Buitenland. Marktberichten. Tengevolge van het vriezend weder en het vele ijs, kon de stoomboot „Ada van Holland" heden de gewone dienst niet vervullen. Hot vervoer van brieven enz., de posterij betreffende, zou per ijsschuit plaats hebben. Zulk een toestand, reeds in November, is waarlijk vroeg genoeg. Het Vaderland kan met zekerheid mede- deelen dat te 'sHage sedert geruimen tijd pogingen worden gedaan, om aldaar eene grootsche inrichting tot stand te brengen, waarin lijders aan tering, aan bloedarmoede, ziekte der ademhalingsorganen enz. zullen kun nen worden behandeld. Binnenkort zullen die plannen, die alle kans van slagen hebben, publiek worden gemaakt. Het comité heeft in de onmiddellijke nabijheid van Scheveningen een voor het Sanatorium uiterst geschikte plaats gevonden. Uit Winterswijk meldt men Het oos telijk gedeelte van de stad is door de regens der laatste dagen en den groeten aanvoer van water uit Duitschland geheel overstroomd. Enkele ingezetenen hebben hunne woningen moeten verlaten, terwijl veel vee in veiligheid moest worden gebracht. Be menschen herin neren zich niet, ooit zulk een hoogen waterstand meer beleefd te hebben. Bij de Vinkebrug op den Muiderstraatweg is de dijk van De Diem doorgebroken, waar door overstrooming plaats heeft. De plaats van den veehouder B. staat onder water. Ook te Diemerbrug is de vaart reeds zöó hoog gestegen, dat de straatweg en de lijn der stoomtram gedeeltelijk onder zijn geloopen. Het eiland Marken staat ook onder water. De te Leeuwarden gevestigde Friesche Handelsvereeniging, die, zooals men weet, propaganda tracht te maken tegen een overdre ven toepassing van Zondagsrust op het gebied van post en telegraphic, heeft onderscheidene handelslichamen en anderen uitgenoodigd tot een in de volgende maand te Zwolle te houden vergadering, om deze zaak te bespreken. Het plan is voorts een Vereeniging in het leven te roepen, die in elke provincie van Nederland haar afdeelingen en verdere vertakkingen heeft. In eene onlangs gehouden vergadering der Noorder-vereeniging van burgemeesters en secretarissen in het arrondissement Alkmaar is met algemeeno stemmen besloten, bij de gemeentebesturen in dat arrondissement er op aan te dringen, adressen tot de Tweede Kamer der Staten-Gfeneraal te richten, met verzoek het ingediende wetsontwerp tot herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen niet aan te nemen. Men was van oordeel, dat de aanneming van dit wetsontwerp voor de plattelandsgemeenten in Noordholland een ramp zou zijn. Door den uitgever A. Akkeringa te Amsterdam is de inteekening opengesteld op eene in kleurendruk uitgevoerde plaat, voor stellende de plechtige begrafenis van den laatsten Vorst uit het Huis van Oranje, wijlen Koning Willem III. De voorstelling wordt omsloten door een rand in oranje en floers, waarin een sprekend portret van den overleden Vorst, wapens en vlaggen van Nederland en Luxemburg, alsmede het wapen van Oranje enz. enz., zijn aangebracht. Dit souvenir aan de laatste hulde den dierbare doode gebracht, zal ongetwijfeld aan velen zeer welkom zijn. Naar aan de „N. R. C." gemeld wordt, is in den boedel van den voortvluchtigen nota ris Snoeck, te Kuik, voor een bedrag van f 164,000 aan schuldbekentenissen ten laste van boeren uit den omtrek van zijne stand plaats gevonden. Bij de plechtige teraardebestelling iran het stoffelijk overschot van Z. M. den Koning zullen de verschillende korpsen van het leger door de putaties vertegenwoordigd worden. Aan 's Rijks munt te Utrecht wordt een pen ning geslagen, ter nagedachtenis aan het over- lijden des Konings. De penning vertoont aan de oene zijde de beeltenis van Z. M., aan de andere zijdo een sarcophaag met treurenden engel. By gelegenheid der begrafenis worden dertien vorstelijke personen verwacht als verwanten van don overleden Vorst of als vertegenwoordigers van gekroonde hoofden. Zoo zal koningin Victoria van Engeland vertegenwoordigd worden door haren