Oosterend, 17 Doc. Zondagavond jl. trad alhier in „Hot Wapen van Amsterdam" voor een tamelijk bevredigend auditorium op de heer Bottinga van Harlingen. Deze Declamator, die zijne hoorders door zijne uitstekende voordracht weet te boeien, voldeed ook nu ten zeerste aan allen, die tegenwoordig waren. Achtereenvolgens werd ten beste gegeven: „Een St. Nicolaasavond," „De Vergissing," „12345," en „Een huiselijk Tooneeltje," terwijl daarna op verzoek der aanwezigen nog een en ander werd voorgedragen. Het geheel leverde een genoegolijken avond op. Als een bijzonderheid van do visscherij nabij het eiland Terschelling meldt men, dat een visscher aldaar Woensdag jl. in éen schot 1200 stuks schelvisschen en verscheidene kabel jauwen ving, terwijl een ander van de vloot bijna niets had gevangen. De prijzen waren f 18 en f 20. Zoolang het ijs in do Zuiderzee sterk genoeg is, ziet men in den winter tal van visschers langs de kust van het Gooi bezig met spiering te vangen. Fen der visschers liep in den vroegen morgeu in eer,e bijt, door een ander gehakt, zonder dat het bemerkt werd. Zijn lijk werd den volgenden dag gevon den. Zijn zoontje had zoolang den vader gezocht dat hij geheel verkleumd op het ijs was neer gevallen. Men wanhoopt aan het behoud van zijn leven. Naar men zegt, is de justitie te Heeren veen den persoon op het spoor, die onlangs de bekende biljetten met den tekst uit den Prediker en „Leve de republiek" heeft aange plakt. Indien men het biljet beschouwt als „opzet telijke beleediging, der Koningin aangedaan," (art. III Str.) dan kan er 1 jaar gevangenisstraf of tot f800 boete voor hem opzitten. Blijkens den staat dor rijksmiddelen heeft de schatkist in de maand November f9,757,000 ontvangen, of f 697,000 minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Aangezien de successie-rechten alleen reeds f730,840 minder hebben afgeworpen, blijft er voor de gezamen lijke overige, meer regelmatige, bronnen van inkomst, nog eene kleine vermeerdering, welke evenwel slechts aan enkele middelen te danken is. De geheele opbrengst der rijksmiddelen sedert den len Januari is f 106.191,200, d. i. 6Va ton meer dan in hot vorige jaar. Hetzelfde denkbeeld, dat de Arnh. Crt." reeds aangaf, wordt thans ook in het „Haagsche Dbl." in een ingezonden stuk behandeldhet uitschrijven namelijk van oene prijsvraag voor een Volkslied, ten einde op dio wijze tot eene keuze te komen. Van het voortdurend in dagbladen verschijnen van gewijzigde teksten van hot Wien Neêrlandsch Bloed zou het gevolg kunnen zijn, volgens den inzender, dat er ver scheidene volksliederen ontstonden. Mot het denkbeeld eene flinke belooning voor het bestgekeurde lied uit te loven, kan de „Arnh. Crt." zich echter niet vereenigen. De eenige belooning moot zijn, dat do naam van den dichter er bij genoemd wordt. Deze eer ware ruim voldoendedoor eenige honderden guldens uit te loven, zal men wel ontzaglijk veel meer, maar geene betere verzon krijgen. Een Rotterdammer schrijft, dat hij Dins dag iemand naar Utrecht zond om een dei- penningen te koopen die ter gelegenheid van 'sKonings overlijden aan de rijksmunt zijn geslagen en volgens bericht van Maandag af te verkrijgen zouden zijn. Zij waren Dinsdag echter reeds uitverkocht, maar Woensdag na 2 uur zou er nieuwe voorraad zijn. Toen echter Woensdag weder moeite werd gedaan om een te krijgen, werd geantwoord „dat op order van hoogerhand de uitgifte voorloopig was gestaakt." De torpedo, die tot nog toe alleen als oorlogswerktuig in aanmeiking komt, zal wellicht voortaan ook als krachtig hulpmiddel bij de redding van schipbreukelingen dienst kunnen doen. Door den heer Halpin is namelijk voorgesteld om aan de bemanning van een op de kust in nood verkeerend schip door middel van een soort van Brennan-torpedo een touw te doen