Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Advertentiën Onsen hartelijken dank PREDIKBEURTEN. AD VERTENTIËN. C. C. Backer, Opruiming van u patiënt en de wyze van gebruik (nooit de woor den «gebruik bekend", die ik zoo dikwerf tot mijne ergernis aantrof), maar tevens den naam van het voornaamste bestanddeel en de bestem ming van het middel, b. v. chinine-koorts, brom- kali-zenuwlijden, doveri-verkoudheid, salicine-rheu- matiek, enz." Een gewapend detachement van het 7de regiment infanterie, onder bevel van een luitenant, heeft een tocht op schaatsen gemaakt van Amsterdam naar Haarlem. Vermoedelijk wegens den zwaren mist, welke gedurende de laatste dagen aan de over zijde van het kanaal heeft geheerscht., hebben in Engeland weer êenige spoorwegongelukken plaats gehad. Te Bouladon op den South-Eastern-Railway was men bezig met het rangeeren van een goe derentrein, juist op het oogenblik dat de sneltrein van Brighton in aantocht was. Met volle vaart stoomde de sneltrein in den goederentrein, met dit gevolg, dat zes wagens uit het spoor liepen. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Eene treurige zaak doet, naar men uit Atrecht schrijft, tegenwoordig van zich spreken. In September 1888 veroordeelde het Hof van het departement Pas-de-Calais eon Monsauret tot 20 jaren dwangarbeid. Zijne geheele familie hield hem voor onschuldig en de meesten trokken zich het zóó aan, dat zij van verdriet stierven ot krankzin nig werden. De moeder van den veroordeelde stierf het eerst, den 25ston Mei verleden jaar. Don 23sten December stierf zijne vrouw en den 5en April 11 zijne dochter. Drie maanden later bezweek een z|jner zonen. Een andere zoon bad sedert den dag, waarop zijn vader veroordeeld werd, het vorstand verloren. Montsauret zelf is in Guyana, gedraagt zich voorbeoldeloos en houdt steeds zijne onschuld staande. Om een denkbeeld te geven van de enorme kosten, die oen mistige dag als die van Woensdag aan de Londensche bevolking oplegt, zij alleen vermeld, dat een der gasfabrieken dien dag 5000 pd. st. meer ontving dan gewoonlijk. Voegt men daarbij 't meerder gebruik van kaarsen en olie, en vooral de winstderving, die door het staken van rytuig- en omnibus-verkeer en door het geringer bezoek aan de magazijnen (juist tegen Korstmis) wordt veroorzaakt, dan mag men veilig aannemen, dat éen dag van mist de Lon- denaars op 50.000 pd. st. komt te staan. De Rothschilds het-ben aan de maires der i twintig arrondissementen van Parij3 elk 1000 fr. doen toekomen om onder de armen te worden verdoold. Bovendien hebben ze aan het openbaar arm bestuur 100,000 fr. gezonden tot stijving der kas voor do verlichting der behoeftigen, die hunne huishuur niet kunnen voldoen. Do Standard meldt uit Shangai. dat als passagiers vermomde Chineesche zeeroovers de stoomboot Namon der Douglas-lijn nabij Hongkong overvielen zij vermoorden den kapitein en twee officieren, en vermeesterden een groeten voorraad specie. Engelsche kanonneerbooten trachten de jonken der zeeroovers in te halen. Bij den Duitschen Bondsraad is een Kei zerlijke verordening ingekomen, volgens wellce, op grond van de wet op de voedingsmiddelen, het vervaardigen en verkoopen van werktuigen tot het maken van kunstmatige koff iebooneD moet verboden worden. Deze aangelegenheid heeft de Regeering reeds langen tijd bezig ge houden, daar gebleken is, dat de uit materiaal van geringe waarde gefabriceerde kunstboonen op zich zelf geen koffie kunnen verbeelden, maar steeds met werkelijke koffieboonen moeten vermengd worden, zoodat misleiding van het publiek zeer licht mogelijk is. Uit St.