N#. 331. Donderdag 4 December A". 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Het overlijden van Neerland's Mi. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burö 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Zondagavond werd op het Loo eene plech tige lijkdienst gehouden, waarbij Prof. Beets sprak over het groot verlies, dat Nederland had geleden. Aan H. M. de Koningin-moeder, die zeer aangedaan was, gaf hij de verzekering dat het Nederlandsche volk met haar weent, en tot de jeugdige Koningin zich richtende, wees hij deze op het vijlde gebod. De hofhouding maande hij aan, om zich met alle Nederlanders eendrachtig te scharen om den troon. De plechtigheid duurde ongeveer een kwart uur. Maandag is het stoffelijk overschot van Neerland's Koning, van het Loo naar de residentie overgebracht, overeenkomstig de bepalingen, welke daaromtrent waren vast gesteld. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Regentes waren Maandag-morgen te halt twaall reeds in de strengste afzondering te 's Gravenhage aangekomen. De toebereidselen tot de plechtigheid der begrafenis zijn zeer indrukwekkend en ge tuigen niet alleen van de eer, welke den Hoogen afgestorvene toekomt, doch ook van de deelneming vau het Nederlandsche volk en van die der Vorstenhuizen uit verschil lende landen en van andere regeeringen. Legio zijn de adressen van rouwbeklag bij dit sterfgeval en zeer veel de bewijzen van achting, welke aan het stoffelijk over schot worden gebracht. 't Zou meer plaats in ons blad vorderen, dan wij beschikbaar hebben, om dat alles op te nemen, want zelfs groote bladen wijden daaraan kolommen vol, wij bepalen ons dus tot het bovenomschrevene, met verwijzing naar de groote bladen, voor hen die er meer van willen weten. Donderdag 4 dezer zal het lijk van Willem III van 's Hage naar Delft worden over gebracht. ten einde in den Koninklijken grafkelder aldaar te worden bijgezet. Eene toepasselijke aanspraak zal bij die gelegenheid worden gehouden door den WelEerw. Zeer Gel. Heer dr. C. E. van Koetsveld, hofprediker. De kist zal vervolgens met het groot zegel van het Rijk verzegeld worden. Na de verzegeling zal de heraut (Neder land) met luider stemme aankondigen dat de plechtige teraardbestelling van Zijne Majesteit Willem III, Koning der Nederlan den, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz. enz. enz., volbracht is. Geheel in overeenstemming met de natuur zoo doodsch, zoo somber in dit jaargetijde, is hot feit dat in dé geschiedenis van Ne derland zal worden opgeteekenddato 4 December 1890. TEXEL, 8 December 1890. Naar ons wordt medegedeeld, ondervindt onze arts Stiggelbout vele blijken van belang stelling uit deze gemeente en leert hij thans zijne vrienden kennenreeds bijna 800 hoofden van gezinnen, waaronder velen der aanzienlijk- i sten in onze gemeente, hebben de adressen aan het gemeentebestuur geteekend. Adressanten vertrouwen dan ook nu, dat vertegenwoordigers der gemeente hunne roeping zullen begrijpen en krachtige stappen zullen doen om de blijkbaar zoo beminde arts hier te doen verblijven. De bijeenkomst, om te bespreken de I oprichting van een algemeen onderling begra- i fenisfonds, welke Maandagavond in het logement de Zwaan zou worden gehouden, mocht niet I bogen op veel succeser waren slechts weinig personen opgekomen. De voorsteller besprak de wenschelijkheid der oprichting van zulk eene Vereeniging, daarbij wijzende op het voorbeeld van hetgeen aan het dorp den Hoorn plaats heeft. Ofschoon de aanwezigen doordrongen waren van het wenschelijke dat zulk een Vereeniging hier zou worden opgericht, leidde de bijeen komst echter tot geen resultaat. De voorsteller evenwel gaf te kennen eene poging te willen doen tot oprichting van eene dergelijke Vereeni ging. Wij zouden bescheiden de vraag willen stel len of het ook op den weg van het Ziekenfonds kan liggen, om deze zaak ter hand te nemen. Sint Nicolaas. Nog slechts