opperstalmeester generaal Carrington; ko ning Leopold van Belgie door den Graaf van Vlaanderen, en President Carnot door een der offleioren van zijn Militair Huis. De heer Legrand de Fransche gezant te 's Hage, zal do Regeering der Republiek vertegenwoordigen onder den titel „ambassadeur en buitengewoon gemachtigde." Een der loggerschepen van den heer M. Dirkzwager Gzn., te Maassluis, „de Kin derdijk", schipper A. C. Spaans, oefent thans, bij wijze van proefneming, de haringvisscherij uit in het Engelsche Kanaal op de Fransche kust. Volgens van hem ontvangen bericht, moet de haring daar zeer overvloedig zijn en ving hij enkele nachten van 40 tot 60 karntjes per nacht. Het thans teruggekeerde schip „Nieuwe Waterweg", schipper C. Bergwerff. zal daarom eveneens op die plaats de visscherij gaan drijven, wijl de verwachtingen er van zeer gunstig zijn. Uit Urk is een adres, onderteekend door de geheele visschersvloot, aan den Minister gezonden, ten einde vergrooting der haven aan te vragen. Reeds meermalen toch was ge bleken, dat deze te klein is, vooral bij storm achtig weder, als ook vele vreemde visschers- schepen de Urker haven komen binnenloopen. Een jong paartje, op weg naar het stad huis te Viissingen om hun huwelijk te sluiten, overkwam in de korte nabijheid daarvan een tieurig ongeval. De paarden van het rijtuig, door het gefluit van een kwajongen geschrikt, geraakten op hol. Bij het stadhuis vloog het span tegen de boornen, waardoor de koetsier van den bok werd geslingerd, onder hot rijtuig geraakte en deerlijk gewond op het stadhuis moest worden gedragen. De paarden geraakten met den disselboom in een zich aldaar bevin dend commiezenhuisje, waardoor hunne vaart gestuit werd. Het rijtuig werd erg bescha digd, doch bruidegom en bruid bekwamen geen letsel; alleen viel de laatste in onmacht, zoo dat eerst een uur later de trouwplechtigheid tot uitvoering kwam. Koude voeten. Geen grooter last dan koude voeten. Wie daarmee behebt is, kan zich erg onprettig gevoelen. Maar indien men ze nu eenmaal heeft, hoe krijgt men ze dan weer warm? Dr. S. C. Sr. geeft daarvoor in het Dgbl. v. Z. H. den volgenden raad„Gebruik geen vuur en water stoven, viltpantoffels en voetzakken, want de kwaal zal eer verergeren dan verbeteren. Die middelen doen hetzelfde wat lauwe voetbaden uit werken zij verslappen de huidvaten en vertiagen den bloedstroom in de voeten. Geen beter middel dan flinke beweging, kleine wandelingen meerma len per dag herhaald. En wie daartoe niet in de gelegenheid is, make viermaal daags een kwartier kamergymnastiek met de beenen en het bovenlijf. Heeft men dan nog last van koude voeten bij het naar bed gaan, dan kunnen flinke afwryvingen met een ruwen koudvochtigen doek goede diensten doen, waarna men de voeten in een wollen deken rolt. Maar al die kunstmiddeltjes zijn zeer proble matisch flinke beweging, dagelijks door weer en wind en daarbij zorg voor droge voeten, ia het probatum tegen de kwaal. Koude voeten zijn grootendeels een gevolg van de behandeling, die de mensch in zijn jeugd heeft genoten. De genees heer raadt daarom aan, om zuigelingen en jonge kinderen de voeten van jongs af met koud water te wassclien en tevens het geheele lichaam met matig koud water af te sponzen. Zoo wordt de gevoeligheid van de huid verminderd en het lichaam gehard. Geen warme wollen kousen en sokken, geou kruikjes in de bedjes. Wie een tuin heeft, late zijne kinderen in den zomer op bloote voeten in het mulle zand en op het zachte grasloopen. Voorts zoige men voor zacht schoeisel, waardoor de voet niet gedrukt wordt en behoorlijk kan uitwasemen. Bovenal moet gewaakt worden tegen het blijven loopen of zitten met natte voeten. Iets voor een regen ach tigen dag. Laten we een beetje zonneschijn maken zei oom Jacob. „Zonneschijn maken zei Jenny. „Wat meent u en zij lachte door haar tranen heen. „U heeft toch geen fabriek van zonne schijn, wel Ik ga er een oprichten. Doe je mee Wil je deelgenoot zijn