-Petersburg wordt aan de „Köln. Ztg." bericht, dat, nu de Ozaar de opdracht heeft aanvaard om als scheidsrechter op te treden in het grensgeschil tusschen Nederlandsch en Fransch Guyana, aan de Russische bladen is verboden een enkel woord over dezo aangelegenheid te schrijven. Wegens liet heerschen van de longziekte onder het vee in de provincie Luik, heeft de Pruissische Regeering den invoer van runderenen kalveren uit België verboden. Dat de toestand der Joden in Rusland niet rooskleurig is, blijkt uit de nieuwe wet, waarbij do Russische Regeeriug de bepalingen tegen de Israëlieten verscherpt, en die door eene bijzondere commissie gereed is gemaakt. Waarschijnlijk zal deze wet in het begin van 1891 in werking kuinen. De belangrijkste bepalingen dezer wet zijn 1. Het is verboden aan Israëlieten onroerend goed binnen het Rijk te verkoopen, te verhuren I of ie verpanden. (Tot dusverre was dit verbod enkel tot de provincie Polen beperkt.) 2. Maatregelen zullen genomen worden om den Israëlieten onroerend goed, dat zij in bezit hebben, te ontnemen. 3. Tot dusver genoten Israëlietische kooplieden nadat zij gedurende 10 jaren de handelsbelasting voor het eerste gilde betaald hadden, het voorrecht, onroerend goed te mogen koopen buiten de grenzen, die der Israëlietische bevolking in het algemeen tot verblijfplaats zijn aangewezen. Bij de nieuwe wet wordt dit voorrecht opgeheven en worden de Israëlieten gedwongen alle onroerende goederen te verkoopen, die hun tot dusverre vergund weid zich te verschaffen. -1. Israëlietischen arbeiders worden zekere rech ten ontnomen, die zij tot dusver bezitten. Zij zullen streng gehouden worden binnen de boven genoemde grenzen, die der Israëlietische bevclkiüg zijn aangewezen, en zij, die zich daarbuiten ves tigden, zullen moeten terugkeeren. 5. Dwangmaatregelen zullen genomen worden tegen alle Israëlieten, die de nieuwe bepalingen overtreden, alsook tegen de Christen-onderdanen van den Czaar, die hun bij zulke overtredingen behulpzaam zijn. Naar men uit Manilla meldt, is de expeditie, uitgezonden om de rebel Ion op het eiland Ponape (Oaroüuen) to tuchtigen, schitterend afgeloopen. Na een verwoed gevocht zijn alle versterkingen der inboorlingen ondur zware verliezen vau dezen genomen ea twee kanonnen vermeesterd. Van de Spanjaards waren 1 officier en 21 soldaten gesneuveld, 4 officieren en 47 man gekwetst. De rebellen zijn uiteengedreven en hunne lande rijen aan bevriende stammen gegeven. VEKGHlKRfSG, vermeende Erfgenamen van fteeltje Hater op Zaturdag 13 December bij li ruse. Present 19 personen, AVordt medegedeeld de inhoud telegram van 3 Heoren uit Amsterdam (Paters), dat zij voornemens waren onze vergadering te bezoeken en daartoe reeds tot Nieuwediep waren afgereisd, doch door ijsgang belet werden naar Texel over te komen. Met deelneming werd deze tyding (teleurstelling) vernomen, terwyl een verdere vergadering zoude worde belegd als de comminucatie was hersteld en de bijwoning hunner ons zeer welkom zoude zijn. Voorts werden ter tafel gebracht: 1. Ingekomen vervolg stamboom famielje Neeltje Pater. 2. Verschillende missives uit Amsterdam, Harmeien, Utrecht, Spanbroek, Broek in Waterland, Sc'aagen, Areendam, Groningen. De inhoud daarvan werd medegedeeld, terwijl de antwoorden werden kenbaar gemaakt. Voorts rapporteerde-de commissie onderzoek aan sluiting liet volgende; Dat zy zich sedert de laatste vergadering 15 Nov. jl. byna onafgebroken daarmede hebben bozig gehouden, dat zij tot dat einde hebben nagezien de doopregisters, 11uwelijkregisterstrouw boeken, graf boeken vanaf 1746 tot 1811 alhier, zoo mede de rekeningbooken der H.H.Diaconen Hervormde Gemeente Oudeschild,en door dat onderzoek belangryk verder tot de wettige aansluiting gekomen zijn en niet twijfelen of bedoelde wettige aansluiting by verder onderzoek wel zal gelukken, Dat het onderzoek naar de oorsprong eigendom Paters landen albior geen meerder licht heeft gegeven. Men besloot liet onderzoek verder alhier voort te zetten en op eene volgende