N°. 334. Zondag 14 December. A°. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika ©n andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groot© letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 13 December 1890. Op het postkantoor Texel en de daaronder behoorende hulpkantoren, werden ter gelegen heid van het Sint Nicolaasfeest van 2 tot 7 December 1890. Verzonden 428 en Ontvangen 486 postpakketten. Te zamen 914, alzoo 83 meer dan het vorige jaar. De weder ingevallen vorst heeft voor ons de geregelde gemeenschap met den vasten wal verbroken. Sedert een paar dagen toch kan de dienst met de stoomboot „Ada van Holland" niet meer plaats hebben. Voor het vervoer van brieven, enz., wordt thans eenmaal daags van de ijsvlet gebruik gemaakt; gelukkig dat het weder overigens kalm blijft, want storm of sneeuwbuien zouden, trots de onversaagdheid van de flinke beman ning van de ijsvlet, ook die gelegenheid anders allicht verstoren en ons wellicht voor eenige dagen de gemeenschap met den vasten wal geheel benemen. Oost, 12 Dec. "Werd onlangs bericht dat „Krosse Keet" door de hand des sloopers was gevallen, thans zij vermeld, dat, voor rekening van visschers en anderen en met toestemming van het Dijkbestuur, op dezelfde plaats is op gericht een net houten wachthuisje, dat men den naam „Zeezicht" heeft gegeven Het geheel vertegenwoordigt een waarde van pl. m. f 125, welk bedrag in korten tijd bijeen verzameld zal zijn. Ter versiering zijn er enkele wandplaten in opgehangen; o. a. treft men er de welbekende plaat aan met den bootsman uit „De Prins Hendrik-Stichting," welke met zijn hoedje in de hand eene gift vraagt voor ,,zijn oude maats, die er ook zoo gaarne in willen." 't Geheel is netjes ingericht en zeker meer doelmatig dan „Krosse Keet" was. Moge het van minder fraaie versieringen en insnijdingen, uit baldadigheid voortsprui tende, verschoond blijven. De Cocksdorp, 12 Dec. Tengevolge van het vele drijfijs kan de postdienst tusschen hiel en Vlieland niet meer geregeld volbracht worden. De overvaart geschiedt thans mot eene vlet. Helder, 12 Dec. Heden kwam hier bericht, dat in de buitengronden eene stoomboot was gestrand. Aanstonds stoomde eene sleepboot met de reddingboot naar buiten. Ook zijn vele schuiten en vletten naar de strandingsplaats uitgezeild. Het blijkt, dat er nog altijd bij velen mis verstand bestaat, omtrent de wijze, waarop bier te lande de troonopvolging is geregeld. Daarom kan het zijn nut hebben die regeling nog eens mede te deelen. Op dit Qogenblik staat het dichtst bij den troon H. K. H. Prinses Sophia der Nederlanden, groot hertogin van Saksen Weimar, als de eeuig over geblevene van de kinderen van Koning Willem II. Zoolang er, behalve Koningin Wilhelmina, geen rechtstreeksche nakomelingen zijn van Koning Willem III, is de Groothertogin feitelijk nog kroonprinses. De rechten van den Groothertogin gaan over op haren zoon, den 6rf-groothertog, die twee zoons heeft. Voorts heeft de Groothertogin twee doch ters, van welke de oudste gehuwd is met prins Hendrik VII van Reuss en de jongste met hertog Johan Albert van Mecklenburg, Bij het ontbreken van eenen troonopvolger uit het Weimarsche Huis gaan de rechten over op de kroonprinses van Denemarken, wier moeder, wijlen koningin Louize van Zweden, de oudste dochter was van Prins Frederik der Nederlanden, zoon van Koning Willem I. De Deensche kroon prinses heeft vier zoons en drie dochters. Na deze vorstin en hare nakomelingen staat het dichtst bij den Nederlandsehen troon de jongste dochter van Prins Frederik, Prinses Maria der Nederlanden, gehuwd met den vorst van Wied. Deze vorstin heeft twee zoons en twee dochters. Het laatst aan de beurt der troonopvolging komen Prins Albert van Pruisen, zoon van Prinses Marianne der Nederlanden, en na hem en zijne afstammelingen de nakomelingen zijnor oudste zuster, wijlen prinses Charlotte van Pruisen, en zijne jongste zuster, prinses Alexandrine van Pruisen weduwe van hertog Wilhelm van Mecklen- burg-Schwerin. Prinses Albert heeft drie zoons; wijlen prinses Charlotte heeft uit haar huwelijk met George II, hertog van Saksen-Meiningen, twee kinderen nagelatenden erfprins Bernard van Saksen-Meiningen, gehuwd met prinses Charlotte van Pruisen, dochter