Buitenland. Het Centrum wijst er, aan de hand van een Fransch blad op, dat wanneer de hand van eene vrouw het roer van het Staatsschip bestuurt, de koers uitnemend zijn kan. Onder koningin Victoria is Engeland tot eenen hoogen trap van bloei en ontwikkeling gekomen. Spanje geniet onder het bestuur van eene koningin regentes eene langdurige en ongewone rust. De republi keinen houden zich kalm, de Carlisten blijven eveneens rustig en zelfs de anti-Alfonsistische oppositie in de Baskische provinciën laat niets van zich merken. Bij deze voorbeelden uit den tegenwoordigen tijd, zouden verschillende anderen te voegen zijn uit het verleden. Men herinnere zich slechts de geestdrift en vereering, welke eene Maria Theresia bij hare onderdanen wist op te wekken, en de regeering der begaafde czarina, welke in Rusland tegen het begin der vorige eeuw het bewind voerde. „Ons land, zegt het Centr., is op het punt een nieuw geval van vrouwen-regeering voor de historie op te leveren en met ons verwacht zeker ieder Nederlander die het koningschap op hoogen prijs stelt, dat ook die regeering voor ons heil zaam zijn zal. De Koningin heeft zich van meet af aan sympathie weten te verworven bij ons volk. Zij is geheel eene Nederlandsche geworden die steeds hart toonde te bezitten voor het volk, aan welks hoofd zij naast den Koning is geplaatst. In alles wat ons land betroi, heeft zij eene groote mate van belangstelling aan den dag gelegd en aan de Kroonprinses is door haar eene opvoeding gegeven in overeenstemming met de taak, welke deze later zal hebben te vervullen. „Het Nederlandsche volk zal zich daarvoor ongetwijfeld dankbaar toonen, wanneer H. M. straks opnieuw de teugels van het bewind zal hebben in handen genomen. Het zal zijn trouw en gehechtheid aan ons Vorstenhuis zoo mogelijk nog verhcogen en de regentes aldus schadeloos trachten te stellen voor den kommer, welken de huidige, pijnlijke omstandigheden allereerst aan H. M. baren. „De Nederlanders zullen daardoor hun roem van ïidderlijk, nobel en erkentelijk volk te zijn, hoog houden Men meldt uit Enkhuizen van 11 Nov. Terwijl de Enkhuizer botter E. H. 95, toe- behoorendo aan en bevaren door J. Stavenuiter heden in het Krabbersgat zeilde, kwam de spoorboot Friesland van Stavoren. Door den mist uit den gewonen koers geraakt, stoomde zij recht op de botter aantoen haar voorsteven op het visschersvaartuig werd gezien, was wen den te laat en eene aanvaring onvermijdelijk. De botter werd aan splinters gevaren. De kapitein van de Friesland deed terstond stilhou den, eene boot werd uitgezet en de opvarenden gered. Voor den visscher, een oppassend huisvader, met een talrijk gezin, is het verlies van zijn vaartuig een zware slag. Den pachter der restauraties en buffetten aan het station van den voormaligen Nederland- schen Rijnspoorweg te Utrecht, die tot dusver de aanzienlijke pachtsom van ruim twintig duizend gulden per jaar betaalde, welke prijs hem bij zijn streven om het reizend publiek in alle opzichten te voldoen, verlies moest opleve ren, is door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen eene vermindering toegestaan van ruim acht duizend gulden. Deze gunstige beschikking is gepaard gegaan met de voorwaarde dat aan ambtenaren geene sterke drank meer mag worden geschonken, terwijl andere levensmiddelen hun tegen veel verminderde prijzen moeten worden geleverd. In het vervolg op vroegere dergelijke bericht wordt thans weer gemeld dat in den nacht van 17 Oct. jl. de Scheveningsche schuit „Eben Haëzer", schipper K. Buis, achter zijne netten lag, toen eene kleine vloot Engelsche visschers op haar aankwam. De schipper be merkte alras dat het om zijne netten te doen was. Of hij door licht en flambouwen al teekenen gaf aan de Engelschen, het hielp niets. Zij zeilden door en braken de touwen van de Scheveningsche schuit, waardoor een 30-tal netten verloren ging. De Engelschen hadden hunne lichten gedoofd. In November is het bij de lange nachten de lastigste tijd voor do Hollandsche visschers. L. D. In den Haag is do aanstaande plech tigheid der aanvaarding van het Regentschap