vergadering te besluiten om een commissie n.nr het secretarie Broek en AVator- land af te vaardigen indien zulks blyke mocht noodig te zyn. Als een vervolg op onze beschouwing boedol Neeltje Pater, zie ons verslag vorige vergadering, doelen wy uit solide bescheiden mede. Zoowel de tegenwoordige wet als de code in de oude wet bepaald dan ook, dat daden van geweld van zuivere willekeur of van eenvoudig gedoogen geen bezit kunnen teweeg brengen, dat de kracht heeft om eene verjaring te doen geboren worden, Burg. Wetboek 1993 code 2232, 2233. Hieruit voigt, dat de bloedverwanten van Neeltje Pater uit kracht van cocidil nog heden gerechtigd zijn, de naleving van cocidil te vorderen door oproe ping, te eischen van de gerecchtigden op de nalaten schap van Neeltje Pater opdat alsdan hlyken zal wie de ware erfgenamen volgons de wet zyn. Om de kwade trouw geheim te houden hebben de onrechtmatige bezitters allo aanvragen afgewezen en de navragen om afschriften van testament, inven taris en scheiding is door do notaris, als bewaarder der minuten, geweigerd in te willigen, doordien zyne vrouw mede afstamt van Symon Bakker en een gedeelte der nalatenschap van Neeltje Pater uit haar ouders boedel onder zich hoeft, (De Toxo'aars kunnen zich echter verheugen in't bezit gekomen te zyn van copiën, huweiyksche voor waarden, lestamentsstambooruen en stamlysten. Wordt vervolgd.) Alkmaar, 15 Dec. Aangevoerd 12 koeien f200 a 240, 74 vetto kalver. f 40 108, por kilo 80 a 90 ct. 19 nucht. kalveren f 16 h 22 837 Schapen f 20 a 30. 231 vette Varkens 38 43 ct per KG. 22 magere dito f 12 a 15. - Kalveren - a f - per stuk. bok f Amsterdam, 15 Dec. Aangevoerd 447 Run deren, le kwal 74 a ets, 2de kwal 64 ets., 3e kwal. 56 ct. per KG; Melk- en kalfkoeien f 150 a 270 - vette kalveren f a; 41 nucht. kalv. 7 ft 1123 Schaap f af Lammeren -af-, 260 vette Varkens 40 a 43 ets per KG. Purmerend, 16 Dec. Aangevoerd 101 vette kalveren 80 90 ct. per kg.; 77 nucht. kalv f 10 ft 22; 176 vette Varkens 39 a 44 ct. per kg 40 magere Varkens f 10 a 14; 135 Biggen f 3 a 7 3259 Schapen en Lammeren 212 Runderen en 15 Stieren f a kip-Eieren f7,50 a f 8.50 per 100. Vette Koeien pryshoudend, handel matig, f0 60 a 0,72 p. KG. Vette kalveren lager in prys, handel stug. Nuchtere Kalveren minder in prys handel traag. Magere varkens en biggen lager in prijs, handel slecht. Vette Schapen lager in prys, handel matig, f20 a f 80 per stuk. Ovorhouders lager in prys weinig handel f 14 a f 20 per stuk. Zondag 21 December 1S90. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. Adriani van Warmenhuizen. Oudeschild. Nam. Ds. Adriani van Warmenhuizen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 10 Dec. 16 Dec. ONDERTROUWDGoene. GETROUWD; Maarten Boon en Jannetje Stark. GEBOREN; Dorothea Hendrika, dochter van Hendrik Stutvoet en Geertruida Maria van Vol zen Pieterzoon van Klaas Burger ou Aafje Koogor. Pieter, zoon van Cornells Maas en Jantje Cornelia Huisman. Ar ie, zoon van Cornelis Vonk en Jantje Bakker. OVERLEDENCornelia Bakkor 75 jaron, goh. met Dirk Zijm. Levenloos aangegoven één. voor VÏER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelschc Courant in eeus opgegeven, worden slechts D RI E- maal iu rekening gebraeht. Don 14den December beviel mijn vrouw zeer ontijdig van con MEISJE, dat eonige uren na de geboorte is bezweken. M. STAM. aan allen voor de hulp en deelneming, betoond bij het lijden, sterven en de teraardebestelling onzer geliefde echtgenoote en moeder. D. ZIJM en Kinderen. Den Burg op Texel, 17 December 1890. CREDITEUREN van wylen den Heer C. C. BACKER Sr. vervoegen zich, in hun belang voor 1 JANUARI 1891, by Winkelier te Oudeschild. 11 Dbc. 1890. tot zeer lage prijzen, bij Waalderstraat. G. G. KIKKERT, 3V~-~

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 3