Buitenland. Wegens het belang der schatkist en de vele gezinnen, die er brooJeloos door zouden worden, heeft de Minister van Financiën bezwaar tegen dadelijke opheffing der Staatsloterij. Hij verklaart zich echter bereid mede te werken tot beperking en geleidelijke afschaffing. Men schrijft het volgendeDe stoomboot Gouda—Rotterdam trachtte Dinsdagmiddag nog met behulp van twee krachtige paarden huiswaarts te keeren. Dat zulks den Koudekerkers niet in den smaak viel bewees hun krachtdadig verzet door te gooien met steeoen, waarbij er waren van minstens 4 kilo. Ongeveer tweehonderd mannen en knapen hadden post gevat op de brug over den Rijn, allen gewapend met genoemde stoenen en andere projectielen, zoodat de boots lieden allen moesten vluchten en de kapitein der boot genoodzaakt was de terugreis aan te nemen, welke dien avond te ongeveer halftien tot aan deze stad was volbracht. Hieruit blijkt andermaal hoe gewenscht het toch is om voor dergelijke feiten eone verordening in het leven te roepen. Immers men vare of men mag hot nietindien de wet het toelaat, dan behoort ze voor de schippers op te komen, daar zich nu te Koudekerks niemand anders vertoonde dan de veldwachter, terwijl het als een wonder mag beschouwd worden, dat zich aldaar niet de treurigste gevolgen als nasleep hebben voorgedaan. Bij aankomst te Zwolle van den laatsten trein uit Meppel, bemerkte men Zondag dat er boven op den bagagewagen een man was gezeten. Bij onderzoek bleek dat het een Duitscher was, die geen geld genoeg had om naar Amsterdam te reizen, waarom hij even vóór het vertiek van den trein te Meppel boven op den bagagewagen was geklommen en zoo de reis zonder ongelukken tot Zwolle had volbracht. De man werd aan ee i polilieagent overge geven, die hem voor den commissaris van politie bracht. Hij zal, daar hij geen voldoende papieren heeft en geen middel van bestaan, over de grenzen worden gebracht, terwijl de spoorwegbeambten bovendien nog proces-ver baal tegen hem opmaakten. Een aardig gevalletje heeft te Oosterzee plaats gehad. De dochter van de overleden vrouw van den landbouwer C. aldaar en haar eersten man, stelde onlangs haren behuwd vader voor, in 't huwelijk te treden met haren min naar, een jonkman uit Haskei dijken. Do heer C. weigerde haar ditdoch in de vorige week schaakt, met goedvinden van het meisje, de jonkman zijn beminde, rijdt eerst met baai- naar Lemmer, geeft de geboden aan en neemt haar direct maar mee naar zijne woonplaats. De stiefvader van 't meisje geeft van deze scha king kermis aan den officier van de rechtbank te Heerenveon, met dit gevolg, dat, als de heer C. binnen een Stal dagen geen toestemming geeft tot het huwelijk, de zaak een rechtzaak kan worden. Met belangstelling ziet men den uitslag tegemoet. Men zegt, dat het meisje eenig vermogen moet bezitten, dat de stiefvader gaarne wil blijven beheeren, iets, wat haar vrijer zegt ook wel te kunnen doen. Aan de tijdelijke werklieden van's rijks werf te Amsterdam (ongeveer 60 man), is aan gezegd, dat zij met ultimo dezer zullen worden ontslagen. De persoon van L. v. d. L., Zondag-namid dag bezig met schaatsenrijden op de Dobbe, ondei Zegwaard, beging een niet navolgens waardig waagstuk. I-Iij reed n. 1. over eone bijt, welke met ijs van éénen nacht bedekt was. Zijn moed kostte hem een nat pak. De oudste ingezetene van Loosduinen, Mozos Blühm, is in den ouderdom van 104 jaar overleden. In December van het vorig jaar had eene vijandelijke ontmoeting plaats tusschen 2 visch- kotters uit Ostende en een 7-tal haringschepen van Scheveningen, welke op de Noordzee voeren. Terwijl de Belgische justitie deze zaak nog altijd aan het onderzoeken is, herkende schipper K. Keus van de SCH. 46 dezer dagen den schipper van oen der bovenbedoelde visch- kotters, toon deze op dek bevelen stond uit te doelen. Het was bij gelegenheid dat dit Ostendesche schip en wel de O. 207 een der schepen van den reeder W. Groen verradelijk trachtte in den grond te boren. Er werd evenwel alleen schade toegebracht aan het scheepstuig van bedoeld