Ingezonden Stukken. Marktberichten. Ver g adering en ri st' hoden in reserve omslag ten behoeve van het district, door den Directeur gegeven oen bedrag van 25 cent per f 1000 verzekerd kapitaal of onge veer f 400. Dit voorstel, (ofschoon ook onverwacht), vond weinig bestrijding en werd bij stemming met 38 stemmen aangenomen. Ten slotte gaf de Yoorz. nog een overzicht van de werking der Maatschappij in verschillende andere districten, als: Enkhuizen, Helder, Alkmaar, Schagen, Purmerend, Hoorn, enz., waaruit bleek met hoeveel ingenomenheid daar de Maatschappij wordt ontvangen, en het succes harer werkzaam heid. Bleek uit die mededeelingen dat de Maat- 21 schappij hier nog niet zulk een opgang had 2ë gemaakt dan in de overige districten, de Yoorz. f( meende dit te moeten toeschrijven als een gevolg 0, van de groote afzondering waarin we hier leven, waaruit zich openbaart de zucht om steeds te willen mederegeeren. Met den wensch voor de toenemende bloei der Maatschappij, sloot de Yoorz. de vergadering. Wij eindigen ons verslag met den wensch, dat volgende vergaderingen ruimer mogen worden bezocht, en met de opmerking om zooveel moge lijk ingrijpende voorstellen bij de oproeping te 0 vermelden. Oosterend op Texel 1 Dec. 1890. M. de R. In No. 329 van uw blad vond ond. tot zijne groote blijdschap een afschrift van het adres ten behoeve G van den heer P. M. Stiggelbout of liever ten behoeve G van de gemeente Texel, om den Gemeenteraad aan te sporen het daarhenen te leiden, dat genoemde arts, als zeer verdienstelijk bekend, van zyn besluit naar Spaarndam te vertrekken, afgebracht worde, desnoods met toezegging van eene jaarlijksche toe lage nader overeen te komen. De onderget. wenscht in geene herhaling te treden van de gronden in dat adres neergelegd. Alleen gevoelt hij zich uit dankbaarheid genoopt te ver klaren, dat ze door hem, en vrij zeker door alle Texelaars, die baat hebben gevonden by de genees- wyze van don arts P. M. Stiggelbout, beaamd worden. Voorts is het niet ondienstig, het volgende onder den aandacht van het Texelsche publiek te brengen. Eere toch, wien eere toekomt. Het is buiten allen twytel, dat de heer Stiggelbout een zeer bekwaam geneeskundige is. Niet alleen toch spaart hy geene kosten om zich op de hoogte te houden met hetgeen er nieuw uitkomt op medisch gebied, maar tevens wydt hy zynen vryen tyd aan de beoefening der medische wetenschappen, om ze ten profyte zyner practyk te doen strekken. Niemand meene echter, dat eenige voorliefdevoor den heer S. my aanspoort aldus te schrijven. Men zou het dankbaarheid kunnen noemen, voor de ge lukkige diensten door den heer S. den onderget. bewezen. Men denke ook geen kwaad uit dit ge- schryf, alsof het zjjne bedoeling zou zyn iets ten nadeele te zeggen van de andere beide geneeskun digen op Texel, Neen, de ond. koestert steeds eerbied voor den man, die het ernstige en gewichtige van zijne roeping verstaat, - en is het ambt van geneesheer, niet zeer ernstig en gewichtig? en by zou daarom ook te vinden zyn eene aanbeveling te schry ven voor anderen, indien hy slechts overtuigd ware, dat ze het verdienden. En hiermede eindigt de onderget. Het lag alleen in zyne bedoeling, M. de R, adhesie te betuigen aan het adres van den heer P. Koning Cz., opdat het in de eerste plaats vele Texelaars aanspore hunne handteekening te plaatsen en ten andere den Ge meenteraad nope die pogingen in het werk