antwoordde oom Jacob. „Kijk hier, hoe we zonneschijn zullen maken. Vooreerst: denk er niet aan hoe prettig't zou geweest zijn als 't van daag beter weer was geweest. Ten tweedekijk eens hoeveel prettigs er toch is overbleven. En eindelijk, doe wat ge kunt om 't anderen prettig te maken. Zie je, zoo maakt men wat zonne schijn op een regenachtigen dag!" Alle bladen te Berlijn betuigen hunne onte vredenheid over de wijze, waarop eenige Berlijnsche geneesheeren gebruik maken van het middel tegen tuberculose, hun door dr. Koch verstrekt. Naar zij zeggen, rekent dr. Levy 300 mark voor eene inspuiting, en voor eene behandeling, die eene week duurde, 1000 mark. De studenten maken groote toebereidselen voor den fakkeltocht, dien zij ter eere van Koch zullen houden. In den laatsten tijd wordt te New-York een drama, Blue Jeans, opgevoerd, waarvan de groote aantrekkelijkheid is de vertooning van een werkelijke stoomhoutzagerij op het tooneel en de door een toeval voorkomen „doorzaging" van dea held van 't stuk, die door een medeminnaar gebonden op een plank, die men langzamerhand door de circuleerzaag ziet verdeelen, door de komst van zijn geliefde, vlak vóórdat de zaag 't hoofd van den acteur zal raken, verlost wordt. Als de actrise éen minuut te laat opkomt, is de tooneel- speler doorgezaagd En juist dat verzekert aan 't stuk een ongeëvenaard succes. Een neger-predikant te Minnessota in Noord- Amerika vertelde onlangs zijn zwart gohoor op de volgende wijze den oorsprong van den eersten blanken mensch „Mijn broeders", zeide hij, „een blank man is slecht, heel slecht, hij is vervloekt. Ge zult u er over verwonderen, hoe God dien slechten man veroorloofde op deze schoone wereld te komenIk zal u dat uitleggen. Heel lang geleden leefden de neger Adam en do negerin Eva in een heel mooien tuin; in dien tuin waren prachtige vruchten, heerlijke aardappelen en wijn, er was van alles haast te veel. Adem en Eva hadden twee zoons, de eene heette Kaïn en de andere Abel. Kaïn sloeg zijn broeder dood en verschuilde zich. Toen kwam God uit den hemel en riep: „Kaïn, dacht je soms dat ik je niet zag, boschneger die je bent. Kom dadelijk hier Kaïn Kaïn kwam en zeide„Hier ben ik Heer, wat wilt ge Daarop vroeg God„Waar is je broeder Abel?" Toen hem dit gevraagd werd werd Kaïn van schrik spierwit, van top tot teen. Ziet ge, mijne broeders, die Kaïn was de eerste blanke mensch Van alle kanten in Duitschland komen berichten over de groote schade, welke door plotseling wassen der rivieren is aangericht. In de omstreken van Dortmund, Kassei, Dresden en in Thuringen heeft het hooge water groote ont steltenis onder de bewoners van het platteland verspreid. Bruggen en huizen zijn ernstig bescha digd en vele dijken zijn reeds bezweken. Ook uit Bohemen luiden de berichten zeer ongunstig. De Annamijn bij Brux is door het plotseling instroomende water overstroomd. De mijnwerkers werden door het water verrast, zoo dat velen zich niet meer konden redden. Voor zoover bekend, zijn zeventig mijnwerkers omge komen. Ook Karlsbad is geducht geteisterd, daar de Tepl buiten de oevers trad en een gedeelte der stad onder water zette. De kurgasten moesten uit drie hotels door de brandweer worden gered. De gas- en waterleidingen zijn vernield en eenige biuggon zijn geheel onbruikbaar geworden. De burgemeester Knoll ontstelde zoo door dezen plot- selingen watervloed, dat hij terstond overleed- Schageii, 27 Nov. Aangevoerd222 paarden f 30 a 400; -- Stieren f -, a f 24 Gelde- koeien f 140 a f27273; Kalfkoeien a 12 Vaarzen f 80 a f 150Hokkelingen f a f 12 Nuchtere Kalveren f 10 a f 25 420 Schapen f 23 af 33,- 4 Bokk. en Geit f2, a f 5- 25 mag. Varkens f 11 a f 13 34 Biggen f 5a f7.-; 40 Kippen 45 a 125 ct; 60 Eenden 50 a 70 ct. Boter per kop 85 a 95, ct; Kaas per kilogram 20 a 25 ct.Kipeieren per 100 700 a 750 ct.Eend eieren per 100 ct. 520 Lammeren f 12 a 22. - Ossen, a Rammen, f a

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2