vau wijlen keizer Frederik, en prinses Maria van Meiningen. Prins Alexan drine heeft eene dochter, gehuwd met prins Hen drik XVIII van Reuss. De orde van opvolging in de verschillende vorstenhuizen is dus: Weimar, Reuss, Mecklen burg, Denemarken, Wied, Hohenzollern, Meiningen, Reuss. (N. R. Ct.) De Enkh. Ct. meldt Tengevolge van den op nieuw ingevallen vorst hebben de veerbooten tusschen Enk huizen en Staveren de vaart gestaakt. Maan dag namiddag heeft de goederenboot „Enkhui zen" den laatsten tocht naar Staveren gemaakt, om er de equipage van de hier ingevroren „Friesland" heen te brengen. Zij is er na ruim 2 uren varens aangekomen. De „Minister Havelaar" ondernam Maandag van hier den tocht naar Urk en Kampen, maar moest dien opgeven en keerde naar hier terug. Er is veel ijs in zee. De varkensziekte, was het onderwerp van eene lezing door den heer G. Muijs, rijks veearts, in eene vergadering van deardeeling Schagen der H. M. v. L. gehouden. Na de geschiedenis dezer ziekte te hebben nagegaan, stelde de spr. het ongerijmde van sommige geneesmiddelen in het licht en wees er op dat het beste middel is de toepassing van voorbehoedmiddelen, als: de gezonde var kens verwijderen van de zieken (niet omge keerd). De besmette stallen goed ontsmetten en vooral de mest te doen verwijderen. Bij inkoop van nieuwe varkens, deze niet dadelijk in de stallen te doen, maar ze eerst verscheidene dagen ergens anders te houden. Verder dient men zorg te dragen, dat niet het minste van het gestorven of geslachte zieke dier in aanraking komt met de gezonden. In het district Schoterland ontving dezer dagen het hoofd eener school het volgende schrijven: „Geachte Meester Zoolang het ijs is rijdt Harmen middags. Dat is het eenige wat wij werklui hebben. De grooten kunnen in den zomer rijden. Dus verzoek ik u hem hier niet over te straffen. Uw vriendin Vrouw P Wij vinden in een der bladen de kosten der Koninklijke begrafenis op f 300.000 ge schat. In den Oostwedder-Mussel bij Ter Apel zijn bij het oerdelven op een meter diepte onder de veenlaag een paar horens gevonden, die te oordeelen naar de ontzaggelijke grootte, zeker eenmaal den kop van een kollosus onder de gehoornde dieren versierd hebben. De been deren die de beide horens aan elkander ver bonden, zijn minder goed geconserveerd. De horens hebben de lengte van 84 centimeter, terwijl de grootste omtrek 40 centimeter be draagt, zoodat men mag besluiten dat de geheele breedte van den gehoornden kruin meer dan een vadem zal geweest zijn. De gebroeders K., nabij Bergen-op-Zoom wonende, hadden om hunne slaapkamer te verwarmen een pot met brandend houtskool daarin geplaatst. Beiden zijn naar bed gegaan, ingeslapen en door den kolendamp gestikt. De jongste is den volgenden morgen, de oudste korten tijd daarna overleden. Uit Andelst wordt van 7 Dec. gemeld Gisterenavond had eene dame het ongeluk even voor de halte Zetten-Andelst bij wacht post 12, uit den in vollen vaart zijnden snel trein te vallen. Zij had zich onwel gevoeld en wil le het portierraampje openen, toen het geheele portier open ging en zij uit den waggon viel, Eene medereizigster had de tegenwoordigheid van geest, onmiddellijk de noodrem in werking te brengen, waarop de trein stilstond, en men een onderzoek ging instellen. Men vond de dame aan den kant van den weg liggen, ker mende van pijn; zij werd met veel moeite in den coupé gelegd, waarna de reis naar Nij megen werd vervolgd. Daar werd zij per brancard naar het burean gebracht, om haar verder onder toezicht van den inmiddels ge roepen docter naar het ziekenhvis te vervoeren. Te Brussel is het gerucht in omloop, dat de mogendheden eene nota aan de Neder- landsche Regeering hebben gericht wegens de Congo-quaestie. Men meldt uit Eindhoven, 8 December: De goederentrein, die heden ochtend te 4 u. 40 m- naar Hasselt zou vertrekken, is in de onmiddellijke nabijheid van het station alhier gederailleerd. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, doch de materieele schade is nog al belangrijk. De meeste wagens stonden dwars over den weg. De reizigers, die naar Holland moesten vertrekken om 6 u 43 m., moesten per expresse van uit Boxtel worden afgehaald.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1