te stellen, waardoor Texel den bekwamen arts Stiggelbout behoude, in het besef dat we hem noode missen kunnen. U by voorbaat zynen dank betuigende voor de verleende plaatsruimte heeft ond. de eer te zyn Uw dw. dnr, R. JANSMA. Naar het „Vad." verneemt, zullen de ministers, na afloop der verschillende plechtig heden, die in vei band met 's Konings overlijden in do eerstvolgende dagen plaats hebben, collectief hun portefeuilles ter beschikking stellen van H. M. de Koningin-Rogerites. Men beschouwe dit intusschen slechts als een formaliteit, daar zonder twijfel het ontslag niet zal worden aangenomen. Men berekent dat door de Scheveningsche vloot tot heden een verlies is geleden van f 19,428 aan netten en toebehooren. van de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij ,,'t Algemeen Belangte Texel, van deelhebbers in het district Texel. Zaterdagavond werd in het lokaal „de Lindeboom" de vijfde jaarvergadering gehouden van boven genoemde Maatschappij De opkomst van leden was al zeer schraaltjes, behalve het bestuur toch was ternauwernood een 20 tal vertegenwoordigd, en dit op een ledental van 473, was waarlijk wel wat zuinigjes. "VVas het genoegzaam vertrouwen in het bestuur door de leden, of was het wellicht mindere belang stelling in de maatschappij, dat zoo weinigen waren opgekomen 't is zeer moeielijk hierop een antwoord te gevendoch te bejammeren was het wol, dat niet meerderen waren opgekomen, want de onderwerpen welke aan do orde werden gesteld, verdienden wel een bespreking in grooten kring. Na een welkom van den Voorzitter, (don Direc teur) bracht deze het navolgend verslag uit. M MI Sedert onze vorige algemeene vergadering is onze instelling belangryk vooruit gegaan. Ge zult u herinneren, dat wü u in die vergade ring konden mededeelen wy voor 1889 tot 1 Juli 1890 een draagkracht bezaten voor de afdeeling boerengebouwen van f 3000.- en voor de woon huizen van f 1000.- van elk op zichzelf staand risico. 1 Januari 1889 bedroeg ons overgelegd kapitaal slechts f 58.51 l/a. Einde 1889 was de kas reeds gestegen tot f 531.-. Deze kas-toename had plaats zonder dat de deelhebbers voorschot op horverzekeringspremiën betaalden. In 1888 betaalden de deelnemers nog voorschotten op reas surantiepremie. In 1889 en 1890 betaalden zy alleen de gewone vaste jaariyksche bydragen n. 1. voor boerengebouwen f 1 65, hooi 90 cent, vee 87 cent per f 1000. Voor woonhuizen 50 cent etc. Onze deelhebbers bespaarden gezameniyk in eigen beurs in 1889 een bedrag van f 1600.— hetgeen met 1890 en do vorige jaren maakt een kapitaal van meer dan f 6000.-, terwijl by de zooevangezegde geringe bijdragen per f 1000.—, na aftrek van de reassu- rantiekosten over een verzekeringssom van f 500000 nog kon worden opgelegd f 531,—. Wanneer onze deelhebbers in 1889 dezelfde premiën hadden betaald als by maatschappyen tegen vaste premie, zou ons district in 1889 f 2131 hebben opgelegd. De reassurantie-voorschotten over 1885 worden aan de deelhebbers in dit jaar terugbetaald. In het laatst van 1889 werden alle gebouwen by het dis trict verzekerd voor controle op de stookplaatsen nagezien en hier en daar het gevaar voor schoor steenbranden weggenomen, 'legelykertyd hebben de daarvoor aangestelde personen de waarde der verzekerde losse goederen en gebouwen globaal geschat en enkele risico's, die te hoog waren ver zekerd, gebracht in overeenstemming met de wer- kelyke waarde. In 1891 zullen alle risico's door het bestuur opnieuw worden herschat. Op het broeien van hooi oeiende de directie strenge controle uit. Vier liooiboren werden aangeschaft en te Oosterend. te Eierland, te den Hoorn en te den Burg gestationeerd. 