lN°. 330. Zondag 30 November. A°. 1890. Advertentieblad. en Nieuws Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bcrao op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op dea dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TEXEL, 29 November 1890. De heer C. Plaatsman, candidaat te Ut recht, heeft behalve naar Nieuwvliet, ook beroep ontvangen naar Kollumerzwaag (Fr.). Zolden valt de winter zoo plotseling in als deze keer. Tot in het begin der week hadden wij vrij zacht herfstweer en op eens is de winter gekomen met sneeuw en vorst en dikke ijsbloemen op de glazen. Onze va deren zouden dien plotselingen ommekeer waarschijnlijk gemerkt hebben met „een kruisje aan den balk" Wij volgen slechts hun voorbeeld, als we er in onze courant melding van maken. Voor de verkiezing van Hoofd-Ingelan- den voor het Waterschap de 80 gemeenschap pelijke polders, Woensdag jl. gehouden, waren ingeleverd voor de periodieke aftreding 180 stembriefjes. Hiervan waren stemmen uitgebracht op de heeren Pieter P. Kikkert 155; Jacob A. Dijksen 91Cornells P. Eelman 33 Pieter N. Bremer 21 Klaas Jb. Roeper 18J. Hin 10S. C. t Keijser 10C. C. Keijser 6 Jb. D. Kooiman I C. A. Keijser en J. D. Witte, Westen, ieder 2C. S. Keijser 1 stem. Gekozen zijn alzoo de heeren P. P. Kikkert en Jb. A. Dijksen. Voor de vacature wijlen den Heer Pieter J. Witte,waren mede uitgebracht 180 stemmen. Hiervan bekwamen de heeren Pieter N. Bre mer 81 stemmenCornells P. Eelman 54 Jb. C. Hin 26W. A. Eelman 8Klaas Jb. Roeper 6 P. C. Eelman 3 en Jb. A. Dijk sen 2 stemmen. Eene herstemming zal alzoo moeten plaats hebben tusschen de heeren P. N. Bremer en C. P. Eelman. Het adres aan Gemeente bestuur gericht door ingezetenen van Texel om ArtsStiggelbout alhier te doen verblijven, is door bijna 150 ingezetenen geteekend verzonden. Zeer vele handteekeningen zullen volgen. Ingez Oudeschtld, 28 Nov. Moge voor menigeen de winter al zeer ongelegen komen, toch zijn er hier die daardoor eenig voordeel genieten. Dit zijn de personen, die bezig zijn met het rijden van ijs en 't vullen der ijsmagazijnen. De voerman Z. die gisteren het ongeluk had onder een der wielen van zijn wagen te vallen, welk voertuig met 1000 K. G. ijzer van de „Benbrack" was bevracht, is er beter af gekomen, dan aanvankelijk vermoed werd. Een der beenen werd nog al ernstig gekneusd, doch overigens schijnt Z. geene kwetsuren te hebben bekomen. De Cocsdorp, 28 Nov. Tengevolge van het stormachtige weder is het tjalkschip „Koop handel", gevoerd door schipper R. Monté en alhier thuisbehoorende, Dinsdag jl. op West- wal geraakt. Door den lagen waterstand der laatste dagen is er geene mogelijkheid het vaartuig in vlot water te krijgen, weshalve men de lading, welke uit lijnkoeken bestaat, met wagens van de strandingsplaats weghaalt- De beëediging van H. M. de Koningin- Regentes is voorloop:g bepaald op Vrijdag 5 December, den dag na de begrafenis. Volgens de N. R. Gt. van Vrijdagavond zal de begrafenis den 4den plaats hebben.; Een visscher te Durgerdam ving dezer dagen in zijne botnetten ongeveer 300 stuks ansjovis. Uit het feit, dat er nu betrekkelijk veel ansjovis in de Zuiderzee is, meent men te moeten afleiden, dat in 1891 weder eene goede vangst kan verwacht worden. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat bij het ministerie van waterstaat in overwe ging is een plan om, bij de herhaaldelijk ge bleken machteloosheid van de Maatschappij tot landaanwinning op de Friesche Wadden om dit werk uit te voeren, te trachten met haar overeen te komen, aan de haar daartoe verleende concessie een einde te maken. De Staat zou dan in de eerste plaats kunnen zorgen voor het geheel weder opmaken en in stand houden van het zuidelijk gedeelte van den afsluitdam als aanleghoofd van den Frie- schen wal, iets dat dringend noodig is, daar de postschepen van Ameland slechts bij uit zondering voor den wal te Holwerd kunnen komen en de reizigers van genoemd gedeelte van den dam moeten gebruik maken, hetgeen echter zeer dikwijls niet meer droogvoets kan geschieden. Pater Johannes Bakker, van de orde der Redemptoristen, geboren te Helmond, die se