Scheveningsch vaartuig SCH. 46. Schipper K. Keus heeft thans de zaak ter kennis gebracht van de bevoegde autoriteit. Met leedwezen wordt vernomen dat in den nacht van Woensdag op Donderdag, te Haarlem is overleden, de heer H. de Veer, hoofdredacteur van „het Nieuws van den Dag." Bijna al zijne ambtgenooten, verklaart de Minister van Waterstaat, willen een proef nemen met verzekering van werklieden tegen ongelukken, een hunner wil de regeling bij het Dep. van Water staat afwachten, 's Ministers voornemen is om in de bestekken een bepaling te doen opnemen, waarbij de aannemers verplicht worden al de onderbazen, opzichters, werklieden enz. (niemand uitgezonderd) welke op het werk van den aanne mer, middellijk of onmiddellijk in hun dienst werk zaam zijn, gedurende den geheelen duur van het werk, d. i. tot den dag der eerste volledige opleve ring, bij een verzekeringsmaatschappij tegen onge lukken te verzekeren en daarbij de aannemers tevens aansprakelijk te stellen voor het geval de door hen gekozen maatschappij niet aan haar verplichtingen voldoen mocht. De Minister zou bij voorkeur de uit te keeron vergoeding bepalen in verhouding tot het laatstelijk genoten loon bij collectieve verzekering. De nakoming der verplichtingen van den aannemer zal moeten blijken door overlegging van polissen en stortings bewijzen vóór de uitbetaling der verschuldigde aannemingssom. De hardrijderijen op schaatsen in Fries land zijn sinds eenige dagen in vollen gang. In de afgeloopen week zijn reeds meer dan 20 gehouden, waarvan 12 op één dag. Van onderscheidene kanten wordt een strenge langdurige winter voorspeld. Nu heeft men te Echt, in Limburg, een aantal wilde zwanen gezien, welke vogels zich in die streken overigens uiterst zeldzaam vertoonen. Ouden van dagen lierrinneren zich dat de komst dier dieren met een feilen winter van langen duur in verband stonl. In de gasfabriek te Maastricht heeft in de machinekamer eene ontploffing plaats ge had, ten gevolge waarvan het dak dier kamer werd verbrijzeld en een begin van brand ont stond, die echter spoedig werd gebluscht. De slag was zoo hevig, dat de glazen der in de nabijheid staande huizen zijn gesprongen. Ge lukkig zijn geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Onder de vele treinen, die Donderdag, den dag van de begrafenis des Konings, te laat te Botterdam aankwamen, behoorde ook een uit Middelburg, die, des morgens reeds bijtijds uit die plaats vertrokken, tegen 1 uur 's middags eerst te Rotterdam arriveerde. Den reizigers werd toen in overweging gegeven onmiddellijk maar weer naar hun woonplaats terug te kee ren, daar er anders veel kans zou bestaan, dat zij haar dien dag niet meer zouden bereiken. Na onderling overleg werd besloten dien raad op te volgen, zoodat weldra de terugreis werd aanvaard zonder dat men iets van de plechtig heid, waarvoor men nogal uit Zeeland was gekomen, had gezien. De nieuwe gashouder van de Utrechtsche gasfabriek is gesprongen. In de vorige week was hij gevuld met 18,000 kub. M. water om hem te beproeven. Doch de drukking van die 18 millioen KG. was te machtig. Een dei- gegoten platen barstte, het water stroomde er uit en talud en aarden dijk, die den houder omgeven, zijn bij de breuk geheel weggeslagen. Uitsluitend gebruik van mais als varkensvoe der. Door het proefstation van den Staat Wis consin (Vereenigdo Staten van Noord Amerika) zijn vele proeven genomen met betrekking tot de opvoeding van varkens. Uit deze proeven is gebleken dat die dieren, welke uitsluitend met maïs werden gevoed, een klein en zeer weinig weorstand biedend geraamte bezaten. Om d.t gebrek weg te nemen heeft men verschillende proeven genomen met de bijvoeging aan het voederrantsoen van asch afkomstig van harde houtsoorten en van beendermeel. Daartoe nam men drie groepen van varkens A, B en C, die zooveol mogelyk van gelijken aard waren en uitsluitend met maïs werden gevoed. A kreeg niets anders als dit voedselaan het rantsoen van B werd eene kleine hoeveelheid tusschen vinger en duim te nemen beendermeel