door de Koningin het onderwerp van den dag. Er worden al kamers verhuurd in de straten, welke de stoet volgen zal en bij die gelegen heid zal ook de oude glazen staatsiekoets weder dienst doen. Per telegraaf werd aan de N. R. Ct. gemeld het artikel van prof. Koch's genees middel tegen tuberculose, voorkomende in de Duitsche Medizinische Wochenschrift. Dit artikel beslaat in de N. R. Ct. van heden 546 regels rekent men nu iedere regel op 7 a 8 woorden dan komt men tot een getal van ruim 4000 woorden, welke werden overgeseind, 't Pleit zeker wel voor de be langrijkheid van het onderwerp, om zulk een artikel telegrafisch te melden. Dit telegrammetje kostte vermoedelijk om streeks f 250. Het voorbeeld, door de Drentsche Kanaal maatschappij in Drenthe voor eenige jaren gegeven, door in de gemeenten Zweeloo en Westerbork groote heidevelden, in de nabij heid van hot Oranjekanaal gelegen, aan te koopen en deze voor dennencultuur te ont ginnen, vindt ook allengs bij particulieren na volging. Zoo wordt thans in de gemeente Odoorn nabij genoemd kanaal een perceel heideveld, groot ongeveer twaalf hectaren, diep losgegraven om het daarna met akkermaals hout en dennen te bepooten en te bezaaien. Naar men verneemt zijn enkele nog grootere perceelen binnen een niet al te lang tijdsver loop voor ontginning tot boschgrond bestemd. Iemand te Woerden had dezer dagen oen aardig buitenkansje. Op een boelhuis kocht hij voor 1 1.50 een schilderijtje, dat bleek door Adr. van Ostade geschilderd te zijn. Hot werd voor f 100 weder verkocht. Ingevolge het besluit, op de jongste alge- meene vergadering gehouden, heett het centraal- bestuur van het „Algemeen Nederlandsch Werk lieden-Verbond" zich met een adres tot den Koning gewend, waarin verzocht wordt, dat de Regoering lo. van rijkswege een onderzoek zal doen in stellen naar den toestand der staande (oude) woningen der lagere klassen en naar de middelen om die, op geschiksig» wijze, in verschillende ge meenten te doen" vervangen door woningen, voldoende aan de noodigste eischen voor gezond heid en zedelijkheid, en aan zulke andere, welke, minst genomen, aan e6n woning in den tegen woordigen tijd en ter bevordering van beschaving en welvaart onder de lagere klasse kunnen worden gesteld 2o. haren invloed te doen gelden bij gemeente besturen, tot het maken van verordeningen op het bouwen van woningen en waarborgen ge vende, dat de te bouwen woningen gezond zijn, voldoende ruimte bevatten, dat zij het noodige licht kunnen ontvangen en behoorlijk kunnen worden gelucht. Dat men soms van welwillendheid on aangename gevolgen kan ondervinden bleek dezer dagen den landbouwer A. V., te Roder- wolde, die zijn paard aan een vertrouwd persoon afstond voor een reisje naar Veenhuizen. Aldaar werd het paard, buiten weten van don geleider, op een stal geplaatst waar droezige paarden zich bevonden hadden, met het gevolg, dat het paard van A. Y. in den loop dezer week aan de droes is bezweken en ook zijne andere paarden daarmede besmet zijn. In het zuiden van Limburg wordt geklaagd over de verwoesting, welke de konijnen op de akkers en velden aanrichten. Er wordt daar aangedrongen op wettelijke bescherming van den landman tegen de eigenaars van door konijnen bevolkte bosschen. Een eigenaardige soort van menschenred- ding houdt een jongen er op na, die gisteren door de politie te Amsterdam werd gearres teerd. Eerst duwde hij in de nabijheid van de Potgieterstraat twee kinderen in een sloot, om ze daarna te redden, ten einde een belooning te erlangen voor het redden van drenkelingen. De politie zal hem een andere belooning toeken nen dan die hij verwacht heeft. Volgens de „Standaard" overwegen de regeeringen van Duitschland, van België en van Nederland op dit oogenblik de quaestië, in hoe ver het wenschelijk is, alle staten, die aan de Noordzee grenzen, uit te noodigen tot deelneming aan eene conferentie tot voorkoming van het verkwisten van visch. Door eene internationale overeenkomst o. a. betreffende den sluitingstijd en het verbod van den verkoop van onrijpe visch wil men dit doel bereiken. Behalve