N°. 326. Zondag 16 November. A#. 1890. Nieuws- en OFFICIEEL CEOEELTE. Advertentieblad. Binnenland. i bj Dit Wad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. ABONNEMENTEN en ADYERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. va lar )0 De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL 01 )rengt ter algemeene kennis, dat bij hem is mtvangen de navolgende publicatie. KUSTWACHT. Bij beschikking van Zijne Excellentie den Minis ter van Marine d.d. 15 Juni 1887 zijn de Hoofden ran de stations der Kustwacht gerechtigd gelde- yke premiën uittekeeren voor het met spoed inbrengen van berichten omtrent het in gevaar aa rerkeeren van schepen, strandingen of andere ;eerampende hoegrootheid dezer premie is afhan- lieielijk van de meer of minder belangrijkheid van ;e|iet bericht, van de juistheid daarvan, van den jrfpoed van aanbrengen en van andere bijzondere mstandigheden ter beoordeeling van het betrok - :en Hoofd. In verband met deze beschikking worden belang- lebbenden aangezocht zich te beijveren „goeden te houden, opdat in den kortsten tijd ijzondere voorvallen van bovenbedoelden aard er kenni3 komen van genoemde Hoofden. Amsterdam. De Inspecteur van het Loodswezen enz. in het 3de District. J. C. DE RUIJTER DE WILDT. De Stations en de Hoofden dier Stations te 'exel zijn ie Cocksdorp Opzichter der Rijksverlicliting klaar. De Koog de neer L. Daalder. Texel, 11 November 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ia bt n ha ee ig> ii( Z( or iefl iel de TEXEL, 15 November 1890. - Ons werd medegedeeld, voor de waarheid r van staan wij echter niet in dat het ei ïstinct der dieren zich ook heeft geopenbaard een big. Volgens mededeeling was door List, in de Turksche tent een big gekocht van en veehandelaar Keesoomdit diertje kwam e an de hofstede Antwerpen. Daags na de koop as het beestje echter verdwenen en werd et teruggevonden op de hofstede Antwerpen eornoomd, bij de moederzeug; het dier zou i8|is geheel alleen, door zijn instinct geleid van de Turksche tent naar den polder Eierland jn gewandeld. - Het ontwerp van wet, tot benoeming w eene Regentes, in de vereenigde zitting m de Staten-Generaal voorgesteld, luidt als ölgt Art. 1. Tot Regentes van het Koninkrijk, ei burende den tijd dat Z. M. de Koning zich ar. liten staat bevindt de regeering waar te sraen, wordt benoemd Hare Majesteit Adel- id Emma Willielmina TheresiaKoningin >r Nedorlanden, geboren Prinses van Waldeck Pyrmont. Art. 2. Deze wet treedt in werking op in dag harer afkondiging. In de vereenigde zitting der Staten-Generaal van gisteren, werd bovengenoemd wetsontwerp zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Oosterend, 14 Nov. Volgens opgaaf van den slager is in het begin dezer week bij den Water molenaar in het Noorden een varken geslacht, dat het enorme gewicht had van495 halvekilo- grammen, schoon aan den haak. Helder, 14 November, Hedenmorgen strandde hier in de Haaks eene groote Stoomboot, ge laden met pady (ongepelde rijst.) Om te pogen het vaartuig vlot te maken, is men terstond aangevangen om in schuitjes te lossen. Vele beladen vaartuigjes liepen hier tegen den avonc, binnen. De sleepboot „Stad Amsterdam" was nabij de strandingplaats, om zoo mogelijk hulp te verleenen. Een nieuwe slag voor onzen veehandel De Fransche Regeering heeft hare grenzen gesloten voor runderen, schapen, geiten en varkens, komende uit België en uit Nederland. Volgens den Brusselschen correspondent van de Vossische Zeitung heeft de Nederlandsche gezant te Brussel baron Gericke, ter kennis gebracht van de Belgische Regeering, dat de Nederlandsche Regeering vóör 2 Januari 1891 een beslissing zal nemen over haar houding ten opzichte van de invoerrechten in den Congo-Staat. Bij den brand in het pakhuis Neder- landsch-Indië" van het Blauwhoedenveem te Rotterdam is een zolder over eene diepte van ongeveer 50 meter geheel uitgebrand. De vier lagere verdiepingen en de beide belendende pakhuizen hebben veel waterschade geleden. In die drie pakhuizen waren goederen opge slagen ter waarde van f 1.227.350, alles voor het geheel verzekerd bij verschillende maat schappijen. Woensdag-nacht lag de te Scheveningen thuisbehoorende haringschuit „Neerlands Ko