dagelijks per hoofd toegevoegdC kreeg bij de maïs een even kleine hoeveelheid van de bedoeldo houtasch. De verkregen uitkomsten waren zeer merkwaar dig, en deden een zeer merkbaren invloed op don geheelen groei en op de samenstelling van het skelet waarnemen. Om eene vermeerdering te verkrijgen van 100 kilogram levend gewicht was do gemiddelde hoeveelheid maïs noodig voor de groep A van 629 kilogram. Voor de groep C, die asch bij de maïs kreeg, verkreeg men deze gowichtstoenamo met 491 kilogram, terwijl beendermeelgroep B, daartoe slechts 487 kilogram maïs noodig had. Door de asch en 't beender meel was dus eene voederbesparing verkregen van 21 en 23 percent. Het gemiddelde weer standsvermogen der beenderen van het dijbeen bedroeg voor de groep A 301, voor B 680 en voor B 581 terwijl het gemiddeld gewicht der aschbestanddeolen dezer beenderen voor de res pectieve groepen 107, 165 en 150 gr. bedroeg. Voor de bijvoeging van beendermeel was gebruik gemaakt van de soort die men gewoonlijk ter bemesting gebruikt. Een telegram uit Londen verzekert dat Nederland officieel heeft doen weten dat het be reid is de algemeene akte van de conferentie te Brussel te onderteekenen en er in toestemt, dat van koopwaren bij invoer in den Congostaat de door de Conferentie vastgestelde invoerrechten worden betaald. De firma Roberts, Cushman en Co., eon aanzienlijk import huis te Nieuw York, handelende met een kapitaal van 1.000.000 dollars, heeft haar betalingen gestaakt. Hetzelfde geschiedde door twee firma's te Philadelphia. De „Times" schrijft de bezwaren, waarmede de geldmarkt in do Vereenigde Staten te kampen heeft, hoofdzakelijk toe aan de moeilijkheden, waarin het huis Barang Brethere heeft verkeerd en waardoor kredieten ten bedrage van 2,000,000 dollars per maand zyn ingetrokkeo. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat thans ook de longziekte uitgebroken is op de alom bekende stallen van de groote branderij van L. Leeuws te Wijneghem. Deze stallen zijn inga richt voor 1100 stuks vee. Dr. Russell, de oudste geneesheer aan het hospitaal te Edinburg, heeft, na veeljarig onderzoek van den kanker, de microbe ontdekt, welke bij deze ziekte optreedt; zij hoeft overeenkomst met het schimmel van gist. Dr. Russell laat zich echter nog met de grootste omzichtigheid over zijne ontdekking uit. De Russische autoriteiten hebben aan de grens verschoidene honderden landverhuizers aan gehouden, die naar Brazilië vertrokken. Al die emigranten werden gedwongen Rusland weer binnen te gaan. Te Valladolid (Spauie) is een schildwacht doodgevroren gevonden. Een trein, gaande van Mecheria naar Saïda, bleef 10 uren in de sneeuw steken, die 60 cen timeter hoog lag. Vier Italiaansche werklieden zaten Zaterdag middag tusschen 12 en 1 uur in den kelder van een huis te New-York hun middagmaal te nut tigen. Tegelijkertijd hielden zij zich bezig met het ontdooien van dynamietpatronon, die bevrozen waren. In plaats van, zooals hun bevolen was, de patronen in kokend water te houden, kozen zij een korteren, maar tevens gevaarlijker weg en verwarmden de patronen boven de kachel. Eene vrouw, die zich in hetzelfde huis bevond, zag hoe onvoorzichtig de Italianen te werk gingen en begaf zich naar buiten om de werklieden, die daar zaten te eten, te waarschuwen. Maar nauwelijks had ze een voet buiten de deur gezet, of een hevige slag weerklonk er was een patroon ontploft. Twee Italianen werden deerlijk verminkt en stierven onmiddellijkde beide anderen bevinden zich in een hoogst be- denkelijken toestand. Drie andere werklieden bekwamen bovendien nog ernstige verwoudingen. Dezer dagen heeft de Duitsche Keizer eon barbier, Riger genaamd, uit Glogau, ontvangen, die een geheim middel beweert te bezitten, waar mede hij diphtheritus kan genezen en reeds genezen zegt te hebben. Hij kreeg het van zijn vader, een schaapherder. De Keizer beloofde den man hem gelegenheid te geven om in de Charité zijn middel toe te passen, in tegenwoordigheid van Koch en Bergman.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2