dert het jaar 1866 zich aan de verpleging der melaatsen in de kolonie Suriname wijdde, is naar de „N. Bred. Crt." mededeelt, te midden zijner zieken, even als pater Damiaan, ge storven. Reeds 10 jaren leed hij zelf aan melaatsch- heid en de laatste jaren van zijn leven waren smartelijk. Uit Maastricht wordt geschreven De spekslagers alhier geven hunne groote onte vredenheid te kennen over den invoer van massa's Amerikaansch varkensvleesch, dat als Hollandsche waar verkocht wordt. De slagers willen krachtig gezamenlijk optreden. Zij verlangen dat al het varkensvleesch, uit Amerika ingevoerd, voorzien wordt van een stempel, op de wijze als geschiedt met de margarine, opdat dadelijk gezien zal kunnen worden met welke soort van waar men te doen heeft. Zonderlinge wraak. De eigenaar van een groot magazijn van uurwerken werd dezer dagen, of lieler nachten, plotseling uit zijn nachtrust gewekt door een hevig rumoer. Na een weinig van den eersten schrik bekomen te zijn, bemerkte hij, dat het helsche lawaai, dat steeds vermeerderde, in of nabij zijn winkel veroorzaakt werd. Met een pook gewapend en gevolgd door zijn huisge- nooten, begaf hij zich naar de plaats des onheils, vast besloten den vernieler, welke natuurlijk een concurrent of een handlanger van dien moest zijn, den kop in te slaan. Toch ging bij zijn komst, de indringer niet weg, Integendeel; het leven werd nog verschrikkelijker en de ontstelde man werd woedender en banger, want wie weet hoeveel er waren Tuen echter de bevende echt- genoote licht bracht, kwam er ook licht in deze zonderlinge geschiedenis. Wat toch was er gebeurd Een knecht, wien de klokkemaker den dienst had opgezegd, had den vorigen dag voor het laatst bij hem gewerkt. Wraak willende nemen op zijn meester, had hij alle wekkerklokken en Amerikaansche wekkers, waarvan juist een groote voorraad aangekomen was, geregeld en de reveilleurs opgewonden, en wel zoodanig, dat allen, ongeveer 80 stuks, klokslag 2 uur moesten afloopen. Geen wonder dat bij de ontdekking van dit klokkenoproer de pook weggeworpen werd en de meester een glimlach niet kon onderdrukken. ,,'t Is toch een bewijs dat mijn wekkers goed zijn, vrouwlief!" zeide hij, toen de laatste klok uitgetingeld had. Maandag-morgen kondigde ook de groote dorpsklok te Zeist den dood aan van onzen Koning. Dit duurde echter slechts eenigeoogenblikken, omdat de zeer zware klepel naar beneden stortte. De oorzaak moet daarin gezocht worden, dat deze zware klok slechts bij buiten gewone omstandigheden getrokken wordt en alzoo de verbinding met klok en klepel moet zijn doorgeroest. Hoewol 7 personen deze klok trokken, bekwamen zij geen letsel. Bij het luiden van de stadhuisklok te Delft viel eveneens de klepel met donderend geraas naar beneden. Persoonlijke ongelukken hadden ook daarbij niet plaats. Donderdagmorgen brak een felle brand uit in de Spoorstraat te Zaandam. Om 10 uren waren reeds drie huizen in asch gelegd, het vierde huis, het registratiegebouw werd ook aangetast, waar men druk bezig was het daarin aanwezige materieel in veiligheid te brengen. In den varkenshandel openbaart zich weer meer leven dan in de laatste dagen het geval was. Vooral de vette varkens zijn zeer gezocht en de prijzen daarvan zijn weer op 20 cents per half kilo levend gewicht gebracht. De voorraad vette varkens is echter zeer gering, hetwelk een gevolg is van den goedkoopen tijd, waarin de grootste varkens het meest werden verkocht en de kleinere soorten aangehouden. Daar echter de kooplieden veel moeite doen, om vette varkens te bekomen, worden nog al aanzienlijke partijen bijeengebracht, zoodat 1.1. Donderdag nog meer dan 100 vette varkens te Stadskanaal werden afgeleverd aan de gebr. Schott te Winschoten, welke bezending grooten- deels voor uitvoer naar Duitschland bestemd was. Zondag werd te Tilburg door tien werklie den gezamenlijk een tiende lot in de staatsloterij gekocht en hadden zij het geluk, dat Maandag reeds bij de eerste trekking de prijs van 20.000 gulden op hun nummer vielzoodoende kreeg elke inlegger f 170 voor zijn 15 cents uitbetaald.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1