ningin," schipper D. Verbaan Jr., achter zijne netten in de Noordzee, toen een der matrozen, Leendert De Ruiter, die eenige dagen met de koorts in de kooi had gelegen, naar boven kwam en eensklaps in volle zee sprong. Schipper Verbaan stelde onmiddellijk alle pogingen in het werk om den man te reddenniets baatte hij verdween in de diepte. De Minister van Oorlog heeft, ter uitvoering van een besluit van den Raad van State, in de Staatscourant van elf dezer de bepalingen openbaar gemaakt, krachtens welke militie- plichtigen der lichting van 1891 voor vermin dering van eerste-oefeningstijd in aanmerking kunnen komen, en tot milicien-korporaal en millicien-sergeant kunnen bevorderd worden. De telegraaf beambten (telegrafisten, adsistenten en klerken), die in den dienst der militie optreden, worden bij het korps genietroepen ingedeeld en, voor zoover zij blijken geven daartoe de geschiktheid te bezitten, opgeleid tot vesting-telegrafist. Het navolgend adres is, geteekend door den heer B. Oppenheimer en ongeveer, 70 anderen belanghebbenden bij den handel in levend vee van Nederland op Engeland, aan den minister van Buitenlandsche Zaken verzonden Geven met eerbied te kennen de onderge- teekenden, allen belanghebbenden bij den handel van levend vee op Engeland dat zij uit de Nieuwe Rotterd. Courant van 29 October jl. met belangstelling hebben kennis genomen van het bericht dat officieel is gecon stateerd, dat het door mond- en klauwzeer aange taste vee in de gemeente Vaals weder geheel is genezen en dit enkele geval gelukkig geen verdere gevolgen heeft gehad; dat alzoo aangenomen kan worden, dat deze ziekte in ons land volkomen is geweken dat daarmede ook de oorzaak vervalt, die de Engelsche Regeering noopte, een besluit uit te vaardigen, waarby alle vee uit Nederland in Engeland is verboden dat ondergeteekenden zich door dat besluit ernstig in hun bedrijf benadeeld gevoelen, en de Nederlandsche landbouwers groote schade lijden; redenen waarom ondergeteekenden de vrijheid nemen zich tot Uwe Excellentie te wenden met het beleefd, doch dringend verzoek, zoo spoedig doenlijk allo pogingen in het werk te stellen om van de Engelsche Regeering opheffing van dit besluit te verkrijgen, en dat, zooal niet herstel van geheel vrijen invoer, ten minste toch bereikt worde, dat ons slachtvee weder levend naar Deptford uitgevoerd worde. 't Welk doende, enz. Als een bewijs dat niet alleen het rundvee tegenwoordig hoog in prijs is, maar dat men ook voor varkens nog wel een goeden prijs kan maken, kan dienen dat de veehouder D. Keuning te Nibbikswoud, in deze maand een zevental varkens heeft afgeleverd, elk voor circa f 200. De beestjes wogen per stuk dan ook maar ongeveer 700 pond (350 K.G.) Mej. Aaf ke Kuypers is Zaterdagavond na eene langdurige beraadslaging der Amsterdam - sche rechtbank op last van dat college uit de preventieve hechtenis ontslagen. De rechtbank heeft geene termen gevonden om mej. Kuypers gerechtelijk te vervolgen. De beklaagde bezocht onmiddellijk hare vrien din freule Van Berkhout. Evenwel heeft, door de vele feiten, welke in de uitgebreide en langdurige instructie aan het licht zijn gekomen, de officier van justitie on middellijk tegen de beslissing der rechtbank verzet bij het gerechtshof aangeteekend. Door enkele landbouwers in de gemeente Achtkarspelen is dit jaar als proef cichorei verbouwd op zandgrond, nadat deze eens met dei bestrooid was. De uitkomst is alleszins Devredigend en thans, by de lage prijzen der cichorei, is de teelt nog voordeeliger dan aardappelbouw in matige jaren. Hierbij komt, dat de cichorei na de aardappelen gerooid wordt, en dus menigeen, die anders reeds zonder werk was, nog een daghuur kan verdienen. Uit Yeenendaal schrijft men naderTen gevolge van den brand in de „Veenendaalsche stoomspinnerij en -weverij", zijn thans eenige ïonderden spinners en spinsters werkeloos. Je arbeid kan niet worden hervat vóór nieuwe staande as en drijfwerk zijn aangebracht. De directie der fabriek zal thans garens in Engeland moeten aankoopen, anders zal binnen eenige dagen ook de arbeid ter weverij moeten worden gestaakt» TEXELSCHE COURANT. 3D 01 i 16

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1