg ongeveer 400. Verschijnselen van hersenlijden, hoofdpijnen, gezichtsstoornis, enz., stonden op den voorgrond; daarnevens kwamen koorts, krampen en overvloedig zweeten voor. De ziekte duurde 4 a 8 dagen. Onlangs werd de vraag: of een verloofde die in het openbaar zijn meisje kust, zich schuldig maakt aan een vergrijp tegen de zeden, door een Rechtbank in Texas ontkennend beslist. Thans zal te Pest een dergelijk geval voor het gerecht komen. Een beeldhouwer en zijn meisje, die, van een uitstapje terugkeerend, in den spoor wagen elkander kusten, tot ergernis van een oud achtig heer, een preutsche oude dame en het schoothondje van laatstgenoemde, welk diertje aanleiding gat tot groot rumoer, zijn door de politie aangehouden, wegens „vergrijp tegen dezeden", en zullen zich deswege voor het gerecht moeten verantwoorden.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2