de genoemde landen hebben ook En geland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Frankrijk groot belang bij het behoud van den vischvoorraad in de Noordzee, die gedurende de laatste 50 jaren door de roekeloosheid der visschers sterk verminderd is. De visschers op de Nederlandsche kust klagen reeds sedert tal van jaren over de steeds toe nemende ontvolking der Noordzee. Een kapper te W. is eigenaar van een hondje dat naar den naam van „Lidi" luistert en dol is op worstjes, van gehakt paardenvleesch gemaakt. Lidi's baas tracteert het beest vaak op dergelijke lekkernij, die het zelf moet gaan halen. De kapper schrijft het verzoek om worst dan op een stukje papier, dat de hond in den bek neemt en waarmede hij naar een winkel in de buurt loopt, waar men het gevraagde aflevert, dat onze Lidi dan smakelijk oppeuzelt. In den winkel is men zoozeer aan den vier- beenigen klant gewend, dat het briefje niet eens meer wordt ingekeken, en de hond dadelijk bij zijn komst een worst krijgt. In den laatsten tijd was er tusschen den kapper en den slachter, die elkander nu en dan in een bierhuis spreken en dan de worstrekening vereffenen, verschil van meening, want de eerstgenoemde beweerde, dat hij altijd meer moest betalen dan hij besteld had. Misschien zou nog ruzie tusschen beiden zijn gekomen, als niet bijtijds een zonderlinge ontdek king werd gedaan. Het bleek namelijk dat de slimme Lidi, zoodra hij maar trek in een worstje kreeg, hier of daar een stukje papier opzocht en met behulp daarvan op slinksche wijze een worst wist machtig te worden. Sedert die ontdekking is gedaan, worden de briefjes, waarmede het hondje komt, eerst zorgvullig nagekeken en op de onbeschreven papiertjes wordt niets meer afgeleverd. Prot. Koch's geneesmiddel tegen tuberculoze is ongetwijfeld wel het onderwerp dat in den laatsten tijd veler gedachten bezig houdt. Volgens een uitgebreid artikel van prof. Koch, voorkomende in de Deutsche Medizinische Wochen schrift, stelt de geleerde o. a. de noodzakelijkheid eener vroegtijdige toepassing zijner methode bfl longtering in het licht, maar verklaart dat deze dan ook zeker te genezen is. G-eneesheeren kunnen het middel reeds nu bekomen, maar de voorraad is gering. Bij Bochum, in Westfalen, is eene met kruit geladen kar, op het oogenblik dat deze overeen spoorweg ging, door een trein aangereden. Hot kruit ontplofte, zoodat de wagen en de paarden geheel vernield werden en aan stukken vlogen. De koetsier, de stoker van den trein en een groot aantal reizigers werden ernstig gewond. De ont ploffing werd mijlen ver gehoord. Gelijk de „Börsenkurier" mededeelt, zijn de onderzoekingen van Dr. Koch betreffende de tering zoo ver gevorderd dat reeds tot inrich ting van een hospitaal met honderd bedden in de Albrechtstraat besloten is. Aanvragen tot opneming moeten niet gericht worden tot Dr. Koch, die zich daarmede niet kan bezighouden, maar tot zijn adsistent doctor Cornet ot doctor Pfeiffer beambte van het „Reichsgesundheitsamt." De tabakfabriek te Madrid, welke aan vijf duizend arbeidsters werk verschaft, is met den geheelen voorraad gereedschappen, materiaal en machines afgebrand. De schade is nog niet be kend. Meer dan 6000 huisgezinnen zijn daardoor broodeloos. Menschenlevens zyn niet te betreuren, De president van de Zuidafrikaonsche Repu- publiek was vóór eenige weken te Krugeradorp, om den eersten steen te leggen voor het aldaar op te richten monument. Doelende op de onaan genaamheden, die hij by zijn laatste bezoek te Johannesburg had ondervonden, zeide hy: „Toen ik nog boer was en voortrekker, ik een aap had, die veel van mij hield. Eens op jacht zijnde, maakte ik een vuur aan, daar het koud begon te worden. Mijn aap had het ook koud, en hij warmde zich eerst aan de linker- en dan aan de rechterzijde. „Toen op eens zijn staart met het verzitten door het vuur slingerde, brandde hij zich. „De aap, die nog nooit gebeten had, beet mij door de broek in myn been.Zoo wil Johan- nesberg nu ook het makennu het slecht gaat, nu heeft Krüger het gedaan."

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2