Ne. 335. Donderdag 18 December Aw. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. IrtriiTini Nationals Militie. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar A Mumy a en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOI-J, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kenniase van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 19 Dec. 1890, des voormiddags te 107» ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 16 Dec. 1890. De burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ont vangen de navolgende kennisgeving J A C H T. De Commissaris des Konings in Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier piovincie van 26 November 1890 no. 14; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); tot regeling der Jacht en Visschery Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de sluiting der jacht op klein ivild voor Noord-Holland, is bepaald op Woensdag 31 December 1890 met zonsondergang en dat alzoo, op grond van hot bepaalde bij het eerste lid van artikel 27 der aangehaalde wet, het yerkoopen, te koop uitstallen en het vervoeren van wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1891, zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord- Holland worden aangeplakt. Haarlem, 29 November 1890. De Commissaris des Konings voornoemd, SCHORER. Texel, 16 December 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXELBreDgen ter openbare kennis, dat de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1872, zich ter inschrijving voor de Nationale Militie behooren aan te melden ter Gemeente- Secretarie, tusschen den lsten en den 31sten Januari 1891, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit hunne geboorteakte, indien zij elders zijn geboren. Voor die inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden op Dinsdag 6 Januari 1891, des voormiddags te 9 ure tot des namiddags 1 ure, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogelijk op dat tijdstip aan te melden. Verder wordt de aandacht gevestigd op onder staande artikelen der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), welke betrekking hebben op de inschrijving voor de Militie Art 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschre ven alle mannelijke ingezetenen, die op den eersten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: lo. Hjj, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van den 28sten Juli I860; (Staatsblad No, 44.) 2o. H(j, die, geene ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar der inschrijving in Nederland verblijf hield; 3o. Hü, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rjjk verblijf houdt; Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemde ling behoorende tot eenen Staat waar de Nederlan der niet aan den verplichten krijgsdienst is onder worpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen; Art. 16. De inschrijving geschiedt; lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogt woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3o. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont; 4o. Van den buiten 's lands wonende zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschreven lo. De, in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2o. De, in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3o. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art 18 le en 2e lid. Elk die volgens Art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven, tusschen den lsten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen wan die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór heb volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de zinsnede van artikel 18. Zijne inschrijving geschiedt in hot register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 16 December 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 17 December 1890. De heer C. Plaatsman, candidaat, is beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Wijnjeterp c. a. (Friesland.) Zaterdag 13 Dec. vergaderde in het hot e1 „De Lindeboom" de afd- Texel van 'tNed. Ónderw. Genootschap. Men mocht zich in eene talrijke opkomst verheugen; behalve door de leden toch werd de vergadering bijgewoond door het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, door den heer Hillenius,. arrondissements-schoolopziener, en door eenige onderwijzers, niet-leden der afdeeling. Als vice-president werd voor den tijd van drie jaren in de plaats van den heer De Jongh, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer Heeroma. Daarop leidde de heer Hillenius in „Het Rekenonderwijs in de eerste drie leerjaren," welke inleiding aanleiding gaf tot eene geani meerde discussie. Ten slotte leverde de heer De Jongh als bijdrage„Onze Kinderen," een paedagogisch fragment van Dr. P. H. Ritter, waarna door den Voorzitter, den heer De Braai, op gebrui- lijke wijze de vergadering werd gesloten. Bij strenge vorst, evenzeer als bij veel sneeuw, valt het den vogeltjes zeer moeielijk aan voedsel te komen. Al zijn zij niet bijster schoon van pluimage, de musschen, en al is hun zang niet bijzonder bekoorlijk, toch zou den wij ze stellig niet gaarne missen in onze omgeving. Als de meeste andere vogels ons verlaten en heen vliegen naar het verre zuiden, blijven zij ons getrouw. Zij hebben het met dit guro weder hard te verantwoorden; zij kunnen ner gens voedsel vinden. Daarom vriendelijke lezeressen en lezers, laat de kruimkens van uw disch niet in den aschbak werpen, maar strooit ze hier en ginds op uwe vensterbank of in uw tuin; met luid en vroolijk gesjilp zullen de vogels u hun dank betuigen, voor de zorg aan hen gewijd. Den Hoorn, 15 Dec. Zondagmiddag geraakte een paard van K., gespannen voor een karretje, op hol. Het rijtuig kwam in botsing met het huis van G. Daalder, met het gevolg dat de voerman er uit viel terwijl het paard zijn weg vervolgde; een ernstig ongeval had dit ongeluk echter niet tengevolge. Het paard ging later onder den berijder huiswaarts, het karretje moest echter aan den Hoorn verblijven. Helder, 16 Dec. De vischschuit H. D. 19, die voor eenige dagen werd overzeild en zonk, werd tot voor in de haven gesleept. In den afgoloopen nacht schijnt het ijs in aanraking met de schuit te zijn gekomen en haar te hebben meegevoerd. Althans was 's morgens het vaartuig spoor loos verdwenen. Als een wonderlijk contrast met de gevoelens van den afgevaardigde vanSchoter- land, wordt gemeld In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad van Schoterland werd door het dagelijksch bestuur het voorstel gedaan een adres van rouwbeklag te zenden aan H. M. de Koningin-weduwe. Zoodra de wethouder Lublink het woord nam om dit voorstel te doen, stonden alle raadsleden van hunne zetels op en hoorden het voorstel staande aan, waarna het met eenparigheid van stemmen werd aangenomen. Te Ophemert overleed dezer dagen de heer I. Formijne. Hij was het oudste raads lid, waarschijnlijk wel van geheel Nederland, want sedert 1823, dus 67 jaar lang, had hij in dat college zitting, waarvan hij gedurende vele jaren eerst assessor, daarna wethouder was. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1