een paar dagen en het jaarfeest van den goeden Sint is weder daar. De eigenaardige wijze, waarop dat jaarfeest hier wordt gevierd, gaf ons reeds meermalen aanleiding daaraan eenige regelen te wijden en wij achten het niet overbodig dit ook thans to doen. Herhaaldelijk hebben wij er op gewezen, dat ook in deze het aangename met het nuttige zeer gced kan gepaard gaan, en waarschuwden wij voor de tooneelen van brooddronkenheid, waaraan enkelen zich bij die gelegenheid allicht overgeven. Meer dan ooit, meenen wij daarop ook thans te moeten wijzen. Het droeve feit dat ons vaderland was beschoren, de droeve plechtigheid van Donder dag a. s., ze zullen zeker niemand onbekend zijn, ongetwijfeld iedere weldenkende stemmen tot weemoedigheid en temperen de al te groote feestelijke stemming. Wanneer het jaarfeest van den goeden Sint is aangebroken, behooren die droeve dagen tot het verleden, doch de nagalm daarvan zal nog lange blijve klinken. Laat bij de eigenaardige wijze waarop hier het St. Nicolaasfeest wordt gevierd en waarmede we ook thans niet zouden willen breken die nagalm stemmen tot vermijding van tooneelen welke aanstoot zouden kunnen geven, en het leest van den weldoenden Heilige zijn gewijd aan werken in zijnen geestzoo zal die dag getuigenis geven van de goede geest welke in ons woont en is de viering van het St. Nicolaasfeest, op de hier gebruikelijke wijze, geenszins misplaatst. Doe ieder alzoo. Als eene merkwaardigheid op het gebied van veemesting kan zeker wel dienen, dat een varken, gemest bij het Gesticht van Weldadig heid alhier, en voor die inrichting d.d. geslacht, het gewicht vertegenwoordigde van 554 halve kilogrammen schoon aan de haak. Het spek van dat dier was 8 duimen dik. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Nieuwvliet, de heer C. Plaatsman, candidaat. De Koog, 30 Nov. Heden zijn gekozen tot Ouderling der Ned. Herv. gemeente alhier de Heer Jan List en tot Diaken de Heer Jan Huisman. Verder tot Kerkvoogd de Heer Pieter Maas en tot Notabelen deHH. F. Heeroma en Jb. Heerdink. Oudeschild, 2 Dec. De garnalen visscherij gaf in langen tijd zulk eene ruime vangst niet als heden. De schuiten mogen daarom voor- loopig niet meer dan 5 manden ieder per dag aan de kokerijen leveren. Het aanbrengen, koken en verzenden der gar nalen levert eene eigenaardige bedrijvigheid op. De Cocksdorp, 2 Dec. Het in de vorige week op de Westwal gestrande tjalkschip „Koophandel" is, na voor het grootste gedeelte gelost te zijn, afgedraaid en Zondag alhier behouden binnengebracht. De Staatscourant bevat het volgende Het publiek wordt uitgenoodigd, zorg te willen dragen voor eene stevige en zorgvuldige verpakking der bij gelegenheid van het aan staande St. Nicolaasfeest met de pakketpost te verzenden voorwerpen. Voorts wordt met nadruk aanbevolen, de adressen, voor zoover zij niet op den omslag der pakketten kunnen geschreven worden, met de eene of andere kleefstof, doch niet met lak, daarop in hun geheel vast te hechten, in dier voege dat voor het losraken, tijdens het vervoer, geen gevaar besta. Eerlang zullen ook hier te lande proeven genomen worden met Koch's geneesmiddel. Dr. C. B. Tilanus te Amsterdam heeft nl. van prof. Koch de toezegging gekregen, dat hij bin nen eenige dagen de inspuitingsstof zou ontvan gen en de arts, de heer J. Nord, zal onmiddellijk na zijn terugkeer uit Berlijn te Amsterdam in het Hotel Garni, Plantage middenlaan, de gele genheid openen tot het behandelen van tering lijders De heer Nord heeft zich daarbij den welwillenden steun en de medewerking verze kerd van eenige praktiseerende medici aldaar. Teneinde de patiënten voortdurend nauwkeu rig te kunnen observeeren, wordt bedoeld Hotel geheel ingericht, overeenkomstig de aanwijzin gen van prof. Koch, om hen, die zich onder de behandeling van den heer Nord stellen, te huisvesten. TEXELSCHE COURANT. jSTrfl-

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1