1 Juli 1890 hebben wy in overeenstemming met ons draagvermogen de herverzekering op de op zichzelf staande risico's verlaagd en 1 Juli 1891 zal dit waarschynlyk weer kunnen geschieden. Met Mei j.l. heeft het bestuur een voorstel om de brandbluschmiddelen aan den Burg te verbeteren ingediend by ons gemeentebestuur. Hoewel dit voorstel niet in behandeling is geko men, heeft de raad besloten door het aanschaffen van een aanjager, verbetering aan te brengen. ,,'t. Algemeen Belang" is ons gemeentebestuur dank baar voor dit besluit. Uw bestuur hoopt dat ook in eene niet al to vtr verwijderde toekomst verbetering zal gebracht worden in de brandbluschmiddelen te Oosterend en elders. Een aanjager achten wy een groote verbetering ofschoon met dat stelsel nog bijna een half uur zal moeien verloopen vóór dat de beide perspompen geregeld toevoer van water verkrygen. In dat half uur kan een uitgebroken brand reeds zeer in om vang toenemen. Tegen dit gevaar hoopt ,,'t Alge meen Belang" in het volgende jaar maatregelen te nemen door het aankooien van vier of vyf handbrandspuiten van de nieuwste vinding, zooge naamde Annihilators, welke op de onlangs teAmster dam gehouden veihgheidstentoonstelling met zilver zyn bekroond, Wanneer ons gemeentebestuur nevens den aanja ger voor voldoenden watervoorraad zorg draagt, zullen wy met de Annihilators er bij zonder angst een eventueel onheil aan den Burg kunnen afwachten. In vele opzichten hebben wy redenen tot tevre denheid. Ik eindig dit kort verslag in de verwach ting dat ons volgende nog gunstiger zal kunnen wezen. Daarna had plaats de verkiezing van vijf leden voor het bestuur: drie voor den Burg, wegens de periodieke aftreding van den heer T. M. Zijm en het bedanken van de heeren F. Keijser en C. Rab, één voor de Cocksdorp (aftreding de heei J. P. Noordijk) en één voor de periodieke aftreding van den heer C. R. Keijser. Uitgebracht werden 53 stemmen; verkozen worden voor den Burg de heeren T. M. Zijm, J. P. Noordijk en A. P. Kooro. Voor de Cocksdorp de heer P. Dros. Voor de buitenwijken de heer C. R. Keijser. Een belangrijk voorstel kwam daarop aan de orde, nl. het vereenigen van de afdeelingen boeren gebouwen en woonhuizen. De Voorzitter lichte dit voorstel volgender wijze toe Zooals bekend is wordt ons district verdeeld in 2 afdeelingen. De eene omvat de boerengebouwen, de andere de woonhuizen en overige risico's van burgerlijken aard. Reeds bij het ontwerpen van ons reglement werd uitvoerig toegelicht dat het tarief voor de verschillende risico's er in werd opgenomen met het oog op de eenmaal noodzakelijk wordendever- eeniging der afdeelingen. Zoolang elke afdeeling nog weinig draagvermogen bezat en herverzekering vereischt werd, was die vereeniging vrywel nutte loos. Doch thans is ze van het grootste belang voor den bloei onzer instelling. U w bestuur heeft het voorstel om de beide afdeelingen te vereenigen met algemeene stemmen aangenomen. Tot waarborg dat deze vereeniging geene verhoo ging van risico tengevolge zal hebben wordt by aanneming van dit voorstel door den Directeur uit particulier funds, ten behoeve van het district in buitengewone reserve gestort de som van