overbrengen. Zulk een torpedo kan met juistheid bestuurd worden tot op twee kilometer van de kust (ook met stormweer?). Voor het gebruik als reddings toestel zou de torpedo aan de oppervlakte van het water moeten blijven in plaats van te duiken en zooveel mogelijk zichtbaar gemaakt moeten worden door eene vlag bij dag en electrische verlichting bij duisternis. Naar aanleiding van het feit, datgroote hoeveelheden vet en runderafval uit Antwerpen, het brandpunt der longziekte, in Nederland worden ingevoerd, hoewei de invoer van vee uit België verboden is, is door de afd. IJssel- oevers van de Geld.-Over. Maatsch. van Land bouw den heer van Meeleren Brouwer een mandaat verleend om daarvoor als hij kan met den Minister van Buitenl. Zaken te spreken. In een buitenlandsch tijdschrift kwam onlangs een opmerking voor, die door ieder die met paarden omgaat, wel ter harte dient genomen te worden. De schrijver dringt er op aan om bij vriezend weder de gebitten der paarden vóór het aan leggen te warmen. Men veroorzaakt den die ren veel pijn en ongemak door hun een tot op verscheiden graden ouder het vriespunt afgekoeld gebit in den bek te geven; ontvel lingen enz. van tong en lippen kunnen daar van het gevolg zijn. Heeft men oene vorstvrije plaats om do gebiüen op te hangen, dan is er natuurlijk geen verwarmen noodig. Twijfelaars kunnen zich gemakkelijk over tuigen door even hnnne tong tegen een, tot op eenige graden onder vriespunt afgekoeld, zoogenaamd bevroren stuk ijzer of ander me taal te houden. Het verlies van een stuk vel van gezegd lichaamsdeel zal hen wel bekeeren. De „Univers Illustré" heoft nu al een huwelijk voor onze Koningin ontworpen; zij schrijft: „Mag men geloof slaan aan een gerucht, dat hier en daar verspreid werd, dan zal deze scheiding niet van langen duur zijner zou nl. sprake zijn van een huwelijk tusschen den vermoedelijken troonsopvolger in Luxemburg- en de jonge Koningin van Holland, waardoor tevens aan het Huis Nassau in zijn geheel de goederen zouden worden weergegeven; welke het buiten het Keizerrijk Duitschland bezit." Het is een praatje, maar 't is te wenschen dat het nooit bewaarheid wordt. Nederland mag zich verheugen, dat het nu eindelijk ont slagen is van den dynastieken band mot Luxemburg, die slechts tot moeiehjkhoden heeft aanleiding gegeven. Onze Koningin is rijk genoeg om het inkomen der Groothertogelijke kroon te kunnen missen. {Arnh. Ct.) In het ijs op het verbindingskanaal Damster Boterdiep voor de stroohulzenfabriek te Groningen was eene bijt gehakt. Een jongen, die zich aldaar met schaatsenrijden vermaakte, geraakte daarin en zonk in de diepte. De heer F., boekhouder aan bedoelde fabriek, was getuige van dit ongeval, en zelf niets ter redding knnnende doen riep hij zijn hond en gelaste dit dier te water te gaan. Na eenige oogenblikken van spanning kwam de viervoetige redder weder boven, het knaapje met zich voerende. Het kind was daarna spoedig op don wal geholpen en kon vervol gens ongedeerd huiswaarts koeren Het middel van Koch. Thans is de voorraad inspuitingsstof door dr. Hoorn te Amsterdam ontvangen, en in het Binnengast huis toegepast, bonevens die, door dr. J. Corenel uit Berlijn meegebracht en in het Buitengast huis in praktijk, aangevuld met niet minder dan tien gram, door prof. Stokvis ontvangen, en door hem ter beschikking gesteld der univer sitaire klinieken, waar de proefnemingen nu op uitgebreider schaal en onafgebroken kunnen worden voortgezet. Als een doeltreffend middel om bevroren glasruiten te ontdooien, wordt het volgende genoemd „Men losse drie a vier lepels salpeter of zout in een liter water, bestrijke daarmede door middel van een doek of kwast de be vroren ruit en het ijs zal er onmiddellijk door verdwijnen. De ruit kan daarna met oen drogen doek worden afgewreven." Men