f 5000 totdat hot districtkapitaal is gestegen tot f 10000. Dit voorstel vond geen onverdeelden bijval; door een der aanwezigen werd het ten sterkste bestreden, op grond dat zulk een besluit in strijd zoude zijn met de aanvankelijke toetreding, ander zijds werd gewezen op het ongewenschte om thans daarover een besluit te nemen, doordien dit voorstel bij de oprqeping tot de vergadering niet onder de punten van werkzaamheden was vermeld. Het denkbeeld door een ander lid geopperd, om het aanhangige voorstel tot eene volgende vergadering uit te stellen, in de verwachting dat die beter bezocht zoude zijn, had aanvankelijk eenige kans van slagen, doch leed echter schipbreuk op den wensch van het bestuur, hetwelk het voorstel thans behandeld wilde zien. Het voorstel kwam dan ook in stemming, nadat de Voorz. nogmaals had aangetoond; dat de geva ren voor een groote ramp bij brand, voor de Maatschappij niet bestond, door de groote mate van voorzichtigheid welke bij het bestuur voorzit, waarvoor kan getuigen de reassurantie van ver schillende risico's van elkander belendende per- ceelen. Met 31 van de 51 stemmen werd het voorstel aangenomen. Daarna kwam aan de orde een voorstel om jaarlijks 25 cent van iedere f 1000 verzekerd kapitaal, te storten in het reserve omslagfonds. De Yoorz. lichtte dit voorstel als volgt toe: Onze roreeniging is thans zoo groot, dat door het jaarlijks storten van 25 cent per mille voor reserve omslag, vermoedelyk elke verhooging der vaste jaariyksche bydragen door eenige ramp kan worden voorkomen. Het opsparen bij kleine gedeelten van de even- tueele noodzakelijk wordende omslag zal eiken deelnemer gemakkelyk vallen en de toetreding tot ons district doen toenemen. Het valt niet te ontkennen, dat het toepassen van een omslag van eenige beteekenis belemmerend zou kunnen zijn voor de uitbreiding van ons ledental. Spoedig verliest het publiek het voordeel hetwelk het genoten heeft uit het oog en dat het voordeel van verzekering voor eenige deelhebbers reeds nu zeer groot is kan blijken uit het geval dat één onzer deelhebbers in 1885 toegetreden tot op heden ruim f 200 aan assurantie heeft uitgewonnen. Groot zouden de verliezen moeten zyn welke ,,'t Alge meen Belang'1 zou moeten dekken om de door de deelhebbers thans reeds behaalde voordeelen te doen verslinden. Uw bestuur weet dat de toepassing van een omslag van f 2 a f 3 in eens voor de zaak niet goed zou werken en om dit te voorkomen stelt het voor om jaarlyks 25 cent per mille voor even- tueele omslag af te zonderen m. a. w. te sparen. Ten bewyze van hoeveel belang het aannemen van dit voorstel voor de Maatschappy is wordt Alkmaar, 1 Dec. Aangevoerd 8 koeien f 200 a 250, 63 vette kalver. f 40 a 108, per kilo 80 a 90 ct. 15 nucht. kalveren f 12 22 1170 Schapen f 20 a 30. 242 vette Varkens 40 49 ct per KG. 18 magere dito f 12 a 16. Kalveren a f per stuk. 1 bok f 4. Amsterdam, 1 Dec. Aangevoerd 388 Run deren, le kwal 70 a ets, 2de kwal 60 ets., 3e kwal. 50 ct. per KG; Melk- en kalfkoeien f 140 a 250 - vette kalveren f a; 32 nucht. kalv. 7 a 12; 1 Schaap f af Lammeren af—. 241 vette Varkens 42 45 ets per KG. Purmerend, 2 Dec. Aangevoerd 74 vette kalveren 80 a 100 ct. per kg.; 136 nucht. kalv f 10 a 24; 175 vette Varkens 36 a 50 ct. per kg. 62 magere Varkens f 10 k 16; 304 Biggen f 4 a 8 3721 Schapen en Lammeren 288 Runderen

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2