kan er de proef mede nemen. Het „Staatsblad" no. 179 bevat een koninklijk besluit van den volgenden inhoud lo. aan ieaeren oud-strijder der jaren 1813-1815, gerechtigd tot het dragen van het eereteeken (Zilveren Kruis), ingesteld bij koninklijk besluit van 10 Mei 1865 (Staatblad no. 32), wordt jaarlijks op aanvrage van den belanghebbende, tot de Koningin gericht, ten laste van het departement van oorlog, bij wijze van gratificatie eene geldelijke tegemoetkoming van één honderd en vijftig gulden verleend, mits blijke, dat hij uit eigen middelen niet voldoende in zijn levensonderhoud kan voor zien 2o. die gemoetkoming zal voor de eerste maal, zoo mogelijk nog in den loop van 1890 en verder telkens omstreeks het midden der maand Juni worden uitgekeerd. Reeds sedert eenige dagen liep te Am sterdam het praatje, dat onder de slachtoffers, welke de zakkenrollers te Delft by gelegen heid van 's Konings begrafenis maakten, zich ook de hoofdcommissaris van politie aldaar, de heer Steenkamp bevond, wien zijn horloge heette ontrold te zijn. De „N. Rott. Ct." deelt thans mede, dat het praatje gegrond is. Hoe uitstekend het beleid van' dezen hoofd commissaris moge zijn, ter beveiliging van zijn eigen horloge schijnt aan zijn beleid iets te hebben gehaperd. Men schrijft uit Eindhoven: Vier personen van hier reden van de markt te Uden huiswaarts. Te St.-Oenderode aange komen, hield de koetsier voor een herberg stil. De horbergier opende het portier, doch bemerkte tot zijne ontsteltenis dat alle vier bewusteloos lagen. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, en eerst na drie kwartier mocht men er in slagen hen weder tot bewust zijn te brengen. De kolendamp van eene in het rijtuig geplaatste stoof, had alle vier bijna verstikt. Door 'i sluiten der zeesluizen is er aan 't ijsvermaak in Friesland nu gelukkig minder gevaar verbonden. Die kanalen, waarin veel stroom ging, zullen bij voortdurende vorst spoedig bereden kunnen worden. De hard rijderijen in Friesland zijn in vollen gang. De snelste rijders in Friesland zijn Klaas Hanjo te Akkrum en Wiebe de Vries te Oenkerk. B. Dokker van Zwolle, een klein ventje, maakt in Friesland een uitstekend figuur en menig Friesche hardrijder heoft hem niet graag tot partij. Alles wat beenen heeft is op 't ijs. Geen oud wijf blijft by 't spinnewiel. In Utrecht tracht men weer een anti- hoedafnemersbond op te richten. Nu, het is al dikwijls gezegd hoe schadelijk het voor do gezondheid kan zijn bij strenge koude onder het groeten het hoofd te ontblooten, en niet te dikwijls kan op dit gevaar gewezen worden. Als 't waar is, dat de aanhouder wint, dan zal men al gaat ook dit plan hier te lande weer met de trekschuit nog wel eens den tijd belevon, dat men de in den grond dei- zaak malle gewoonte van het hoed afnemen, algemeen zal laten vareD. (D. Ct.) Genoesmiddelen. Een geneesheer van den ouden stempel schrijft aan het Utr. Dbl.„Plet gebeurt meermaleD, dat bij hot gebruik van geneesmiddelen misverstand plaats heett. „Zoo waren dozer dagen in hetzelfde gezin 2 doosjes met een poeder aanwezighet eene voor den vader, bevatte „anti-pyrrhino", het andere voor den zoon „bromkali". „Door een toeval werden deze doosjes verplaatst, met het gevolg dat de vader het middel voor zijn zoon en omgekeerd de zoon het middel voor den vader gebruikte. „Dit misverstand had nu wel is waar geono ernstige gevolgen, maar het had toch erger kunnen zijn. „Het is om deze reden, dat ik aan onze apothe kers het vriendelijk verzoek richt (daarbij de hoop uitsprekende, dat de Nederlandsche pers, in het algemeen belang dit verzoek wel zal willen overnemen) op het opschrift van de door hen afgeleverde geneesmiddelen, niet alleen te ver melden den naam en den voornaam van den

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2